Отиди на
Форум "Наука"

Топлофикация София


Recommended Posts

  • Потребител

Аз точно това имах предвид, като говоря за национализация.

И като ми говорят, че държавната собственост е неефективна, ето прекрасен пример как е ефективна.

Аз пък ще ти кажа, че не си прав / с това за държавната и общинската собственост /...

И ти го казвам, на база на четиригодишния ми служебетн опит и трудов стаж....

там където парите са общински или държавни / нега тги наречен с по-общото и събирателно наименование ПУБЛИЧНИ ФИНАНСОВИ СРЕДСТВА /, там има огромно изкушение и значителни злоупотреби...така е навсякъде, а не само в България!

Държавните пари се харчат много леко и много неефективно в България!

Всяко олбщинско или държавно предприятие / или търговско дружество / е солидна ,,хранилка" и поилка", ако ме разбираш....

Говоря на база на преки, лично впечатления......, които съм натрупал във връзка с работата ми!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

гогов, не си никак прав.

Има множество търговски дружества с държавно и общинско участие.

където държавата или община участва например с блокираща квота ......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тая ,,умна " мисъл ,,звездите ли ти я говорят"...как така ще предлагаш да се бутат жилищата на десетки хиляди хора в Столицата? Как така, при това без да имаш готова, реална и работеща алтернатива къде да се настанят тези хора и да си купят жилища???

нали ти е ясно, че ако хората имаха достатъчно пари щяха да си курят ново строителство и все широки апартаменти, а не да се гъчкат по 4-5 човека в 80 кв м?...

Как така? При днешните условия, на обедняло население, което не може да си позволи бързо и безболезнено да си смени жилището???

Наясно ли си изобщо, колко струва едно малко жилище в София?

Ти за данъкоплатците не бери грижа.....

Кое е по-добре ...да се набутват със скъпи наеми на жилища ли? Според теб???

Като почнат да рухват от само себе си панелките - какво ще ги правим?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/toplofikaciia-sofiia-veche-dylji-555-mln-leva-na-beh,168965/

значи един проблем като се забави с времето става все по-голям и по-голям

след 5-10г. с лихвите дълговете ще са 1млрд.

кой ще извади да плати на БЕХ 1млрд. или защо София да трябва да ги похарчи точно за това, тя какво е виновна, че държавата и прехвърли едно задлъжняло неефективно дружество

това са страшно много пари

ако така продължават нещата НЕК и БЕХ ще приключат в едно декапитализирано и нисколиквидно състояние смешно за една европейска държава в 21 век

причините разбира се са най-вече политически

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

бедни фружине,

топлофикация софия не е естествен монополист т.к. съществуват многобройни начини за отопление и подгряване на вода

естесвени монополисти са едни други фирми

Топлофикация е монополист и олигополист.

Монополиста има контрол върху определена стока, независимо от това дали има нещо друго, което може да свърши сходна работа. Напр. в България имаше, а в миналото и в много други държави е имало монопол върху виното. Това, че е можело да пиеш боза вместо вино, не означава, че е нямало монопол върху виното.

Топлофикация е също така олигопол. Това означава, че какъвто и начин да си избереш да се отопляваш, при всички случаи трябва да им плащаш "таксата тръби", която често пъти се оказва малко по-малка (2/3) от общата сметка на някой, дето е и с включен радиатор.

Енергото също е олигопол. Няма опция да си купуваш ток от друг (може да караш на свещи де и компютъра ти да работи на батерии).

Проблема на олигопола е, че отмъкнатата принудително от потребителите под формата на разни такси не остава за него, а се филтрира от обръчи от фирми на входа и изхода, а също и от дарения за черните партийни каса.

