Отиди на
Форум "Наука"

капитализмът: Деволюция?


Recommended Posts

  • Потребител

Деденце,

а ти какво влагаш в понятието "социализъм" на спомената от теб плоскост - социална държава? Този "социализъм% що за строй е и с какви характеристики? Нещо като хуманен капитализъм ли е, нещо като псевдокомунизъм ли е, що е?

Link to comment
Share on other sites

Много от европейските държави имат управляващи социалистически партии, предполагам, че хората там го тълкуват като ляв хуманен капитализъм !? При всички случаи не е тоталитаризъм с претенции за основа на комунизма. В българските днешни условия, БСП не е такава, социалистическа партия, независимо от претенциите - в много постове съм казал защо. За малка и ограбена България модела с партийно управление не е подходящ, особено ако партийните членове са израстнали и възпитани в периода 1946- 1989 г.. Разликите в предизборните платформи на т.н. леви, десни и център партии е незначителна и понякога нереализуема - познати лозунги и ясни, финансови и необщонародни цели !

С удоволствие бих отворил тема за парламентарно представените партии и техните огромни "заслуги" за България. Предварително е ясно, че темата ще "изчезне" за часове, по понятни причини !!! Свободата на словото, още не е дошла в България, тя съществува само проформа, подобно на конституционната възможност за референдуми !

Стинка, не са само съветските суровини, в модерната електроника почти ги нямаше, много са факторите, има достатъчно информация, почети и тогава коментирай, не ни карай да ти изнасяме в постовете беседи и уроци. Да само и единствено, капитализма е виновен за недостига на суровини и създадените екологични опасности - но няма да ти кажа защо - опитай се сам да разбереш- лесно е и полезно за всеки !!

Редактирано от dedenze
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

пак обърнахте темата на соц vs кап и кой кво мисли за преди 89г. и след 89г. в БГ ...

ей опасни хора ...

няма да си надживеете балканското мислене на дребно ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

Не бих ти отговорил на десетките заблуди и бих те оставил в т.н. "собствен сос" но ти пръскаш зловредни лъжи с които не мога да се примиря.

Цитирам : И не не е виновен капитализма за проблемите с екологията. Няма как всеки да иска ток у дома и кола и да не се горят въглища и петрол. Няма как това да стане! Ако искате с минимални еко щети трябва да се върнем по горите и да се занимаваме с лов и събирачество.

Ако разхищението продължава ще се върнем и до горите и събирачеството, но тях няма да ги има, няма да има какво да събираме. Това, което приемаш като велик, технически прогрес, води до разхищение. Давам ти пример - няма да имаш 10 коли, а само една и то малолитражна; няма да имаш 10 лаптопа , а само един енергоспестяващ; няма да ядеш 10 блюда и после да се лекуваш от затлъстяване, а ще хапваш само нужното да оцелееш; няма да се обграждаш с ненужни , рекламни и модни неща, а ще вземеш само най-необходимото.... Ако и сега не си разбрал, защо е виновен капитализма, формиращ безмозъчни потребители с всички средства- и Господ не може да ти помогне !

Цитирам: Другото за партиите няма да се реши проблема. Прекалено блазнещо и лесно изглежда. Но нищо съществено няма да се промени. Трябва за сегашните проблеми да се търси решение и да се държи да се изчистват, не да се правят революции. Щото и радикалните промени са един вид чакане на месията. Ще забраним партиите и всичко ще тръгне по мед и масло. За колко ще се оправим след забраната за 800 дни?

Ще реши Стинка, не за 800 дни, но е верният път. Не е революция, а елементарна еволюция. Другото е ала,бала - "вълкът кожата си мени - нрава никога". Вълкът са партийте - овцете ние !

Цитирам: И дядо ако комунистическата икономика беше силна и конкурентно способна нямаше да се срине. И не е само нашата а на целия лагер. Тя слабата икономика го срина комунизма по целия свят! Така че с това баш да го хвалиш става абсурдно.

