Отиди на
Форум "Наука"

Atheism vs. Religion ;)


Recommended Posts

  • Потребители

В същност, имам един въпрос - съществуват ли И всички други богове преди монотеистичния (юдейско-християнско-ислямския де) и ако да, те как си поделят властта и небето?

Да повторя въпроса си, че го вземам много на сериозно и живо ме вълнува!

Не само атеистите, но и вярващите са различни групи. Те са обединени от вярата си - едните че няма бог, а другите, че има, но не значи, че са напълно еднакви.

Иначе въпросът е доволно неясен. Юдейско-християнско-ислямския не се е появил след политеизма, а си е бил почитан и по време, когато римляни и елини са живеели още по пещерите. Разбира се от гледна точка на всяко вероизповедание има различия. Разликите между вероизповеданията не означава, че няма бог, както и разликата във вярванията и култовите практики на атеистите само по себе си не значи, че има бог.

Хайде и от мен един такъв въпрос, та да се види колко общо има с темата:

В същност, имам един въпрос - съществува ли атеизма преди комунизма и ако да, те как си поделят светлото комунистическо бъдеще (дето не дойде)?

:biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 381
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

... В същност, имам един въпрос - съществува ли атеизма преди комунизма и ако да, те как си поделят светлото комунистическо бъдеще (дето не дойде)?

:biggrin:

За атеизма като някакво организирано (включително и по църковно тоталитарен маниер) движение - не знам да има. Комунистите първи го организират като масово "обществено" движение, за да не се конкурират с идеята за бог в мечтата си за пълна власт (сиреч Църквата на комунизма срещу Църквата на Бога :biggrin: ).

Иначе, отделни интелигентни и умни индивиди още от древността са осмивали нелепите представи за боговете. Сега, без да ровя, се сещам за Сократ, където едно от обвиненията е "въвеждането на нови богове", само че неговите са интерпретация и не са никакви богове в религиозния смисъл. Или пък Диоген. И т.н.

А от отговора относно въпроса ми, не добих ясна представа - има ли ги всичките богове, в които в един или друг период са вярвали човеците или не?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

А от отговора относно въпроса ми, не добих ясна представа - има ли ги всичките богове, в които в един или друг период са вярвали човеците или не?

23. Тези, които на други богове са предани и ги почитат, следват ги със вяра — те също мен почитат, Каунтея, макар и не във съответствие със знанието изначално.

24. Аз единствен всъщност съм вкусващия и бога на жертвоприношенията всички. Но истината те за мен не знаят и отпадат затова.

Шримад Бхагавадгита упанишада

— Навярно вие, владетелю, не ще подозирате изповедниците на единия бог, че вярват в светостта на животните… Това, което се върши, се прави за тълпата… Бикът Апис, който уж жреците почитат, е най-прекрасният бик в цял Египет и поддържа расата на нашите говеда. Ибисите и щъркелите чистят от мърша нашите полета; благодарение на котките мишките не унищожават зърнените ни запаси, а благодарение на крокодилите имаме добра вода в Нил; без тях ние бихме се тровили от нея… В това време лекомисленото и невежо простолюдие не разбира ползата от тия животни и би ги унищожило в течение на една година, ако не бихме ги запазили чрез религиозните обреди. Ето това е тайната на нашите светилища, предназначени за животни, и на нашите богослужения към тях. Ние почитаме това, което населението трябва да пази, защото има полза от него.

Болеслав Прус - Фараон

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Антологията “50 НОБЕЛОВИ ЛАУРЕАТИ И ДРУГИ ВЕЛИКИ УЧЕНИ ЗА ВЯРАТА СИ В БОГА” съдържа документирани цитати, подбрани от книгите, статиите и писмата на едни от най-авторитетните световни учени и творци: http://nobelisti.com/

ВЕРНЕР ХАЙЗЕНБЕРГ, Нобелов лауреат за физика

Немският физик Вернер Хайзенберг (1901-1976) е удостоен с Нобеловата награда за 1932 за създаването на квантовата механика. Хайзенберг е професор по физика в университетите в Копенхаген, Лайпциг, Берлин, Гьотинген и Мюнхен. През 1941 той е назначен за директор на физическия институт “Макс Планк”, а през 1953 става президент на фондацията “Александър фон Хумболт”.

1♦ “Първата глътка от чашата на природните науки прави човека атеист, но на дъното на чашата го очаква Бог.” (ХАЙЗЕНБЕРГ, цитиран в Hildebrand 1988, 10).

ГУЛИЕЛМО МАРКОНИ, Нобелов лауреат за физика

Изобретателят на радиото, италианският физик Гулиелмо Маркони (1874-1937) е удостоен с Нобеловата награда за 1909 “за своя принос към развитието на безжичната телеграфия”.

4♦ “Науката сама по себе си е неспособна да обясни хиляди неща, и преди всичко, тя не може да обясни една от най-големите мистерии – мистерията на нашето собствено съществуване. Ето защо аз вярвам не само като католик, но и като учен.” (МАРКОНИ, цитиран в Morrow 1949, 14a).

МАКС БОРН, Нобелов лауреат за физика

Немският физик Макс Борн (1882-1970) печели Нобеловата награда за 1954 “за своите фундаментални изследвания в областта на квантовата механика и в частност за статистическата интерпретация на вълновата функция”. Той е професор по физика в университетите във Франкфурт на Майн, Гьотинген, Единбург и Кембридж (Великобритания).

1♦ В книгата си “Моят живот и възгледи” (1968) Макс Борн пише: “Позволете ми да кажа няколко думи за себе си и за атома. Ние – атомът и аз – бяхме задружни до съвсем скоро. Аз виждах в него ключ към най-съкровените тайни на природата, a той разкри пред мен величието на цялото творение и на Твореца.” (MAX BORN, “My Life and My Views”, New York, Charles Scribner’s Sons, 1968, 88).

2♦ “Много от учените вярват в Бога. А онези, които казват, че заниманията с наука правят човека атеист, са вероятно някакви жалки хора.” (БОРН 1996).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И забележете, това са именно физици! От тия, които току вземат и надникнат в Космоса и осъзнаят мащабите на това, което науката, стъпка по стъпка, изяснява...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Научното обяснение на вярата - един пост от темата "Енергия <-> Материя" за същността на енергията, материята, светлината, фотоните, звука и словото: http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=844&view=findpost&p=230363

Цикличността във вселената и етапите на деволюция и еволюция - от темата "Възникването на живота": http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=13295&view=findpost&p=230347

Редактирано от Sync
Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...