Отиди на
Форум "Наука"

Гласуване в древна/антична Елада


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте - това е първия ми пост във този форум и се извинявам, ако объркам нещо.Та значи въпросът ми е - понеже разпрявях на един приятел спомен от някякъв исторически извор, който на времето учителя по история ни е разказвал) за гласуването тогава с глинените части от съдове, на който пишели името на човека, за който гласуват или съоветно ще го пращат в изнгание (не помня точно).Та можете ли да ме насочите за кой човек става дума - при положение, че знам само, че са го набедили, че май трябва да го махат от някакъв пост и се прави гласуване май в полиса беше, на което и той присъства и случаен селянин, селянина го моли да му напише името(селянина не знае, че точно той е човека) понеже не знае да пише и нарочения явно е честен си пише собственото име и гласува против себе си, но оставе честен на някаква идея. Само толкова си спомням - някой сеща ли се ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Здравейте - това е първия ми пост във този форум и се извинявам, ако объркам нещо.Та значи въпросът ми е - понеже разпрявях на един приятел спомен от някякъв исторически извор, който на времето учителя по история ни е разказвал) за гласуването тогава с глинените части от съдове, на който пишели името на човека, за който гласуват или съоветно ще го пращат в изнгание (не помня точно).Та можете ли да ме насочите за кой човек става дума - при положение, че знам само, че са го набедили, че май трябва да го махат от някакъв пост и се прави гласуване май в полиса беше, на което и той присъства и случаен селянин, селянина го моли да му напише името(селянина не знае, че точно той е човека) понеже не знае да пише и нарочения явно е честен си пише собственото име и гласува против себе си, но оставе честен на някаква идея. Само толкова си спомням - някой сеща ли се ?

Добре дошъл във форумите на сп. "Българска наука" :) Не се колебай да питаш, но не спирай да търсиш информация и в Гугъл ;)

Става дума за атинската практика на остракиране или остракизиране. Остраконите са глинени чирепи (парчета), на които по време на специално гласуване се издрасква името на онези граждани, които са предложени за прогонване от противниците си. Който "спечели" най-много остракони със своето име, бива прогонен от Атина за десет години - но срокът невинаги е спазван. Обикновено за остракиране са предлагани най-изтъкнатите водачи - поради страх, че популярността им може да ги направи пълновластни тирани и да сложи край на демокрацията.

Този анекдот с неграмотния гражданин, който помолил самия остракиран да напише името си на парчето глина, без да го разпознае, се отнася до популярния атински стратег Аристид от епохата на Гръко-персийските войни. Анекдотът се намира в Плутарховия животопис на Аристид.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Става дума за т.нар. остракизъм. За съжаление остракизмът бил въведен за защита на демокрацията от тиранията, но твърде бързо политиците го изродили и по този начин от Атина били прогонени някои от най-видните и способни граждани, което се отразило зле на полиса. Тъй че е трудно да се каже за кой точно е говорил учителят ти.

Ето биографията на Темистокъл от Непот.

8. Въпреки всичко това, той не избягнал ненавистта на съгражданите си. Изпитвайки към него същото това недоверие, заради което бил осъден Милтиад, те го прогонили от града чрез съда с чирепите12. Темистокъл се оттеглил и намерил пристанище в Аргос.

12. Темистокъл бил остракизиран през 471г.пр.н.е. Остракизирането се извършвало с гласуване от народното събрание. Състояло се в прогонването от полиса на граждани, които по някаква причина са придобили по-голямо влияние в обществото за да не злоупотребят с него и да установят тирания. В случая водената от Кимон консервативна партия взела надмощие и прогонила Темистокъл, който бил привърженик на демократите.

Но както се казва стореното зло един ден се връща, тъй като Темистокъл пък бил извъртял този номер на Аристид.

1. Аристид, сина на Лизимах, атинянин, бил почти връстник на Темистокъл, и те си съперничели заради първенството, повдигайки един срещу друг обвинения1. Съперничеството им показало, доколко красноречието е по-силно от добродетелите. Макар Аристид да се отличавал с такава честност, че доколкото зная, се оказал единствения, който останал в хорската памет с прозвището Справедливия, Темистокъл подронил авторитета му, и посредством "чирепите" той бил осъден на десетгодишно изгнание2. Разказват, че когато Аристид разбрал, колко невъзможно е да разубеди възбудената тълпа, и си отправил да излезе от събранието, пред очите му попаднал някой човек, който пишел на чирепа неговото име за изгнание; Аристид попитал, защо той прави това и какво е направил Аристид, та е заслужил за такова наказание. А този отговорил: „Аристид, наистина, не го познавам, но не ми харесва, че той тъй усърдно се е трудил, та да се величае над другите с прозвището Справедливия.” Края на изгнанието, определено по закон на 10 години, Аристид не дочакал – около 6-та година от неговото изгнание Ксеркс нахлул в Гърция, и народа гласувал Аристид да се върне в родината.

Иначе атиняни си гласували с чирепи за остракизиране. Иначе древните елини имали и други способи - с черни и бели камъчета (за и против), а най-забавният е бил, че журито влизало в една стая, тълпата викала за избраниците си и за който журито решало, че се вика най-силно, той бил избиран. Макар още в древна Гърция да определят последното като детинско и днес в някои случаи се ползва този метод, макар силата на викането да се определя вече с по-модерни средства, а и с по-модерни средства да се манипулира апаратурата и избора.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...