Отиди на
Форум "Наука"

Император Тиберий


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

като се загледах в подписа ти, се сетих, че не е лошо да продължим темата за наследника на Тиберий. Ето нелоша статийка по въпроса:

http://www.znania.tv/?p=13838

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 54
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Не е лесно да бъда адвокат на Дявола пък и не съм сигурен, че искам да бъда, въпреки подписа ми. Наистина много харесвам тази мисъл, но не чак толкова човека, на когото я приписват.

В защита на Гай Цезар бих могъл да кажа: Ако е бил луд, моля “Съдът на Историята” да го обяви за невинен и да бъде затворен в лудница.

За съжаление обаче, въпреки някои странни прояви, не съм убеден дали беше луд, или просто използваше Републиката за лично забавление, докато на всички им писна от него.

Без да омаловажаваме отговорността на Тиберий, който прокара пътя към властта за Ботушчето, можем да кажем, че както често се случва, проблемът може би не е в конкретния човек, а в създадената от Цезар Август порочна система с несменяем лидер, притежаващ на практика неограничена власт. И вместо ексцентричният и самозабравил се принцепс да бъде просто отстранен чрез импийчмънт, се наложи да бъде убит. Никой Август след това не се е държал чак по такъв начин, но често пъти родените в пурпур разглезени синове на успешните императори бяха пълна противоположност на бащите си. Успешните и уравновесени принцепси обикновено идваха от кариерата, бяха се сблъскали с живота и в повечето случаи бяха преминали четиридесетте години – Веспасиан, Антонините, но без Комод, който се роди в пурпур, на пет годишна възраст стана наследник на Марк Аврелий, а после предизвика свалянето на т. нар. Антонини от власт.

Изглежда, че синчето на Германик също е било доста разглезено, а народът го обичаше не за друго, а защото беше син на техния любимец. Но синът никак не приличаше на баща си. Пък и животът не беше го очукал и сигурно нямаше да го очука нито на 30, нито на 40, нито на 50 години. Мисля, че той просто не беше подходящият човек за тази длъжност.

А той не е виновен, че беше избран да я заеме. Не е луд този който яде баницата. Затова моля да бъде обявен за вменяем и за невинен.

Не знам дали се справих добре, пък и не знам дали исках. ;)

Редактирано от IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чудесна пледоария! Аз също си мисля, че Гай просто е бил прекомерно разглезен и се е подигравал на абсолютно всеки, защото най-вече е имал възможността да прави това /е определено и някоя дъска в августейшата му глава е хлопнала без време/. Нищо чудно, че Тиберий, знаейки характера му, да е решил да даде на омразните нему сенатори принцепса, който заслужават.

Иначе като заговорихме за неадекватни и порочни императори с неизживяна божественост, мисля че Хелиогабал е много по-противен от Калигула, най-вече заради религиозния си фанатизъм. Но той не е и римлянин. :bigwink:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами и Хелиогабал беше едно заблудено хлапе, което незнайно защо беше довлечено в Рим, а после на римляните им се видя недостойно да бъде пръв гражданин и го хвърлиха в Тибър.

Нищо чудно, че Тиберий, знаейки характера му, да е решил да даде на омразните нему сенатори принцепса, който заслужават.

Това ме сеща за "Аз, Клавдий", където Тиберий заяви, че ще отгледа Калигула като змия в пазвата, ама не се сещам за чия пазва ставаше дума... май тази, на Рим, но всъщност може би имаше предвид именно Сената. :unsure:

Но наистина, народът може би е получил това, което е искал. То и в наши дни обикновено така става през четири години, :unsure: точно колкото е продължило управлението на Гай Цезар.

Редактирано от IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Нека обаче възкресим темата като насочим отново вниманието си към най-пренебрегвания представител на Юлиево-Клавдиевата династия, който обаче бил голям новатор /и именно затова 'консервите' в Сената го оплюли пред поколенията/:

Клавдий: историк и император /на руски/:

http://ancientrome.ru/publik/article.htm?a=1322804744

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...