Отиди на
Форум "Наука"

Квантови компютри


Recommended Posts

  • Потребител

И после какво?

Помня много добре първите осем битови компютри /1Мhz; RAM в kb... и сега 64 битови няколко ядрени 3GHz; 6+Gb RAM.

Когато излязоха първите компютри 80-те години, имаше времева переспектива от 5-10-20 години. Сега переспективата, предсказуемоста е максимум 5г.

С какво ще ни помогнат 1000 (или n-пъти) по мощни машини?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

sirius, не разбирам коментара ти. Става дума за наука, с теоретична и експерементална страна. Това е форум за дискутиране на теми от науката, този конкретно физика. Ти какви теми очакваш да има тук и с какво тази ти се струва неподходяща?

Успели са да реализират ситуация, при която настъпването на дикохеренция е значително бавно. Колкото и да е странно, милисекунди в случая е доста дълго време.

п.п. Извинявай, ако не съм ти разбрал поста правилно, но изгелжда, че казваш "всичко това е безсмислено и на кой ли му пука".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

sirius, не разбирам коментара ти. Става дума за наука, с теоретична и експерементална страна. Това е форум за дискутиране на теми от науката, този конкретно физика. Ти какви теми очакваш да има тук и с какво тази ти се струва неподходяща?

Успели са да реализират ситуация, при която настъпването на дикохеренция е значително бавно. Колкото и да е странно, милисекунди в случая е доста дълго време.

п.п. Извинявай, ако не съм ти разбрал поста правилно, но изгелжда, че казваш "всичко това е безсмислено и на кой ли му пука".

Така е. Американците ще си имат по точна прогноза за времето (и за по дълъг диапазон), по точни ракети, по мощни самолети, по скъпи медецински машини, или най, най, най......

А за нас това ще донесе още повече купи-употреби-хвърли продукти /който може да си ги плати/, работната ръка още повече сте поевтенее...и вшичко ще е бижу.

:punk: :punk: :punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Линкове към тези статии на Deutsch бяха дадени от Южняк в другата тема, но мисля, че са подходящи и тук.

Quantum theory, the Church-Turing principle and the universal quantum computer

The Structure of the Multiverse

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ще дискутираме, но нека след някой друг ден. Никво време нямам, а на работа освен, че не може, не е и редно.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Инженерни науки

Лекции по квантово изчисление/смятане (какъв е термина на българки?).

Deutch

Ти ме утепа, поне на англ да беше.. Нищо, ще ги видя така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти ме утепа, поне на англ да беше.. Нищо, ще ги видя така.

На английски са, това са леции на David Deutch. Например петата е за алгоритъма на Дойч.

Редактирано от Gravity
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Покрай опитите да добия представа за квантовите компютри се натъкнах на квантовата телепортация и понеже е интересено реших да споделя. Самата дума телепортация навява на определени асоциации и лесно човек може да остане с погрешно впечетлениe, ако не погледне подробностите.

Идеята е следната: как да се предаде квантовото състояние на дадена система от едно място на друго без да е предварително известно състоянието и без да се пренася самата система? Отговора е чрез квантова телепортация. Примера, който видях е за кюбит и не знам дали е възможно за по-сложни системи от състоящи се от даден брой кябитове, но и така е доста интересно.

Конкретен пример (без подробностите), разполагам с електрон и се интересувам само от неговия спин т.е. пренебрегвам останалите степени на свобода. Искам да предам информацията за състоянието му на друго място. Условието е, че не знам какво е състоянието, в противн случай би било лесно, и не мога да транспортирам електрона до другото място. Квантовата механика позволява решение, класически е нъвъзможно. Също така не мога да направя измерване и да науча състоянието, защото самото измерване би променило състоянието. Например ако електрона е в състояние със спин 'нагоре' по оста зет и аз измеря спина по оста зет, ще получа че е в състояние 'нагоре' и всичко би било префектно. Но след като не знам по коя ос да меря, ако измеря случаино по друга ос (а това е най-вероятно), след измерването електрона ще е в друго състояние и по никакъв начин не мога да узная в какво състояние е бил преди измерването.

