Отиди на
Форум "Наука"

Новите теории


Recommended Posts

Философията е наука, която глобално определя начина и стойностите в човешкият живот. Всяко разумно същество има изградена система от правила и норми, житейска теория и практика. В последните 10000 години, човекът еволира с огромни и непознати до сега темпове. Особено през последните две столетия. Това, често води до заключение, за чужда, “божествена” намеса. Не съм привърженик на религиите, мисля, че обяснението е по- просто и се състои в развитието на капитализма.

Когато, първобитният човек е заградил за първи път парче земя, обявил го е за свое и започнл да го защитава се е родила частната собственост,търговията. Малко по- късно -монетарната система господствуваща в целия свят до сега. Паричните отношения, принадената стойност и печалба, за сега се приемат от целия свят, като единствено възможни. Те се базират на животинските инстинкти, заложени в човека и непреодолени със силата на разума. Притежанието на пари е напълно фетишизирано и служи за измерване на знания, възможности и власт. Духовното, нематериално е подложено на унищожение. Хората се превръщат в машини за печелене на пари, живеят в стрес, несигурност и пренатоварване. Геният Маркс, брилянтно и актуално е описал монетарното общество и пътя на развитието му. Сега в целия свят е един от най-търсените и четени философи.

За съжаление социализма и комунизма, като обществени и теоретични алтернативи, приложени неправилно, се оказаха една утопия. Основна причина за краха им е, че не се намери обективна форма за оценка на индивидуалните способности и качества на хората. Една от теоретичните грешки е “диктатурата на мнозинството и пролетариата над малцинството”. Издигане в обществената ерархия на еднопартиен принцип, не чрез знания и способности, водещо до тоталитарна държава и застой.

В ежедневната боба за оцеляване и пари, малко хора се занимават с философия. От сто и повече години почти не се срещат нови теории. Голяма част, от облагодетелствуваните, богати хора, също не харесват монетарното, капиталистическо общество. Не може да се радваш на материалните си придобивки и стандарт, когато край тебе, умират от глад и лечими болести. Неравностойното положение ражда престъпност и неподчинение. Борбата за големи печалби води до унищожаване на природата, промени в климата и психиката на хората. Много нови, открития и технологии , не се пускат на пазара, защото старите още носят печалба. Около едно изобретение и новост се нанизват десетки посредници , "менаджери" и пр....Има вече области на живота, особено в изкуството, без които, автора не може да се добере по пазара. Авторите, накрая получават оризки или духовно, посмъртно признание. Така, напоследък се роди една нова, интересна теория – на свободното отдаване.

Тази теория се базира на свободната и неограничена за сега информационна мрежа на интернет. Тук може да се публикува информация във всички сфери на човешкото познание. Предварително се знае, че никой няма да получи пари, затова се нарича свободно отдаване. Искам да кажа, че монетаристите, считат тези хора за луди . Когато, обаче става дума за общочовешкото благо, лудоста е хуманизъм и протест срещу изградените порядки. Да си представим за яснота, чисто фантастично, че някой е открил евтин способ за разлагане на водата,даже в битови условия. Описва с пълни подробности, безвъзмездно, как става. Само след седмица, светът на горивата и енергията, ще е друг.

Монетаристите казват, че труда трябва да се заплаща. Лентяйте не може да получават равно с работохолиците. На пръв поглед вярно твърдение. Грешката е в системата за оценка на труда. Много от великите откриватели във вековете са умирали в нищета. Кое е по- ценно, левия крак на един футболист или теорията на Айнщаин за относителността. Монетарното агресивно масажира егото на индивида – ти си по-добър, работиш повече, притежаваш повече. Добре, а имаш ли време да мислиш, не преяждаш ли, не можеш ли да водиш по-скромен живот. Какво ти е нужно за един добър живот? След смъртта пак нямаш нищо. Паричната система създава фалшиви ценности, опасни за бъдещето на разума.

Знаем, че доброто образование струва скъпо. Създадена е цяла световна система за платено образование. Лесно може да се направи достояние на всички. Достатъчно е лекциите, упражненията, програмите да бъдат отдадени в информационното пространство. За щастие това вече се прави. Безвъзмездният достъп до пълна и качествена информация, започва да подрива основите на монетаризма. Много хора разбират и са узрели за това.

Системата отговаря на удара с десетки ограничения и закони – патентно дело, авторско право..., но тя е безсилна когато автора сам се откаже от съмнителните си „права”. Първата стъпка е да подариш нещо на някой непознат, тихо, без хвалби и веднага да го забравиш. Втората, ако знаеш нещо полезно, да го споделиш с другите безплатно. Мисля, че безвъзмездното отдаване е старо като света, за пример бих дал Лев Толстой. Той, завещава своите произведения на всички хора – да ги печатат и разпостраняват безвъзмездно.

Форума на сп. “Българска наука” има подобна цел – безвъзмездно отдаване. Подкрепям го и дано съм полезен на някого.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е поредната изсмукана от пръстите теория, противопоставяща всяко нещо, което ни попадне под ръка, на парите.

Парите не само че не са лошо нещо, те са двигателят на света! Без парите нямаше да има не само интернет, но и хартия, на която да си формулираме теориите, нито книжарници, където да ги четем.

В двадесет и първия век светът едва ли има нужда от поредната комунистическа утопия, атакуваща неизвестно вече кого, защото май само Куба и Северна Корея останаха да отричат парите...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Парите не са нещо лошо, но от момента когато станат (се определят като) двигател, започва деградацията на съответната държава. Това е свързано със самата идея определяща в голяма степен основите на държавата. За мен нещата са като при хората, когато за човек парите са определящи се държи по един начин, а когато не са - по друг. Когато те се превърнат в основен мотив, в основно мерило ... се загубва човека.

Когато за една държава парите са двигател, може да се стигне до това да се продават хора.

Може да се стигне до там, че да се отпечата "На Бог се доверяваме" на ... банкнотите. Защо е написано точно на парите? Кой човек би искал да напише в какво вярва .. на парите. Вярата вид разплащателно средство ли е. Или израз блестящ ум. Или на силно вярващ. Вярата в парите ли е, или в Бог.

Човека винаги е стоял над всичко. Нима преди хартията и интернета не са се раждали хора?

И разбира се, има свободата да си мисли, че неговите играчки са най-сериозното нещо.

Може много да се разсъждава по въпроса. Но винаги се стига до основите: Що за нещо е човека, за какво се "бори", и пр. Финансовата система ли е измислена от човека, или човека е измислен за финансовата система? Кои сме ние и какво искаме?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Парите не са лошо нещо. Но в ръцете на хората, които мислят, че парите са основата на всичко, че без пари няма щастие и т.н. се получава морален упадък.

Разсъждавал съм на това, как парите ги е нямало преди(става въпрос за началните стадии на цивилизацията), че те не са нещо естествено. Те са създадени от човека,следователно трябва да следват неговата воля, а не да го мотивират да действа. Второто е напълно грешно. В резултат на грешната идеология относно парите, имаме 3000 богати семейства, които притежават над 40% от световното богатство, предприятия, като Крайслер, носещи повече пари от БНП на Норвегия и т.н., а от другата страна имаме бедни африканци, които нямат какво да ядат. Относно темите, като двигателите, използващи фосилни горива, не ми се пише. Вярвам, че всеки си е направил извода за подобни въпроси. Наистина, капитализма издевателства над хората, превръщайки ги в роби на икономиката. Но нямаме по-добро засега. Сещам се за "Проект Венера", но в близко бъдеще, подобно на социализма, този проект е една утопия.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...