Отиди на
Форум "Наука"

Кафе, кафе и пак кафе!


Recommended Posts

  • Потребител

КАФЕ, КАФЕ И ПАК КАФЕ

Според ред научни изследвания консумацията на кафе намалява риска от фатални сърдечни пристъпи. Това се дължи на високото съдържание на антиоксиданти в любимата на милиони хора напитка.

И още… Установено е, че хлорогенната киселина и съединенията, които се образуват при печенето на кафе, предпазват от хронични болести, включително и сърдечни заболявания.

Виновник за остарелите разбирания, че кофеинът води до сърдечни проблеми и високо ниво на холестерол, са всъщност мазнините, които се съдържат в зърната на кафето. Тези мазнини нахлуват свободно в организма ни, когато консумираме нефилтрирано кафе, приготвяно в джезве или в кафеварка от италиански тип.

Мазнините в кафето могат да се елиминират лесно, като използваме филтри при варенето. Казано другояче, най- здравословно е така нареченото „шварц кафе”.

Най- добрата новина е тази: не е установена никаква зависимост между повишеното кръвно налягане и кафето! Особено при умерена консумация от 3-5 чаши на ден.

Кръвното налягане се повишава единствено при приемане на кофеин от т. нар. „чувствителни към кофеин" хора. Въпреки това при тях повишаването на кръвното налягане е сравнително ниско и продължава около час.

Отдавна е установено, че кофеинът има известен положителен ефект и върху нервната система. Той подобрява реакциите и концентрацията и предотвратява умората. Това е и една от причините кофеинът да бъде обект на изследвания като противодействащ на умората фактор.

В тази връзка учените напомнят, че една на всеки десет катастрофи се дължи на заспиване зад волана, което е 2 пъти повече от инцидентите при превишена скорост.

Освен това кофеинът действа като общ стимулатор на метаболизма, особено при по-интензивно физическо натоварване или спортни занимания. Той помага на колоездачите или участниците в маратон да увеличат издържливостта си.

По данни на International Coffee Organization кафето облекчава и главоболието. Експериментално е доказано, че 6 часа след приемането на болкоуспокоителни и успоредната консумация на кафе, 80% от пациентите се чувстват по- добре в сравнение с 67% от тези, които приемат само болкоуспокоителни.

АПОСТОЛ АПОСТОЛОВ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители

Когато е възможно ще се пие в нормални дози. По 1-2 чашки на ден. :post-70473-1124971712: Тога няма да има такъв риск. Риск има, когато се злоупотреби с кафето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Еееее хайде де пъък, тъкмо прочетох най-горното и се успокоих, че като злоупотребявам няма лошо и ъъ после хм пак се оказва, че да пиеш по около 5-6-7-8 кафета на ден било опасно... :drink::drink::post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пия кафе когато съм на бар, в сесия и преди фитнес. Винаги ми е било полезно, като изключим бара.

Чувал съм, че хора които пият кафе в големи количества и след спирането му те са страдали от запек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
:glare: аз ако го спра ще страдам от непрекъснато СПАНЕ...понеже ако няма кафе у дома, докато не си намеря да пия съм ужасно сънлива!
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами може да се каже че съм отчаян кофеиноман... Майка ми ме е запознала с кофеина, когато съм била на 1-искала съм да й докопам чашата и тя ми дала с лъжичка..Оттогава вкуса на кафето за мен е равно на...жживот..Пия го черно, с мляко, на капучино, с мед, със захар, без захар, с кофеин без кофеин, слагам си кафе върху сладжиши, като е прясно смляно го мириша и направо си припадам от кеф...Но без кофеин всъщност го пия само между кофеиновите кафета да не се предозирвам...Пия по някъде 7,8,9 кафета на ден.. После си лягам и спя като бебе... Но сутрин като стана ако не пия кафе и не запаля цигарка (ужасссно съм пристрастена и към никотин) не мога да се събудя. Установих обаче че цигарите мога да откажа...но кафето някак не МОГА..Всъщност чаят ми харесва само ако ЧЕРЕН и силен като КАФЕ :drinks_drunk: аз съм подобно май на алкохолиците и наркоманите, само че към кафето! Не мога да глътна и 20 грама алкохол иначе - става ми лошо... Хората на купоните докато пият водки, вина, бири, ракии аз ТЪРСЯ кафенце или поне кока кола... Е ако няма предпочитам натурален сок портокал, който ми е третата мания след цигарите и кафето :eek: Аз съм безнадежден случай сега като си прочетох поста...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Какво е декаф? За първи път го чувам - някакво като безкофеиновото кафе.. НАистина ще е добре да го намаля..все пак не може да съм зависима от някакво си кафе!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Даа ще си купя аз още утре един пакет без кофеин (че него го пия съвсем като вода и свършва бързо) и ще пия много повече от него отколкото от другото..Може и да успея.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

ОТНОВО ЗА Н. В. КАФЕТО

Анализ на данни от 10 изследвания, направени в Европа и Япония, показва, че консумацията на кафе намалява риска от рак на черния дроб. Това предаде неотдавна Ройтерс.

