Отиди на
Форум "Наука"

Четири езика едновременно.


Recommended Posts

  • Потребител

Може ли едно питане?
Вие как смятате - човешкият организъм пригоден ли е да консумира храна вечерно време?

Ето, прост въпрос. И можете да дадете вашето мнение.

ОТ, зная. Илюстрирам.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 74
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Здравейте, бих искал да се обърна към вас с молбата да ми дадете някои полезни съвети и мнения относно личната авантюра, която съм наумил да осъществя.

Езиковата ми култура към настоящият момент е доста скромна, по разни причини не се справям добре с родният ми български език, да не говоря за чуждите, които почти не присъстват на трапезата ми. В училище не положих достатъчно старание и не бях много внимателен в часовете по български език и сега, за да мога да общувам пълноценно с по-голям кръг от хора се налага, меко казано, да понаваксам.

Решил съм да поправя малко грешки от миналото и възнамерявам да науча няколко езика. Имам намерението да науча както българският така и паралелно английски, руски, френски и испански. Надявам се да опровергая след време хората, които още от сега ще обрекат на неуспех моето начинание. Според мен съществува тази възможност и възнамерям да я осъществя във възможно най-голяма степен и в сравнително кратки срокове. Нямам намерението, а и знам, че не е възможно да ги владея писмено и говоримо перфектно, но мисля да опитам. Като за начало възнамерявам да се запозная с основните неща ("Увод в Езикознанието" например) и в последствие с паралелно изучаване на отделните грамтики. Не знам какъв точно обем от информация би ми бил необходим и достатъчен, за изпълнението, също така, какъв метод на възприемане и тренинг да използвам, разчитам на насоки от ваша страна, тъй като предполагам имате по няколко езика в джоба си. Ще се радвам на окуражаващи, обезкуражаващи и друг тип коментари, които да ми помогна да се предвижа по-...... към целта си.

аз съм от тия с 4те езика

ако нямаш природен талант към езиците никога няма да достигнеш високо ниво по начина, който описваш горе

най-важното за да владееш един език на приемливо ниво е да го използваш често или ежедневно, а още по-добре да живееш или да си живял с години в държави, където се използва той

повечето хора, които владеят 4 езика са научили 2 в ранна детска възраст (билингвални от смесени бракове или живеещи извън държавата на произход), 1 в детска (допълнителен международен език) + още 1 в по-късна (по собствено желание или поради стечение на обстоятелствата - например преместване в друга държава) ... мозъкът на човек фунционира различно в различните възрасти, децата учат език по коренно различен начин от възрастните и то много по-успешен ... след определена възраст способностите за асимилация на езикова информация драстично намаляват ...

и още нещо - руската и английската граматики са толкова сложни, че е желателно да ги разбираш интуитивно на подсъзнателно ниво - иначе винаги ще допускаш грешки, ако ще да ги четеш с години, защото някой неща се пишат и казват по определен начин без никакво логично обяснение или поне няма смисъл да го знаеш

Може ли едно питане?

Вие как смятате - човешкият организъм пригоден ли е да консумира храна вечерно време?

Ето, прост въпрос. И можете да дадете вашето мнение.

ОТ, зная. Илюстрирам.

той че е пригоден, пригоден е, не е пригоден за преяждането вечер, съвремената диета и липсата на движение, а точно това е реалността в повечето случаи

нашите предци са еволюирали в условията на хроничен глад, затова съвременната диета и начин на живот просто ни разбиват - не е имало време еволюцията да изчисти тези, на които не им понася това, а и няма как да стане защото 99% загиват в пост-репродуктивна възраст (над 40г.), т.е. поколението им вече се е пръкнало и няма място за селекция ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може ли едно питане?

Вие как смятате - човешкият организъм пригоден ли е да консумира храна вечерно време?

Ето, прост въпрос. И можете да дадете вашето мнение.

ОТ, зная. Илюстрирам.

пригоден е, ама не непосредствено преди сън:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... нашите предци са еволюирали в условията на хроничен глад, затова съвременната диета и начин на живот просто ни разбиват - не е имало време еволюцията да изчисти тези, на които не им понася това, а и няма как да стане защото 99% загиват в пост-репродуктивна възраст (над 40г.), т.е. поколението им вече се е пръкнало и няма място за селекция ...

Няма как еволюцията да „обърне резбата“ за няколко десетилетия, след като милиони години е фаворизила именно тези, които могат да трупат повече резерви. Макар че...
За езиците най-важна е мотивацията и наличието на време. Така, че всяка система е добра ако се прилага с ентусиазъм и старание. Не се препоръчват песните, както казва Историк, поне в началото - могат да объркат бъдещия полиглот.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...