По света има много топлофикации, които си работят безпроблемни, но са си нормални фирми работещи в нормална пазарна икономика. В олигополната система никое предприятие няма шанс да е печелившо, освен фирмите от обръчите, които работят на паразитен принцип.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1) топлофикация софия е изкуствен монопол, ако нямаше закон, който да ни задължава да и плащаме тя да е приключила досега

2) когенерациите по света, захранват с топло много по-малки райони от този на София и по площ и като разстояние, респективно имат много по-малки загуби при пренос

всъщност двете основни причини за неефективността на софийската топлофикация са точно огромните загуби при пренос на неприемливи разстояния и масовото неплащане/крадене от софиянци - например съседът ми от едната страна отгоре твърди, че няма радиатори, а всъщност си има система, отклоняваща топла вода без топломер и превъртаща я през подово, съседката срещу него не е плащала парно и студена вода от 15г., а вземанията имат давност, кой трябва да им плати топлото на двамата, ами такива като мен

такава система не може да функционира и не може народните избраници да гласуват закони в наш ущърб

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Е, аз този проблем съм го решил.. И не само, аз много хора. В новите строителства /без да е реклама, че си имат неудобства/ отчитането на парното е обективно, а топломерът е в апартамента. Не е нужно да отваряш, дстанционно се четат топломерите...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами имаме си един олигопол с подобни проблеми - БДЖ. Те също имат огромни проблеми с гратисчии.

Имаме и частни автобуси, които нямат проблеми с гратисчии, макар да се движат по съвсем същия маршрут.

Но и при автобусите се пристъпи към процес на олигополизирани. Сега има неолигополни автобуси, които са нелегитимни да превозват в България, но са напълно легитимни да превозват навсякъде извън границите й.

Сиреч решения има, желание да се приложат - няма. Защото може почти всички да губят, но има малцина, които печелят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, аз този проблем съм го решил.. И не само, аз много хора. В новите строителства /без да е реклама, че си имат неудобства/ отчитането на парното е обективно, а топломерът е в апартамента. Не е нужно да отваряш, дстанционно се четат топломерите...

Но има едно условие.

Задължително два отделни топлообменника и всеки от тях със свой топломер:

1. за парно отопление

2. за топла вода.

Защото - има потребители, които ползват примерно само топла вода и ако няма отделен топломер няма как да се определи изравняването въпреки, че има индивидуален топломер за топла вода примерно...

Причината е, че в една абонатна станция има и разходи при пълнене, обезвъздушаване и те влизат в изравнителната сметка...

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Но има едно условие.

Задължително два отделни топлообменника и всеки от тях със свой топломер:

1. за парно отопление

2. за топла вода.

Защото - има потребители, които ползват примерно само топла вода и ако няма отделен топломер няма как да се определи изравняването въпреки, че има индивидуален топломер за топла вода примерно...

Причината е, че в една абонатна станция има и разходи при пълнене, обезвъздушаване и те влизат в изравнителната сметка...

Да, има. Абонатната станция си е наша, в мазето /сравн. нова лъскава машинка, да ти е драго да я гледаш/ мери се топлината /и се записва/ топлината на вход и изход - и за топлата вода, но при нея в къщи вече е достатъчен само водомер.. Ние го правим, обезвъздушаването е лесно, на всеки радиатор може и става мн. бързо и с обикновена отверка. И при мен досега не се е налагало много, рутинно се пълни чаша.. Само вентила на парното трябва да е отворен докрай. Не е като при вас, абонатната станция си я пълним / допълмаме ние /с наша вода/ няма нищо за изравняване. Никой при нас не се е отказал от парно и няма потребител дето ползва само едното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, аз този проблем съм го решил.. И не само, аз много хора. В новите строителства /без да е реклама, че си имат неудобства/ отчитането на парното е обективно, а топломерът е в апартамента. Не е нужно да отваряш, дстанционно се четат топломерите...

проблемите имат разнообразни решения, не ме разбирайте грешно, аз не мрънкам, въпрос на време и аз да си реша проблема, който всъщност за мен не е проблем (финансово)

говоря за големия проблем

няколко дългосрочни безумия като парите загробени в Белене, дълговете на Топлофикация София и недофинансирането на големите и до голяма степен ненужни и скъпи за крайния потребител ВЕИ и когенерационни мощности създават огромен проблем

проблем, който се измерва в над 1 млрд. лева и който някой ще трябва да плати

този някой ще бъдат данъкоплатците и крайния потребител

колкото повече се отлагат и забатачват нещата толкова по-голяма ще е цената

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...