Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

Та нека продължим казуса си тук. помолих да се преместят постовете ми от темата ДС и досиета тук, но това явно няма да стане.

Продължение от http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=10602&pid=141442&st=180&#entry141442

На който не му е интересно, да не чете.

Темата е за моралния казус на човек, принуден да пише доноси, за да запази бъдещето на сина си.

Има ли конфликт на морал с морал, на какво се дължи разминаването между личен и обществен морал, може ли да осъдим такъв човек?

ПС. Ще помоля модераторите най-вежливо ако може да преместят постовете ми от тема ДС и доситетата тук. Глишев явно няма да го направи. Аз си държа на постовете, и смятам, че е по-разумно да се преместят в нова тема, а не да се заключва старата.

На мен ще ми бъде много трудно да копирам и пействат всичко, което съм писал там. Предполагам, че вие имате някаква опция за това.

благодаря.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много хора не са били доносници и въпреки това успяват да изучат децата си и в последствие след 89год те да се реализират успешно.Така че има конфликт на морал и той работи срещу доносниците.Повечето от тях са дребни души.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много хора не са били доносници и въпреки това успяват да изучат децата си и в последствие след 89год те да се реализират успешно.Така че има конфликт на морал и той работи срещу доносниците.Повечето от тях са дребни души.

Не.

Има конкретен казус.

Ти си обикновен човек, и един ден идва при тебе ДС и ти казва - или пишеш доноси, или синът ти няма да живее, или пък няма де влезе в никой университет, няма и работа да си намери и тн.

Значи, имаш две алтернативи. Казваш, аз няма да съм доносник, и отказваш. И ДС изпълява заканата. Синът ти е с провален живот.

Или пък ставаш доносник по принуда, но синът ти е незасегнат.

Кое е по-моралното в случая?

Или по друг начин - морален ли е човек, който жертва бъдещето на сина си за благоденствието на непознати?

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не.

Има конкретен казус.

Ти си обикновен човек, и един ден идва при тебе ДС и ти казва - или пишеш доноси, или синът ти няма да живее, или пък няма де влезе в никой университет, няма и работа да си намери и тн.

Значи, имаш две алтернативи. Казваш, аз няма да съм доносник, и отказваш. И ДС изпълява заканата. Синът ти е с провален живот.

Или пък ставаш доносник по принуда, но синът ти е незасегнат.

Кое е по-моралното в случая?

Или по друг начин - морален ли е човек, който жертва бъдещето на сина си за благоденствието на непознати?

в конкретния случай, повечето хора ще приемат, въпросът е какво и колко ще докладваш, това е класическата морална дилема ...

например човек, с който си пряител от 30г. казва или извършва нещо нередно - ще го докладваш ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, това е ясно.

Искам да се концентрирам на първото ти изречение. повечето хора ще приемат.

Ако веднъж си приел, да приемем, че след това нямаш нито един донос.

Въпреки това те има в архивите.

Нормално ли заради картончето ти там, сега да те осъждат морално, да те плюят, презират, мразят, уволняват, съдят, укоряват, и то с морални доводи?

че си доносник, че си виновен, че си пресъпник и тн.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нормално ли заради картончето ти там, сега да те осъждат морално, да те плюят, презират, мразят, уволняват, съдят, укоряват, и то с морални доводи?

че си доносник, че си виновен, че си пресъпник и тн.

Нормално е бе, Алва - не го ли разбра? :lightbulb:

Не е нормално да развиваш локуми цяла нощ в защита на една престъпна класа. :tooth:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Цитирай ги тук, щом държиш на мислите си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нормално е бе, Алва - не го ли разбра? :lightbulb:

Не е нормално да развиваш локуми цяла нощ в защита на една престъпна класа. :tooth:

Кое го парви нормално.

Искам аргументи.

Ако казваш, че е нормално, се изправяш пред дълбок морален казус.

Значи човекът, взел най-моралното решение според обстоятелствата, е осъждан и мразен. А ако не беше постъпил така, и бе осъдил сина си на мизерия, щяха да го изкарат герой.

