Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

gmladenov

Потребител
  • Брой отговори

    10801
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    61

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ gmladenov

  1. Ти знаеш ли, че Лоренцовата трансформациоя не запазва дължините и ъглите?
  2. Шпага, отговарям ти на същия въпрос като Скенер, за да направим сравнение. Отговорът на Скенер е отговорът на официалната наука. Аз пък представям отговорът на опозизицията ... или Съпротивата, за допълнителен драматизъм в дискусията. Според СТО, когато преобразуваме координати от стационарна -> подвижна отправни системи, имаме разширение на дължините. Скъсяване се получава когато правим обратната трансформация: от подвижна -> стационарна. Разширението на дължините зависи от коефициента на Лоренц и изглежда така: Според официалната наука, скъсяването на дължините е природно явление: стационарният наблюдател "измерва" скъсени дължини. Или както казва Скенер, за този наблюдател това в същност са "нормалните" дължини, а не скъсени дължини. Той това вижда и за него това е реалността. Съществува, обаче, и друга възможност: че Лоренцовата трансформация просто изчислява грешно нещата ... при което се получава едно чисто математическо изкривяване. От там идва и цялата каша: че ние се опитваме да тълкуваме математическо изкривяване като физически ефект. Един от аргументите в полза на Съпротивата е, че скъсяването на дължините никога не е измерено физически с пряко измерване. То е едно от двете основни следствия на СТО и ако беше истинско, трабваше да го има навсякъде; такова нещо нямаше да може да се скрие. А в действителност, то никога не е измерено. Ако беше измерено, аз как щях да споря? Щях да съм като плоскоземците, които не приемат реалността. Но след като то никога не е измерено, вратите са широко отворени да се съмняваме в истинността на подобно безпричинно "явление".
  3. Експериментът е метод на грубата сила, коелга. Ако си умен, първо намираш теоретичната грешка на СТО. Ако СТО има теоретична, тя няма да е вярна и без друго. Така че хем показваш грешка, хем не си похарчил и стотинка за ненужни експерименти. Така се прави, батка.
  4. Ами например това, което казваш, не е вярно: Не е нужна безгранична фантазия за да си представим че по една или друга причина се случва скъсяване в дължина и забавяне по време. Нито скъсяването на дължините, нито забавянето на времето са истински. СТО е построена върху математическа грешка и цялата теория е фалшива. Менте. Но как да се спори за това, ако абсолютни факти не се приемат като аргументи ?? За да убедя някой, че съм прав, той трябва да ме чуе ... и да се съгласи. А как ще ме чуе и ще се съгласи, ако абсолютни факти не се приемат за истина?? Ако с теб не може да се съгласим, че бялото е бяло и черното е черно, как ще се съгласим за логически аргументи? Аз дефакто никакъв аргумент не мога да представя. Това искам да кажа.
  5. Колега, в момента не ми се спори. Искам само пак да ти обърна внимание: аз ти давам абсолютен факт като аргумент ... и ти не се съгласяваш. Съкращаването на дължините никога не е измерено в пряк експеримент, така че това е абсолютен факт ... който ти не приемаш. И не само ти, а всички, с които спорим и се бием тук. Значи какво излиза: щом абсолютни факти не се приемат като аргументи, аз как мога да спечеля тази битка?? Само това исках да кажа за момента.
  6. Не си разбрал. Получавам аргумент след аргумент от рода на "Това за дължините - няма дори особен смисъл от доказване. ". Това не са аргументи, батка. Ти даже не знаеш какво е аргумент. Хайде чао!
  7. Аз давам аргумент след аргумент и какво се получава: Факт: скъсяването на дължините не е доказано експериментално. Тантин: Това за дължините - няма дори особен смисъл от доказване. Ти не си ми прочел "празните приказки", според Тантин няма нищо за доказване, а според Скенер аз съм малоумник. ... и после аз нищо не съм доказал.
  8. Елементарно, Уотсън: тези с милиардите не ги интересува да оборват Айншайн. Чудя ти се на акъла как не си го схванал това.
  9. Дай пари, батка, и действаме. Както ти казах, готов съм да споделя Нобела с теб.