Ти си верен последовател на КГ, стар грамофон с една плоча. Комунистическа икономика до днес никъде не е имало. Имаше тоталитарни режими, базирани далеч не на всички, теоретични , комунистически принципи, в повечето случаи деформирани до неузнаваемост ( ако щеш имаше и частна собственост- движима и недвижима). Никъде не съм хвалил режимите и тоталитарната, еднопартиина система. Злото тогава, идваше точно от наличието на партия, управлявана еднолично. Сега е същото с малка разлика, че партиите са няколко, без разлика в платформите - само в цвета на вълците !

Редактирано от dedenze
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

по въпроса за консумацията и пресищането, аз не знам кой за какво е виновен (все ми е тая), но да знаете, че дебелите и затлъстелите вече са повече от недохранените ... ей до там сме я докарали на тая планета ...

Link to comment
Share on other sites

пак обърнахте темата на соц vs кап и кой кво мисли за преди 89г. и след 89г. в БГ ...

ей опасни хора ...

няма да си надживеете балканското мислене на дребно ...

Прав си Невски, но тук в България екскрементите вече ни заляха напълно и явно пак мислим за индивидуално оцеляване и изплуване. Независимо, че не знаем накъде е спасителният бряг.

Оплюваме по-умните и по- добрите по стар български обичай !

Редактирано от dedenze
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БГто няма значение в тая игра в момента ...

в момента основната битка е САЩ и Китай, които от сума ти време работят като скачени съдове и още никой не знае как ще стане ребалансирането ...

Link to comment
Share on other sites

БГто няма значение в тая игра в момента ...

в момента основната битка е САЩ и Китай, които от сума ти време работят като скачени съдове и още никой не знае как ще стане ребалансирането ...

Повече от вярно, но поне на местна почва да сложим шнорхел и маска, вместо масово да се издавим.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако забраниш партиите, Дедо, кой ще управлява? Или ще остане само една, както някога ;)

И стигате с тая екология. Там, дето има развит капитализъм, има и добра екология.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Липсваше ни КГ с твоите въпроси и понеже аз за теб съм отрицателен герой и заблудена овца, набери в Гугъла - пряка демокрация- и почети, ако и тогава не си отговориш, никой не може да ти помогне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но исторически, в родовообщинния строй ...

То, тогава съм чувал, че и жените били общи, ама колко е вярно? :unsure:

:tooth: :tooth: :tooth:

Смей се ти. :sneaky2: Щото не знаеш, че жените при капитализма със сигурност са общи:

Буржуазный брак является в действительности общностью жен.

От Манифест...

Link to comment
Share on other sites

Куна курви и мъжки и женски има във всички обществени строеве, известни до сега, не слагай излишни ореоли ! Не набутвай, сексуалните наклонности в политиката, че ще надминем и любимата, орална любов !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Куна курви и мъжки и женски има във всички обществени строеве, известни до сега, не слагай излишни ореоли ! Не набутвай, сексуалните наклонности в политиката, че ще надминем и любимата, орална любов !

Ей, ей... Деденце още не ни е простил за защитата на оралната любов... Ма, кво да на прави като сме извратяняци? :biggrin:

Ма то и идеологически си е така - комунизъм с орална любов не се строи! Тази любов е абсолютен рецидив на гнилия кап строй и няма място в новото общество! :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, само цитирам критики на някои аспекти капитализма. Вижда се, че той е виновен за всички социални злини, в това число и за упадъка на морала :)

Link to comment
Share on other sites

Деде, ти не си отрицателен герой, ти си Улан Батор ;) .

/quote]

Стинка, явно модераторите те пазят и не модерират, като ценно малцинство. Грешат, защото станахте болшинство, поне издайте буквар с цигански език, че да се готвим за бъдещето и Косето май е от вашите. На мен ми се иска да бъда Ченгиз хан и той е от тези краища, но вече изтървам меча, затова работя с думи - лошо няма нали ? Нема да се плашиш .......!

Редактирано от dedenze
Link to comment
Share on other sites

Съвет към модераторите - дайте възможност за оценка и от нерегистрираните потребители. Тогава няма да знаете и да следите кой на кого, какви оценки дава, работата ще намалее за сметка на демокрацията.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

понеже аз за теб съм отрицателен герой и заблудена овца, набери в Гугъла - пряка демокрация-

Кой е казал таквизи работи, Дедо?

