Отиди на
Форум "Наука"

Романското влияние над българския език


Recommended Posts

  • Мнения 94
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Влашко, Хърватско, Седмиградско са чисти български имена

Хърватия е руско име

Хърватска е хърватско име

Имаше статия преди 1-2 години в български всекидневнки от български езиковед който препоръчваше използването на Хърватия с "аргумент" че това е в духа на руското влияние над българския след 1878. Че това влияние много пъти отдалечава български език от старобългарски и "македонски" "език" изглежда че не го безпокояваше.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

твърде е по романско влияние

твърде много (румънски фоарте мулт, оа=дифонг)

фоарте<=латински фортис (силно)

Интересно е обаче че на български има твърде И твърдо (доколкото знам) и на румънски фоарте се употребява само като "много" а никога като "силно". За "силно" има други думи включително и дублет форте

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

твърде е по романско влияние

твърде много (румънски фоарте мулт, оа=дифонг)

фоарте<=латински фортис (силно)

Интересно е обаче че на български има твърде И твърдо (доколкото знам) и на румънски фоарте се употребява само като "много" а никога като "силно". За "силно" има други думи ...

Сигурен ли си в твърдението си?

forţa lor militară - тяхната военна сила (мощ)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сигурен съм. Форцъ=сила е сравнителено нова заемка от френски или италиански. Не е пряко от латински. Форте е прилагателно име, форцъ е съществително име.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За шуменски(те) говор(и). Доколкото знам на шуменски говор се казва чердак, шепки (шапка-шепки).

Същото на румънски: чердак, обичей, йеничер, шапкъ-шепчь

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сигурен съм. Форцъ=сила е сравнителено нова заемка от френски или италиански. Не е пряко от латински. Форте е прилагателно име, форцъ е съществително име.

Ти твърдиш, че доколкото знаеш и на румънски фоарте се употребява само като "много" а никога като "силно". За "силно" имало други думи ...

Доказах ти с пример, (forţa lor) че не си прав в твърденирто си.

Говорим за румънски, а не за латински език.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти твърдиш, че доколкото знаеш и на румънски фоарте се употребява само като "много" а никога като "силно". За "силно" имало други думи ...

Доказах ти с пример, (forţa lor) че не си прав в твърденирто си.

Говорим за румънски, а не за латински език.

Не знаеш добре румънски. :)

Има форте и фоарте, 2 различни думи.

и форцъ=сила

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Романското влияние над "македонски" "език" е оргомно. Може би и над торлашките говори (торлак=торВлаХ?, мавровлах=морлак)

Още един пример:

отдаМНа

Румънски град Рымник=РиБник (рибник=езеро със риби)

БН и ВН=>МН

Арумънски вероятно има същото явление

Srv. Shvedski KopenhaMN

datski KobenhaVN (dneshniya izgovor WN, sws poluglasna, star izgovor VN?)

V=W ima i na holandski, ukrainski, slovashki, slovenski

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересен случай с албанската дума кастравец (бг. краставица). Бележки

1. кастравец<=краставец мъжки род на краставица

2. на румънски език има "конкуренция" на наставките "-ец" и "-ете": връбетс и връбете (врабетс)

3. кастравец се казва кастравете на румънски, може би имаше и кастраветс

4. датиране (ако дума не е от аромуския това означава че албанците и румънците съ живели заедно сравнително дълго време след идването на славяните

Други интересни неща: 1. румънския е по-близо до италиански отколкото до изчезналия далматски

2. фактът че на старобългарски език нямаше (почти?) нито една "балканосыузна" черта на новобг. език => през 9. век голяма част на романското население още не беше славянизирана

3. има малки стари славянски думни на румънски език: далтъ (длато), балтъ (блато). Датирането на другите е от 9. век или по-късно, когато повечето български славяни във Влашко вече бяха асимилирани (обратното във Мезия, повечето румънци или романски хора бяха славянизирани)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хърватия е руско име

