Отиди на
Форум "Наука"

Генерал си изпуска пищова


Recommended Posts

  • Потребител

Тук трябва да признаем трагичната истина, че иракският народ въобще не е готов за демокрация, както си мислеха янките, че едва ли не само да стъпят там и нещата ще цъфнат. Да, ама не. Стана точно обратното. Садам държеше здраво държавата, с терор, страх и подчинение, но, имаше ред, имаше икономика, производство, строителство, беше туширал всякакви племенни и религиозни вражди. С американската инвазия обаче се отвори кутията на пандора, държавата се разпадна, институциите се разпадната, редът изчезна, събудиха се родовите, племенни и религиозни вражди и гледай какво става. Ето един прекрасен пример за това, как, когато дадем демокрация на един народ, който не знае що е туй, настъпва тотален хаос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ето един прекрасен пример за това, как, когато дадем демокрация на един народ, който не знае що е туй, настъпва тотален хаос.

Тук не мога да се съглася с теб. Демокрация е режим на споделена отговорност и представителна или пряка демокрация.

Условие за налагане режима на пряко участие във властта е действаща икономика и социален мир.

СССР се опита да наложи в Афганистан представителна демокрация за да предодврати плана на ЦРУ за налагане на ислямски фундаментализъм но за жалост ЦРУ успя чрез своите обучени в Пакистан агенти да убие Мухамед Наджибула - човека който ако беше останал на власт сега Афганистан щеше да бъде една реформирана светска държава, но Вашингтон няма нужда от стабилност във тази част на света и за това създаде и обучи талибаните и ... нататък историята я знаете.

В Ирак се повтаря същото - нападение по суша и въздух, седмици наред чрез масирани стратегически удари се унищожава по план инфраструктурата на държавата, всички граждани на нападнатата страна със висше и средно образование са арестувани чрез нощни взломни нападения в домовете им и по списък са отведени в неизвестна посока и до ден днешен никой не знае нищо за съдбата им. Държава, изпратила своя армия да извършва това изобщо не мисли да предложи на народа на окупираната държава демокрация а напротив, да го върне в средновековието. И всичко това става чрез погазване на всички международни закони, конвенции и договори и мълчание на световната общественост пред силния на деня...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук не мога да се съглася с теб. Демокрация е режим на споделена отговорност и представителна или пряка демокрация.

Условие за налагане режима на пряко участие във властта е действаща икономика и социален мир.

СССР се опита да наложи в Афганистан представителна демокрация за да предодврати плана на ЦРУ за налагане на ислямски фундаментализъм но за жалост ЦРУ успя чрез своите обучени в Пакистан агенти да убие Мухамед Наджибула - човека който ако беше останал на власт сега Афганистан щеше да бъде една реформирана светска държава, но Вашингтон няма нужда от стабилност във тази част на света и за това създаде и обучи талибаните и ... нататък историята я знаете.

В Ирак се повтаря същото - нападение по суша и въздух, седмици наред чрез масирани стратегически удари се унищожава по план инфраструктурата на държавата, всички граждани на нападнатата страна със висше и средно образование са арестувани чрез нощни взломни нападения в домовете им и по списък са отведени в неизвестна посока и до ден днешен никой не знае нищо за съдбата им. Държава, изпратила своя армия да извършва това изобщо не мисли да предложи на народа на окупираната държава демокрация а напротив, да го върне в средновековието. И всичко това става чрез погазване на всички международни закони, конвенции и договори и мълчание на световната общественост пред силния на деня...

Донякъде си прав, все пак това е война и окупация. но все пак, една голяма част от сблъсъците в Ирак са на етническа, родова, кланова, религиозна основа - едни кланове воюват с други, и вместо да се възцари ред, стана точно обратното. А иначе американците твърдяха, че отиват в Ирак, за да дадат демокрация на народа.

Не знам кой точно е арестуван от американците, но предлогам, че това са хора, близки до режима на Садам, главорези, които заслужават не да ги арестуват, а да ги разстрелят на момента.

При всимки положения обаче, демокрация не се налага отгоре, а точно обратното. Това е съзнанието у всеки индивид, чувството за гражданска отговорност, и тн. Процесът е отдолу нагоре.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има си хас да е вечна.

"Род дохожда и род прехожда, а земята остава навеки. Слънце изгрява, и слънце залязва и бърза към мястото си, дето изгрява.

1:9 Каквото е било, пак ще бъде, и каквото се е правило, пак ще се прави - няма нищо ново под слънцето.

1:10 Случва се да казват за нещо: "виж, на, това е ново"; но то е било вече през вековете, що са били преди нас."

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
СССР се опита да наложи в Афганистан представителна демокрация за да предодврати плана на ЦРУ за налагане на ислямски фундаментализъм

Това е забележителен възглед върху историята, родеещ се с автохтонският фундаментализъм и откритията на акад. Фоменко :)

СССР и представителната демокрация...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Господа,

намираме се в раздел "Военна техника", в тема за паднал пистолет. Отидохме много далеч. Направете други теми в съответните раздели и тия разсъждения нека идат там. Като ги направите, ще преместим мненията оттук.

