Отиди на
Форум "Наука"

Въпроси, които се нуждаят от отговор...


Recommended Posts

  • Потребител

Получих отговор на моя въпрос от друг медицински форум, тъй като по друг повод получих забележка от модератор да не публикувам мнения от другаде без съгласие на автора, който се интересува от формулата, да ми пише в лично съобщение

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Мнения 60
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Не мисля, че ще получиш повече отговори, като разсъждаваш върху теми колко морално е да си лекар в днешно време, какво прави лекарят в днешно време, как е получил знанията си в малко по-старо време и т.н. Разводняваш собствената си тема, която започва да прилича не толкова на място за търсене на отговори на твоите въпроси, ами по-скоро на място за изливане на мисли и слова. Не е нужно такъв форум да се превръща в седянка.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Вярно ли е, че витамините В /напр. В комплекс/ не трябва да се съчетават с витамин С? Има ли някаква несъвместимост, която да прави такова съчетание вредно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Търсейки информация свързана с червено-виолетовите ивици при синдрома на Иценко-Кушинг ( състояние при което надбъбречните жлези секретират завишено количество глюкокортикоиди, последните са хормони, които се отделят от кората на надбъбречната жлеза, тя пък е чифтен орган, разполага се над бъбрека, като шапчица и има две зони - морфологично и фунцкионално различни - кора и сърцевина, та от кората идат глюкокортикоидите, а при това заболяване кората се напъва в повече )...попаднах на нещо, което на мен специално ми се стори доста интересно... Свъразно е със самото наименование, на заболяването... В западните сайтове рядко се споменава името Иценко..., обикновено заболяването се знае, като Cushing's syndrome и туй то... В бг учебниците вкарват обаче и името Иценко ( Николай Михайлович Иценко - руснак ), Кушинг пък е американец - неврохирург... Та, оказа се, че Иценко първи ( през 1926г. ) описва състоянието, което сега е известно като синдром на Иценко-Кушинг, 6 години преди Кушинг да спомене за него... След тези 6 години, Кушинг описва комплексът от симптоми ( синдромът ), който е наблюдавал при хора страдащи от базофилен аденом на аденохипофизата ( доброкачествено разрастване на клетките в аденохипофизата, които секретират наред с други хормони и т.нар. кортикотропен хормон, последния достига до набъбречните жлези и стимулира секрецията на хормони от тяхна страна, вкл. и на глюкокортикоиди; при базофилния аденом, както казахме има разрастване на тия клетки, повече базофилни клетки -> по-голямо количество отделен кортикотропен хормон, закономерност, която не е задължително да се прояви - може да има много клетки, но да не правят нищо, както е при разрастването на щитовидната жлеза, т.нар. струма или гуша...; та сега вече можете да направите връзката между базофилния аденом на аденохипофизата ( АХ - така физиолозите съкращават названието ) и хиперкортицизма ( повишената секреция на хормони от надбъбрека )...

Та, през 1946г., сиреч 20 години по-късно, Иценко издава монография в която описва симптомите при 15 жени и 2-ма мъже страдащи от това заболяване... Въпреки това, все още на запад, заболяването се знае, като Cushing's syndrome 1 ( римска единичка ), понеже човека изглежда е описал и други състояния, които носят названието Cushing's syndrome 2...3...и т.н.

Според някои автори ( не ги знам, кои са )..., състоянието е описано още през 1756г. от някой си William Cook :post-20645-1121105496:

Извинявам се за правописните грешки, които виждам, че наместа допускам - съня ми е доста ограничен напоследък, всичко ми се струва ок, а после като прочета - недописани думи, липсващи букви, чудеса...smile.gif)

Което ми напомня да запитам за някакво инфо свързано с биологичната роля на парадоксалния и бавновълновия сън ( като заспите първите 30 мин. има парадоксален сън, наричан още REM, поради бързите движения на очните ябълки, които се наблюдават през това време, очите ти пробягват под клепачите - rapid eyes movement, през време на парадоксалния сън сънувате...; след 30-те мин. има 60 мин. бавновълнов с различна електроенцефалографска характеристика, след него пак 30 мин. REM...и така цикъла се върти, докат отворите очиsmile.gif ) ...и на съня въобще, само догадки съм чел и разни експерименти за избирателно лишаване от рем и бавновълнов, значение за интеграцията на постъпилата в будно състояние информация, преминаване от оперативната в дълготрайната памет, тая теория на Анохин и опита му с кучетата ( беше мн интересна, немам сили да гледам, ще я спомена по-късно ) и пр. и пр., но нищо конкретно...

