Отиди на
Форум "Наука"

Християнски социализъм


Recommended Posts

  • Потребител

Привет,

не съм сигурен дали този постинг принадлежи към Християнство или другаде, затова ако има несъгласни, моля за извинение.

Съществото на въпроса ми е: какво е това "християнски социализъм"?

християнския социализъм на Константин Петканов и Илия Бешков

Както и някой може ли да даде подробности за

не липсват и реални опити за християнски комунистически колонии. Един такъв е добре документиран - християнската комунистическа колония (10 000 души!) в манастира "Св. Атанас" при Варна.

Всички цитати са от Вл. Свинтила.

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

При Бешков силната му лична религиозност е съчетана с модерно, днес бихме казали ляво, политическо мислене. Така че той е християнин и социалист без двете му убеждения да се отхвърлят взаимно. Всъщност много хора, включително социалисти, са убедени, че учението на Христа за отказа от собственост ("раздайте всичко") е не само етическо и религиозно, а и социално.

У много български интелектуалци от първата половина на ХХ в. християнският социализъм се съчетава и с романтични възгледи относно богомилите (схващани като истински християни). В това има противоречие, защото например Николай Райнов смята, че богомилите са имали идеал за социална равнопоставеност, но пък противопоставя обикновените последователи на учението на "посветените", които имат по-дълбоко мистично и окултно разбиране за това какво е Христос.

Разбира се, такива неща при Бешков няма. Окултното и мистиката не го интересуват - той е такъв, какъвто не само Свинтила, а донякъде и Георги Марков описват архетипния българин: вярващ в Бога, но лишен от задълбочени интереси към мистичното, не особено ласкаво настроен към духовенството и абсолютно скептичен към морала и справедливостта на силните на деня и богатите - били те от стария "буржоазен" режим или пък самообявили се за "комунисти". Точно ляв християнин, християнин-социалист.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря наистина за изчерпателния отговор.

А по втория въпрос: има ли някой повече подробности за ... ?

не липсват и реални опити за християнски комунистически колонии. Един такъв е добре документиран - християнската комунистическа колония (10 000 души!) в манастира "Св. Атанас" при Варна.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Десет хиляди?? За пръв път чувам такова нещо, такава масова идиотщина да остане незабелязана в България..... ???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според Свинтила са ..

Десет хиляди??

П.С. За останалата част от мнението на КГ125: нека да спестим определенията, може ли ? (целта е да разискваме фактите, не да даваме оценки...)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може, малко се пресилих, но като 10 000 комуна на територията на БГ и досега да е останала неизвестна?

Кога, защо именно комунистическа??? Какво значи комунистическа общност??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Толкова много неща са забравени в безпросветността на 50-те години... Хем скорошни неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подобни и същи въпроси ме интересуват и мен ....

10 000 комуна на територията на БГ и досега да е останала неизвестна?

Кога, защо именно комунистическа??? Какво значи комунистическа общност??

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами то трябва да се види кои факти Вл. Свинтила квалифицира по този начин. Доволно странно за мен изречение.

А иначе комунистическа общност извън този контекст е повече от ясно какво е - система от утопични твърдения, никога нерелеизирани в реалността и звучащи отвратително дори на теория.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е указал къде да погледмен. А и подробномсти за точно тази конкретна общеност ме интересуваше (не генералното обяснение), но гугъл не помогна ..

Ами то трябва да се види кои факти Вл. Свинтила квалифицира по този начин
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По всяка вероятност отговорът е тук:

Толкова много неща са забравени в безпросветността на 50-те години... Хем скорошни неща.

Във време, когато "Философският речник" нарича Ортега-и-Гасет "реакционни испански философи", кой знае кой редактор как я е родил тази .... хайе, странна мисъл (не вярвам да е самият Вл.Свинтила)- може да е нещо, насочено към християните - да свърже вярата им с комунизма..

Я дай да видим откъде са цитатите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Разлаях кучетата обаче отникъде не чувам за такава комуна. Може да е нещо от трийсетте години около владиката Симеон.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ясно, ама отде е цитата?

Цифрата ме съмнява нещо... Такава общност да се формира в БГ и да не се знае. Че те дъновистите не знам дали са били толкова по това време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Свеж пример за християнски соц.

