Отиди на
Форум "Наука"

сп. "Българска Наука" брой 27!


Recommended Posts

  • Администратор

bgnaukabutton.gif



Можете да го изтеглите от ТУК! (.pdf)

post-306-1272905061,1121_thumb.jpg

http://image.nauka.bg/magazine/bg-science27.pdf



Анотации на книги - стр. 6
- Светът без НАС
- Геномът - Автобиография на един биологичен вид в 23 глави
- Войната се завръща
- Светът през 2020, Официален доклад на ЦРУ
- Градът в карти. Виена
- Градът в карти. Лондон


Новини - стр. 12
-Културни Новини
-Край на конкурса "България през моите очи"
-Програмата „Космически предизвикателства 2010” продължава успешно

Зоология - стр. 16
- Соколи


История - стр. 18
-Башчанска плоча
-Хротгар и институциите
-ВИКИНГИТЕ ЗАД МАСКАТА НА КРЪВОЖАДНИ ВОИНИ
-Читалище П. Р. Славейков (Велико Търново)


Туризъм - стр. 45
- Туристите в Антарктика са причина за сериозна загриженост


Астрономия - стр. 49
-Най-яркият пламък от „блазар“ от далечна галактика уловен от Ферми – телескоп на НАСА за гама лъчи.
-Двойка кафяви джуджета озадачава астрономите.
-Остатък от свръхнова показва как звездата е експлодирала


Физика - стр. 55
-ВРЕМЕТО КАТО ПРЕКЪСНАТА ВЕЛИЧИНА.ТЕОРИЯ ЗА ПРЕКЪСНАТОТО ВРЕМЕ.

Технологии стр. 58
- Кораби
-- Епохата на откривателите
-15 военни машини на Леонардо Да Винчи
- Тунелът Сейкан
- Пистолети - Benelli

Биография - стр. 84
- Лейди Даяна

Философия - стр. 88
- Евтаназия и хуманизъм


Научен Коментар - стр. 91

-За призива и за антипризива или за младите учени и начина им на употреба
-16 април 1925 г., 85 години
-Византийската колониална империя в Индийския океан
-Що е цивилизация?
-Съкровището от Малая Перешчепина
-Опит за рекорд





Българска Наука
n57375154553_3629.jpg

Може да станете фен да БГ Наука във Facebook

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имам проблем. Скоро си ъпдейтнах Адоба и сега като тръгна да тегля, излиза съобщение, че ми трябва версия 8 или 9. Не мога да изтегля списанието. Ако го има в замундата, ще пробвам оттам, па белки излъжа някак програмата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Намери се, благодаря. Много готина корица! Една от илюстрациите се повтаря, но си намирам статия по моите интереси от друг автор и много й се кефя. Това с глаголическата плоча също е интересно като за мене. Евалла.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Силно съм впечатлен от повечето статии в този брой.

Е, най-пристрастен (разбирай - най-приятно изненадан) съм от статиите на Манол и на Калина. Калина е дала и един чудесен сайт, посветен на викингите. (Прочетете статията й и ще го видите!). Браво на децата!

Много е интересна и статията за тунела в японския "La manche" - протока Tsugaru. Тунелът свързва японските острови Honshu и Hokkaido.

Има интересна новина, а именно - че нашият сайт дава възможност за хостване на енциклопедични/научни сайтове или блогове. Като адресът ще изглежда по следния начин: http://иметонавашиясайт.nauka.bg/ ... Или пък - така: http://иметонавашияблог.nauka.bg/ ... Още нещо, което е не по-малко интересно - някои от нещата, публикувани в тези сайтове и/или блогове, може да намерят място и в нашето списание.

Интерес представлява и новината за масовото четене на книги в София. Има и снимки от събитието. Със съжаление констатирах, че на една от снимките не можах да прочета заглавието на книгата, която Калина чете. Надявам се тя да го сподели.

Разбира се, има за всекиго по нещо. Вижте съдържанието на този брой и сами ще се уверите в това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за сърдечния коментар, Историк :) Сега наистина съм стимулирана да продължа да споделям по нещичко и в идните броеве ;)

Сайтът, посветен на викингите, наистина беше ценна находка и източник на информация, която не намерих дори отчасти в много сериозни и задълбочени научни книги. Препоръчвам го на всички англоговорящи и интересуващи се от темата.

А колкото до масовото четене... книжките, които носех, надали биха впечатлили някого тук... едната беше с българска любовна лирика, втората беше с любовни писма на велики мъже от световната история към техните възлюбени, а романът е "Бонбонени обувки", продължението на по-известния "Шоколад" от Джоан Харис :blush::book:

Новият брой на списанието е богат и интересен... и може само да очакваме следващия, който да е още ПО- ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Калина, това с любовните писма е "Запечатано с целувка", нали? Всъщност много полезно четиво - човек се учи да ласкателства като чете такива неща :)

Апропо, статията ти наистина беше интересна. Видях, че в края в литературата изброяваш и "Кратка история на викингите" от Клемънтс. Какво ти е мнението за книгата?

Историк, това със сайтове и блогове, хоствани от вас, е много добра новина! Аз направо ще си направя устата за блог с мои материали. Чак сайт ще ме мързи да правя, пък и не съм особено кадърен, но блог - защо не?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...