Отиди на
Форум "Наука"

Модериране на тема - работата на Б.Богданов


Б.Богданов

Recommended Posts

  • Потребител

Със физиката също има връзка. Както и философията. Доказателствата за Бог, антропният принцип, айнщайновите търсения в последните години от живота му са чиста метафизика във физиката.

Това, че се е случило чудо, не е обяснение, а липса на такова. Когато няма обяснение, го наричаме чудо.

Разликата между нещо обяснено наполовина и нещо паранормално е, че паранормалното изобщо не може да се обясни с известни неща, за разлика от обясненото криво ляво.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето ти пример пък за нещо съвсем добре обяснено, в което обаче се влага и паранормален смисъл от паранауката астрология: Движението на планетите е добре изучено, може да се определи положението на всяка една и в бъдещето и в миналото. В астрономията и космонавтиката това се използва за наблюдения и изследвания, а в астрологията - за правене на хороскопи.

Метафизиката отдавна се е отделила от физиката, въпреки че доста физици обичат да философстват между другото.

А чудо е нещо свързано с християнската религия. Или го има или го няма. Да се обяснява е невъзможно.

А между другото ще ти обясня, за да немислиш че е паранормално явление, как така си получил съобщения от юзър с ник Богданов, който не е Богданов - на този юзър буквата a беше на латиница.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Навремето в православното форумче в ДИР-а с колегата модер си отворихме тема "Модераторите на сапун". Там беше позволено да се пишат всякакви оплаквания от нас, защото винаги имаше някой недоразбрал, който уж не знае как да пусне ЛС. Хората понякога злоупотребяваха, но в тази тема не ги триехме. Работеше - един вид обратна връзка, пък и удобен предпазен клапан като се нагорещят страстите: хората идват напушени от работния ден, напсуват модератора в съответната безопасна тема, засрамят се, мине им, а никой не обръща внимание, защото тя темата си е за това. В резултат офф-топикът беше поспаднал в останалите теми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В същност, "свръхестествено явление" е много неточен термин. Той съдържа архаистичен смисъл.

Щом нещо се проявява в реалния свят, т.е то става и съществува, значи си е напълно естествено и съобразно някакви природни закони. Това, че човекът все още не може да обясни механизма на някои явления и не познава всички естествени закони, това е друг въпрос. За това, такива явления е правилно да се наричат "все още необясними от човека", а не да се обявяват за свръхестествени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И отново, за мен "чудото от Фатима" е че толкова народ го приема сериозно и вярва в подобни "случки" и "предсказания." :doh:

http://www.miraclesceptic.com/solarmiracle.html

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, и ние не сме много назад http://www.mediapool...?storyid=115137

Хм ... и какво мислите за това научнообосновано президентско решение?

* * *

За това чудо от Фатима наистина трябваше да направим една тема.

* * *

Лично аз, ще проследя подобна тема с голям интерес!

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Науката ... в трета глуха. Приемането на такива "духовни феномени" в нашата нация е норма, опитите за рационализиране и отричането - светотаство, проява на ограниченост и очевидно неуспешни. Още от времето на Ванга. /Друг един по-вторичен план е свързан с момента, в който този конкретен акт е извършен - предстоящи президентски избори. Изобщо не зная кое е по-страшно - дълбочината на зависимостта от такива феномени на населението или привидно нормалното й употребяване като политически актив. В никакъв случай не бих искала да внасям излишно полителемент - просто това го отбелязах в последствие и го намирам за показателно за сериозността на проблема/.

Покрай събитията в Кореите отново се възкреси поредното "предсказание" на Ванга. Изобщо по тоя повод взех, че се поразчетох с доста по-критичен поглед и попаднах на интересни неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето ти пример пък за нещо съвсем добре обяснено, в което обаче се влага и паранормален смисъл от паранауката астрология: Движението на планетите е добре изучено, може да се определи положението на всяка една и в бъдещето и в миналото. В астрономията и космонавтиката това се използва за наблюдения и изследвания, а в астрологията - за правене на хороскопи.

Метафизиката отдавна се е отделила от физиката, въпреки че доста физици обичат да философстват между другото.

А чудо е нещо свързано с християнската религия. Или го има или го няма. Да се обяснява е невъзможно.

А между другото ще ти обясня, за да немислиш че е паранормално явление, как така си получил съобщения от юзър с ник Богданов, който не е Богданов - на този юзър буквата a беше на латиница.

