Отиди на
Форум "Наука"

Пинг понг със свръхзвукова скорост


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Марк Френч, професор в Purdue university е създал пневматично оръдие, което усорява пинг понг до 1,2 МАХ-а (пъти звуковата скорост), да кажем повече от куршшум на Макаров...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Хляб и зрелища, а?

Но си прав, много малка част от клипа е демонстрация...

При въпроси и новини трябваше да го туря==

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Свръхзвукова колко? 2 МАХ li?

Сега.. Не ми е силна страна и сега /а може и после/ няма да мога да отговоря точно...

Дори и с нещата дето ги казваш не съм убеден, че ще стане, макар че уширението много помага. По принципа ползван тука се вижда, че почти достига и може още. Ако пред топчето е вакуум и топчето / проджектила/ мине през диафрагма.

Ако обаче газът е водород (по-лек и по-лесно се разширява) мисля ще стане, но пак зависи от изпълнението.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Скоростта на разширение на газа би трябвало да има, от там и газа.. Щото с ударно въздух може и да не стане



Със сопло или вакуум отпред... Не знам

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би тук е мястото да споделя една дискусия от форума на пневматиците. Я кажете според вас възможно ли е постигане на свръхзвукова скорост на излитане не проектила, чрез използване на предварително сгъстен въздух със стайна температура и права цев? И при какви гранични условия би било възможно това?

Според мен не е възможно, освен ако прехода чрез който се свързва цевта с резервоара не е аксиален и не е с формата на сопло с разширение. Но дори и тогава не съм сигурен че при този диаметър и дебит на газа може да се постигне такова нещо. Но аз не съм физик и не съм изчислявал с формули.

Без сопло няма да стане, това го казват и във филмчето.

Понеже не видях формули, ето ви малко формули, които обясняват явлението достигане на свръхзвукови скорости при сопло на Лавал:

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%BE_%D0%9B%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D1%8F

Ето и конкретни данни за експеримента -

http://www.technologyreview.com/view/510286/how-to-build-a-supersonic-ping-pong-gun/

отчетена е скорост 400 м/сек.

За техническата страна - мисля, че топчето едва ли е познатото ни кухо пинг-понг топче, защото такова топче би създало проблеми при вакуумиране на цевта, би трябвало да се деформира от налягането вътре в него, предполагам , че е плътно, от някаква лека материя. Също конструкцията на изходната диафрагма би трябвало да е такава, че да издържа разликата в наляганията при вакуумиране, но да може лесно да се разруши от излитащото топче.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Vmax/C = sqrt[(k+1)/(k-1)] ,където

С - скоростта на звука в газа, при условията в най-малкото сечение

Vmax - максималната скорост на изтичане на газа от дюзата на Лавал

k - показател на адиабатата (за двуатомни газове k = 1,4)

Ако разглеждаме двуатомен газ (въздух, без да допуснем голяма грешка)

Vmax/C = 2,45

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имаше такъв разказ на Азимов за игра на билярд с огромна скорост: "Билярдната топка".

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...