Отиди на
Форум "Наука"

Форумен шахматен турнир


ISTORIK

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

А ние първо ще развиваме своя кралски фланг...

Vive le roi! Да живее кралят!

ISTORIK - Warlord (Скандинавска защита)

(Гадни нормани, потомци на Ролон/Ролф Пешеходеца! Ще ви прогоним и от областта Normandie...)

1. e4 d5 2. ed5 Qd5 3. Nc3 Qd6 4. d4 c6 5. Bc4 e6 6. Nge2 f5? 7. Nf4 (La chevallerie - en avant! Конницата - Напред!)...7... Nf6

O, нашето разузнаване предвиди този ваш ход, господа шваби... 8. Qe2 (Notre reine entre dans la bataille! Нашата кралица се включва в битката!)... 8...g5! (Много подъл и подмолен ход! Tipiquement pour les allemands!) 9. Ne6 Be6 10. Be6 Ng4 11. Bf5! (Mon général лично ще поведе синовете на великия петел към победа!) 11... Be7! 12. Qg4!! Nd7 (Господа германците извадиха скритата в засада коница и ще се опитат да ни атакуват по дамския фланг, докато notre Damme е на царския фланг?... А дали крият още изненади?)13. Ne4... (Да нарушим спокойствието на Ihre Königin...)13... Qd4 (Der deutsch Königin можела да хапе...) 14. Bg5! Rg8 (Я, нашият генерал попадна в засада и под кръстосан огън... Дали владетелите на Франция ще се намесят, за да го спасят?) 15. Qh5+ (Френската кралица изпраща на немския крал послание с предложение той да се предаде! Дали това е блъф от страна на Франция?! Предстои да разберем...) 15... Кd8 16. Rd1 (Да отвърнем на стрелбата... Кой ще гризне нашите снаряди? кралицата, конницата или - самият крал?) 16... Qb4+ 17. c3! Qe4+! 18. Be4! Rg5 19. Qh7 (Войските на бойното поле оредяват... A la guerre - comme à la guerre! На война - като на война!)

19... Re5 20. Qh8+!!! Kc7! 21. Rd7+! Rd7!!! 22. Qe5! b5 23. O-O! Bd6 24. Rd1!!! Kc7! 25. Qd6+!!!

(25... Kb6 26. Qc6+ Ka5 27. Nc2!!! a6?! 28. b4+X!)

25... Kc8 26. Qc6+!!! Kb8 27. Td8+X!!!

Revenge is done!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 101
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

- Я какъв френски патриотизъм се разля... Tи откъде разбра, че започвам Френско-пруската война, това може да е Автро-пруската, примерно... :)

- Защото искам да си упхажнявам фхенския език, затова... За по-интехесно...Ние загубихме Фхенско-пхуската война, но на шахматното бойно поле ще си вземем нашия реванш... O, oui, la revanche...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В тази война, която ние - франсетата - спечелихме на шахматното бойно поле, Прусия/Германия бе разгромена.

Франция е отмъстена за пораженията!

Партията беше много интересна и поучителна.

За мен е изненада, че противникът ми в нея се отказа от възможността да направи рокада. Може би, това беше грешката в стратегията на прусите. В един момент си помислих, че ще имаме "атака при разностранни рокади", но не стана така. Имаше любопитни атаки и контраатаки... До последно артилерията на врага бездействаше, а нашата беше на ниво!

Ние рокирахме твърде късно, но - навреме...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чудех се дали да не направя, но не беше изгодно в началото, а после имаше доста грешки, главно от невнимание и занимавка с други работи между ходовете, но това не е оправдание разбира се :) утре по това време може да изиграем и един реванш.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз съм изучавал играта по учебници и понякога играя като "по учебник" (предвидимо - за запознатите с теорията).

Свикнал съм да правя ранна рокада, уж - за да ми е защитен владетелят. В един момент се зачудих в коя посока, в кой фланг ще я изиграеш ти, за да я изиграя в другия фланг и да стане интересно. Сам се изненадах от това, колко късно я изиграх...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Правила на шахматната игра

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=632

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Istorik - Stoedin

(Скандинавска защита)

1. e4 d5 2. ed5 Qd5 3. Nc3 Qe5+ 4. Be2 g6 5. d4 Qd6 6. Nf3 Bg7 7 O-O e5 8. Nb5 (Двоумях се между 8. Nb5 и 8. Ne4. Часът е 00:45, някой от двама ни може да сбърка всеки момент. Партията ще спечели този от двама ни, който изиграе грешен ход... предпоследен, защото сгрешилият последен, губи.) 8... Qd7 (Мислех, че противникът ми ще предпочете Qe7, но не познах.)

9. Ne5 Be5 10. de5 Na6! (Въпреки късният час, Стоедин намира отлични ходове! Бъдещето ще покаже дали този кон ще играе важна роля в партията или ще падне в битката...) 11. Bg5 Ne7 (E, тук бях искрено изненадан; не очаквах точно това - сега. Мислех, че губя дамата си - 11... Qd1) 12. Bf6 O-O 13. Qd7! (И аз се старая да намирам интересни ходове. Ето ТАКА играем шахмат ние - историците...) 13... Bd7 14. Be7 Rfe8! 15. Bf6!!! (Ох, спасих си офицера!) 15... c6?! (Много предвидлив ход, май... А аз очаквах 15... Bb5!) 16. Nd6 Reb8!!! (Ех, че упорит противник, бе... не иска да сгреши!...) 17. Nb7 Ba6 18. Ba6!!! Rb2! (Той не успя да си спаси коня на а6, а аз закъснях с преместването на пешката си и я загубих. На война не може без жертви..) 19. e6?! (Тук вече сбърках! Явно, след малко трябва да си лягам вече.)

