Отиди на
Форум "Наука"

Четири езика едновременно.


Recommended Posts

  • Потребител

Хубаво. Да кажем, че не подозирам за невежеството си по испански, но мога да ти обясня какво правя на работа на испански език.

А дипломата на приятелката ми по френски от френското министерство как ще я коментираш? Излъгала е комисията, че говори правилно и е налучкала отговорите на теста?

...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 74
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Хубаво. Да кажем, че не подозирам за невежеството си по испански, но мога да ти обясня какво правя на работа на испански език.

А дипломата на приятелката ми по френски от френското министерство как ще я коментираш? Излъгала е комисията, че говори правилно и е налучкала отговорите на теста?

...

Да съдим за езиково ниво на компетентност на базата на тест?

Ти сериозно ли...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дали е сериозно или не, няма значение, има си критерии, хората ги приемат в университет на базата на тест. Та така.

...

Всеки има товар на раменете си и може да отсява информацията. Ако искате, поровете из гугъл. Има статии на френски, английски и български за сугестопедията, голяма част от тях писани от д-р Лозанов. Ще видите, че екип на юнеско е признал методиката за изключително съвременен и иновативен метод и е препоръчал незабавното въвеждане в училищата. Ще видите филмчета в ютуб с архивни кадри, може да попаднете и на запис на 40 години направен по време на коремна операция без упойка в Правителствена болница на болен със слабо сърце, за който се е знаело, че не може да издържи упойката. Опериран, оздравял, няма белег от хирургическата интервенция.

Вие търсете, да не правя реклама. Това е форум за наука.

...

А иначе съм наясно, че има много българи, които не знаят много думи на български, защото просто не знаят за какво става дума. И аз не правя изключение. Може да зная какво е операционен усилвател, но до скоро не знаех какво е ток на утечка :-)

Та какво да говорим за чужди езици. За мен владеенето е нужно до ниво, което ме задоволява.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сугестопедията (не можаха ли да изпозлват българска дума) прилича на плацебо или хомеопатия. И след като е много важно ученика да вярва, че метода ще успее, аз като скептично насторен човек, не мога да не си помисля, че няма кой знае какви резултати освен смовнушение, че нещо е научено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мога да те убедя. Човек или учи, или "спи". Аз използвам елементи от сугестопедията в обучението на дипломанти. Виждам положителните резултати. На мен това ми стига.

Ако желаете да се запознаете със сугестопедията, най-добре прочетете книжката на доктор Лозанов. Аз не съм рекламно лице. В случая взимам отношение, защото това е форум уж за наука и понеже участвам в него, държа на коректността на информацията. В областта на сугестопедията имам малък, но ценен опит.

Тя ми е ценен помощник в работата и в контакта със студентите.

Говоря по-добре или по-зле няколко езика като също много от наученото е по сугестопедичния метод.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сугестопедията е метод на внушението, a автосугестията - на самовнушението.

Suggest - внушавам, подсказвам, предлагам, намеквам, съветвам...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОК.

Само не ползвайте форума за реклама на ... "въпросната дама, както и автора на сугестопедията д-р Лозанов".

хаха,реклама...хайде вземам си бележка,днес е ден за прошка,дано имате сили да ми простите.Иначе фактологията е такава,подрибител пита как да научи 4 езика,всеки може да даде съвет,Емил дава своя,аз се заитересовам,защото също имам интерес в момента по темата,проверявам си в нета нещата и после моля Емил за малко допълнителна информация...и на всичкото отгоре това по темата...хаха,работата е много сериозна,дано нещо не сме засегнали и твойте авторски права,иначе пак благодаря на Емил,за отделеното време,ще прочета на първо време книгата и ако реша,може да пробвам,и с ясното съзнание за плацебо ефекта,мисля че даже е описан в методиката.

Редактирано от plamenoid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мога да те убедя. Човек или учи, или "спи". Аз използвам елементи от сугестопедията в обучението на дипломанти. Виждам положителните резултати. На мен това ми стига.

Ако желаете да се запознаете със сугестопедията, най-добре прочетете книжката на доктор Лозанов. Аз не съм рекламно лице. В случая взимам отношение, защото това е форум уж за наука и понеже участвам в него, държа на коректността на информацията. В областта на сугестопедията имам малък, но ценен опит.

Тя ми е ценен помощник в работата и в контакта със студентите.

Говоря по-добре или по-зле няколко езика като също много от наученото е по сугестопедичния метод.