и още нещо - руската и английската граматики са толкова сложни, че е желателно да ги разбираш интуитивно на подсъзнателно ниво - иначе винаги ще допускаш грешки, ако ще да ги четеш с години, защото някой неща се пишат и казват по определен начин без никакво логично обяснение или поне няма смисъл да го знаеш

...

А какво и е толкова сложното на английската граматика? Я кажи един друг европейски език, чиято граматика е по-лесна от английската?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А какво и е толкова сложното на английската граматика? Я кажи един друг европейски език, чиято граматика е по-лесна от английската?

досега почти не съм видял чужденец, който да употребява this и that както го правят native speakers какво остава за други работи щом това не може да се научи

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

досега почти не съм видял чужденец, който да употребява this и that както го правят native speakers какво остава за други работи щом това не може да се научи

Да бе, да.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какъвто и да е чужд език си е постижение да се стигне ниво на родноговорящите. Особено след определена възраст. Аз отначало се стремях да усъвършенсттвтам произношението, но още повече се забатачвах и сега почти не правя усилие да говоря правилно.

Но каго ходих на бригада в англия, забелязах 9-те баира разлика между моя двуседмичен курс и тези с англ.гимназия.

Винаги може да се намери начин да се усъвършенства езика, особено ако се живее в чуждоезична среда.

Езика е едно от нещата, които могат да се усъвършенстват до безкрайност. Отначало с думи, граматики, лексики и пр. после и с разбиране на отношението език-човек. Т.е. как езика може да влияе, да бъде "остра сабя".

Виждал съм хора с мн.добър английски, които трудно се оправят

и хора с беден английски, които са началници, работят с хора и въртят милиони. За тези вторите, езика им е достатъчен да покажат каквото имат. А първите им е трудно защото само език не е достатъчен.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може ли едно питане?

Вие как смятате - човешкият организъм пригоден ли е да консумира храна вечерно време?

Ето, прост въпрос. И можете да дадете вашето мнение.

ОТ, зная. Илюстрирам.

Очевидно само аз забелязвам снизходителното ти и твърде арогантно отношение към участниците във форума, хм...

Затова отговарям. Вероятно им е твърде прост въпроса :) Тук коментираме теми от областта на науката, не домакинството.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лилава, с интерес чета постовете ти, защото имаш друго виждане. А човек най-трудно си променя виждането. Та ми даваш една друга гл.т. Но в случая не мога да се съглася. Би ли посочила какво си забелязала и защо така си го забелязала.

Къде видя

снизхождение

и твърде арогантно

Отношение?

Защото си е определил Неговия въпрос като прост? Ако това е някакъв непряк намек, то твоето е съвсем пряко изразено отношение! :)

Аз не схванах нещо въпроса му. (Ако мога да съм съвсем искрен, въпроса спокойно мога да го определя дори като тъп. Но това си е моето първоначално възприятие. А то може да е тотално объркано. От един въпрос от който не разбирам, не мога да съдя нито за питащия, нито за мен. Явно има нещо предвид, но не е снисхождение :) И изчаках.) Нещо не можа да ме закачи. Пък и никога не съм се замислял. Аз лично, като съм гладен - ям. И не ме интересува вечер ли е ден лие. Всъщност ям предимно вечер, защото работя вечер. Понякога и веднъж на ден. Но постоянно набивам бадеми. И кафе. Още нямам оплаквания. Дано да е задълго.

____________

гледам и други са забелязали това, което аз не забелязвам. искам обяснения!!! :)

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

OT

Очевидно само аз забелязвам снизходителното ти и твърде арогантно отношение към участниците във форума, хм...

Затова отговарям. Вероятно им е твърде прост въпроса :) Тук коментираме теми от областта на науката, не домакинството.

Не Лилава, не си само ти и това 'отношение' съвсем не е от скоро и съвсем не е е някакъв епизод. Но хайде да не коментираме отношения граничещти с личните (това обаче не е лично отношение, а по-скоро отношение към форума (ИМХО)).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

бтв, аз проспамвам тук от време на време /четейки през няколко реда по диагонал/, но ако темата няма особен смисъл, а ще я ползвате за лични заяждания, мога преспокойно да я ковна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вярно се поотклонихте със заяжданки и себенещо си, което може би е нормално за комуникацията във форумите, но не прави темата с по-наситено съдържание от към търсене на поставените й цели. Мен като неопитен форумАн ми е малко трудно да пресявам така, но..... Ко да праИш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

английският е един беден и повърхностен език, с елементарна граматика, та чак е обидно за лингвистите. Виж, португалският е друга работа.



