Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

КГ125

Глобален Модератор
  • Брой отговори

    28604
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    118

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ КГ125

  1. Турските войски спират българското настъпление при Чаталджа. Там вече чисти стратегически българското движение на юг спира. В това спиране съществена роля изиграват няколко фактора: 1/ ген. Димитриев не организира добре атаката - напада по целия фронт, а не на избрани концентрирани места, където да прекъсна отбранителната линия на турците. 2/ Турците са вече окопитени, зад тях е столицата им, вековната столица на империята - "ни шагу назад", както се казва. Позицията е много добра за отбрана, къса е, а на нея е цялата турска армия - следователно имаме висока концентрация на огнева мощ на място, лошо за атакуващите; 3/ снабдяването на турците е бързо и безпроблемно - грамадният град е отзад на около 40 км., мисля, че и ж.п.линия има. В атаката на Чаталджа участва почти цялата българска армия - огромно количевство войски. Няма обаче тежки оръдия. Битките са много брутални, на места отделни части постигат овладяване на предните турски позиции, но се налага отстъпление. Следва турски опити да отбият българите от техните позиции, изпълниени със страшен драматизъм, в т.ч. нощни атаки, но българите със страхотни контраатаки, "на нож", отбиват атаките и остават на позициите си на 40 км. от Цариград. Турците опитват десантите при Булаир и Шаркьой, но и там биват отблъснати, при Булаир се стига до бой приклади и щикове, и даже с камъни. На много войници обувките остават в калта и те атакуват БОСИ, "На нож!".....
  2. В най-решаващите боеве контактът е бил много, много, много, много близък - никаква пропаганда. Смело може да се каже, че критичнте моменти от тази война са решени "На нож". Разбира се - не само - и артилерията е много агресивна, и стрелковият бой е много интензивен, и картечниците се използват много. Но това е войната, в която щиковият бой върши най-много работа. Не е пропаганда, картината е истинска Във филма се казва
  3. Възстановката на "Традиция" от днес в Търново! http://ekcarevec.com/view.php?id=1536
  4. Е това е прекалено вече...
  5. Какъвто и успех да са постигнали тогава, Германия е обречена. Чисто ресурсно всичко е приключило в полза на съюзниците. Дори пак да бяха стигнали до Москва, на немците нямаше да им се даде никакъв шанс.
  6. Та, помнете, че историята познава освен падения, и върхове. И те са се случвали точно преди 100 години, 4 поколения преди нас.
  7. Точно на тази, а и на датите, следващи оттук нататък 2012 и 2013 г., българите трябва да се замислят за точния смисъл и значение на тази война в тяхната история. За войната е казано много, но героизмът на българския народ, облякъл военната униформа, винаги и по всяко време ще ви впечатли, колкото и да сте чели и да знаете за войната. Защото тази война е: 1/ действително всенародно усилие, в което целият народ и държавата, обикновените хора, интелигенцията, офицерският и подофицерски корпус, земеделци, селяни, търговсци,чиновници, младежи и възрастни, мъже и жени, нямат различие в стремежа си да изпълнят историческата мисия, която е била напълно ясна и напълно прогресивна. 2/ войната е концентрация на най-добрите качества и възможности на българската интелигенция, облякла офицерската униформа и на българският народ, облякъл войнишкия шинел. Трийсет и четири години прогрес и позитивно развитие създават високоподготвено поколение, готово да предложи сили и способности на каузата. 3/ Тази война обаче, в българската история е и нещо повече, което остава някак встрани от общата, масовата поне, историческа оценка. Тя е нещо като заснежения и огрят от слънце връх на българското възраждане, започнало условно казано в края на 18-ти век, минало през известните етапи на културната, църковната и политическата независимост, оттам - през бурното стопанско развитие след освобождението, разивтието на военното дело, та до 1912 г. Връх, който наистина е така висок и така блестящ, че не може да не ни привлича погледите. 