Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

gmladenov

Потребител
  • Брой отговори

    10801
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    61

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ gmladenov

  1. Именно затова казах онзи ден, че вече не споря за опитни доказателства. Както се оказва, те са податливи на тълкувания и не можем да се разберем дори когато гледаме един и същи факт. Грешката на СТО е математическа. Такава грешка вече няма как да се подмине ... особено когато става дума за осмокласническа грешка.
  2. Вскичи така твърдят ... защото всички като теб пренебрегват влиянието на атмосферата. Там ви е грешката.
  3. Пречупването на светлината (refraction на анлийски) не се получаве от темпретурата.
  4. Май не си чувал за атмосферно пречупване.
  5. По-скоро нервен смях.
  6. Много добре съм те разбрал. Аз също мисля, че Шпага е права ... но са ме апострофирали преди за подобни коментари. Много се радвам да чуя от теб, че това не е проблем. Ще те цитирам.
  7. Нали мерим разстояние с време. Една светлинна година, например.
  8. Скоростта на земята не може да се отчете с такива опити ... както и Майкелсон и Морли не са я отчели на времето. Всички тези опити се извършват вътре в атмосферата на земята. Вътре в нея ти си в покой и ти дефакто мериш "покоящата" скорост на светлината във въздух. Спорихме цяла година за това. Виж ако искаш дългата тема отпреди две години.
  9. Абсолютно си права ... но очаквай Скенер да ти обясни, че не се смята така. Защо? Няма обяснение. Както съм казвал и друг път, твоите реакции и интуиция са много верни. Имаш основание да им се доверяваш.
  10. Забелязваш ли общата тенденция в моите постинги: без железни доказателства, нямам вяра на нищо. Казвам го, за да не ми се чудиш на акъла.
  11. Защото не се знае със сигурност какво точно мери ЛИГО. Не знам дали си чувал, но по някое време се говореше за мисията ЛИСА. Най-общо казано, това е ЛИГО в орбита около земята ... но мисията е замразена в момента. Ако ЛИСА беше реалност ... и тя измери очакваните смущения ... тогава много трудно би се оспорило, че тя не засича гравитационни вълни. А ЛИГО, каквото и да си говорят, не се знае какво точно мери.
  12. Направил е грешка, която се приема за гениална идея. Точно като в притчата за новите дрехи на царя. Всички се дивят на идеите на Айншайн, а СТО в същност е основана на осмокласническа грешка. За твое сведение, Айнщайн през 1919г пише есе във вестник Таймс за теориите на относителността. В него той самият сравнява СТО и ОТО като двата етажа на една къща: СТО е първият етаж, а ОТО е вторият. В есето пак самият Айнщайн казва, че ако СТО се окаже грешна, и двете теории на относителността отиват на кино. Разбирам колективното преклонение към Айнщайн, но не го споделям. Набили са ни в главите, че той е гений ... а в действителност говорим за култ към личността.
  13. Има ли специален термин за трансформация на вектор между отправни системи?
  14. Станиславчо, нещо си зациклил, майна. Повтаряш едно и също като развален грамофон.
  15. С това вече съм напълно съгласен.
  16. Нека да се отбележи, че това е недоказано твърдение. Тъй рече Айнщайн ... но никой не е потвърдил експериментално.
  17. Нютоновата физика. За разлика от СТО тя също така няма да противоречи на КМ, защото в КМ времето е общо (доколкото знам).
  18. Добре де, ако паралелният пренос е по-общо понятие, в него не се ли включва и "пренос" между отправни системи? Преносът принципно е трансформация. Тогава защо да излключваме Лоренцовата трансформация от понятието "пренос" на вектор. Имаш ли добро обяснение?
  19. Точно така ... и това е скоростта на светлината във вакуум. От формулата, обаче, по никакъв начин не следва, че скоростта на светлината е еднаква за всички наблюдатели. Няма такава зависимост.
  20. Хмм. Останал бях с впечатлението, че паралелен пренос е по-общо понятие ... а не непременно свързано с ОТО. Добре.
  21. Виждал съм я тази страница. Не се съгласявам нито с основната теза, нито със заключенията. Тези, които вярват в светлоносещия етър, не са на прав път.
  22. Гравити, за кое недуразумение говориш, майна? Да не би някой да е измерил скъсяването на дължините?
  23. Какво се получав ако имаш вектор в стационарната система ... и приложиш Лоренцовата трансформация? Може ли да се говори за паралелен пренос на този вектор ... при положение, че Лоренцовата трансформация не запазва неговата големина и посока??
  24. Много голям праз, колега.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.