Отиди на
Форум "Наука"

Метеоритен кратер до гр. Мартен?


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

надявам се, че съм уцелил правилния раздел и че няма да привлека гнева на боговете :)

Днес случайно попаднах на ето тази статия за гр. Мартен в WikiPedia:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%...%82%D0%B5%D0%BD

Да, знам че WikiPedia не е добър източник на достоверна информация, затова се обръщам към вас.

В секцията "География" се намира следния текст:

Градът се намира на брега на река Дунав. В местността "Ямата" се намира може би единственият в България метеоритен кратер. [2]

Като има и следния линк към Google Maps в сателитен изглед:

http://maps.google.com/maps?ie=UTF8&z=...mp;t=k&om=1

Мислите ли, че това е метеоритен кратер в действителност, тъй като никъде другаде в Интернет не намерих информация за съответня кратер, нито пък попаднах на научен труд, който да загатва дори, че край гр. Мартен е имало метеоритен дъжд. Има сведения, че в района на "Силистра" е имало падане на метеоритни парчета, но Силистра не е чак толкова близо до гр. Мартен.

Питам ви, тъй като ако отговорът е положителен в събота ще се съберем в колите и ще пътуваме от Пловдив до Русе, за да можем да видим този интересен природен феномен :)

Благодаря ви за отделеното внимание,

Мъро

(горда майна)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това ня мен ми прилича на всичко друго но не ина кратер от метеорит.

Има някои съобщения за метеорити и в Троянски и в Шуменско, но колко са достоверни не се знае. Ето тук за един сигурен от Белоградчишко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, посетихме мястото. Беше обрасло доста сериозно, но ясно си личеше сериозното вдлъбване в земната повърхност, крайно нехарактерно за района.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма как, върнахме си се в Пловдив, освен това метеоритните отпадъци със сигурност вече са събрани, а и кратера е много сериозно обрасъл вече. Май ще си остане поредната неразгадана градска легенда :) Направихме грешката да не спрем в гр. Мартен, за да попитаме местните за тяхната версия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

зависи от това какъв метеорит е паднал, ако изобщо е кратер, но какъвто и да е може да се опита с магнит и металодетектор, а осколки ще има много наоколо , всичко неможе да се обере никога, просто трябва упорито търсене

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

ами възможно е да е понор,понеже ми се вижда много елипсовиден

ако е метеоритен кратер трябва да е кръгъл,но тази земя се обработва може от обработването и да се е получила тази елипса трябва да се търсят следи от удар стопена почва стъкло метал :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Здравейте,

надявам се, че съм уцелил правилния раздел и че няма да привлека гнева на боговете :)

Разбира се, че няма. Тука се пише свободно:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мартен не е никакъв град, а село с 3-4 000 жители! Често бъркат името (като го пофренчват), произнасяйки го Мартен, а то си е Мартен - като мартеничка! Това софианци го правят, и то по телевизията! Веднъж в България един приятел от селото ми каза, че Мартен ще става град Дунав!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...