Анализирайки данните от 10-те изследвания д-р Франческа Брави и колегите и от института "Марио Негри" в Милано са установили, че за хората, които пият кафе, рискът от развитието на чернодробен карцином е с 41 % по-малък, отколкото за тези, които не консумират ободрителната напитка.

Специалистите открили, че за хората, които пият повече кафе - три или повече чаши дневно, рискът от развитието на рак на черния дроб е с 55 процента по-малък.

Опасността за хората, които консумират малки или умерени количества - от една до три чаши дневно, е с 30 процента по-малка, отколкото за онези, които не пият кафе.

Предишни лабораторни изследвания и опити с животни са показали, че някои съединения в кафето блокират вредните ензими, които играят роля в развитието на рака.

Консумацията на кафе е свързана също и с понижен риск от цироза на черния дроб и хронични чернодробни заболявания - основни рискови фактори за чернодробния карцином. В световен мащаб ракът на черния дроб е третото най-смъртоносно злокачествено заболяване след белодробния и стомашния рак.

През 2002 г. от чернодробен рак са починали 600 000 души. Наскоро японски специалисти оповестиха, че за жените, които пият по три или повече чаши кафе на ден, рискът от развитието на рак на дебелото черво намалява наполовина!

АПОСТОЛ АПОСТОЛОВ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребители

Апостоле, ОБИЧАМ ТЕ, БЛАГОДАРЯ - сега ще си пия кафето с кеф и ще знам, че се предпазвам от рак и изобщо...този пост ми беше нужен!!! Аз тъй или иначе вече съм дотолкова пристрастена че не мога без кафе..поне да знам, че неутрализирам мъъъъънинко от другите гадости които ща не ща поглъщам като живея в цивилизацията :worthy::worthy::worshippy::worshippy::worshippy::worshippy::w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Кафето съдържа алкалоидът -кофейн,грешно е разбирането ,че повишава кръвното налягане,води само до леко повишение на пониженото кръвно налягане,а повишеното и нормалното(130/80) остават константни.Има слабо диуретично действие.Убодряващият му ефект се дължи на активирането на аденилат циклазата (амф) в клетките ,което активита катаболитни процеси.Подобрява действието на редица мозъчни невромедиатори ,но слабо.В по големи количества кофеинът се съдържа в черният и белият чай ,а "също и в дългото кафе" поради повечетотопла вода, която спомага за екстракцията на кофейна от смлените кафени зърна,тъй като кофейнът се извлича на горещо .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Разбирането, че кофеинът повишава кръвното налягане не е никак погрешно. А това, че кафето повишава кръвното зависи от много неща, най-вече от човека и кафето.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Нека не забравяме, че наскоро бе установено, че хлорогеничната киселина в кафето има силно изразен противодиабетичен ефект!

Така че... сутрин - кафе и после с колело на работа - и гледайте спокойно на живота - и няма да има диабет!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На времето имах една приятелка занимаваща се с хомеопатия (хомеопатка де ;)). Та тя твърдеше, че кафето се разгражда за 24 часа, т.е. ако всеки ден пиеш кафе, органите занимаващи се с това нямат почивка. Под нейно влияние престанах да пия кафе един ден в седмица, във вторник. Обаче аз съм силно 'зависим' от кафето (не от кофеина, защото колата например не ми 'действа') и точно тогава заспивах най-късно в 22.00, а съм си нощна птица. По същата причина не пия кафе след 16.00 защото не мога да заспя. Е отказването ми трая ден до пладне (няколко месеца) ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На времето имах една приятелка занимаваща се с хомеопатия (хомеопатка де ;)). Та тя твърдеше, че кафето се разгражда за 24 часа, т.е. ако всеки ден пиеш кафе, органите занимаващи се с това нямат почивка. Под нейно влияние престанах да пия кафе един ден в седмица, във вторник. Обаче аз съм силно 'зависим' от кафето (не от кофеина, защото колата например не ми 'действа') и точно тогава заспивах най-късно в 22.00, а съм си нощна птица. По същата причина не пия кафе след 16.00 защото не мога да заспя. Е отказването ми трая ден до пладне (няколко месеца) ;).

аз също съм заклет почитател на кафето, без него не мога да стана, да се концентрирам и да заспя. Ако не пийна кафе, не мога да заспя след това. Странна работа.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...