Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

gmladenov

Потребител
  • Брой отговори

    10801
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    61

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ gmladenov

  1. Благодаря, колега. Чели сме ... и сме се карали и за Голения взрив. Той също попада в графата "спекулация, която шаманството (пардон, науката) смята за истина".
  2. Не знам какво се опитвате да постигнете с тези въпроси. Спектърът на водорода и на другите елементи го мериш в лабораторията. Многократно ... с един и същи резултат. Именно тази повтаряемост/възпроизведимост на измереването е това, което го прави безпорен факт ... а не самото измерване (за това после). След това мериш спектъра на светлината от далечната галактиката и виждаш същите спектрални линии ... но червено отместени. След като си сигурен в спектъра, няма как това също да не е факт. Така стигаш до извода, че червеното отместене е факт. А как обясняваш този факт вече е чиста спекулация. За сравнение: измерваш разпада на мюоните и решаваш, че релативистичното забавяне на времето също е факт. Само че освен нещастните мюони, не си измерил забавяне не времето по никакъв друг начин. Значи няамаш възпроизведимост на резултата. Съотвентно въпреки измверването, забавянето на времето не е безспорен факт.
  3. Със спектроскопи, Гравити. Не знам защо се прявиш на луд. (В същност, ако не можеш да отделяш факт от измислица, може би наистина си луд ??)
  4. Това е точно така, много благодаря. Другият вариант да се избегнат всички спорове е науката да се признае за шаманство. Тогава няма да чуеш и гък от мен. Проблем има само когато науката уж се базира на факти ... след което ти пробутва шаманства за факти.
  5. Аз варвам на факти, а не на спекулации. А когато спекулации се представят за истина, тогава пък побеснявам.
  6. Откъде си сигурен, че си изчерпал всички възможни причини? Да не би науката да знае всичко ?!?
  7. Ами още по-добре. Ти казваш, че дори измерванията не могат да се приемат за факти. В такъв случай предполагаемото разширение на вселената е съвсем безпочвено. Ако и измерванията не се броят за факти, значи да разпускаме науката и научниците да си търсят друго занимание.
  8. Отдалечаването наистина предизиква червено отмествене ... но откъде сме сигурни, че червено отмествене се предизвиква единствено от отдалечаване? Второто част на горното твеърдение е недоказаума. И след като е недоказауема, ти трябва независимо потвърждение, че вселената се разширява. Такова потвърждение е невъзможно за момента. Значи за момента не може да се твърди със сигурност, че вселената се разширява. Подобно твърдение е недоказуемо.
  9. Именно. И след като това е невъзможно, науката трабва да спре дотук и да излезе с официално становище, че тя не желае да спекуклира какви са причините за червеното отместване. А вместо това науката почва да спекулира, че вселената се разширява. Така спеклулацията в момента е издигната в ранк на наука ... а в действителнист става дума за научна фантастика. Хубаво, и това бих приел ... но науката и научниците държат аз да призная, че научна спекулация/фантастика е реалност. Точно затова а ще продължавам да им се подигравам и да им споря. Какви са тия научници, дето не могат да отделят фантастика от реалност? Малоумници, ествествно. Как да не им се подиграваш.
  10. Порочна логика, колега. В програмирането показваш, че програмата има бъг като дадеш стъпките за възпроизвеждане. Червеното отмествяане е неоспоримо измерване, възпроизведено многократо през годините. Срещу такива измервания не може да се спори. Това е реалността. Хипотезите, от друга страна, с лопата да ги ринеш. Малоумниците също могат ги прават, а други малоумници пък им ръкопляскат.
  11. Там е цялата работа, че не е установено ... а просто така се приема. Аз изглежда, че съм се запънал ... но в същност няма категоричен факт, който недвусмислено потвърждава предполагаемото разширение на вселената. Имаме червеното отместване на галактиките ... и това е. Въз основа на този факт се правят хипотези, че вселената се разширява ... и тези хипотези са много логични ... но те не са факти, а само хипотези (чети предположения).
