Отиди на
Форум "Наука"

Задача на ексел


Recommended Posts

  • Потребител

Разполагате с 10000.Влог с какъв процент ще търсите в продължение

на 8год.,след 5тата да получавате по 3000?

трябва ми решена с финансова функция на ексел !

ако някой има идей ще съм му благодарна много :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Чакай да видим.. Питаш, каква лихва да търся, за да имам /ако не пипам парите и лихвата им се трупа във влога/ на петата година 3000 лихва, така ли?

До каква точност?

Ако да - 16.4 % (16,363%) и дава лихва 3000,009

На ексел, но не ползвах финансовата ф-ция,

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разполагате с влог от 10 000 лв. Какъв процент доходност ще търсите в продължение на 8 години, за да можете да получавате след 5-тата година лихва от 3 000 лв. годишно?

Трябва ми решена с финансова функция на ексел !

Проста или сложна трябва да бъде лихвата?

(При простата лихва имаме една и съща олихвявана сума. При сложната лихва, освен олихвяване на основната сума, имаме олихвяване и на лихвите от изминалите години, които се добавят към нея.)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проста или сложна трябва да бъде лихвата?

Предвид настоящите обстоятелства, най-добре да е в щатски долари :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Проста или сложна трябва да бъде лихвата?

(При простата лихва имаме една и съща олихвявана сума. При сложната лихва, освен олихвяване на основната сума, имаме олихвяване и на лихвите от изминалите години, които се добавят към нея.)

И да има значение, приеми, че е проста или ако няма друго изрично споменато нещата следва да са базисни /основни имам предвид/. Някой /преподавател/ е възложил задача на момичето да намери каква лихва в поценти да се иска, така, че трупайки във влога, на петата година лихвата на тази сума за е 3000 Парични Единици /не е упоменато какви - BGN, $, €/. Размерът на влога също е даден - 10 000 ПЕ.

Идеята е да се изчисли и то с подходящата функция, както разбирам.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Функциите са много. Коя е подходящата?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не разбрах. Мога да кажа аз как го изчислих, но не знам дали ще се признае, ако идеята е да се ползват финансовите.

Функции сбоих 53 /отгоре отгоре щото нямах време/ на "financial".

Или нека да го кажем така (нали момичето ще е доволно и на идеи):

1. Отворили сме Ексел;

2. Написали сме в клетка 10000, може и 3000;

3. Избираме друга клетка, отиваме в командния ред /реда за ф-ла над таблицата/ и натискаме fx, от падащото меню на появилата се диалогова кутия се избира "financial" и те се изписват в прозореца под надписа "select function". Остава да се избере правилната. При кликане на ф-ция, има явява се диалогов прозорец, има кратко описание както на ф-цията, така и на отделните параметри, които могат да се вкарат или реферират (да им се посочи клетка/адрес). Аз не знам достатъчно термиони /и на БГ/, не ми стигнаха време и търпение, иначе не е трудно и дори с малки познания по EN човек няма да се изгуби в превода ако иначе познава материята. Гугъл преводач върши отлична работа - за който работи с него.

Докато го пиша се сетих за още един по-лесен начин.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

В най-горния ред на появилия се диалогов прозорец /появил се веднага след натискане на бутона за въвеждане на функция "fx"/ се пише на англ какво искате, като не се придържате към граматика, а по-скоро към терминология или просто се пише "interes", след това бутона "Go". Има шанс да излязат значително по-малко функции.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

interest - лихва, дивидент - едно от многото значения на тази дума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гугъл преводач върши отлична работа - за който работи с него.

Няма нужда. Майкрософт са си направили труда да опишат всички функции на български. Има и примери за всяка една. Малко труд и ще се намери правилната :)

Ето ТУК е описанието на финансовите функции в Ексел.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...