Свързването на планетарното движение с паранормално е архаизъм от миналото. повечето парапсихолози ползат астрология и развитието на астрономията хич не им влияе. има и друга разлика. астрономията може да обясни движението на планените, но не може да обясни как това влияе на човешката съдба. това дава свободно поле на паранауки. ако успее да обясни, гледачките ще изчезнат.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

астрономията може да обясни движението на планените, но не може да обясни как това влияе на човешката съдба. това дава свободно поле на паранауки. ако успее да обясни, гледачките ще изчезнат.

Не й е работа на астрономията да го обяснява това. Нейната роля се изчерпва с това да покаже пълната несъстоятелност на астрологията като "наука," базирана на разположението, движението и влиянието на небесните тела. /Тук напълно се абстрахирам от културноисторическите аспекти на астрологията, в смисъла и значимостта, които Дорис напълно основателно споменава/.

Обаче друга наука вече го е обяснила - психологията. Тя напълно ясно обяснява защо и как хората се оставят разни астроработи да им влияят върху поведението, мирогледа, решенията, които взимат - и съответно върху съдбата. Не планетите влияят върху нея. Хората сами си го правят, приемайки на много дълбоко несъзнателно ниво стереотипите в астрологията.

Проблемът е, че научното обяснение не е попречило на паранауката, и по-специално астрологията, все още да процъфтява. /Самата аз допреди десетина години се оставях тия неща да ми влияят и дори се заигравах малко по-сериозно с астрология, най-вече заради огромния психологически потенциал там/. Гледачките няма да изчезнат. За да изчезнат те, първо ще трябда да изчезнат хората, които ги търсят.

Предлагам да се смени името на темата :)

Редактирано от Kuna
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Свързването на планетарното движение с паранормално е архаизъм от миналото. повечето парапсихолози ползат астрология и развитието на астрономията хич не им влияе. има и друга разлика. астрономията може да обясни движението на планените, но не може да обясни как това влияе на човешката съдба. това дава свободно поле на паранауки. ако успее да обясни, гледачките ще изчезнат.

Архаизъм - друг път. Има даже програми за изчисляване на хороскопи. Вестници и сайтове всеки ден публикуват съвети какво да правиш според зодията си...

А от най-прости училищни научни познания е ясно, че планетите се движат по законите на гравитацията и връзка със съдбите на хората това няма.

Астрологията обаче е и забавна, така че може много да не вярваш но пак да си четеш хороскопа с интерес. Също забавен елемент има при гледането на карти, на кафе.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Архаизъм - друг път. Има даже програми за изчисляване на хороскопи. Вестници и сайтове всеки ден публикуват съвети какво да правиш според зодията си...

А от най-прости училищни научни познания е ясно, че планетите се движат по законите на гравитацията и връзка със съдбите на хората това няма.

Ъхъ. Също че разделянето на зодиака на 12 сектора е едно към гьотора, зодиакалните съзвездия всъщност са 13, от времето на шумерите са настъпили много съществени изменения в проекциите на небесните тела и пр. и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не й е работа на астрономията да го обяснява това. Нейната роля се изчерпва с това да покаже пълната несъстоятелност на астрологията като "наука

това изобщо не е цел на астрономията. Тя преследва далеч по-значими цели и задачи.

Ъхъ. Също че разделянето на зодиака на 12 сектора е едно към гьотора, зодиакалните съзвездия всъщност са 13, от времето на шумерите са настъпили много съществени изменения в проекциите на небесните тела и пр. и пр.

Това, че има изменения и корекции, не променя с нищо нещата. В крайна сметка всяка концепция търпи изменения. Може и 20 да са станали съзвездията, но астрологията е един културен архаизъм, езичество в действие.

Въпросът изобщо не е в астрономията и връзките й с астрологията. Въпросът е, че има все още хора, които вярват на астролози, а вярват, защото има редица неща, които все още не са обяснени.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

това изобщо не е цел на астрономията. Тя преследва далеч по-значими цели и задачи.

Една от целите на науката, слава на създателите, е не само да гони разни висши отнесени академични цели, а и да просвещава хората, да развенчава митове, да гради у хората нагласа и желание да трупат знания за света, да търсят причините за случващото се. Отдавна вече няма пропаст между науката и ежедневието. КОето обаче не означава, че някои хора не си правят такива пропасти.