Пряка демокрация, викаш. Давай, да видим какво точно имаш предвид. Аз в тази насока не се сещам за нищо друго, освен случилото се между 1934 - 1944 г. Това ли е целта? Защото всичко друго са утопии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пряка демокрация може да има само в античен полис, където няма парламент, а събрание на всички пълноправни граждани :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пряка демокрация може да има при малки общности. Иначе комуникацията е невъзможна, обмена на чисти системна информация е невъзможен в по-сложните общности. Тогава става не пряка демокрация, а футболна агитка.

Нещо такова са били френските революционни съдилища: "Граждани, виновен ли е?" "Дааа-а-а-а-аа" "Да ли казахте" "Неееее"; "Ясно, смърт!"

А, само цитирам критики на някои аспекти капитализма. Вижда се, че той е виновен за всички социални злини, в това число и за упадъка на морала :)

За упадъка на морала известна вина имат и ей тези работи: :):):)

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=4803

Link to comment
Share on other sites

Предлагам да отворим нова тема за пряката демокрация , иначе тук изкривяваме много темата на Ник - Капитализъм - деволюция. Но преди това е нужна тема за личния и обществен морал и ценности, иначе има опасност от тъпи лични спорове. Хубаво е да уточним цветовата гама и възприятията, полезно е за всички . Даже ще помогнем и на съвременните политици с множество понятия и постановки.

Не съм на ясно как става, но може по темата за морала и ценностите да има анкета и болшинството да формира общи правила, защо и резултатите да не се публикуват в пресата и на други сайтове !? Да си изровим главите от пясъка, не искам аз да съм автора, по- младите имат нетърпимост и предубеденост към по старите. За организатор е подходящ Историк с присъща грамотност, търпимост и сдържаност. Аз ще помагам всячески.

За препратката КГ, не съм я чел по рано, не съм бил във форума много неща щях да напиша. Много е важна но не става точно и ясно за какво става дума . Там има и едно коментарче на Глишев, много ми е интересно, сега в 21 век, знае ли официалната позиция на православната и католическата църква по въпроса - жената човек ли е ?

Редактирано от dedenze
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какво общо има църквата?

Инак отваряйте теми, аз много съм уморен да ги измислям сега. :)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Запомнете нещо просто:

1/ Не наричайте практиката на мексиканските мафиоти "капитализъм".

2/ Не наричайте практиките на нискокултурните общности "капитализъм".

3. Не наричайте простотиите на българския посткомунизъм "капитализъм"

и ще си имате достатъчно добра ориентация за нещата.

...Това, което се случва в Индия, в почти аналогичен вид се и у нас,в България,... и в целия "несредноевропейски" и "несевероепропейски" свят.. (това, което се случва зад закритите врати в България - се описва от медиите и проучванията, но трябва да се чете)..

..Културата на индийците е не "по-лоши отзиви" (ще обясня, ако желаете) от българската, гръцката и още 95 процента от културите в света*

..Ние, българите, за 120 години озападняване, успяхме единствено да се преборим с детската екплоатация, и о каква изненада за форума, в най-голяма степен посредством една германска философия, идеология и докрина, дааа.. и да не забравяме че сегашното ни продължаващо озападняване е свързано и се дължи преди всичко с германския проект, наречен сега ЕС..

..*Американците (USA) са напрво "сбъркани", сравнени с европейците, с техните (на американците) "монументализъм" и "мъжественост" (на културите им), и дори "спокойност" - водещи ги до съревновния и надпревари във всичко**, също до нагласи на отхвърляне и неприемане на "лузърите" и "лузърството", и освен това имащи нагласите да приемат големи финансови рискове (последното е от спокойната особеност в културата им).. Такива рискове, които надуват и съответно пукат "световния балон" (на капитализма) ..И о изненада...Китайците са също "спокойна" култура и в този смисъл имат хазартни икономически нагласи (имат тази културна особеност, т.е те са спокойна култура).

... Всеки може да си предстви какво може да стане (ще стане) със света, доминиран икономически (и морално?) от "Дракона" (не случайно "Дракона" символизира късмета и просперитета), и "Орела" (...върховния хищник)..