С един пич година и нещо модерираме православното форумче на ДИР-а. Много е забавно, впрочем. На пича обаче му писва и зарязва модераторството. Аз нали, солидарен, също сдавам щафетата. Пускаме с човека една темичка - така и така, изберете си двама други юзъри за модери, пишем на админа и готово. И се почва: ах, аз не мога, ах, аз не смея, ах, това е толкова отговорно, ах това, ах онова, ах, вие бяхте толкова кадърна двойка (дрън-дрън, кодошехме се с народа през цялото време), ах, тежка е царската корона (WTF?! Модераторството е адски весело хоби според мен) и прочие лиготии. Връх на лицемерието, естествено. На хората много им се ще да потрият малко мнения на ближния, ама нали са все много набожни и смирени, а форумчето е за такива като тях - не им стиска да си кажат, че искат. Който най-много се дърпа, накрая той ще стане. Знам го от личен опит, нали така се стигна и до мене :tooth: Същински соц - не се смятам за достоен, другари, но щом Партията повелява...

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е само от соца, Глишев. В България открай време, вероятно и заради турското робство, да си смирен, тих, кротък и скромен е добродетел. В същото време, ако си самоуверен, можещ и знаещ си "панта". С две думи народопсихология, основана на шушумигщина...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

E, има го и обратното - че който много лала, малко може. Но в описвания случай картинката е много забавна. Или щеше да бъде забавна, ако не беше банална. Може и да си прав, че тая фалшива скромност е още от турско. Във всеки случай е станала и част от соц-нормата за поведение. А че мнозина схващат християнската идея за смирение по османски/социалистически, тоест като червене и дърпане тип невинна девица, няма какво аз да го обяснявам. Да му се не види, не обичам наглеци (макар че понякога аз съм от тях), ама и "божи кравички" не са ми по вкуса. Както обикновено, истината е някъде по средата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А тъй, а на едно място с едни юнаци спорехме има ли или няма народопсихология изобщо :)))

Аз не се съмнявам в цитата, съмнявам се в твърдения в него факт. Такава нетрадиционна общност от 10 000 човека да съществува в България през 20-тте или 30-тте години и нищо да не се знае за нея...???

Да не би Вл.Свинтила да не ползвал някакъв не особено заслужаващ доверие източник? Или продължава да ме гложди съмнението, че някой редактор е сложил нещо, макар, че пък книгата е издавана след 1990 г.. Освен ако не е препечатан стар текст, в който да е бърникано.

Просто не се сещам де може да има сведение за такова нещо. За дъновистите е пълно, но това??

BTW, какви мъдри думи:

Резюме

Един народ не може да бъде изследван без пиетет, той не е куче. Но няма по-голяма грешка от това пиететът да бъде основа. От тоя момент ние влизаме в една сантиментална поредица, която не е народопсихология, а идеализация. Аз имам предупреждението на Джовани Джентиле: че изобщо разглеждането на субекта обективно е една илюзия. Затова е много важно в какъв исторически момент се извършва изследването на поведението на един народ, защото в определен исторически момент се изявяват определени склонности. Ние никога не можем да видим отново българския народ през очите на Вазов. „Хубава си татковино“, „Език свещен на моите деди“ - цялата тази (несъмнено много искрена) пледоария не се отнася за един народ, а за определени феномени в поведението на един народ в определено време и място. Примерно, когато Аспарух е минал Дунава със своето население, това е един психологически момент с изява на определени качества, които исторически не могат да се повторят. Но това не значи, че това са качества на този народ завинаги. Защото днес, когато се обръщаме към изучаване на българската психика, не можем да кажем абсолютно нищо позитивно. Никъде не срещаме масово поведение на достойнство, на човешки характер, на убеденост. В цялото поведение на т. нар. народни маси има една огромна адаптация, консуматизъм от утопичен вид, който материално, икономически не се осъществява, но непрекъснато се осъществява психически…

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, надявах се някой от форума да е чувал относно ...

общност от 10 000 човека да съществува в България през 20-тте или 30-тте години и нищо да не се знае за нея...???

.. Освен ако не е препечатан стар текст, в който да е бърникано.

Ако съдя по стилистиката и разсъжденията на първа глава от книгата (от където е цитатът), да определено изглежда стар препечатен текст.. Доста от следващите глави изглеждат писани след промените или поне от личния му архив ...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...