Отиди на
Форум "Наука"

Професия "Еколог", в България


iv90

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

до преди 1 г. учих Растителна защита в Аграрния университет. Но по финансови и лични причини ще се прехвърля в ЕТООС- РУ. Мисля, че ще ми е доста по- интересна, от преди искам да уча Екология, но не бяха ме приели.

Искам да попитам според Вас каква реализация има в страната ни.

Ако има и други с тази или подобна специалност, ако може да изкаже мнение за обучението. Благодаря предварително! :gossip:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Реализацията с тази специалност по-принцип е възможност да се кандидатства в МОСВ и съответните му регионални поделения РИОСВ, парковите дирекции на националните и природните паркове, а също така и в отделите по "екология" към общините. Това е за държавния сектор.

В неправителствения сектор възможностите са най-вече по проекти, като първоначално се започва с работа като доброволец без заплащане или с минимално такова за трупане на опит.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

iv90, тук - http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=13101 - има 1-2 поста дето дават тази информация, ако имаш още въпроси - давай

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Здравейте,

драги любители на природата и нейното съхранение! Казвам се Ивелина и уча 3ти курс в РУ" Ангел Кънчев" специалност Екология и техника за опазване на околната среда- инженер Еколог. На мен по ми е интересно биологичната част затова мисля да кандидатствам в ПУ магистратура Екология, биоразнообразие и консервация. Така според мен ще имам повече избор за работа. Според Вас, какви перспективи имат Еколозите в България? Какви са знанията и уменията които трябва сами да научим по време на обучението си. И какви знания се изискват при евентуално интервю за работа? Благодаря предварително!

Надявам се някой да сподели опита си при търсене на работа. :)

post-13372-0-92090300-1421250766_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Наблегни на законодателството в тази област. Много се впечатляват работодателите, ако си запознат със законите, мерките, нормите, стандартите... :)) А и са важни, де.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да разбрах, че са важни, но как да ги уча като те постоянно се променят...

Трябва постоянно да следя промените или просто да знам някой главни закони , глави и т. нат.


http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=15622

ПУ е по-добре от РУ, а още по добре е СУ :)

Знам, че е по добро имам честа лично да проверя това! Не случайно се наклоних към Пловдив за магистратура! едно, че това което искам да уча го има май само там, отделно знам, че нивото им на обучение е различно. И ако тръгна да си търся работа, ще е с по- голямо предимство, пред магистратура в РУ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Виж сега.. Щях да говоря, ама и за мен да е по лесно.

Изяж тази страничка с кориците. - www.moew.government.bg/

Виж там отгоре компонентите / разделите - "въздух", "води", "природа" - над снимката. Цък на кето и да е.В ляво едни сиви менюта, нали и там на повечето компоненти има "Законодателство"

Цък на всички връзки - ta da видиш структурата, проектите.. Там ти е систематизирано.


Компютърна грамотност, може би език и много вероятно книжка ще ти търсят


Готово. Линкът не работеше. Ок е вече

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж сега.. Щях да говоря, ама и за мен да е по лесно.

Изяж тази страничка с кориците. - www.moew.government.bg/

Виж там отгоре компонентите / разделите - "въздух", "води", "природа" - над снимката. Цък на кето и да е.В ляво едни сиви менюта, нали и там на повечето компоненти има "Законодателство"

Цък на всички връзки - ta da видиш структурата, проектите.. Там ти е систематизирано.

Компютърна грамотност, може би език и много вероятно книжка ще ти търсят

Готово. Линкът не работеше. Ок е вече

Благодаря за инфото, определено ще го разгледам! Имам компютърната грамотност и книжка имам, ама с този език не съм много на Ти...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Е, това да не те спира да кандидатстваш, но имай предвид и ако трябва вземи мерки. Перфектен никой не търси (макар че пишат)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, това да не те спира да кандидатстваш, но имай предвид и ако трябва вземи мерки. Перфектен никой не търси (макар че пишат)

Искам да питам за Законите, тъй като са доста и за много неща, не е проблем да ги прочета и някой да науча, но като не прилагам наученото на практика е малко сложно, едва ли някой ще ги знае перфектно в началото, а в последствие с работата. Та въпроса ми е всичко ли трябва да знам? Как да ги науча така че да ми е лесно....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да имаш представа, а иначе само тотва с което ще работиш. Никой не ги снае на зуст, а горе долу колкото да знае как/къде да прави справки. Ако работиш на площадка за ако управляваш отпадъци не ти трябва въздух примерно. Но едно добро познаване на съответен закон и подзаконовите норматиеи (наредби и др.) закона трябва да имаш. Но на това с което ще работиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да имаш представа, а иначе само тотва с което ще работиш. Никой не ги снае на зуст, а горе долу колкото да знае как/къде да прави справки. Ако работиш на площадка за ако управляваш отпадъци не ти трябва въздух примерно. Но едно добро познаване на съответен закон и подзаконовите норматиеи (наредби и др.) закона трябва да имаш. Но на това с което ще работиш.

Благодаря ти! Беше ми много полезен, ще ги разгледам и чета така все ще ми влезе нещо в главата :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

За нищо, пак заповядай.

Като намериш обява (рядко са а на БГ още по-рядко за съжаление) виж какво искат и дерзай. Щото аз ти очертах общо...


Ето ти как изглежда една такава обява сега и то не за държавния сектор:

http://www.jobs.bg/f2577791

Дано я видиш преди да е изтекла


Тези плащат предполагам. Знаеш ли как да търсиш?


Търсене за еколог в джобса:

http://www.jobs.bg/front_job_search.php?frompage=0&menu_open=&zone_id=0&all_cities=0&all_categories=0&all_position_level=1&all_company_type=1&keyword=%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3&last=0#paging

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето още някои съвети: http://wildlife.org/paths-to-becoming-a-wildlifer/

Сигурна съм, че в този линк има много полезна информация, но ако трябва да съм честна, не съм на ТИ с езиците....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тогава започни от там. Английският е много важен за намирането на информация (статии, публикации) и контакта с чуждестранни колеги, участия в международни събития като семинари, конференции, обучения дори...

А законите се променят, разбира се. То и в правото е така, ама юристите ги учат.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Здравей Ив! Знам, че постовете са стари, но чак сега случайно ги видях и реших да пиша. Завършил съм екология през далечната вече 2009 година,търсих си работа в София,следих и в джобса,но положението е доста зациклило. Иначе много ми се работи в тази област. Ходих и в Министерството преди 2-3 години,но оттам културно ме изгониха. Иначе доколкото знам заплатите в сектора са ниски- на държавна позиция около 500 лева. Шанса е да се намери някое преработващо предприятие или фирма,която се занимава с това,но засега нямам късмета да улуча такава.Последно кандидатствах в Екотрейд,но отново нямах отговор. Успех :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор

ако няма и кой да те побутне, като зациклиш в някоя преспа. :animatedwink:

 

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...