  12. Не е въпрос дали ми харесва или не, а дали научните твърдения са базирани на факти. За мен е стряскащо колко от концепциите и твърденията в космологията въобще не са базирани на факти ... но се третират като такива. Тъмната енергия уж е само хипотеза ... но тук сме се хванали за гушите защо аз не я приемам за истина.
  13. Да, бистрихме го. Порочна логика е да се смята, че единственото обяснение, които науката е успяла да измисли, е вярното обяснение.
  14. Ти пишеш пълни глупости ... за които нерационално се надяваш, че не са глупости.
  15. Нищо подобно. Едниственото наблюдение, което имаме, е червеното отместване на галактиките. От това наблюдение се прави ... умозаключението ... че вселената се разширява. Значи разширението на вселената не е факт, е умозакллючение. Няма наблюдение, че вселената се разширява.
  16. Ти се подмокряш да изговоряш сложни думички ... и си мислиш, че те значат нещо. Миличкият.
  17. Да, точно така. Като не му знаеш произхода, откъде въобще си сигурен, че има "нещо". Да не забравяме, че разширениети на вселената е само хипотеза. Значи ако трябват още измислици, за да се обясни ... друга измислица ... може би е време да се спре с измислиците.
  18. Както Файнмън е казал, ако едно нещо не можеш да го обясниш на баба си, значи и ти не го разбираш. Въпросът е повече от елементарен: какъв е произходът на тъмната енергия. Ти съвсем явно нямаш отговор на този въпрос.
  19. Значи тъмната енергия ... е ускорение .... което е гравитация ... което е разширение ... защото е ускорение. С тези глупости си напълно готов за научник, майна.
  20. Да ... само че не е от форума, а от науката. Всичките измислици за тъмни материи, тъмни енергии и кривини на пространството създават впечатлението, че в науката всяка хипотеза е валидна. При това положение защо да не си измисляме какво ли не. Аз лично чакам НЛО-тата да се признаят за наука, за да стане интересно.
  21. Въпросът е какъв е произходът на тъмната енергия. И като ви слушам вас двамата излиза, че тъмната енергия просто я има. Не е нужно да има обяснение. Също като Бог.
  22. Науката съвсем го е подкарала през просото. За да се обясни вътренето на галактиките се измисля тъмна материя ... защото гравитацията се обяснява само с материя. А за измислената тъмна енергия дори и маса вече не трябва да се обясни нейният произход. Просто се приема, че така стоят нещата ... и толкоз.
  23. Ето. Не ти ли казах ти на какво се дразниш. Вие със Станиславчо не приемате моето "неуважително" отношение към авторитетите. Това ви е голямото дразнение ... и затова не чувате и дума от това, което казвам. Представете си следната ситуация: Имаме вечерен оперен концерт, на който главният тенор пее супер фалшиво. Ама толкова фалшиво, че не се трае. А публиката ... облечена в официални вечерни тоалети ... се прави, че тенорът пее божествено и ръкопляска ентусиазирано. В тази ситуация някои ще почнат да освиркват тенора и да хвърлят домати по него. А моята реакция е да се подигравам ... както на тенора, който пее фалшиво, така и на публиката, която ръкопляска на фалшивото му пеене. Заради ситуации като тази съществува притчата за "царят е гол" - и не е никак случайно, че тази притча я има от векове. Вие със Станиславчо трябва да се научите, че не всеки, който е на сцена, пее хубаво. И също така че ако някои пее фалшиво на сцената, задължително ще отнесе подигравки ... наравно с тези, които му ръкопляскат. Това е положението, Минке.
  24. Чувам те и си напълно права. За съжаление, обаче, ситуацията е патова. СТО се базира на грешка от осми клас: все едно някой да твърди, че правоъгълен триъгълник може да е равностранен. Това е нивото на грешката. А защо тази грешка не е забелязана повече от век, не ми го побира ума. Затова с релативистите ще си останем от различни страни на барикадата. Може само да си пожелаем да спорим по-цивилизовано и по-малко да се обиждаме. Благодаря ти за адекватните коментари и реакции.
  25. Да, така е. Постингът ме беше насочен към @Grifin.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.