Хърватска е хърватско име

Хърватия не е руско име, нито руско произношение. Това е международно, вкл. българско такова. Да не отиваме още по-назад в историята, за да изследваме произхода на името. Кроват /Хорбат/ е не кой да е, а Кубрат /Хорив бат - име+титла/. С хърватите нямаме проблем, относно общия ни народностен ген, език и държавен произход. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хърватия не е руско име, нито руско произношение. Това е международно, вкл. българско такова. Да не отиваме още по-назад в историята, за да изследваме произхода на името. Кроват /Хорбат/ е не кой да е, а Кубрат /Хорив бат - име+титла/. С хърватите нямаме проблем, относно общия ни народностен ген, език и държавен произход. :bigwink:

Хърватия е руско име, може би с романско или гръцко влияние, не знам и въобще не ме интересува.

Хърватско е българско име (Влашко, Седмиградско)

Вие имате много лошо объркане на прабългари със слваяни. Вие сте славяни, не прабългари, нито тракийци. Прабългари ги има и днес в Кабардино-Балкарска република в Русия или в Чуваската република. Освен етнонима и малко брой думи, нямате нищо общо с прабългари. Вероятно имате твърде по-много гръцка кръвта отколкото прабългарск. Да не говорим нистхо за романската кръв. Все пак вие сте славяни.

И вашето Първо Царство не беше царство. Първоначално беше канство (или ханство, неиндоевропейско нещо). И третото българско "Царство" беше кралство, твърде различно от първите две.

Хърватите нямат нищо общо със прабългарите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За албански език: има същия начин за означаване на съществуване: "има" (като на испански, португалски, френски (и каталанск?)):

употребява се глагола "имам" вместо "съм", "бъда" или "давам" (немски език: ес гибт=то дава). Има много вероятно означава Бог има предмет а, б ili в (тоест предметът съществува)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Влашко, Хърватско, Седмиградско са чисти български имена

Хърватия е руско име

Хърватска е хърватско име

Имаше статия преди 1-2 години в български всекидневнки от български езиковед който препоръчваше използването на Хърватия с "аргумент" че това е в духа на руското влияние над българския след 1878. Че това влияние много пъти отдалечава български език от старобългарски и "македонски" "език" изглежда че не го безпокояваше.

По-тъп пост не съм чел. Имената на държавите както знаем по чисто българска традиция биха завършвали на-ско като започнем със самата България. Левски говори за "Ние в Българско". То и това единствено има смисъл на български. Щото не виждам смисъл да казваме Сърбия или Франция пък на Хърватско Хърватско - как изобщо се е запазило това име Хърватско, а не е станало Хърватия? А на Хърватско Хърватска ще почна да викам точно когато те престанат да викат Бугарска, а казват България т.е. никога.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вие сте славяни, не прабългари, нито тракийци. Прабългари ги има и днес в Кабардино-Балкарска република в Русия или в Чуваската република.

Капанците са компактно запазени наследници на аспаруховите българи, за това говорят легендите и преданията от Лудогорието.

Днес те населяват 16-17 села в Разградска, Русенска и Търговищка област, сочат ги за потомци на прабългарите

През 865 г.когато архонт Борис Михаил по силата на договора за капитулация "Дълбок мир" се задължил да приеме византийски епископи, които да започнат да кръщават българите по костантинополски ритуал.

За да осуети надигащото се недоволство и бунт в защита на езическата българска религия, новопокръстения архонт Борис Михаил извикал великите боили уж на боилски съвет, когато пристигнали в Плиска ги арестувал и екзекутирал, като заповядал да се арестуват и екзекутират и семействата ми до девето коляно, заедно със жените, децата и пеленачетата.

Но изцапания с кръвта на невинните жертви Борис Михаил бил притеснен, че един ден останалите живи незаловени наследници може да решат да си отмъстят, затова след като вече се разчуло за масовите кланета за назидание на останалия народ заповядял заловените далечни роднини и завръщащите от походи боили да бъдат изселени на един ден път от Плиска - достатъчно далече, за да разбере, ако решат да вдигнат бунт, и достатъчно близо, за да го потуши навреме.

Местността, където били заточени, била обградена отвсякъде от стръмни скали и позволявала денонощно наблюдение.