  10. Като оставим настрана нескопосаната ехидност, ти си абсолютно прав. И знаеш ли кое е най-впечатлителното в твоето предложение: че то е напълно смислено и оправдано ... и въпреки това такъв опит никога не е правен !! Никой никога не е мерил скоростта на светлината в движение ... докато се смята, че скоростта на светлината не зависи ит движението на наблюадетеля. Значи поредното недоказано твърдение на СТО, което се приема за истина. ПП. Ако имах излищни пари и време, веднага щях да се хвана да направя твоя опит. Но не с френската железница, а с дрон високо в атмосферата. Ако намериш финансиране се обади. Ще споделя Нобеловата награда с теб.
  11. Пак се почна със софизмите.
  12. То е следствие ... но няма физическо обяснение. Затова е спорът. Ако аз ти извадя формула, чието следстие е, че гравитацията отблъсква, ти ще приемеш ли това следствие?? Нали приемаме всички следствия.
  13. Не, не съгласявам. Просто не искам да споря, защото споровете за забавяне на времето не водят до никъде. Иначе по темата ето ти най-очевидния парадокс: Според СТО, ако имаш двама наблюдатели, на всеки от тях му се струва, че времето на другия се забавя. Значи на мен си струва, че твоето време се забавя, а на теб ти се струва, че моето време се забавя. Хубаво, но тогава на кой времето се забавя? Това същото като следния анекдот: жената си мисли, че ключовете от колата са в мен, а аз си мисля, че ключовтете от колата са в нея. Тогава в кой са ключовете от колата? Съвсем очевиден парадокс, който се приема за нормален. Нали си чувал за парадокса на близнаците? Знаеш ли какво е "официалното" разрешениена парадокса: приема се, че само единият от близнаците се движи, а другиуят е в покой. Само че това е шикалкаване. От една страна уж не знаем, кой се движи (според принципа за относителното движение) ... но в парадокса на близнаците знаем кой се движи. Иначе не можем да кажем кой от двамата е по-младият. Значи хем не знаем кой се движи ... хем знаем. Така се решават нещата в СТО и всички чинно ръкопляскат. А този, който вика "чакайте сега, не може хем така, хем онака" веднага го заклеймяват за неук. В нашия спор какво се случва: аз ти извеждам аргумент след аргумент ... и накрая пак се стига до "цялото това отричане на СТО е само вдигане на пушилка" ... без да си оборил нито един от моите аргументи. Държа да видиш как протичат тези спорове ... а не да се съгласиш с мен.
  14. Това е много точно казано и го запомних. Ще те цитирам.
  15. Ти се превръщаш в образец за това как се спори срещу моите аргументи. Аз посочвам, че скъсяването на дължините е недоказано ... и че науката приема недоказано твърдение за истина. И как ми се отговаря? Ами защо трябва да доказваме?? Ти луд ли си?? Значи просто приемаме, че СТО е вярна и че аз греша и разговорът приключва. Нал тъй, Тантине.
  16. Напълно съгласен.
  17. Зависи как го погледнеш. Относителната скорост на светлината може да по-висока от с. Нищо не и пречи ... но според СТО понятието "относителна скорост на светлината" не съществува. Виж за скоростта на светлинните вълни във вакуум ... не вярвам тази скорост да може да се надмине. Много ще се учудя, ако някой го покаже. Няма да споря, защото и този урок съм го научил: когато дам смислени аргументи, те падат на глухи уши, както се казва. В такъв случай за какво да се аргументирам. Пак се връщаме на първоначална позиция: Факт: скъсяването на дължините няма физическо обяснение. Факт: то никога не е експериментално потвърдено. И въпреки тези факти, изводът пак е, че "цялото това отричане на СТО е само вдигане на пушилка". Кво да праиш.
  18. Говорим за собственото движение в космоса. Това дето ти го смяташ за безмислено.
  19. Аз лично нямам намерение да те докладвам, защото въпреки всичко ти имам уважението и битките тук (много) ми допадат. Лошото е, че младежите тук са много докачливи и не се знае те какво ще направят. Катастрофално малоумен? Кефиш.
  20. Според СТО така излиза. Мога ли да попитам кой се гъбарка с нас?
  21. Не се виждаш отстрани. Прозрачен си като стъкло. Спориш с мен, за да ми нашокаш репата. Иначи нищо не чуваш. Затова и аз не искам да си губя времето с теб.
  22. Добре дошъл на форума. Много добър въпрос. Не би трябвало да има разлика между двете.
  23. Съгласил съм се единствено, че няма смисъл да се спори за забавяне на времето.
  24. Да, колега. Затова не си прочел и една дума от това, което съм написал. Хайде сега иди си играй.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.