Отиди на
Форум "Наука"

Гама-лъчи


mmarto

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, един приятел е гледел за Фукуджима- има 3 вида радиационни лъчи: Алфа - които могат да бъдат спрени от лист хартия;Бета - спират се от ламаринен лист с дебелина 5мм.;Гама - спират се от оловна стена от 10см.......Та на мен ми стана любопитно, колко листа хартия спират Гама лъчите? И въобще хартията спира ли ги?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Мислех да не се намесвам изобщо, ама... Изчети това - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%BC%D0%B0-%D0%BB%D1%8A%D1%87%D0%B8

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

Гама радиацията представлява поток от гама лъчи и неутрони ,имат голяма проникваща способност и хартията със сигурност не ги спира посочените стойности за различни материали които ги намаляват, са с уговорката че намаляват интензитета на проникващата радиация на половина ,така че дори да удвоиш и утроиш дебелината на защитния материал винаги остава една полвинка от радиацията която прониква през защитния материал,по принцип материалите със по голяма плътност и по масивни атомни ядра задържат повече от радиацията но не всичката,винаги има и част която прониква.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Гама радиацията са фотони /електромагнитни вълни/ с дължина на вълната по-малка от на рентгеновите лъчи.

Неутроните са елемнтарни частици които влизат в състава на ядрата. Не можеш да кажеш че наполовина намаляват, смята се това и зависи от енергията.

Неутронаът за разлика от гамалъчите ще премине през масивни ядра и ще се спре /забави/ от леки. С неутрони можеш да направиш ренгенова снимка на пожарогасител и да видиш водата през метала

Забавителите на неутрони в бомби, реактори и броячи са вода, полиетилен, парафин...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Струва ми се че си в грешка прочети внимателно поста ми говоря за гама радиация а не за гама лъчи те са само единия компонент http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да там горе долу са описани йонизиращите лъчения, обаче не видях словосъчетанието "гама радиация" и ако няма друго изрично споменато - става дума за гамалъчи, които са късовълново електромагнитно лъчение /фотони с много виска енергия/. Няма да е лошо пак да си прочетеш линка дето даваш.

Гамафон - има едни табла по общините или на общ места дето отчитат такова нещо. Те отчитат естенственото /фоновото/ наличи на гамалъчи. http://www.bnsa.bas....amma_background

Но за гамарадиация в твоя контекст не знам. Да не се излъчва от запалена браун газова горелка?

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато се говори за радиация най-често се визира проникващата радиация ,понеже защитата от алфа и бета радиацията е сравнително лесна и те представляват проблем само ако попаднат в организма ,затова за тях почти не се говори ,но останалите две съставки на проникващата радиация гама лъчите и неутроните проникват през всички прегради и именно те предизвикват радиационните поражения на организма и лъчевата болест затова ти посочих и линка ,Радиация (на английски: radiation) означава излъчване на вълни или частици,тоест под името гама радиация се визират и гама лъчите и неутроните.състава на проникващата радиация е гама-лъчите ,чиято енергия се изменя от 0,05 до 5 MeV и неутроните.Съответно гама-лъчението бива ,мигновенно с продължителност 10 на минус 5 степен секунди и принос в общия поток гама-излъчване около 5% ; краткотрайно с продължителност 0,3 s и средна енергия 6-6,6 MeV ; секундно с продължителност 15-25 s и средна енергия около 2,5 MeV ; твърдо гама-лъчене с енергия на квантите ,по голяма от 1 MeV ; меко гама-лъчене с енергия на квантите, по-малко от 1 MeV ; Неутроните се подразделят на : бързи -с енергия около 1,5 - 2 МеV и принос в общия поток неутрони 98% ; междинни с енергия от 1 МеV до 100 МеV ; бавни с енергия по -малка от 100 МеV

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Добре, видях, подготвил си се, но още ти трябва. И не се измъквай, говорим за това дали неутроните са гама радиация и дали гама радиация и гама лъчи означават едно и също или не. Ако можеш да ми посочиш някакъв източник дето да класифицира неутроните като гама радиация - ще се радвам. Аз никъде не открих нещо, което говори в полза на твоите твърдения. Покажи ми ти. Видях, че знаеш английски, ето ти Wikipedia

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

да съгласен съм с теб ,неправилно съм използвал термина в този мой коментар " Гама радиацията представлява поток от гама лъчи и неутрони ,имат голяма проникваща способност и хартията със сигурност не ги спира посочените стойности за различни материали които ги намаляват, са с уговорката че намаляват интензитета на проникващата радиация на половина ,така че дори да удвоиш и утроиш дебелината на защитния материал винаги остава една полвинка от радиацията която прониква през защитния материал,по принцип материалите със по голяма плътност и по масивни атомни ядра задържат повече от радиацията но не всичката,винаги има и част която прониква." всъщност имах предвид проникваща радиация

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...