Я кажи кое не е обяснено? Нали това ти казвам - психологията е обяснила всички аспекти на въздействието на астрологията :sneaky2: Просто маса народ не го приема това.

Въпросът изобщо не е в астрономията и връзките й с астрологията.

Точно в това е проблемът. Първата стъпка към рационализирането на астрологията и развенчаването й е осъзнаването, че е абсурдно да няма връзка между двете. :laugh:

Редактирано от Kuna
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Една от целите на науката, слава на създателите, е не само да гони разни висши отнесени академични цели, а и да просвещава хората, да развенчава митове, да гради у хората нагласа и желание да трупат знания за света, да търсят причините за случващото се.

това е проблем на образователната система. а проблем на науката е дотолкова, доколкото все още в нея има огромни празнини, които дават хляб на паранауки. Предполагам не си чувала колко малко знае все още съвременната наука.

Я кажи кое не е обяснено? Нали това ти казвам - психологията е обяснила всички аспекти на въздействието на астрологията Просто маса народ не го приема това.

гледай значи, таз жена умора няма. Изобщо не е в това проблемът. Никой не го вълнуват аспектите на въздействие на атрологията. хората, които отиват при гледачки ги вълнуват съвсем различни въпроси. И в това е проблемът. Че на най-важните въпроси, които вълнуват човека, съвременната наука няма отговори, или са съвсем незадоволителни. когато не ти ги дава тя, ги търсиш другаде.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

гледай значи, таз жена умора няма. Изобщо не е в това проблемът. Никой не го вълнуват аспектите на въздействие на атрологията. хората, които отиват при гледачки ги вълнуват съвсем различни въпроси. И в това е проблемът. Че на най-важните въпроси, които вълнуват човека, съвременната наука няма отговори, или са съвсем незадоволителни. когато не ти ги дава тя, ги търсиш другаде.

Да, прав си. Никой не го вълнуват тези аспекти. Въпросът е, че проблемите, които водят хората при гледачки и пр., са напълно обясними и решими по един разумен и прагматичен начин, а не само със средствата на окултното. Друг е въпросът, че хората не го осъзнават. И не е проблем само на липса на информация, а и на много дълбока вътрешна съпротива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив, проблемите, които водят хора при гледачките не са решими и съвременната наука няма еднозначен отговор на тях. А тези проблеми или въпроси са много прости - защо ми се случи това зло, има ли живот след смъртта, къда са мъртвите ми близки, какво ще се случи утре, животът ми предопределен ли е, кога ще срещна любовта, и тн. и тн. Това са много наивни, до болка наивни въпроси, които от хилядолетия вълнуват обикновения човек с неподправената си чистота и наивност, и досега не е даден еднозначен отговор. Обикновеният човек не го вълнува теорията на относителонстта, орбитата на сатурн и астероидните пояси, тези неща го вълнуват. Науката обаче явно се вълнува от тях, и оставя другите, чисто човешките въпроси, без отговор, като ги пренебрегва надменно. Докато няма такъв отговор обаче, той ще се търси.

Предполагам никой не си мисли, че като ходим при гледачки, търсим отговор на научни въпроси - я хвърли сега един боб и ми кажи за астероидните пояси около сатурн. Нее, хората търсят отговор на човешките въпроси, с които съвременната наука не се занимава от суета ли, от не знам какво.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами ясно, че еднозначни отговори няма. Това че човек има огромен потенциал да е наивен, упорито заблуден и да не иска да поема отговорност за живота си и поведението си, е проблем, който науката обяснява. Но не може да реши. Съвсем нормално :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За никаква наивност не става въпрос. Самите въпроси са наивно чисти. И откъде е ясно, че няма еднозначни отговори? Защо пък да няма. Науката има еднозначни отговори на куп неща, но за това има ли живот след смъртта няма. А такъв въпрос изисква еднозначен отговор. Въпросите, които поставих горе нямат нищо общо със заблудата, наивността, глупостта- това са неща, които са вълнували хората от хилядолетия. Това, че хората се интересуват от подобни въпроси, е част от човешката природа, и не ги прави нито наивни, нито глупави.

Това дали поемаш отговорност за живота си или не също няма нищо общо със страха от непознатото, от бъдещето, от тъгата по изгубени хора и тн. Ама нищо общо. Ти май изобщо не разбра какво ти казах.

