Отиди на
Форум "Наука"

Бункерите по нашето черноморие


Recommended Posts

  • Потребител
здравейте! бункерите за които питаш са част от цялостна отбронителна линия обхващаща Черноморското краибрежие до Странджа и после по нея, през Сакар планина та до Ивиловград т.е. до Югоизточните Родопи! Строежа и е започнат още през 1938-39г та до 43г./междо другото изграждането на тази отбранителна системе е един от факторите на икономическия подем на България в предвоенните времена/ Ако тръгнеш от Крапец и по бункерите ще стигнеш до с.Мандрица-там е последния! Ако ти се занимава с тази" архитектура" ти препоръчвам да отскочиш на разходка от Калиакра на север до Камен бряг-в този участък няма бункери /защото заради отвесния бряг не са необходими/но ако се вгледаш по добре на подходящи за защита на дълги участъци от краибрежието т.е.широка огнева полоса- има изградени бетонни или зидани от камък картечни гнезда с амбразури.На юг пък ще срешнеш и командирски бункери -с отвор на покрива за перископ-вътре не е разделен с противокоршумни прегради и свързан с тунели с още няколко много по малки от него и със спално помещение и заседателна зала/все още са запазени но внимаваи за змиите/ За мен най-интересни са артилерииските бункери-за две оръдия-предполагам противотанкови-и с наблюдателна кула-страхотни са!! Успех в изследванията П.П. Ако се поогледаш за посокат в която са насочени амбразурите на всичките ДОТ-тове ще схванеш, че са насочени за защита от юг-югоизток-срещу кого ли??????]

Tова е от един стар форум. Някой може ли да даде модели на бункери от ВСВ И ПСВ ? Да ги сравним ? Значи аз съм от Кранево тук имало към 10 бункера но знам само 3. И още нещо значи където е Краневското Кале аз в другата тема с ъм писал имаше поделение ракетни войски но забелязах че От долна страна на хълма към морето имаше нещо като бункер подземие и входа беше така като стълби наопъки това ли се казва амбразура ? Тоест възможно ли е да е било там преди соц поделението ?

И ако някой може да намери информация за тази обранителна линия ако е вярно ? Това което е написал този в цитата ?

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BC%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%83%D1%80%D0%B0

Eто за това говорих

Редактирано от Alexsscho
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето тук съм направил горе доло да си имате представа

Значи на първата снимка е двата бункера на хълма се намират.

На втората снимка

1 Бункер

2 Бункер

3 Бункер но не съм го снимал скоро ще ходя.Но него бункер е на стръмен бряг и е леко затрупан.Но ще се опитам да видя дали може се стигне.До него.

4 е този бункер ( подземие ) не знам какво е входа беше абсолютно същия както и при горните бункери.А там по надоло са помещенията на войниците от соц поделението което е номер

5 Поделение.

Значи първите 2 снимки са на бункер 1 а вторите 2 са на бункер 2.

Къде ли ще има още бункери ?

post-4808-062322900 1303311364_thumb.jpg

post-4808-093315000 1303311373_thumb.jpg

post-4808-019132200 1303311613_thumb.jpg

post-4808-086538100 1303311631_thumb.jpg

post-4808-039562400 1303311643_thumb.jpg

post-4808-090925600 1303311660_thumb.jpg

Редактирано от Alexsscho
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Направи ми впечетление че бункер 1 има нещо като окоп ров но бетонен а бункер 2 няма.

Ето вижте какво искам да ви кажа.

post-4808-002704400 1303311956_thumb.jpg

post-4808-062975200 1303311977_thumb.jpg

post-4808-090323400 1303311989_thumb.jpg

post-4808-017311800 1303312193_thumb.jpg

Редактирано от Alexsscho
Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Добри находки! :good: Старата Българо/Румънска граница.

Ровове има само там,където е сметнато за необходимо, според задачата на ДОТ-а.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...