Отиди на
Форум "Наука"

Центърът по археология на бойните полета организира конференция на тема „Следдипломни изследвания в археологията на конфликтите"


Recommended Posts

  • Администратор

Материала е част от 38-ми брой на сп. Българска Наука". В съдържанието на броя очаквайте подробни материали за военната археология.

II. Центърът по археология на бойните полета организира конференция на тема „Следдипломни изследвания в археологията на конфликтите"

Първа покана за представяне на документи

7 - 9 октомври 2011 г., Университета в Глазгоу

Email: conflictpg@gmail.com

През последното десетилетие на археологията на военните конфликти се трансформира от радикална поддисциплина в нов динамичен учебен предмет.

Центърът за археология на бойните полета е създаден към Университета в Глазгоу през април 2006 г. Центърът е първият по рода си и е спечелил репутация на международен център за върхови постижения за проучване на археологически обекти на бойни полета и на други археологически прояви, свързани с човешките конфликти.

В Центъра работят някои от най-опитните археолози във Великобритания и те са международно уважаван екип, предоставящ високо ефективни услуги, отговарящи на нуждите на куратори, проектанти и други клиенти, свързани с теренни проучвания, археологически разкопки и експертизи в страната и в чужбина.

Центърът също така издава списание „Археология на военните конфликти”.

Центърът по археология на бойните полета в университета на Глазгоу ще бъде домакин на тридневна следдипломна конференция с участието на учени, работещи в областта на археологията на военните конфликти. Предвижда се тази Конференция за следдипломна квалификация да бъде продължение на Конференция, проведена в Глазгоу през 2000 г., по време на която бяха представени множество интересни теми, свързани с археологията на бойните полета и археологията на военните конфликти.

Тази конференция ще събере на едно място изследователи докторанти с цел да предостави платформа за представяне на научните изследвания на младите учени в областта на археологията на военните конфликти. Надяваме се, че тази конференция ще запълни липсата на форум за обсъждане и представяне на следдипломни научни изследвания във всички аспекти на археологията на военните конфликти и ще насърчи младите учени да изградят свои международни и интердисциплинарни научни връзки.

Докладите ще покриват широк диапазон от научни интереси, които отразяват многостранния характер на археологията на военните конфликти, обхващащи всички периоди - от праисторията до съвремието.

Ние ще приветстваме следните теми, но – с уговорката, че не бихме ограничавали участниците с рамки. Тематиката е по-скоро насочваща:

* Методики и подходи

* Пейзажи на конфликта

* Война, насилие, устойчивост

* Политика и пропаганда

* Памет, увековечаване и забравяне

* Лишаване от свобода / интерниране

* Колониални срещи

* Наследство управление на местата на конфликти и обществена ангажираност

* Туризъм по бойните полета (battlefield tourism, thanatotourism)

* Развлечения, исторически възстановки, експериментална археология

* Етика на изследванията на насилие и конфликти

* Проучване и тълкуване на неприятно / проблематични истории

* Възстановяване на тленни останки (физическа антропология)

Каним Ви да направите една 20-минутна презентация по някоя от темите, посочени по-горе или по друга подобна тема. Моля, изпратете своите резюмета – текст от 250-300 думи на адрес: conflictpg@gmail.com до 1 юли 2011 г. Избрани доклади ще бъдат публикувани в специалното издание на Списанието по археология на военните конфликти (http://www.gla.ac.uk/departments/battlefieldarchaeology/'>http://www.gla.ac.uk/departments/battlefieldarchaeology/journalofconflictarchaeology/'>http://www.gla.ac.uk/departments/battlefieldarchaeology/'>http://www.gla.ac.uk/departments/battlefieldarchaeology/journalofconflictarchaeology/)

Очаквайте актуална информация за конференцията регистрация и програма, която ще бъде достъпна скоро на тази страница.

За повече информация се свържете с Наташа Фъргюсън (natasha.ferguson@glasgow.ac.uk), Дженифър Новотни (j.novotny.1@research.gla.ac.uk) или Джонатан Триг (j.trigg.1@research.gla.ac.uk).

Център по археология на бойните полета

Университета в Глазгоу

Сграда Грегъри

Градината Lilybank

Глазгоу G12 8QQ

+44 (0) 141 330 2304

conflictpg@gmail.com

http://www.gla.ac.uk/departments/battlefieldarchaeology/'>http://www.gla.ac.uk/departments/battlefieldarchaeology/

Предостави: Неделин Бояджиев

http://www.royalarmouries.org/

http://www.gla.ac.uk/

http://www.1636.de/

http://internationalroutier.wordpress.com/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...