..**Американците се надпреварват и състезават дори ...по скромност (при амишите)... Което е очевиден абсурд или извращенчество, защото напреварата и желанието за успех, са противоположни на скромността и смирението..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много е опасно да се прилагат културологични подходи към социално-икономическата проблематика. Културологията е много млада, неориентирана и твърде фриволна хуманитарна област, а прикачането на апарата й към всички обществени явление е направо хуманитарен анархизъм.

Като се прецизират нещата, тогава ще говорите.

Преди индустриализацяиата и изобщо във всяко общество до 20-ти век децата са работели! Нещо повече, както казах, дори са се женели на 15-16 г.

Това с детския труд си е поредбата спекулация.

А, Ник1, ти ако ще се сравняваш с индийците, нас не ни сравнявай, ако обичаш. :lac:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много е опасно да се прилагат културологични подходи към социално-икономическата проблематика. Културологията е много млада, неориентирана и твърде фриволна хуманитарна област, а прикачането на апарата й към всички обществени явление е направо хуманитарен анархизъм.

Като се прецизират нещата, тогава ще говорите.

Преди индустриализацяиата и изобщо във всяко общество до 20-ти век децата са работели! Нещо повече, както казах, дори са се женели на 15-16 г.

Това с детския труд си е поредбата спекулация.

А, Ник1, ти ако ще се сравняваш с индийците, нас не ни сравнявай, ако обичаш. :lac:

Айде моля ти...Защо не пуснеш един сърч и да видиш колко изследвания и публикации има за връзките межу култура и бизнес (отношения)?...Не си чел нищо (предполагам не те интересува) - тогава от каква позиция ми казваш какво да пиша?

Защо да не направим тогава едно проучване и хронологизиране на детският труд и законодателството относно детския труд (свързано с детския труд) в България за периода 1880-1990 година? Как мислиш, в кой период ще излезне, че има най-голяма или радикална промяна - към увеличване на минималната възраст на работещите?..

Не, "не обичам".. С какво сме по-ралични в културата си от индийците? Защо не дадеш някакъв източник или извор?/Има източници, но те са в подкрепа на това което казвам/.."Ще обичам", ако ми покажеш източници за обратното, което убден съм няма да стане, така че отворът ми няма да се промени..

----

Пускаме един сърч за нарушения на трудовото законодетателство, и ето какво излиза:

1) "МАСОВИ НАРУШЕНИЯ НА ТРУДОВОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО В ХОТЕЛИТЕ

54 нарушения на трудовото законодателство са установени при проверки на Областна инспекция по труда Стара Загора в хотелите в областта. Това съобщи за Радио Стара Загора Йордан Йорданов, главен инспектор в дирекцията. Проверени са 36 обекта. Установени са 6 случая на работа без трудови договори. По думите на Йорданов преобладаващите нарушения са свързани с работното време и заплащането, най-вече по време на официални празници и нощен труд. От днес започва инспектирането на предприятията за производство на хляб.

Разбираш ли че това се отнася за един сектор в България (защото старозагорци на са различна порода българи), или не?

--------------------------------

2) Проверка установи 43 нарушения на трудовото законодателство

07.08.2010 / 07:57

За периода от 30.07.2010г. до 04.08.2010г. Дирекция „Инспекция по труда” Сливен реализира 22 проверки като мярка на правителството срещу „сивата икономика” за законосъобразността при възникване на трудовите правоотношения на работниците и служителите. Проверките са извършени на територията на Област Сливен и Област Ямбол.

Констатирани са общо 43 нарушения по трудовото законодателство, като голяма част от тях се отнасят за работното време и заплащането на труда. Установени са 7 случая на нарушения по чл.63, ал.1 и ал.2 от КТ, т.е. работодателят не е предоставил на работника или служителя преди постъпването му на работа екземпляр от сключен трудов договор, подписан от двете страни, и копие от уведомлението по чл.62, ал.3, заверено в териториалната дирекция на Националната агенция по приходите. Работодателят няма право да допуска до работа работника или служителя, преди да му предостави необходимите документи.

--------------------------

Да продължавам ли?

3)Масови нарушения на трудовото законодателство по заведенията на Черноморието

27 юни 2010 / 14:49

Всеки втори работник по Южното черноморие се води на половин часов работен ден и на минимална заплата. (ха,ха,ха) Това установи съвместна акция на Инспекцията по труда и Данъчните в курортния комплекс "Слънчев бряг". Проверени бяха оборотни заведения на централната алея. Персоналът упорито твърди, че работи само по 4 часа и за 240 лева на месец. "Ами вижте да ви кажа честно, паричките не си ги изкарваме от заплата, а от благоволението на клиентите. За тях това е прието, че в България се дават бакшиши", казва един от проверените.

