Отиди на
Форум "Наука"

Бъдещето на ромския език у нас


Flavius

Recommended Posts

Българите по имота - циганите по живота !

В тази сентенция се крие ключът на етноса. Принципа е по- малко усилия повече кеф, фън и т.н....Опростен, природосъобразен живот в община - катун, без претенции за цивилизационно ниво. Живот ден за ден без особени усилия, особено умствени. Пиене, ядене и зрелища, отлично познаване на социалните закони и човешка психология. Добър интелект, подценяван от всички- като пример пребройте сателитните антени, даже и компютрите в гетото !?

Сплотени и единни в целия свят, пред общата опасност - цивилизацията и нейните закони. Паразитиращ живот, възможен само в симбиоза с нормално работещи и имащи хора. Без ограничения на каквото и да е, включително и раждаемост. Отличен начин за мирно унищожение на други етноси. Посредствеността побеждава, основно чрез размножаване. Живот мечта за всеки тинейжър- по най- малката съпротива и ангажименти. Много деца от други етноси вече го прилагат в живота си. В утрешният ден, те като гласоподаватели, не само че могат да въведат циганския език като официален, а и техния бит и култура. Медиите масово помагат за това - чалга, кючеци и други модни неща- идиотокрация. Има алтернатива, но няма кой да я проведе и направи- не носи пари и популярност.

Така, че на въпроса има ли ромския език бъдеще у нас - да има и то голямо !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

dedenze, не съм предполагал, че ще ти сложа плюс, ама ето НА: сложих.

Само съм силно несъгласен с последното. Не че няма такава вероятност, но трябва да се направи всички необходимо, за да не се случи.

Това на първо време означава твоите партийни другари завинаги да излязат в пенсия.

Това е грижа за самите цигани. Тъй ми, какви цигани ще са, ако няма върху кого да паразитират?

Сичкуту чувек сиган: туй вече е циганска работа!:post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Здравейте!

Според вас какво е бъдещето на ромския език в България? Дали ромският език в близко бъдеще може да се превърне в официален за страната ни, имайки предвид увеличаващия се демографски прираст на хората, за които този език е майчин? :hmmm:

Дали специалност като "Начална училищна педагогика и ромски език" във ВТУ би спомогнала за популяризирането и унифицирането на ромския език?

Дали трябва да се даде възможност на учениците от ромски произход да изучават ромски език в основните и средните училища като СИП?

Интересен въпрос.

Според данните излиза, че в България живее една десета от циганското население в света..

От статията по-долу разбирам че "официализирането" на езика в България се е извършило от един речник, (ама какъв е бил диалекта - не е ясно), при компилацията му с/чрез разни частни граматики на наречия и диалекти? Как трябва да се нарича този език - балкански цигански, български (калдерашки цигански), или какво?

По горе Михов е цитирал думата "дели", ама тя си е турска ("делия" - луд)..Много ме съмнява, че тази дума съществува в езика на циганите извън Балканите, или - дори в езика на балканските "нетурски" цигани ("калдераши", "дасикане")

http://www.academy.mvr.bg/Archive_v.Sleda/Treti_%20Broi/Stefka_Popova.htm

http://sociology77.hit.bg/inromy.html

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%BA

----

Дали трябва да се даде възможност на учениците от ромски произход да изучават ромски език в основните и средните училища като СИП?

Аз съм "за" идеята.

Чрез такова обучение би следвало да се привлекат повече циганчета в училище..

Link to comment
Share on other sites

Благодаря Каскадьорче, ама си нямам партийни другари, още не е измислена моята партия, а и не ги обичам всичките.

Те истинските,партийните от БКП отдавна се пенсионираха и далеч не са виновни за днешните проблеми. Децата им се появиха, но на капиталистическа, демократична туртунетка с червени украси. Станаха по- капиталисти от капиталистите. А водача на истинските бай Тошо, бе решил елегантно въпроса с циганите, просто ги няма, обвиниха го в неспазване на човешките права. После малцина цигани си върнаха циганските имена и до днес плачат и тъжат за онова време. Май и сега трябва да кажем- всички сме българи и да зарежем етноса. Още повече на такъв кръстопът живеем, че трудно може да кажем с точност какви сме. Ти нямаш ли нещо циганско, турско, византийско ...в рода си?

В Америка, нашия пример и ново знаме, всички са американци, няма цигани, даже индианци. Ако някой го определиш по етност ще го приеме като обида. Въпросната етност не фигурира и в документите за самоличност. Имената нищо не говорят, сега на 100 деца, я едно носи българско име, я не .Циганско не, американско да- защо?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Такъв език, докато е на маргинална група, няма кой знае какво бъдеще. Ако групата почне да доминира, тогава, естествено, той ще доминира. До какво би довело това оставям на вас да си представите.

ПП

"Дели" си е луд на турски.