19... fe6?? (Ето я и грешката! Според мен, беше по-добре да пробва 19... Bc8!) 20. Bb2!!! (Май палачинката се обърна, а?!) 20... Kf7 (О, щом царят тръгва в атака, става сериозно!...) 21. Rad1 (След този ход аз си лягам, за да сънувам продължението на партията. Стоедине, лека нощ!)

Между другото, сънувах, че матирам Стоедин. Да видим, дали ще стане така... Нека продължим... 21... c5 22. Bb7 c5 23. Bb7

(В момента аз имам топ и офицер в повече.) 23... Bb5 24. Ba8! (Започва агонията на черните фигури... Какво ли ще се случи на дъската в следващите 10 хода?!...) 24... a5??? 25. Re1!

Тук черните би трябвало да се предадат, ако не искат да изпият докрай горчивата чаша на поражението.

Очаква ги мат не по-късно от 35-я ход - при най-оптимистичния вариант. Към мат води и 24... Bf1 25. Kf1.

Така... Агонията им ще продължи още съвсем кратко!

25... g5 26. Rd6 Bc4 27. Rd7+ Kg6 28. Be4+ Kh6 29. Rh7+X

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако в момента се играят и други партии, моля, копирайте ги тук, за да следим играта ви...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ISTORIK - The Gunner (Коцето86)

(Защита Каро-Кан)

1. e4 c6 2. Nf3 d5 3. Nc3 de4 4. Ne4 Bg4 5. h3 Bh5 6. d3 е6 7. Be2 Nd7 8. O-O Nf6 9. Bf4 Be7 10. Nd6+ Bd6 11. Bd6 Nb6 12. Bh2 O-O 13. g4 Bg4 14. a4 Re8 15. c4 h6 16. Qb3?! Qd7 17. a5! Nc8 18. Ne5!! Qe7 19. a6 ba6 20. Bf3 Rd8 21. Nc6!!!

Тук черните се предават. 1:0

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

The Gunner (Kоцето88) - ISTORIK

(Защита Грюнфелд)

1. d4 Nf6 2. c4 g6 3. Nf3 Bg7 4. Bc3 d5 5. e3 O-O 6. h3 c5 7. Be2 cd4 8. ed4 dc4 9. Bc4 Qc7 10. Bd3 Be6 11. O-O Nd5 12. Bd2 Nc6 13. Rc1 Nc3 14. bc3 Ba2 15. Re1 e6 16. Nh2 Na5?! 17. Qe2 Rfc8 18. g3 Bd5

Tук черните предлагат реми, макар да имат пешка в повече. Белите охотно го приемат. 1,5:1,5

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ти дебютни изненади ли очакваше? Може, ама все още не познавам противниците си. След време ще се разбере на кого какви дебютни изненади, домашни заготовки и уловки "минават"...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ситуацията е извън контрол и мисля да ти предложа реми. :biggrin: Снощи наистина проспах една ситуация и загубих партията. След като ми взе топа партията се доиграва и победата е за теб, ИСТОРИК. Ако искаш може да я прекратим и да започнем нова или все пак да потренираш мат с топ и офицер :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мат си около (може и преди) 33-тия ход. Мога да напиша, че се предаваш по тази причина...

Предай се, ако не искаш да изпиеш горчивата чаша на поражението докрай... Между другото, има такава опция (Resign!)...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Най-странното е, че моите противници изпадат в някаква апатия и не желаят да коментират ходовете в партиите си с мен.

Стоедин "проспал" няколко хода. Ами и аз щях да проспя победата в партията, ако бяхме я доиграли до 03:00 часа. Добре, че спрях да местя в позиция, изгодна за мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е чак пък апатия... При нас какво има да се коментира, още сме в началото...

А, ще използвам темата да предложа един сайт, който ми прави добро впечатление:

http://www.chesscube.com/

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

При нас, с теб, все още е рано за коментари, ама с Радо завършихме една партия, а със Стоедин сме пред завършване.

Очаквам Радо да поеме белогвардейците, ама той нещо се ослушва...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако Радо е Warlord, аз също чакам да помръдне нещо :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето ме :) ама май попаднах сред майстори, определено не съм вашата категория така като гледам. Ок Историк - нов рекуест, с белогвардейците съм, адмирал Колчак, приятно ми е. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Терминирах и Стоедин. Очаквам и той да вземе белите фигури. И да продължим. Тъкмо му стана интересно и го матирах.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Терминирах и Стоедин. Очаквам и той да вземе белите фигури. И да продължим. Тъкмо му стана интересно и го матирах.

Честита победа! Надявам се на реванш. Хубаво би било обаче да не разтегляме партиите прекалено дълго време.

Трябва да измислим удобно и за двамата време за игра.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нанесох изиграните ходове в партиите ми с Коцето86.

Можете да видите как се развиват бойните действия.

В новата партия със Стоедин (той е с белите) се чудя какво да правя, защото той играе антипозиционно и още с първия си ход ме изкара от дебютната теория, която е в главата ми.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Гледам че сте тука давайте да продължим с повече ходове сега в реално време, че иначе се обърквам и си забравям стратегиите с по един ход на 1-2 дена.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...