Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Thorn

Модератор История
  • Брой отговори

    3984
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    17

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ Thorn

  1. Като какво животно ще да е това персийско арамейско койне? Това са езици даже от различни езикови семейства, индоевропейски и семитски? И кой да го говори този арамейски в Бактрия? Това не е Сирия или Ирак.
  2. нали знаеш любимата ми аналогия с франките. Трябва ли всички поданици на Хлодвиг, Хлотар, Брунхилда, Теодорих и т. н. да наричаме "франки" или само тези дето са свързани като самосъзнание и общо взето генетично? Това са просто различни неща. Етноним и политоним.
  3. Между сръбския и българския няма и не е имало рязка граница. И не само като език, но и като етнос.
  4. Ако този Иван Стаменов е същият Иван Стаменов, който навремето се вихреше в клуб история на ДИР.БГ, то той е един крайно недобросъвестен и злостен тип. Бяха една група, заедно с Н. В. Зиези, Боцман, Натан и т. н., вие си ги знаете също, които съсипаха форума и не само него. Не защото са автохтонци, а защото съзнателно убиваха всеки опит за смислена дискусия, като набързи минаваха в подигравки, лични обиди и аргументация стил кръчма на петата ракия.
  5. И да не е ясно откъде точно идват франките, през 3 век са на Рейн, далеч от готите. Дали маркоманите са наркомани не знам, но на мен м и н са ме една до друга на клвиатурата. :) Колкото до Микулчиц, това е великоморавски център, вероятно унгарците са му видяли сметката.
  6. Южняк, за източни и западни пише още Иордан, т. е. при двора на теодорих такава е била идеята, но ги различава по това, че едните се подчиняват на Балтите, а другите на амалите. И едните са на изток, а другите на запад. Никъде не се казва, че са някакви формирани етнически или племена. Много е вероятно и да са били много смесени, или както е термина - полиетнични. Така, че не виждам някъде сериозно да имаме противоречие.
  7. За Финландия не е баш така.
  8. Да ама франки и свеби са били в западна Германия, а квади и наркомани в Чехия. Готите са източни германци, т. е. места като Полша и Украина.
  9. Дакия към 271 не обхваща Дакия, завоювана от Траян. По онова време тя реално е района в трансилванските Карпати със златни рудници и пътя дотам. Една незащитима колония на майната си. Колкото до армията - тя и армията през 4 век не е като при Траян. Силна е императорската армия, която обаче не ограва навсякъде, а и е като пожарна команда, разкъсвана във всички посоки на империята. А местните тероториални войски вече за нищо не стават, освен да си стоят в крепостите. И се оказва, че не могат да поддържат твърд контрол в провинциите и почват да се занимават със съюзници - федерати, които хептен не неуспяват да контролират, но честа са основната им ефикасна военна сила. Готите са точно такива. през 378 идват основно вестготите, които после при Аларих нахлуват в Италия, а при Еврих в Испания.Остготите си остават под хунска власт и активно се бият за хуните до смъртта на Атила. П. П. Гепидите разпознаваеми ли са генетично?
  10. Като цяло вярно, но картинката разбира сее доста по-сложна. Първо, лангобардите разбира се размазват византийска Италия, но това не става толкова бързо. дори само Павия се отбранява две години. Повечето крайбрежни градове се държат с десетилетия, Равена около век, а Рим, Венеция и южните италиански области си остават византийски. Второ, заместването на готите от славяни и прабългари не става непосредствено.реално след като Теодорих си бие камшика впосока Италия, империята възстановява контрола над Балканите. Но после следват хунските нашествия и района несъмнено е в упадък. Но пак си пак толкова несъмнено владян от ИРИ. Юстиниан дори посява по една крепост на всяко малко хълмче. Сериозният удар е чумата и после аварското нашествие. Славяните идват като пехота на аварите, българите първоначално като техни съюзници. Тогава на балканите става колапс - и политически, и цивилизационен, и демографски. Но въпреки това в към средата на века империята пак се опитва да поеме контрол с някакъв успех. Но после следва арабската катастрофа, краят на античността и вече ИРИ става само една регионална държава, а не световна империя. Естествено всичко това е офтопик. Но да питам нещо офтопично също: - генетично готите разпознават ли се в Италия, Южна Франция и Испания?
  11. Поздравления за свършената работа и за хубавата дискусия. Ето такива би трябвало да са и останалите, без изпускане на нервите, глупости и лични нападки. Ето, доказа се, че е възможно, нека да продължим в същия дух.
  12. Просто не е била държава.
  13. Електронното гласуване и гласуването по пощатаса идеална гаранция, че ще има изборни измами
  14. Един византийски мост до Истанбул. Със сигурност вече е от византийско време - има кръст с алфа и вероятно омега на ключовия камък на арката https://kantaratlas.blogspot.com/2017/02/cobancesme-bridge.html
  15. Имаме зрелищни гробници с релефи и стенописи, недоразкопани римски градове със статуи и мозайки. А това, че кой знае какво нямаме, е по обективни причини. Българските земи са били на остриет на прогреса само в халколита, през останалото време - не особено впечатляваща провинция с вторична култура.
  16. Може да се учудиш, но в Троя има повече редове и PR кампанията е почнала преди 3000 години. А Севтополис е краткоживяло квазиелинистическо градче, резиденция на някакъв местен вожд, не прочул се с нищо особено. И при това не зрелищно. Колкото до лодката - тоя цирк ще избие ли парите за сериозно хидротехническо съоръжение?
  17. И той ли вече е "историческа личност"???
  18. Прекалено много са, трябва да се редуцират.
  19. `се са привлекли милиони туристи, с какво? С три реда камъни???
  20. Субашията на Рънсиман на какво основание се отхвърля?
  21. Чудно е смачкал хазарите, чак до смърт ги е смачкал. Своята естествено.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.