Значи моралният е съден, а неморалният е герой.

Айде обясни?

Михов, ако не ти е интересно, айде напусни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, това е ясно.

Искам да се концентрирам на първото ти изречение. повечето хора ще приемат.

Ако веднъж си приел, да приемем, че след това нямаш нито един донос.

Въпреки това те има в архивите.

Нормално ли заради картончето ти там, сега да те осъждат морално, да те плюят, презират, мразят, уволняват, съдят, укоряват, и то с морални доводи?

че си доносник, че си виновен, че си пресъпник и тн.

всеки може да ти вика каквото си иска, можеш да нямаш картонче и пак да ти викат, че си донасял ... ако нямаш чувство за вина, какво ти пука ...

в БГ имаше синя метла, не знам дали я помниш, аз сега като поглеждам назад, виждам, че няма значение каква е метлата и дали са антикомунисти или комунисти КДСари или анти-КДСри ... Марков го е написал ясно и точно преди много време ... в БГ борбата е за кокалЪТ ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нормално е бе, Алва - не го ли разбра? :lightbulb:

Не е нормално да развиваш локуми цяла нощ в защита на една престъпна класа. :tooth:

Михов, както не можеш да съдиш победителите с бомбата над хирошима, защото не можеш да прилагаш морални критерии от едно мирно време към морал във война

така и не можеш да съдиш с критерии от днешното демократично време решения, вземани в друго време и други, много по-тежки и паторогични условия.

всеки може да ти вика каквото си иска, можеш да нямаш картонче и пак да ти викат, че си донасял ... ако нямаш чувство за вина, какво ти пука ...

в БГ имаше синя метла, не знам дали я помниш, аз сега като поглеждам назад, виждам, че няма значение каква е метлата и дали са антикомунисти или комунисти КДСари или анти-КДСри ... Марков го е написал ясно и точно преди много време ... в БГ борбата е за кокалЪТ ...

да, това е така. Но не става въпрос дали ти пука, и дали имаш чувство за вина.

Акцентът тук е в тези, които те укоряват. Дали имат морални основания да го правят? Защото се позовавт именно на морала, и какви са те?

Не е нормално да развиваш локуми цяла нощ в защита на една престъпна класа.

не, не е нормално да не зачепваш смисъла от две прости изречения пред тебе.

не защитавам една престъпна класа, а един конкретен човек от един конкретен пример.

капиши?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

няма абсолютен морал за тези неща, всеки може да се позовава на каквото иска ...

БГ е доста корумпирана държава и голяма част от моралзиаторите, които съм срещал не са цвете за мирисане ... просто не са извадили тяхното картонче ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тука искам за незапознатите с тази тема, която е продължение от другата http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=10602&pid=141442&st=180&#entry141442

да кажа, че михов и Ром бяха мои върли противници, доста трагично за тях,

но и двамата се съгласиха, че най-моралното и нормално нещо е, човекът е да избере да сътрудничи на ДС, за да спаси сина си.

Това за протокола.

Признанията им вижте в препратката.

Цитирай ги тук, щом държиш на мислите си.

А може ли да преместиш постовете от онази тема в тази?

ще ми спестиш много копиране.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

така и не можеш да съдиш с критерии от днешното демократично време решения, вземани в друго време и други, много по-тежки и паторогични условия.

А в Германия не съдиха ли онези граничари, които са стреляли и убили бегълци от бившата ГДР, опитващи се да преминат Стената? А? Ето, граничарите са имали да изпълняват заповед, времената са били други, условията патологични и пак ги осъдиха!

Значи, германците не знаят какво правят, а? Направиха декомунизация, премахнаха ЩАЗИ, прокараха дакон за лустрация. Ние сигурно сме по-умни от тях. То се видя колко сме умни...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами много често в живота трябва да взимаш решения свързани с това на кое да дадеш приоритет на семейството, на работата, на доходите в момента или на бъдещета кариера ... и най-често има противоречия ... всеки обаче трябва да си извърви пътя ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами може би са ги осъдили, не знам за такова нещо.

