Отиди на
Форум "Наука"

Оргия на бръмбари върху девесил


Recommended Posts

  • Потребители

post-2642-067121200 1304403128_thumb.jpg

Сибирският девесил (Heracleum sibiricum) е привличащо вниманието растение от семейство Сенникоцветни (Apiaceae). Сравнително високо е, достига до 1,5-2 м височина. Листата му са едри, перести. В един момент на него вие може да видите две различни съцветия. Едните са съставени от бели или жълтеникаво-зелени цветове, а другите от елипсовидни зелени плодове (снимка 4).

post-2642-098038500 1304403135_thumb.jpg

post-2642-081428000 1304403142_thumb.jpg

post-2642-094630300 1304403148_thumb.jpg

Растението е познато като билка. На него са били приписвани девет сили, изцеряващи от девет недъга, този който го ръсел обилно в яденето си. Поради тази причина са го нарекли „Девесил”. Действа основно апетитовъзбуждащо и подобрява храносмилането, тъй като стимулира секрецията на стомашен сок. Руснаците го наричат Сибирски боршовик защото се използва като основна подправка за националното им ястие - боршът.

За химичния състав на този вид девесил се отбелязва, че това са основно биологично-активни съставки: фурокумарини (бергаптен, умбелиферон, пимпинелин), етерично масло. На тях се дължат здравните ефекти и повишаването на апетита, което прави девесила като една от основните подправки към ястията. Другият ефект е специфичния слаб пикантен аромат, който се усеща около растението. То е и медоносно, но не е включено в основния списък на тези растения в България. В руските сайтове обаче, се отбелязва това.

post-2642-037861800 1304403156_thumb.jpg

Миналата година в средата на юли, в течение на три дни наблюдавах върху един сибирски девесил стълпотворение от различни насекоми: мухи, мравки, буболечки, оси, бръмбари. Не ми е известна каква е причината толкова много и различни насекоми да се съберат на едно място. Може би аромата или веществата, подсилващи апетита. Но особено силно присъствие върху растението демонстрираха бръмбарите от вида Rhagonycha fulva (двойката долу, вдясно).

post-2642-060763400 1304403163_thumb.jpg

За този вид бръмбари не можах да намеря статия в интернет и затова не знам имат ли те българско наименование. Иначе в чуждоезичните статии Rhagonycha fulva обикновено се нарича червен мек бръмбар. На немски е Roter Weichkäfer, а на английски - Red soldier beetle. Принадлежи към семейство Cantharidae, което може да се обясни като бръмбари с меко тяло. Самите бръмбари пък са Твърдокрили насекоми (Coleoptera).

Според англичаните Rhagonycha fulva през лятото най-често посещава дивия морков Daucus carota, дивия пъщарнак Pastinaca sativa и въпросния сибирски девесил, който е познат и с латинското наименование Heracleum sphondylium. Като си прегледах снимките, видях, че и аз съм снимал червените бръмбари най-често върху див морков и девесил.

Основно занимание на бръмбарите Rhagonycha fulva върху споменатия девесил, бе да извършват копулация. Явно на тях растението им действаше като афродизиак. Това си беше истински див секс, в което участваха двойки, тройки, даже и четворки. Често близо да тях имаше воайори от същата или от друга порода. Някои от насекомите си вършеха обаче работата безучастно, като предпочитаха да похапнат от нектара или да подишат ароматите на девесила и не обръщаха внимание на палавите червени бръмбари.

post-2642-091710800 1304403169_thumb.jpg

post-2642-005200000 1304403176_thumb.jpg

post-2642-039447000 1304403183_thumb.jpg

Особено впечатляващи за мен изглеждаха моментите, когато на едно съцветие виждах заети с действието си едновременно няколко двойки червени бръмбари.

post-2642-004366000 1304403190_thumb.jpg

post-2642-083273800 1304403196_thumb.jpg

Този групов секс ме накара в един момент да оприлича сборището на Содом и Гомор. На третия ден се появи и дядо господ в лицето на един косач. Мен ме е нямало тогава, но когато минах оттам на следващия ден, местото беше окосено и оргията разтурена. (Самият девесил с част от пространството наоколо, преди да бъде окосено, се вижда на снимка 4.)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Много красиво се е получило, пробвай да пробиеш като оператор в индустрията на филмите за възрастни ... бръмбари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето я и сцената от "Забриски пойнт".

post-2642-040531100 1304760175_thumb.jpg

Навремето филмът се прожектираше в България без тази сцена и когато за първи път я видях в "В света на киното", останах изненадан.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Погледнати от достатъчно разстояние хората и бръмбарите не се различават особено :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...