Очевидно само аз забелязвам снизходителното ти и твърде арогантно отношение към участниците във форума, хм...

Затова отговарям. Вероятно им е твърде прост въпроса :) Тук коментираме теми от областта на науката, не домакинството.

съгласен съм. нашият съфорумник демонстрира завидно самочувствие, предвид факта, че лингвистичните му познания по испански досега се изчерпват с гугъл преводач.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Алва, ще я затваряме ли тая тема, м?

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алва, ще я затваряме ли тая тема, м?

Ами удряй кепенците...ама автора го няма никакъв да каже...и отделно аз си играх да чета над 100 страници от сигустопедията и гледах над 4 часа клипове от тубата,извадил съм си изводите...ама така ще лишите други хора да направят същото...лесно се затваря една врата,после върви отваряй нова порта!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

английският е един беден и повърхностен език, с елементарна граматика, та чак е обидно за лингвистите. Виж, португалският е друга работа.

И трябва да се забрани, нали.

Сетих се един стар виц. Французите ядат сирена и пият вино, но имат по-малко сърдечни заболявания от американците. Италианците също, а ядат спагети, зехтин, сирена и т.н., пият вино, а имат по-малко сърдечни проблеми. Японците ядат риба, пият саке, и те са с по-малко сърдечни проблеми. Извода е, че каквото и да ядеш и пиеш, това което те убива е аглийския език.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не вярвам на очите си, най-накрая нещо което да не забраняваш.

Между другото, английския е много по-хубав от разни южняшки недоразумения, които минават за езици. Да не споменавам точно кои, но са разпространени на юг от Англия, и на юг от серверна Америка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами удряй кепенците...ама автора го няма никакъв да каже...и отделно аз си играх да чета над 100 страници от сигустопедията и гледах над 4 часа клипове от тубата,извадил съм си изводите...ама така ще лишите други хора да направят същото...лесно се затваря една врата,после върви отваряй нова порта!!!

ако не те затруднява, кажи с няколко думи, какви изводи се правят след проучване на сигустопедията.

Псевдонаука ли е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не вярвам на очите си, най-накрая нещо което да не забраняваш.

Между другото, английския е много по-хубав от разни южняшки недоразумения, които минават за езици. Да не споменавам точно кои, но са разпространени на юг от Англия, и на юг от серверна Америка.

ха. ти така си мислиш. няма по-благозвучни езици от испанския и португалския, езици на поезия. към тях добавяме и италиански, и френски разбира се, езикът на любовта. А английският, хм напълни си устата с горящи картофи пък може и да го докараш на акцент.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ако не те затруднява, кажи с няколко думи, какви изводи се правят след проучване на сигустопедията.

Псевдонаука ли е?

Малко раздвуен съм...100% не е псевдо,ама е малко силно казано наука...според мен ще има голям успех при децата,избягваики това което го е имало и има в манталитета на хората в нашите географски ширини,"да се учиш.че ще ти скъсам гъза от бой"...но например в британската образуватела система са така,повече морков,почти никаква пръчка...но имам и впечетления от китайската такава...която е само пръчка,морков се не види,по думите на учители там,китайчета са направо киборги,още от детската градина...но се отплеснах,няма как да не помага за изучаването на езика неща като музика,изобразително изкуство и малки театрални сценки,особено при децата...ама малко трудно,ще е да накaраш примерно един миньор от Перник,да си тактува с винкела...Run Rabbit Run

http://youtu.be/AafdwLbpA4k

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами удряй кепенците...ама автора го няма никакъв да каже...и отделно аз си играх да чета над 100 страници от сигустопедията и гледах над 4 часа клипове от тубата,извадил съм си изводите...ама така ще лишите други хора да направят същото...лесно се затваря една врата,после върви отваряй нова порта!!!

мдам, ембата се е покрил като... маче у дирек:)))

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

Аз съм научил испански чрез сугестопедия. Имам приятелка, която учи френски сугестопедично и за 6 месечен курс изкара ниво В2 и си взе дипрома от френското министерство. Също така с елементи на сугестопедията съм научил италиански и словашки. Има една дама, Ванина Бодурова, тя води курсове по английски, присъствах като гост на един нейн час и останах изумен колко много знаят нейните учиници на шестия час!? Говореха спокойно, водеха диалози... шарлатания пълна :-)

https://docs.google.com/file/d/0B4m_JRsO_6jZTm9NTUVDWFRSekk/edit?pli=1

Здравей Емил,

много бих искала да започна сугестопедичен курс по испански или френски (все още не съм решила). Може ли да ми споделиш в коя школа си учил ти, както и твоята приятелка? Явно резултатите са добри :)

Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...