По-скоро "Какво правиш?"

От казармата ми останаха някакви знания по този език:

"Айй, брат мииии, огин да те паааааалиии!" е това, което остана от мойта казарма в лингвистичния багаж :))))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дедо, и от мен плюс, ама за нарастване на популацията най-голям дял имат партийните другари на времето дето им създадоха условия за уседнал живот.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребители

Вярно. Циганите по Женския пазар все по-често говорят турски. Да, с типичната напевна интонация, но дотам. А са си местни, софийски цигани, не са вносни от Шуменско ;)

Български най-често проговарят евангелизираните цигани (което, струва ми се, никак не е лошо).

Преди няколко години циганският се говореше повечко из София. Не знам как е във Филиповци, но по центъра турският е станал доста популярен сред мургавите съграждани.

То и това е офф-топик.

Преди няколко години издателство "Стигмати" пусна две томчета с цигански приказки. Заглавието беше "Ромски приказки", както и да е. От едната страна - на български, от другата - на цигански език. Самите приказки бяха много забавни обаче имаше страхотен проблем в изданието - циганският текст беше набран на латиница... Абе, джанъм, колко от нашите цигани четат латиница? Ми да ги бяха издали барем на кирилица, повече циганета щяха да ги прочетат. Тъпа работа...

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
  • Потребители

Може, може. Значи толкова по-добре, ако вместо да смърдим срещу евангелистките пасторчета, да ги ръчкаме да ходят при турскоговорящите цигани - да ги цивилизоват.

Може, може. Значи толкова по-добре, ако вместо да смърдим срещу евангелистките пасторчета, да ги ръчкаме да ходят при турскоговорящите цигани - да ги цивилизоват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По моя край е прието циганите да се делят на български цигани (говорещи български и цигански) и турски цигани (говорещи цигански и много развален турски с преобладаващо присъствие на цигански думи). Турските цигани разбира се нямат нищо общо с турците, ами са си едни чисти цигани, но имат самочувствието, че са чисти турци. Сателитите им хващат само турски програми и гласуват само за ДПС. В домовете си и помежду си говорят само на турско-цигански, а български почти не знаят или ако знаят правят много граматически грешки. В религиозно отношение българските цигани са предимно евангелисти, а турските цигани (или по точно казано турчеещите се цигани) са мюсюлмани на 100%. Това което ми е направило впечатление относно грамотността им е, че българските цигани (които ходят на училище) правят по-малко граматични грешки от турчеещите се. В четенето и двете групи са много зле. Яко сричане и бъркане на ударенията на по-непознатите за тях думи. В икономическо отношение ми прави впечатление, че турчеещите се цигани са по-заможни (или както казваше един приятел циганин "са по-възможни" :tooth:

Редактирано от Flavius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

. От там и идва един баничка, щото в турския няма мъжки, женски род.

Като човек с дългогодишен стаж в една бакалница близо до Централна гара в София, имам някои наблюдения върху така да го кажем "цигански български" - в квартала има няколко цигански семейства, отделно контингента от пияцата и приходящите. Тези наблюдения се обогатяват и от работата ми на археологически обекти, където братята обикновено са ударната сила.

"Бате, дай един син виктор" - забелязал съм, че циганите ако пушат Виктори, то е само синю, бяло - никога.

-Бате, дай една Фанта

- бяла или жълта

- "няма смисъл" - демек "няма значение"

освен род, много им е трудно и с глаголните времена. Миналата година работеме с едни цигани протестенти от Столипиново, който бяха изкълвали Библията, а освен това и редовно гледаха Хистори и Нешинъл джеографик, та беше доста забавно с реплики от типа:

- "колко високи бяха високи стените на Йерихон" - викам 10 м., а те продължават "а колко дебели бяха", викам им 2 м.

Намираме една бойна топки и им обяснявам, че това най-вероятно е от прашка, а те "ааа, значи с такова нещо Давид утрепа Голиат".

след това "какво е това", викам "гърне". Седят и се пулят, при което най-интелигентният се усети и им обясни "чомлек" и веднага редовният въпрос "значи тогава имаше гърнета", т.е. през римския период е имало гърнета. Викам "имаше"

Най-забавно беше, шефът обяснява на едно цигане нещо и то вика "нямаш ядене шефе" т.е. "нямаш ядове"

На един друг обект пък имахме един рабоник, младо момче от Шекера, абсолютен син на майка Индия, обаче той гордо заявяваше че не циганин, не е дори и турчин, а османец. И името му беше едно такова, османско - Валери.

Иначе, казано честно, съм на 100% убеден, че с малко повече дисциплина и желание, от тази общност може да станат едни прекрастни граждани.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ей затова трябва може би да се помага на евангелизаторите тъкмо сред турскоговорящите. Вероятно ако има и смесени бракове, такива работи.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...