КГ125
Глобален Модератор-
Брой отговори
28604 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
118
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ КГ125
-
Не знам да са затваряни някога. Да са дали вид, че ги затварят, да. Но не са ги затваряли. Не знам за Стефан Цанев, за този период през 90-тте години се появиха много материали, в т.ч. и в края на 80-тте. И понеже тогава беше пълно с живи свидетели и пострадали, не се налагаше на заинтересованите от това политически сили да ползват измислици и лъжи и истината излезе. Какъв Стефан Цанев, чети тука: http://www.decommunization.org/Articles/Hristov14.htm http://books.google.bg/books/about/Персин_Белене_островъ.html?id=Oq0rAAAACAAJ&redir_esc=y http://www.decommunization.org/Testimonies/Spomeni.htm http://www.decommunization.org/Articles/Hristov.htm http://www.extremecentrepoint.com/?p=4471 http://www.desebg.com/2011-01-06-11-54-16/495-2011-12-04-18-24-32 http://chitanka.info/text/2020/22
-
Сънят на разума ражда чудовища.
-
Истински ад е силно казано, но в този период на българския народ е наложен терор, който той то този момент не е преживявал. Единственото, което го надминава е терорът на българите в Югославия и Гърция. В ход е много мащабна промяна, свързана с масирано отнемане на собственост, системно потискане на националния дух и традиции и на елитите, свързани с патриотизма. Този натиск отслабва около смъртта на Сталин, след което още повече отслабва с първите години на Живковото управление. Но лагерите биват закрити едва след 1961 г. Т.Живков обясни това в интрвю, че било "процес, бе", но какъв толкова процес е било та да чака 5 г. на власт за това, не става ясно.
-
Нещо протести??
-
Е брате, този дворец е от тръстика.
-
Да, поне така се разбира от текста.
-
Чудесни са и трите, но октоберското разбива!!! Точно и пълна картина на времето ни)))
-
Може и интересно да е - единственият начин да се разбере е да се прочете..
-
Според мен това няма да е много удачно, тъй като: 1/ Посегателството върху този основен български символ, чрез безличния паметник на Старчев, трябва да се поправи. [b]Сега трябва. 2/ Паметниците на жертвите на комунизма са все пак с политическа насоченост. Паметниците на загиналите воини нямат и 1 грам политика! Там има само български народ и най-, ама най-достойните му синове. 3/ Ако оригиналните плочи са унищожени, ще се възстановят!!! Или не сме народ, а ... То и самите паметници са унищожени, но ще се възстановят, или не сме народ, а....; 4/ Финансовите съображения не могат да имат тук отношения. Ако за това няма пари днес, трябва да има утре, но то трябва да стане! 5/ Никакви съображения за авторски права не може да има. Този паметник не се намира в частния имот на автора си и никой няма желание да го копира някъде, в който случай зависи от съгласието на автора. Авторското право, макар да си позволява повечко в днешно време няма правни възможности все пак да ни натрапва какви паметници да имаме на площадите си. 6/ Ако има каша - това не бива да е проблем на българската общественост - тези въпроси не могат да се решават без нея!!! Ако тия неща се нагласят на тъмно, значи някой иска пак да открадне пари, а от друга страна да продължи да лишава София от истинска национална светиня и символ. Ако това продължи, то ще е престъпно. /На крадящите бих казал, че може да се получават проценти и от възстановяване на паметник, че там са май и повече - важното е да има паметник!/ 7/ Пространството на фонтаните........ то е достатъчно голямо, да носи сивия социалистически паметник, така, че ще носи и това, което му принадлежи по право. Повярвайте ми, пространството ще си пасне с плочите идеално! Няма алтернатива - всяко решение, което е различно от пълното възстановяване на паметниците, би довело до следното: Социалистическият паметник остава огромен, плочите с падналите се нареждат до жертвите на комунизма. Това е недопустимо!!! - Ще рече, че българският комунизъм, уж отречен от историята и от всички, пуска унищожените от него имена на истинските български герои някъде в задния си двор... така те стават втори жертви н комунизма... Той нали си отдие, или не е? Това ли искаме днес? Не мисля. Вторият паметник просто е прекалил в няколко отношения и следва да се възстанови справедливостта. Още повече, че тя не е просто справедливост а е Голяма българска такава. Няма как тук да се приложи иначе правилния принцип за запазване на паметниците, все едно какви. ...
-
Да, паметниците на българските воини са безспорна ценност. Не са спорни.
-
Различни са, разбягаха се първите )
-
Странно, но точно днес мислех за това, наистина така излиза и затова признавам за грешка това, че не отделих темите. То не е късно да се направи, но не знам дали пък няма да се забъркат още повече нещата. Г-н Гербов, статията е чудесна и наистина бих искал да има още такива. Единият й плюс е мой и бих сложил и още ако можех! Много чувствителна е обаче материята специално тук за този, а другата я обърнах на лека, или май не, историческа шега, защото наистина ми е смешно как нашите ми дадоха 50 ст. за да ги дам в детската градина..... От друга страна, естестическите качества на паметника на Старчев са си обект на основателна критика, което ни най-малко не омаловажава историята на създаването му! Сигурен съм, че ще се намери тема от този период, която да обедини "двете спорещи страни", така да се каже и с удоволствие ще се включа в такава. Вие умеете да поднасяте информацията идеално! Какво нещо е близкото минало на България... Но не бива никой спор да смути позитивната страна на нещата, а тя е, че тук има хора, които наистина умеят да разкажат историята и сред най-добрите в това сте Вие! Наистина го мисля. Пък и грях ще е да се критикува всичко от миналото - в никой случай няма да е адекватна и обективна такава позиция. Просто точно този въпрос, за точно този паметник е много чувствителен... Какво да правим... Ще трябва занапред при деликатните или спорни моменти да се отчита и този момент - защото, критикувайки нещо от миналото, не бива да го правим за сметка на позитивното! Затова мисля, че е най-добре решението за темата да е Ваше. Ще се съобразим с препоръката ви да се раздели на две евентуално - с леко техническо забавяне може би, но ще го направим. Така двете тематики - тази на статията и тази, в която се разви темата, ще може да останат паралелно но отделно. Или пък не - Вие казвате. :)
-
Мда. Но ревизии на границите - дело тонкое.
-
Моралната революцоя спасява работата! Като се научим да ценим всяко парче земя и да си изпипваме нещата като японците, няма страшно. Ако всичко стане една голяма Индия.... толкова по-зле.
-
Нараства не само населението, нарастват и технологиите. Пък и сега доста земи пустеят, засетите са напояват малко и т.н. и т.н.
-
Големия брой хора е проблем, но проблемът идва не от броя, а от организацията им, сиреч от цивилизационно-културните проблеми. Наистина, най-големия стопански фактор и в негативна и в позитивна посока е човека!!! Я вижте Япония! 13 000 000 човека на територия колкото 3 и нещо Българии, а страната им е наистина слънце. Сещай се, снахо, или как там беше приказката ;)
-
За това нямаше политически условия никакви и дори имаше условия за пречки. Но всяка идея, копирана от източно азиатските тигри би била много, много добра! Разбира се, тя и днес би била много добра. Зона за свободна инициатива в България щеше да покаже предиствата на този вид развитие и скоро хората щяха да поискат навсякъде да има такава.