Според Павлин Васков-директор на Областната инспекция по труда в Бургас това е направо смешно и тези хора вървят срещу интереса си. Хиляди са примерите в които същите тези хора, които сега твърдят е работят за чест и за слава идват в края на сезона и казват- "не ми плати уговореното", съобщава Васков. Но тъй като в договорите записаната заплата била 240 лева, единственото, което може тогава да се направи е да отидат на съд и там да доказват с показания какво имат да получават. В провереното заведение всичките 15 служители са назначени на половин ден. Кухненският персонал се разписва под 176 лева на месец. От своя страна данъчните провериха касовите книги. Проверките от началото на сезона показват масово неиздаване на касови бележки и укриване на данъци. От НАП- Бургас дават да пример голямо заведение с 300 места, което декларира 500-600 лева оборот на ден. След такива проверки миналата година оборотът на същите заведения скочил близо 20 пъти.

-------------------------------

Пускаме един сърч с "масови нарушения на трудовото законодателство"

http://www.google.bg/search?hl=bg&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&channel=s&q=%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B8+%D0%BD%D0%B0%D1%80%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F+%D0%BD%D0%B0+%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE+%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE&btnG=%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

Хиляди резулати

Охранители работят по 240 часа за 55 лв.

23.01.2009 14:02 0 Добави в списък за четене

Охранители работят по 240 часа за 55 лв.

Най-фрапантни са нарушенията при софийската охранителна фирма "Отговор А" на съпруга на телевизионната водеща Миглена Чакракчиева - Живко Чакракчиев. Снимка: БГНЕС

Масови нарушения на Кодекса на труда в софийските охранителни фирми, работещи във Великотърновска област, разкри Инспекцията по труда в старата столица при съвместни проверки с полицията, предаде dnesbg.com. Причина за проверката са станали сигнали на 32 охранители, които са сезирали инспекцията за масовите нарушения на трудовите им права, каза шефът на ОИТ Антон Паричев.

--

Е ти ми кажи, с какво сме "по-висши" от индийците?

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През 1841 година във Франция се приема законодателство, с което се забранява наемането на деца под 5 годишна възраст, а работното време на 8-12 годишните се ограничава до 8 часа. Отвратителната картина. Може ли да си представите 1840 година в Париж, тълпи 4 - 5 годишни деца в тъкачни предприятия, леярни и магазини. Каква зловеща експлоатация!

Момзен са възхищава от римляните, че не им е дошло на акъла да наказват отцеобийството... защото то просто е било немислимо и непознато за тях. Очевидно е, че капитализмът прави някакви неща видими, преди невидими, защото ги изважда от "естествената" им среда и ги вписва в "неестнествена", правеща ги очевадни, среда. То не е било широко прилагато, но очевидно е имало ексцесии, които са провокирали естественото чувство на здравия разум на общектвото, за да започне то нормативно да ги регулира и ограничи. С времето границата се мести, но тя говори по-скоро за "хуманността" на капитализма, която приема некакви съществуващи неща за неприемливи, отколкото за "хуманността" на предходното, което очевидно не е виждало проблем в тях. ( ако ми бъде отговорено, че може би като римляните те не познавали нещото, ще се изсмея, щото не е вярно, още повече, че именно благодарение на "чудовищния" капитализъм и неговите плодове, толкова много деца оцеляват, и европейският демографския бум го доказва.)

Цялата българска научна дискусия тук бих обобщил с една мисъл на Давила, която прочетох току що ( http://www.glasove.com/article-11352.php )

Диалогът между комунистите и християните стана възможен, когато комунистите започнаха да изопачават Маркс, а християните – Господ.

Тъй като границите на "изопачаването" са безкрайни, предполагам че и "диалогът" ще е такъв, без край. Това че няма да доведе до никъде също е ясно, защото с "изопачаване" Истина се не търси. В спора единствено се закаляват предрасъдъците и заблудите.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...