Отиди на
Форум "Наука"

Турски документ


Recommended Posts

Здравейте драги форумци,

Документа в прикачения фаил е намерен наскоро в строителни отпадъци при църквата на село Копаница. Някой може ли да даде някаква информация за него или да ме насочи към сайт с информация за подобни турски документи. :book:

post-4932-1253210373_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не мога да го прочета, но предполагам, че може да е ферман с който се разрешава строежа или ремонта на черквата. Горе в средата е султанската тугра, тъй че по нея може да се разбере кой е султанът.

tugraparts.jpg

Тугрите на султаните

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Напомня на туграта на султан Селим III.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за отговорите!

Аз май избързах с темата преди да имам цялата информация, но какво да се прави - шанс :biggrin:

Документите всъщност са 3, като се различават само в тестовете. На гърбовете са номерирани - 19, 20 и 23 и имат надписи на български:

- Илчо Треневъ тръля 1/2 увр. поята

- Илчо Треневъ 1/4 увр. тръля у Длъбока падина

- Ристена Тренева къща 1/2 увр. у поята

Туграта е на султан Абдул Азис (1861-1876), а документите са от 1878 г. (мюсулманската 1295). Явно става дума за документи за собственост. Надписите може би са пояснителни, за незнаещите турски.

Дълбока падина се нарича една местност с няколко къщи на около 5-10 минути от селската църква, а "поята" остава неизвестно за мен.

П.П. Прикачих и другите 2 докумнта

post-4932-1253277294_thumb.jpg

post-4932-1253277294_thumb.jpg

post-4932-1253277275_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Надписите отзад може и да не са свързани с документа. Тогава не е било рядкост да пишат на каквато "книга" намерят в къщи.

Четливи са, могат да се преведат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може и да са тапии за имоти. Даже е и по-вероятното. Разбира се не е задържително да имат връзка с бележките по тях. Ферманите за черкви са малко по-красивички и бутикови, но тай като беше посочено, че са намерени в черква, предположих, че може да е ферман от 19век, а по-серийното изпълнение да се дължи на големия брой строежи на черкви по тукашните земи от този период.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

80те - 90те год. на 19ти век - 1891 г. (поне така мисля)

Link to comment
Share on other sites

Църквата на селото е построена през 1909 г., така че не вярвам да са свързани с нея. В същото време братовчед ми е виждал преписи на кръщелни свидетелства от преди 1909, където пише, че детето е кръстено в тази църква, а преди нея незнам да е имало друга. Явно трябва да се задълбае по-въпроса, а и един превод на документите няма да е излишен. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Аз май избързах с темата преди да имам цялата информация, но какво да се прави - шанс.

Документите всъщност са 3, като се различават само в тестовете. На гърбовете са номерирани - 19, 20 и 23 и имат надписи на български:

- Илчо Треневъ тръля 1/2 увр. поята

- Илчо Треневъ 1/4 увр. тръля у Длъбока падина

- Ристена Тренева къща 1/2 увр. у поята

Туграта е на султан Абдул Азис (1861-1876), а документите са от 1878 г. (мюсулманската 1295). Явно става дума за документи за собственост. Надписите може би са пояснителни, за незнаещите турски.

Дълбока падина се нарича една местност с няколко къщи на около 5-10 минути от селската църква, а "поята" остава неизвестно за мен.

Тези нотариални актове са известни най-вече като тапии. Издават се от Дефтерхането и потвърждават и узаконяват правото на собственост върху съответните имоти.

Показвани са на османист или ходжа и той е разчел имената и останалото важно за случая, което е и записано на гърба.

Това поята очевидно е име на местност, а тръля трябва да е кошара, в моя диалект е търла.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Това поята очевидно е име на местност, а тръля трябва да е кошара, в моя диалект е търла.

"Поята" също е вид кошара.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...