Ако това е към мен, няма за какво да ме убеждаваш. Аз просто си казвам мнението базирано на информацията, която съм намерил. Казваш, че виждаш положителни резултати и това ти стига. Хубаво, но и при хора, на които дават захарни хапчета, се виждат положителни резултати. Сравнението ми с плацебото не е неоснователно, нали? Казваш, че я споменаваш защото това е форум уж(!) за наука (малко остро изказване, не мислиш ли?). Да това е форум за наука, но сугестопедията не е наука, независимо дали дава положителни резултати при някой хора или не.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гравити, аз работя като учен. Занимавам се с наука в работното си време и в свободното си време. Ето, сега в момента подготвям един проект. За циркадните ритми. Чуда се как да завъртя така нещата, че да го одобрят.

В този форум може един специалист по история и антична естетика да "направи на пух и прах" биолозите по теми, по които те са специалисти. Затова казах, че е уж за наука. Изказването не е остро, аз се опитвам да пиша неща, които нямат псевдонаучен характер.

Ако пиша за епифизата, няма да ви говоря за чакри и "трето око", ще пиша за мелатонина и ефекта върху циркадните ритми.

Действието на сугестопедията минава отвъд плацебо ефекта, поради... "подробности", които пише в книгата, аз не съм говорител, а и вие знаете азбуката. Важно е човек да може да отсява информацията. Има доста автори, които уж използват сугестопедията, но реално са шарлатани, понеже са едни кофти имитатори. Как е станало така, че са се появили и кога - това се дължи на домашния арест на доктор Лозанов от властта. И през това време на негова 10-годишна изолация от света, доста чуждестранни, а и български автори, решили да се самопровъзгласят за сугестопеди и сугестолози.

А иначе доктор Лозанов е бил поканен след пускането си от домашен арест лично от австрийския президент да основе институт в Австрия и да работи в него. Не е за подценяване.

lozanov.pdf

Редактирано от Emil z Lonneberg
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не виждам какво общо има това, че се занимаваш с наука, още повече, че го знам! Точно като човек занимаващ се с наука би трябвало да не се учудваш на скептицизма ми. Не съм сигурен дали ще имам достатъчно интерес, но ще се опитам да прегладам това което си качил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скептицизмът не е елемент от научния подход.

Така, например, седнах да чета за хомеопатията. Прочетох 200 стр от Органона на Ханеман. Не открих нещо, което да ме накара да я приема, но това не означава, че я отхвърлям. Възможно е да не съм открил това, заради което тя действа.

Едно време мислели, че при горенето веществата отделят флогистон. И един ден видяли, че едно вещество увеличило масата си в резултат от продухване с кислород и заключили, че флогистонът бил с отрицателна маса понякога :-)

Старая се да не стигам до там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ставаше дума, че скептицизма е част от научния метод. Но и безпочвената вяра също не е. Ставаше дума за това, че при големи твърдения неподкрепени от никаква наука, нито експеримент, нито теория, ученият би бил скептично настроен към тях (твърденията). Примера с хомеопатията е много добър и се очудвам на реакцията ти! Примера с флогистона е също добър, но точно за обратното за което ти го даваш. Не е пример за нещо лошо станало поради наличието на скептицизъм, а обратното. Липсата на скептицизъм е довела до там до където се стараеш да не стигнеш!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хубаво. Да кажем, че не подозирам за невежеството си по испански, но мога да ти обясня какво правя на работа на испански език.

А дипломата на приятелката ми по френски от френското министерство как ще я коментираш? Излъгала е комисията, че говори правилно и е налучкала отговорите на теста?

...

Да коментираме валидността на дипломата на приятелката ти е като да коментираме цвета на очите на бръмбавръгавите въргозуняци, ако ме разбираш :) В съществуването и на двете няма как да бъдем убедени.

Иначе ето, можете да започнете с българския :grin:

http://www.youtube.com/watch?v=gEjgoP2nSDc

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глупаво е да се обяснява едно обяснение, но дано има смисъл в този случай.

За хомеопатията исках да разбера как действа. Не успях. Защото описаните принципи не успях да ги преведа на молекулно ниво. Възможно е знанието да е ограничено. Колко години лекарите са се чудели защо смъртността на родилките е по-висока в болниците, отколкото в домашни условия...

Природните науки са експериментални науки и когато може да се извърши експеримент, той трябва да бъде извършен.

Историята с отрицателната маса на флогистона е опит за спасяване на честта и достойнството на теорията, на учените, които са я разработили.

В случая със сугестопедията д-р Лозанов описва процеси, които аз познавам. Започнах да чета, без да зная, че той е физиолог на мозъка. Но четейки, разбрах, че съм попаднал на човек, който използва за основа неврофизиологията. Отворете книгата на Кандел. Някои ще кажат, че Кандел е остарял. Стар, но златен. Това е основата на сугестопедията...

За всеки процес, описан от д-р Лозанов мога да ви отворя книгата на Кандел и да ви покажа молекулното съответствие. А дали действа, можете да разберете много лесно. Прочетете Кандел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Gravity, скептицизма не помага, критичноста помага. А философията наука ли е?