Да пазим реда във форума, все пак.

Повече разсъждения за демократичния характер на СССР тука в този раздел и тема - ако обичате, не. Ако не обичате, ще заключим темата, а не бива.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, спокойно, няма проблем. Реплика може:) Дори бих помолил да го върнеш редактирания пост и с това да приключим ТУК по тези въпроси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Господа,

намираме се в раздел "Военна техника", в тема за паднал пистолет. Отидохме много далеч. Направете други теми в съответните раздели и тия разсъждения нека идат там. Като ги направите, ще преместим мненията оттук.

Да пазим реда във форума, все пак.

Повече разсъждения за демократичния характер на СССР тука в този раздел и тема - ако обичате, не. Ако не обичате, ще заключим темата, а не бива.

да, но това, че генерал си е изпуснал пистолета, вече също е военна история :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не повтаряй повече по този начин снимка или видео или пост или пък да правиш пропаганда. Считай го за предупреждение.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не повтаряй повече по този начин снимка или видео или пост или пък да правиш пропаганда. Считай го за предупреждение.

И къде се повтаря? Никъде не видях да се повтаря снимката която си изтрил (наведения към пода генерал който лази и си търси пищова никъде не се повтаря в темата). Дори напротив, това щеше да бъде едно допълнение и разясняване на обстоятелствата по темата.

Подозирам, че търсиш повод да ми кажеш:

-Не пиши вече във форума, защото мисленето ти е в разрез със официалната политика на правителството. Ако е така, имаш моето пълно разбиране.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако наистина продължиш да интерпретираш по такъв начин нещата, не се учудвай на последствията. Що за глупости. Като ти падне телефона, не се ли навеждаш?

Темата плаче за заключване, заради постоянните ти усилия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наистина нека не прекаляваме и то по много спекулативен начин. Изпуснал пищова, какво да направи - да не го вземе, щото ще се наведе и ще го снимат камерите ли?!

Веднъж се бяхме събрали с баща ми и дядо ми и си говорехме за армията. Дядо ми е служил в мътните години 1944/45, но на практика във все още царската армия, баща ми в комунистическата БНА, а аз в "демократичната" БА. Оказа се, че по времето на дядо ми офицерите наистина са били синоним на стриктност и професионализъм. Защото едно е да го знаеш от книгите, друго е очевидец да ти го разкаже и с конкретни примери. Много ме впечатли и духа на солидарност и взаимопомощ, който описа дядо ми - строга субординация, но без извращения и унижения на нисшестоящите. Въобще не е бил тормозен като "млад" войник. При баща ми (25 години по-късно), вече нещата стояха по друг начин - самодоволни и често пъти пияни офицерски и сержантски състав, непрофесионализъм, а извращенията над новобранците фрапантни. Просто човек се чуди що за извратен мозък трябва да имаш, за да подлагаш други хора на такива гаври, при това без причина, ей така за кеф?! И всичко е това контролирано, дирижирано и провокирано от офицерите и старшините!!! При мен вече нямаше някакъв чудовищен тормоз над новобранците, но все още се срещаха остатъци, а офицерите и старшините продължаваха да пият юнашки. Единствено огромното им самодоволство беше отстъпило пред грижата от започващите съкращения и преструктуриране.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е то пиенето е от руската армия след 1878 г., но наистина - атмосферата преди 1944-та г. и до около началото на 60-тте дори в армията е била много позитивна!

Това, което Михов преразказва от дядо си е точно така!

Що се отнася до тормоза над новобранците, който в БНА стигаше понякога доста далеч, не мисля, че е дирижиран от офицерите. Поне това, което аз видях беше, че те се опитваха доста да го ограничават (макар, че някои от тях даваха лош пример когато се опитваха да "превъзпитат" някого - но то и как да въздесдействаш на рядко асоциалните елементи, които се срещаха сред войниците - да го вкараш в затвора ли? ).

Това беше феномен, създаден според мен от прекаленият диктат, който атмосферата в БНА подържаше. Има една мемоарна книга "Жажда за небе" на полк. Стоян Петров, дългогодишен летец и зам.командващ ВВС, в който се казва много точно как старият либерален режим се заменя с по-твърд от началото на 50-тте години. След още 10-тина години инерция, в която просто възпитаваните преди 1944 г. хора трябва да напуснат армията поради възрастта си и резултатите не закъсняват.

Пак се отклонихме, но нищо - поне няма да се занимаваме с падащи пищови.

Забелязали ли сте какво прави публиката в западните спортни състезания или разни изяви, когато някой сгреши, падне и пр. - ръкопляска, и то съвсем не с подигравка...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...