Хората били там като в капан, от там и името капанец. Затова се славят и като много инатливи и вироглави, защото са готови да се простят с живота си за това, в което вярват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знаеш добре румънски.

Има форте и фоарте, 2 различни думи.

и форцъ=сила

Я го напиши на румънски, не със кирилица, това твое "форте и фоарте" да видим кой знае езика и кой говори наизуст. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

...

През 865 г.когато архонт Борис Михаил по силата на договора за капитулация "Дълбок мир" се задължил да приеме византийски епископи, които да започнат да кръщават българите по костантинополски ритуал.

За да осуети надигащото се недоволство и бунт в защита на езическата българска религия, новопокръстения архонт Борис Михаил извикал великите боили уж на боилски съвет, когато пристигнали в Плиска ги арестувал и екзекутирал, като заповядал да се арестуват и екзекутират и семействата ми до девето коляно, заедно със жените, децата и пеленачетата.

Но изцапания с кръвта на невинните жертви Борис Михаил бил притеснен, че един ден останалите живи незаловени наследници може да решат да си отмъстят, затова след като вече се разчуло за масовите кланета за назидание на останалия народ заповядял заловените далечни роднини и завръщащите от походи боили да бъдат изселени на един ден път от Плиска - достатъчно далече, за да разбере, ако решат да вдигнат бунт, и достатъчно близо, за да го потуши навреме.

Местността, където били заточени, била обградена отвсякъде от стръмни скали и позволявала денонощно наблюдение.

Хората били там като в капан, от там и името капанец. Затова се славят и като много инатливи и вироглави, защото са готови да се простят с живота си за това, в което вярват.

Боже, Боже... :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хърватия е руско име, може би с романско или гръцко влияние, не знам и въобще не ме интересува.

Хърватско е българско име (Влашко, Седмиградско)

Вие имате много лошо объркане на прабългари със слваяни. Вие сте славяни, не прабългари, нито тракийци. Прабългари ги има и днес в Кабардино-Балкарска република в Русия или в Чуваската република. Освен етнонима и малко брой думи, нямате нищо общо с прабългари. Вероятно имате твърде по-много гръцка кръвта отколкото прабългарск. Да не говорим нистхо за романската кръв. Все пак вие сте славяни.

И вашето Първо Царство не беше царство. Първоначално беше канство (или ханство, неиндоевропейско нещо). И третото българско "Царство" беше кралство, твърде различно от първите две.

Хърватите нямат нищо общо със прабългарите.

:crazy_pilot:

"Прабългари" не съществуват и никога не са съществували. Ако ми посочиш едно доказателство (документче, карта, бележчица нещо а у) за съществуването на въпросните давам кеш пара (щот стана модерно в форума се въртят пари :smokeing: )! Много плиткоумни думи и разсъждения, айде посочи ми едно изворче, в което се говори за бългрско ханство или за български хан (още една торба с пари щи дам) - неидоевропейско нещо :crazy_pilot: Аз ще ти посоча изворче, в което Омуртаг (тоз пръв ювиги хан) е титулуван ВАСИЛЕВС, до като твойте "романески" прадеди са пасяли стадата му.

Все си мисля, че тоя форум е поне малко специализиран, трябва някакъв ценз да се въведе де*ба.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Прабългари" не съществуват и никога не са съществували.

Въведения през миналия век от българските историци етноним "прабългари" е една гавра със основателя на Дунавска България кан Аспарух.

Днес ние, "признателните" му потомци сме принудени да наричаме вместо българин, "прабългарин" Аспарух, човека който ни основа държава и който е най-българин от всички нас взети заедно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Въведения през миналия век от българските историци етноним "прабългари" е една гавра със основателя на Дунавска България кан Аспарух.

Днес ние, "признателните" му потомци сме принудени да наричаме вместо българин, "прабългарин" Аспарух, човека който ни основа държава и който е най-българин от всички нас взети заедно...

Ма боцна ли с копието брега на Дунава казвайки: "Тук ще бъде България" :))::)): :)):

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Друго общо нещо:

използването на нямам при отрицателно бъдеще време: няма да бъде

на румънски използването на "нямам" е възможно и при положително бъдеще време

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...