Това дали поемаш отговорност за живота си, или не, е едно нещо. А това, че нямаме отговор на важни въпроси, на фундаментални въпроси, е нещо съвсем различно. Нещо, което не ни парви нито тъпи, нито наивни.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми за мен няма нищо наивно чисто във въпрос, отправен към нумероложката от сутрешното предаване по телевизия Х или баячката от Големо Малово: "Защо не ми върви в брака? Защо първият ми мъж ме биеше като тупан, вторият ме млатеше като брашнен чувал, а приятелят ми сега - като маче у дирек?" Нито пък: "Какво трябва да направя, за да срещна богат, красив, добър мъж, който да се омъжи за мен, ама преди да направя трийсет, щото Маргито вече успя да се ожени, да роди и да се разведе, пък аз на, много съм нещастна и сама?" или пък "Какъв бизнес да захвана, за да имам много пари?" или "Къде е сега брат ми, който почина преди години, и какво ще ме посъветва по въпроса с майка ми и сестра ми?"

/Не омаловажавам личното нещастие, но просто има някои разумни граници, които хората трябва да имат зрелостта в един момент да очертават. А и винаги има по-здравословна алтернатива да се потърси подкрепа, отколкото да се търчи при баячки или астролози/.

Редактирано от Kuna
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мисля, че поставих конкретни въпроси в постовете си. А нещата, които посочваш ти, са от глупост, не от незнание.

Но и не само. Някои от тях разкриват необходимостта човек да познава и предвижда бъдещето, качество, което нямаме, а ни трябва. Науката не дава отговор на една човешка потребност, нормално е да я търсим другаде.

каквото и да очертаваш и планираш, пак няма да имаш стопроцентова сигурност, че ще стане така. Това е празнина, геп. А къде що има празинни, те се запълват, природен закон.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив, проблемите, които водят хора при гледачките не са решими и съвременната наука няма еднозначен отговор на тях. А тези проблеми или въпроси са много прости - защо ми се случи това зло, има ли живот след смъртта, къда са мъртвите ми близки, какво ще се случи утре, животът ми предопределен ли е, кога ще срещна любовта, и тн. и тн. Това са много наивни, до болка наивни въпроси, които от хилядолетия вълнуват обикновения човек с неподправената си чистота и наивност, и досега не е даден еднозначен отговор. Обикновеният човек не го вълнува теорията на относителонстта, орбитата на сатурн и астероидните пояси, тези неща го вълнуват. Науката обаче явно се вълнува от тях, и оставя другите, чисто човешките въпроси, без отговор, като ги пренебрегва надменно. Докато няма такъв отговор обаче, той ще се търси.

Предполагам никой не си мисли, че като ходим при гледачки, търсим отговор на научни въпроси - я хвърли сега един боб и ми кажи за астероидните пояси около сатурн. Нее, хората търсят отговор на човешките въпроси, с които съвременната наука не се занимава от суета ли, от не знам какво.

Психологията е науката, която се интересува от човешките проблеми.

На човешките въпроси отговори могат да се получат с психотерапията.

Истината е, че добрият гадател е всъщност добър психотерапевт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

това до известна степен е така, но и не е. Психологията механизира процеса, а на най-важните въпроси не дава отговор. Има ли живот след смъртта, какво ще стане утре, има ли предопределеност и тн. Всъщност психологията е може би единствената част от науката, която до известна степен се занимава с човека. Но го прави обезчовечавайки го, и все още много незадоволително. И тя има сериозни празнини и е в началото си. Затова я слагам в частта с незадоволителните и непълни отговори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някои от тях разкриват необходимостта човек да познава и предвижда бъдещето, качество, което нямаме, а ни трябва.

***

каквото и да очертаваш и планираш, пак няма да имаш стопроцентова сигурност, че ще стане така. Това е празнина, геп. А къде що има празинни, те се запълват, природен закон.

Защо да ни трябва? Защото се заблуждаваме, че ни трябва и не анализираме, не си задаваме въпроси, не търсим разумни и прости отговори.

Липсата на сигурност е проблем на нашата психика, който е обяснен от психологията и е напълно преодолим пак с нейните инструменти - изграждане на рационален подход към света, на положителни нагласи, на определени видове дисциплина в поведението, навици на живот и пр. и пр. Някои философии и религии може да дават доста добри алтернативи за постигането на същата цел - живот с по-добър и устойчив емоционален и психологически комфорт и здраве.

За празнината си прав отново - често природните закони се използват за оправдаване на откровени заблуди и ирационално поведение.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...