Къшингът си е Къшинг и то само Къшинг а не 1, 2 или 3

по цял свят се знае така, казва се така и хората те разбират като им го кажеш

това с Иценко е излишно, защото всъшност няма синдром на Иценко или поне повечето лекари не са чували за такъв

причината в съвремието е най-често ятрогенна - дълготраен прием на кортикостероиди за хронично заболяване

когато причината е неятрогенна се говори за болест на Къшинг, а не синдром на Къшинг

сега за стриите и защо са лилави - те се получават от комбинация от няколко фактора и причината не една

1) наддаване на тегло опъващо кожата

2) слаба, тънка кожа с нарушена еластичност

3) склонност към хеморагии на въпросната кожа

трите неща в комбинация правят специфичните стрии

сега за REM - ключов период/и от съня, тогава сънуваме 'ярките' си сънища, мозъкът се намира в състояние от електрофизиологична гледна точка близко до будното и въпреки това спим, защото тялото се отпуска (REM atonia)

никой не знае каква му е функционалната роля, всички обаче знаят, че е крайно е необходим за нормалното функциониране на мозъка и психиката

има само теории - консолидация на паметта и/или изчистване на паметта от излишни спомени

друага теория е, че това е фаза необходима за развитието на мозъка и връзките му, най-важна при деца, но важна и при възрастни - REM фазите намаляват с възрастта като % съотношение

има още една теория, че това е трансформация на рефлекса да се правиш на умрял, който го има при много животни и бозайници

аз съм привърженик на виждането, че REM сънят е най-важната фаза от съня изобщо, не знам какво точно става с мозъка, но знам че ако то не се случва редовно и в достатъчен обем следва изтрещяване

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Моля, кажете си мнението за т.нар. "поляризирани" слънчеви очила. На доста противоречиви мнения попаднах из нет-а. И въобще какви слънчеви очила е най-полезно /или поне най-безвредно/ да носим през лятото?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Хаха.. Спорен ефект.

Намалява отблясъците от стъкло под ъгъл (от насрещната кола) но не с цели 50%. Доста по малко. Но от стъкло, не огледало, нали/.. Ясно... Има някакъв смисъл като цяло, но може и без тях. Караш.. Отсреща кола и стъклото ти подблещава. При половината случаи отблясъка го няма. Не е чак изчезнал де. Можеш зад по-слаби облясъци да видиш човека (или някъв предмет). Не е кой знае какво ако ме питаш. Но разни антирефлексни за комп, недей - измама са.

 

Последен едит: от това че са поляризирани не следва, че пазят от UV.

  Два пъти съм имал такива (поляризиращи), единия път евтини, единия път по-скъпи... И евтините вършат работа. Проверяваш ги като хванеш два чифта такива и ги завъртиш под ъгъл, като гледаш през двата. Трябва да потъмнеят - да не се вижда през тях. Може и на екрана на телефона да ги пробваш, ще видиш за какво говоря, дори и когато екранът е АMOLED. Странен страничен ефект, ама другаде ще го бистрим.

Ти знаеш ли че ми даде една идея?.. :) Благодаря

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте, тъй като съм нов в този форум, моля да ме извините, ако мястото на въпросът ми не е тук. От скоро започнах да проявявам интерес към микробиологията , чисто любителски. Започнах да правя посявки върху домашно направени среди от соево-месни бульони, желирани с обикновен желатин. Върху тези среди нанасям проби от обикновени домашни вещи - дистанционното на ТВ и др. и всичко това правя в стъклени петрита за многократна употреба , тъй като само до такива имам достъп. Тук идва въпросът ми - след като посявката е направена, появили са се разл. Колонии и аз искам да направя нова посявка как да почистя петритата от старата среда?  Една мед. сестра ме посъветва просто да изстържа средата - това правилно ли е? Как безопасно да премахна старата , замърсена хран. среда?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Модератор Инженерни науки
1 hour ago, Шпага said:

Защо гласът изтънява при вдишването на хелий? Какво и как се променя в гласните струни?:ab:

Защото, хелият като по-лек газ е и с по-ниска пo-ниска плътност от въздуха. В резултат минава по-голяма скорост през гласните струни, които в резултат трептят с по-висока честота. Ако трябва да бъда точен, не е толкова заради гласните струни, колкото е проявление на доплеровия ефект. Кое е в по-голяма степен - трябва да направя справка, има ги и двата ефекта.

Логично е да допуснем, че вдишването на по-плътен газ ще предизвика обратния ефект. Дали е така? Проверяваме. На клипа по-долу вдишват серен хексафлурид - SF6.

SF6 е толкова плътен, че в аквариум с такъв газ могат да плуват леки предмети.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...