Но и така да е, това е едно жалко изключение от световната практика.

Не са осъдени милиони обикновени войници, редници, които са участвали във войни, и са изпълнявали заповеди по принуда,

и нито хага, нито нюрнберг преследва такива хора.

иначи изключения тук там може да има по строго специфични политически причини.

това михов е световната практика и принципи.

а я кажи, осъдиха ли пилотите, дето пуснаха атомната бомба?

100 000 срещу 800 как ти се струва. Доста разтегливи критерии има по света май.

Подобни процеси са изключително избирателни и преследват конкретни политически цели, и в тях моралът няма нищо общо.

А аз говоря за него.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Провери, провери, за теб не е трудно. Даже и аз се учудих.

Та, значи ние тук сме по-умни явно! Германците поне един президент от ЩАЗИ не им стига акълът да си изберат! :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подобни процеси са изключително избирателни и преследват конкретни политически цели, и в тях моралът няма нищо общо.

Това е, както казах, бледо изключение в световната практика, което преследна политически цели - назидание, да демонстрират готовност да скъсат с миналото и да се обединят итн.

Примерът е маловажен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Провери, провери, за теб не е трудно. Даже и аз се учудих.

Та, значи ние тук сме по-умни явно! Германците поне един президент от ЩАЗИ не им стига акълът да си изберат! :tooth:

повечето са с условни присъди и офицери а не обикновени граничари ...

осъден е всъшност само Кренз (показно) на няколко години затвор при лек режим ...

но сте забавни така като се самонавивате разпалено ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Примерът е маловажен.

Така ли? Маловажен бил! Щото не ти изнася!

А всъщност е твърде важен! Страна със сходни проблеми, но коренно различен подход и решения. Явно и по-успешни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами маловажен е. Защото портиворечи на световната практика. И е едно изключение. Нито хага, нито нюрнберг преследват обикновени редници. А Германия си има конкретни причини.

И както стана ясно, осъдените са офицери и членове на държавния съвет. Кренц, министъра на отбраната и зам.министъра.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

повечето са с условни присъди и офицери а не обикновени граничари ...

осъден е всъшност само Кренз (показно) на няколко години затвор при лек режим ...

но сте забавни така като се самонавивате разпалено ...

Имаше и ефективни присъди. А нима условните са малък морален шамар?

П.П. Не Кренз, а Кренц. Егон Кренц

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така ли? Маловажен бил! Щото не ти изнася!

А всъщност е твърде важен! Страна със сходни проблеми, но коренно различен подход и решения. Явно и по-успешни.

Ти не знаеш какво говорищ. Знаеш ли колко доносници има в германия като в моя пример. Милиони. Това е най-шпионската държава.

Но не са осъждани, киртикувани, гонени, мразения, няма лустрация срещу тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така ли? Маловажен бил! Щото не ти изнася!

А всъщност е твърде важен! Страна със сходни проблеми, но коренно различен подход и решения. Явно и по-успешни.

кое му е сходното, държавате се обединява със западната си част където има параноя към щази и т.н. ... западната част налага новите закони и прави всичко възможно да не допусне инфилтрация на структурите си след обединението ... правят се показни процеси за тия дето стреляли по границата ... за да може да ги осъдят се приема практиката, че нищо че е имало писмена инструкция и заповед да се отсрелват нарушителите, войниците трябвало да не се подичиняват, защото противоречала на международното право ... хаха ... както аз обичам да казвам ... биха ли били така любезни господа съдиите да ми покажат как става тоя номер ... те обаче не са глупави и дават условни присъди на почти всички ...

къде са сходните проблеми ... къде са успехите ... магдебург с 25% безработица ... сивота и мизерия ... наемат доктори, които не знаят немски и работят с превдоач първите 6 месеца щото никой не иска да ходи там ...

Ти не знаеш какво говорищ. Знаеш ли колко доносници има в германия като в моя пример. Милиони. Това е най-шпионската държава.

западна германия е една от най-шпионските държави в света ... така е ... всички донасят ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...