Отиди на
Форум "Наука"

Ръстът на човечеството се увеличава


vorfax

Recommended Posts

  • Потребител

Всъщност знаех, че делфините и някой маймуни също правят секс за
удоволствие. Но то е по-скоро прилика в интелектуално ниво, а не в пропорциите на един орган спрямо тялото.

в тази насока да те питам: кога за последно сметна 12345,6789/98765,4321, без калкулатор или кога за последно се сети кога Р. Оуен въвежда думата "динозавър", без интернет?

Не би трябвало това да е показател за ползата от Интернет по две причини:

1. Това е въпрос на интереси, т.е. приоритет ще имат онези знания, които индивида смята за важни.

2. С ограничената си "RAM памет" човек трябва да изпразва запомненото от "кеша", за да поема и борави с нова информация. Аз помня под 1% от ученото в училище, но отличния ми успех говори за някакви умения за правилно разсъждение, запаметяване на обеми информация в срок и т.н. Интернет имам от около 5 години и мога да заявя, че през този период аз съм научил повече, отколкото през целият си останал живот. За мен поне, това звучи внушително.

3. Обаче направих догадка за въведеното "динозавър" съдейки по развитието на тази наука и се разминах с 48 години. Интелигентността не се изразява само със запаметените факти, но и с умението да правиш изводи въз основа на тях.

Хайде да погладуваш известно време, без да прибягаш до хладилника или магазина, и да видим как ще мислиш?

Ще мисля разконцентрирано, ще бъда разсеян. В по-късен етап, това ще мобилизира мислите ми само в тази насока. Но да мислиш само за едно, значи ли че мислиш повече, отколкото когато обръщаш внимание на всичко, което те заобикаля? Ето на, аз пък ти зададох контра въпрос. И като мислиш какво ще измислиш?

--------------

Искам да се върна на темата с хормоните. Изчетох на много места информация за кравешкия хормон на растежа, т.нар. биволския, за това че е идентичен с човешкия, за френските месари на които започнали да им растат гърди и... не мога още да се убедя вярно ли е, че растежен хормон в млякото или кръвта на крава може да повлияе хормонално на човекът приел такава храна. Никъде не се споменава в прав текст това, само това знам.




Няма или има?


Мисля, че си отговорил за друга моя тема, тази за порастването само на една анатомична част - http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=15006#entry264495 Аз пък се подведох да ти отговоря тук. Ако може модератор да премести мненията.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Генетиката определя 80% от ръста на човека. За останалите 20% отговаря храненето, особено - в първите две години от живота, и това количество енергия, което изразходва младият организъм в борба с болестите, когато заедно с това е трябвало да расте.

Тези 20% обясняват защо разумният човек като биологичен вид с времето става все по-висок. Например средният холандец през 1990 г. е бил с 16 см. по-висок от своя прародител от 1860 г. – благодарение на добрата храна и развитата система за здравеопазване. В същото време, скоростта на ръста на Запад се е забавила, което намеква, че има предел, над който гените не ни позволяват да се издължаваме, дори - и в идеални условия.

Ръстът е резултат от сложна смесица от генетични признаци, върху които се наслагват храненето и здравословното състояние в началото на живота. Нашите предци, живели в африканските равнини преди 1,9 млн. г., са могли да се похвалят с висок ръст – около 183 см., а също - с дълги крака и тесни скелети, което вероятно е било отговор на необходимостта някак да се охлаждат по време на продължителните пътешествия под палещото слънце. Когато се заселили близо до полюсите, хората придобили по-къси тела, с по-широки ребра и таз – вероятно за да намалят площта, от която се губи топлина. А в тропиците живеят най-малките хора – за да намаляват производството на топлина от организма.

Разликата между средния представител на племето мбути от Конго и средния холандец е почти половин метър (137 и 184 см съответно). Това са най-ниската и най-високата нация в света. Всички останали народи са нещо средно между тях. Например колкото до европеидната раса като цяло, то жените средно достигат 165 см, а мъжете – 178 см.

Изследване на най-бедните страни (Бангладеш, Гватемала, Индия и т.н.) сочи, че дори там индексът на телесната маса (ИТМ) се увеличава. Това е свързано с факта, че богатите хора дебелеят по-бързо, отколкото бедните слабеят.

Ние се раждаме много различни. Изследвания на близнаци сочат, че дори тези от нас, които се появяват на бял свят с идентичен набор от гени, скоро започват все по-силно да се различават един от друг. Не става въпрос само за това, че гените избират различни пътища поради различни случайни мутации, грешки и епигенетични промени, но и затова, че самото положение в майчинската утроба влияе на това, как растат и се развиват тъканите. Освен това, много части от тялото се формират почти толкова случайно, както - и гените. Накратко в нашия вид винаги остава голямо пространство за "маневри".

Да вземем за пример ириса на окото. Мускулите, сухожилията и кръвоносните съдове се смесват по уникален начин в очите ни. Двете огледала на душата ви се различават едно от друго също така, както и от очите на другите хора. Вероятността да се сбъркат две очи е 1 на 200 000 000 000, затова разпознаването на човека по ириса е най-сигурният начин в биометрията.

Всъщност, повечето изследвания, посветени на вариациите на човешкото тяло, засега се концентрират върху чертите, които се използват в биометрията. Освен ириса това са пропорциите на лицето, формата на ушите и, разбира се - отпечатъците на пръстите. В действителност, голяма е вероятността да се различаваме абсолютно във всичко – от формата и размера на пъпа до разположението на вътрешните органи и зърната на гърдите.

http://megavselena.com/kolko-si-prilichat-nashite-tela/

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...