Отиди на
Форум "Наука"

Реиндустриализация? Какво е това животно и има ли то почва у нас?


Recommended Posts

  • Потребител

В България НЯМА пазар на ел. енергия. Има командно-административен механизъм за определяне цената на ел. енергия.

Защо не се направи борса за ел. енергия??? Ако имаше такава борса за ел. енергия, партийно-паразитни структури като НЕК и БЕХ нямаше да са необходими.

ТЕ си направиха борса и излъчиха играчи (спекуланти) които се навързаха в хранителната верига между производителите и EON, EVN и ЧЕЗ ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 54
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Май не ме разбра. Коментарите за това кое правителство колко неефективно работи и колко краде е политическа пропаганда. Което не пречи поне от части да е истина. Но не му е тук мястото.

Аз лично отговарям на аргумента ти, че тока бил скъп, с аргумента че ползваме най-евтиния ток в европа. Така че този аргумент е несъстоятелен. А всъщност това е единствената неполитическа част от мнението ти. Така че все пак какво искаш да кажеш, ако въобще искаш да кажеш нещо различно от политическа пропаганда? Да да, знам, комунистите са зверове и престъпници, които трябва да бъдат бесени на собствените им черва (мнение вече изказано във форума). Но освен това нещо смислено искаш ли да кажеш?

Ангеле, казвам само смислени неща (твой проблем е че не ги осмисляш), като това че управление което не може да осигури върховенство на закона и ефективно действащи институции и не се стреми към това (което е факт, който произлиза от анализите на данните) , не "работи" нито за забогатяване, нито за индустриализация ,демек не може да "строи".(ако има пример, който ме опровергава дайте да го видим! Ако имаш пример за развита и богата и индустриализирана страна, в която институциите са неефективни, и върховенството на закона не е на почит - дай да го видим)

(Това беше в отговор на Еньо които твърдеше че правителството е за това "за да строи" предприятия, схващаш ли?)

Отговора ми към популистките (и политически) глупости на Фружин (за това как либералите казвали "к'во ни пука") може и да е политически , но за твое учудване е верен, демек смислен (питай който искаш десен от форума и ще ти отговори ви същото - десните либерали искаме в България да има богати и хората да са богати, ако Стинка, Митака, Невски, или КГ125 ти отговорят друго, аз ще спра да пиша в БГ наука!

/Богатите са станали богати, като са изкоренили корупцията, като са направили ефективни институциите си, като са осигурили икономическа свобода, демек чрез либерализъм, и върховенство на закона- най-вече по отношение на независима съдебна система, и ефективен съдебен контрол върху административните актове*.

(*беленския случай" е показателен за обратното - чиновниците и администрацията потъпкват законите и принципите им)/

/Никого не искам да беся, а това че ми го казваш, значи си разбрал за какво става дума колкото "коте на летище"/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Драмата е не в реиндустриализацията. Личното ми мнение винаги е било, че трябва да има държавна помощ по един или друг начин за определени сектори и компании - скрита или явна, където е възможно. Но в случая дет се вика ме притеснява културата на министъра. Щото същият тим Орешарски, Доган и Серго Съветски я правиха реиндустриализацията предният път. Тогава когато имахме милиарди излишък всяка година - мегапроекти като Белене и Девин - милиарди изляти резултат ... 0. Ма то това е пълна неадекватност - тотална. БЕХ е задлъжнял и е на ръба да се срине. И май Кремиковци го затвори Серго, по думите на Томов, защото отказали да бъдат бсп фирма. Незнам дали е така, но ако е ... И сега ще изливаме стотици милиони или милиарди можеби да го възкресяваме. А имали нормална икономическа обосновка за това, при различни варианти и цени на металите????? Да не стане като при Белене.

Червените партийни фирми убиха българската икономика. Значи не се ли отпуши в България свобода да може непартийните фирми да се развиват в конкурентна среда и да произвеждат няма да стане нищо. И всичко това ще е бавно и поетапно. Същият тим ли ще прави реиндустриализацията, по добре да не я почваме.

Не става така хора, как Западните фирми ограбвали и изнасяли печалба. А руските не го ли правят???? Тия милиарди, които плащаме за газ и нефт от Русия, печалбите на Лукойл (барабар с неплащането на акцизите от тях?????). Да нямало Западни фирми у нас само червени олигарсси - дето плащата по 200 лева заплати и повечето им бизнеси същестуват щото точат от държавата - поръчки, данъци, акцизи, мита, неконкурентни споразомения, силово справяне с конкуренцията, поръчки само вътрешно помежду си по партийна линия.

Ама другари у нас няма кой знае колко западни фирми, които да точат с печалба от бг. Стигате го възпитава този комунизъм. А парите който тези фирми са наляли за инвестиции, това не го смятате? Матушката Ви Русия е пълно технологично изостанала, винаги е било така. Стига вече с този частен съветски комунизъм модел Казахстан, Узбекистан, Украйна, Молдова, България - резултата е катастрофален.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Матушка Рус не е комунистическа от около 20 години. Заплати по 200 лв в България плащат всички бизнесмени, не само червените. И въобще, престанете с тия комунисти. Всички партии днес в България произлизат от партията майка БКП, всички са натъпкани с хора които в миналото са били комунисти, деца на комунисти, почти всички български бизнесмени забогатяват през 90 те по втория начин. И днес успешния бизнес в България се гради не на качества и пазарна борба, а на връзки с партии и удари под пояса.

Както и Ник каза, управлението било неефективно. Не Ник, то си е много даже ефективно, защото целта му не е равни условия, а по равни условия за "нашите ххора". Нали затова влязохме в ЕС, да имаме европейско управление. Внезапно обаче се оказа, че нов бардак със старите жрици изглежда по същия начин като стария.

И да, за всичко са виновни либералите-виновни са, защото те освен че са пребоядиса ли се комунисти, са и същите бай ганьовци като останалите българи, а отгоре на всичко са прегърнали и една напълно грешна нова идеология.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

С Росен и Романа вече достатъчно се говори за политиканските теми.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...