Процедурата е следната, да наречем електрона, с който разполагам А. Изпозлваме сплетена двойка електрони, да ги наречем Б и В. От които единя е при мен, другия при този при когото искам да телепортирам състоянието на А. Това което правя е хитро измерване на А и Б, по-конкретно трябва да се направят измервания, които съответстват на логическите опреации 'контролирано отрицание' и Адамар, в смисъл на теорията на квантово изчисление. След това електрон В се намира в едно от четери възможни състояния. Аз изпращам информацията от резултата от моето измерване и я пращам по класически канал. Има четери възможни изхода така, че аз изпращам само два бита информация. В зависимост от това какво му кажа, човека на другия край прави една ротация и получава електрон В в състояние в което е бил електрон А в началото.

За подробности квантова телепортация

Experimental Quantum Teleportation

Introduction to Quantum Teleportation

Редактирано от Gravity
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Значи да цитирам колега от форума - "Надсветлинна комуникация е невъзможна".Нека въпросният колега не се сърди, не помня както и успях да открия темата да видя кой е. Та - щом си трябва комуникация по класическия канал, значи си остават ограниченията от скоростта на светлината. Това сериозно ме тревожи, защото след година като замина за марс, ще ми е кофти няколкосекундното закъснение заради /заявка-отговор/ заради скоростта на светлината. Освен ако... За декриптирането на комуникацията със сдвоени частици не се ползва квантов компютър. Той нали можел да нацели верният отговор на момента. Като проиграе едновременно всички варианти благодарение на кюбитовете си. Не не използвам по-разпространеното кюбити, защото това е кръгла назъбена кожена монетна единица, която ползвахме някога в клалството на Крал Артур.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Сега малко и на БГ по темата

http://quantum-bg.org/avtoreferat_E_Kyoseva.pdf

Айде и на ENq но ще е по-интересно, ясно и точно касаещо темата - ftp://ftp.glue.umd.edu/:/home/phys/d/dkafri/pub/Jake_Taylor/articles/feynman1985.pdf

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не може да се избяга от ограничението на скороста на светлината. Даже има теорема, че в този контекст на сплетени двойки информация не може да се предава по-бързо от скороста на светлината въпреки, че някои неща са нелокални в някакъв смисъл.

Това на Файнман го има по-горе, същата статия, същия линк :grin: Това на български е докторска дисертация, ще го прочета от любопитство, изглежда ми твърде кратко за дисертация, но да не критикувам преди да съм го прочел.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Това на Файнман го има по-горе, същата статия, същия линк :grin: Това на български е докторска дисертация, ще го прочета от любопитство, изглежда ми твърде кратко за дисертация, но да не критикувам преди да съм го прочел.

:oops:, приеми моите извинения тогава. Пак съм се изказал неподготвен, ще чета занапред.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Значи това което описа при постановката за телепортирането с електроните А и B е логически илиминт И-НЕ както разбирам. Ако се реализира на чип.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добро клипче, тъкмо се чудих дали да пиша още един пост от това което съм прочел на скоро и ми е харесало, но сега ми спестяваш писане. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Мерси

Е, ти пак си го напиши де, все ще се намери някой дето ще иска на БГ, Любознателния примерно. В този смисъл не исках...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ми аз продължавам...

Принципно устройството на D-Wawe 1 - първият комерсиален квантов компютър - който му е скучно или тежко /няма срамно, аз не разбирам много неща вкл и от тази материя/ да пропуска. В следващият коментар ще обясня какво се вижда, как работят тези кюбити и преходите на Джоузефсън...

Тук се обяснява разликата между "нормалните" битове и квантовите, както и понятието кюбит, има и тук доста за обсъждане. Не е тежко за смилане, просто е невероятно но КМ, кво да правиш...

Едно още по-опростено обяснение и опростен пример до какво може да доведе /като изчислителна мощ/ изразяването на 1 и 0 едновременно

Ще ми се да изчакам някакво преме /до утре примерно/ преди следващият си коментар. Ще добавя инфо по темите на трите клипчета...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...