Gravity, скептицизма не помага, критичноста помага. Думите имат две страни. Едната е смисъла заложен по речник, а другата е смисъла вложен от нас. Двата смисъла може да се разминават. Умение е да се вникне в смисъла на думите заложен от автора им, а не да се чете буквално. И не е лесно да се учи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Възможно е знанието да е ограничено. Колко години лекарите са се чудели защо смъртността на родилките е по-висока в болниците, отколкото - в домашни условия..."

И какво се оказало накрая? Каква е (била) причината?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До родилното отделение се намирало моргата, където лекарите правели аутопсии. И от аутопсия отивали да израждат родилките. Без да си мият ръцете. Миели ги след това :-)

Един лекар се опитал да въведе дезинфекцията с хлорна вар и изял маса подигравки, нищо че се опитвал да публикува в списания. Не му давали да публикува, бил шарлатанин.

Но това вече сме го бистрили в този форум, не искам да ставам грамофон.

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Ignaz_Semmelweis

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Emil, казахме си мненията няколко пъти, ясно е че при липсата на каквито и да е било дани ще си останем само с мнения, и си прав, че няма смисъл да ги повтаряме още веднъж. Аз продължавам да се учудвам на позицията ти, и съдейки по могото плюсове в тази тема и на позицията на много други потребители, но всеки има право да вярва в каквото си поиска.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Данните се намират в една книга, за която вече споменах, писана от Нобеловия лауреат Кандел. В 1760 стр той е обяснил прекрасно физиологията на мозъка, а на тази основа е стъпил д-р Лозанов и в своята книжка ни обяснява с думи какво се получава на психофизиологично ниво при определени въздействия. Който има въпроси, отговорите ще ги намери в книжката. Ако продължи да има въпроси след прочитането на книжката, ще се опитам да отговоря.

51Qz4jvhdjL._BO2,204,203,200_PIsitb-stic

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей сега малко здрав ОТ.

Аз много съм писал тук срещу цитирането (без собствено мнение) защото смятам, че всеки има идея за външния свят. Т.нар. "описание на света". И излизането с цитат, означава следното: "по дадения въпрос, аз мисля че Еди Кой си е прав". Под посланието е: "мисля като него". Но не е така. Когато човек реши да изрече какво мисли, то често излиза нещо друго. (и докато не го изрече и после "изслуша"(да се чува какво говори) няма да разбере какво всъщност мисли) И това става така, защото самия цитиращ не е съвсем наясно с това той самия какво мисли.

Та сега Емо .... досега пишеше без цитати - своето собствено разбиране(не е трудно да се види). Което може да е изрядно, но ако някой по някакви причини се усъмни (търси авторитети на които да повярва) Емо ще е принуден да изкара и "източника" си.

1760 стр. - иди, прочети и спори. :)

Но аз форума го разбирам и като споделяне на "описания на света" (вкл. идеи) а не само сбор от факти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Препратка към книга от няколко хиляди страници е меко казано странно. И какво означава Лозанов е стъпил на тази основа? Цитирал е книгата? Нали обичаш примерите, ето един и от мен. Описъл съм конструкцията на вечен двигател, в описанието съм цитирал десте тома на Ландау-Лефшиц. Сега ако някой не ми вярва да ги прочете (по точно страница 301 на втория том) и да даоде да пита, ще му отговоря. Несериозно нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами то твоето питане е странно. Искаш данни за описани процеси? Процесите са описани в една дебела книга. На мен ми отне 1 година от живота да се боря с тази книга, докато започна да разбирам отчасти какво става в този мозък. Борбата беше епична. За да може човек да разбере какво пише, обаче, му трябва стабилна основа по биология / физиология / медицина - някое от трите, най-добре и трите.

Аз не съм фокусник да вадя бели зайчета от ръкавите си.

Ако отговоря с думи прости, вероятно някой ще спори, защото няма да е съгласен. Ще ми философства и ще си пише неговата гледна точка, без да прави разликата, че неговото е лично мнение, а другото е факт от науката. Ако използвам думи сложни, вероятно няма да се получи спор, защото евентуалните несъгласни може и да не разберат с какво са несъгласни...

За да говорим как така сугестопедията действа извън рамките на плацебо ефекта, трябва да знаем какво е паметта, как се формира, кои са факторите, които й влияят ... или да направя резюме на някои раздели на книжката на Кандел.

Това е добра идея по принцип, ако имате интерес, може и да го сторя.

И след това можем да си говорим за сугестопедия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@ Gravity

Ми несериозно е. Но има съществена разлика. Едното е описание, а другото действащ модел, има хора виждали го и работили с него.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...