4/ войната и нейната подготовка трябва да ни впечатлят и с удивителния демократизъм и позитивизъм на българското общество. Няма диктат. На армията се разпорежда да търси самостоятелно и без страх от наказания решения на конкретните задачи. Това я прави не само агресивна, но и твърде гъвкава социална структура, създава поредица от нововъведения в световното военно дело и, в решителните моменти намираща адекватни решения. Турското насление не страда - като изключим, разбира се неизбежните беди на военното движение. Не страда нито в Тракия, нито вътре в България, не старада дори когато 300 000 българи бягат във вътрешността и когато 60 000 от тях биват избити от непознатия за империята нов импулс на турския национализъм - позитивен и обновяваш страната вътре, но пагубен за малцинсвата на територията й. Няма и никога не е имало целенасочена българска политика на геноцид или етническо прочистване. 5/ И разбира се, енергията на народа и концентрацията й нямат граници. Мобилизацията става светкавично, броят на явилите се е два пъти по-голям от записаните, хората се прибират от чужбина на талази. Желанието за победа е такова, че често атаките не могат да се спрат своевременно, а на едно място ранените пълзят към врага в викове "ура", пред ококорения наблюдател. За атаките са изписани томове и са разказани легенди, но и най-беглия преглед на събитията от военно-историческа гледна точка показва, че критичните моменти са решавани в директен, безмилостен и тотален сблъсък, в който вече няма условности и няма място за много мисъл дори, ясен сблъсък, двубой в чист вид. Тази война е решена от атаката "НА НОЖ!" и ето от този събирателен образ:
  8. Интересно откъде ли го имат молдовците? В техния случай е или български, или влашки. Е, какъв е?
  9. Мнението ми не е повече от криминалистична версия )) основана на: 1/ Прочетеното от Глишевсън, мистериозен автор от 16 век. 2/ Беглото, много много беглото преглеждане на няколко страници от пиесата, много бързо; 3/ Фактът, че ако беше Шекспирова, досега това щеше да е изяснено, тъй като стиловият анализ е нещо, с което науката се е справила отдавна. 4/ Най-вероятната възможност е именно тази. Нито Шекспир е паднал от небето, нито след него и по негово време авторите са паднали - те са продукт на такава културна среда, която прави такива едни пиеси, просто Шекспир в тази среда е създал нещо абсолютно.
  10. То само ацтеките стигат... Да не цитираме пак Бернал Диас дел Кастильо...
  11. Някой, който се опитва да пише в същия стил е, но Шекспир...
  12. Я дай някакъв линк? По времето на Шекспир неговият жанр е доста избуял, тъй че спокойно може и някой друг да е.
  13. Как да е нямало, като е пълно с такива, бре!
  14. ??? Каква е пък тая пиеса и каква й е историята?
  15. А, много са си добри тия филми, особено "Брежнев" е показал много добре трагедията на епохата.. Дори генсекът не може вече да се справи с нищо... Точно така си беше.
  16. Браво и на архива, и на тебе!!!
  17. Прав си. "Природно" в смисъл на човешката им природа, не биологическата. В социалнопсихологически и антрропологичен смисъл.
  18. Тъй, тъй!!! Нищо по-добро няма от добрата библиотека
  19. Защо, не са мит. Просто нищо не е вечно. В случая е прав Даниц май
  20. Аз по принцип Знам за тебе, римски пантеисте скрит такъв!
  21. Щеше да стане много интересно, защото тогава стратегическият тил на БГ щеше да е сигурен!
  22. Но те са приети от православието, ерго са християнски? За кво по-голям светец от патриарха да ставаш ?
  23. Ми то бюджет без добър реален сектор няма напълнен трайно, а пък за първото трябват ниски данъци.
  24. Ще я срине, ако не се е подготвИла преди това. С европари, с бюджетни икономии и 1-2 г. строга дисциплина. В дългосрочен план ефектът би бил чудесен, нали тъй?

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.