Отиди на
Форум "Наука"

Проф. Георги Петров: Не спирайте реформите


nik1

Recommended Posts

  • Потребител

30 години са ужасяващо дълго време. Така че, за момента не се вижда виденова зима, но това не значи, че следва да се изключи напълно.

Еньо каза нещо свръх важно, което аз бих го изрекъл така. Броя на маргиналите в България расте, все повече стават хората които не са част от системата, прекалено бедни за да мислят за пенсиониране, прекалено невежи и лошо образовани за да си правят сметки за години напред. Отделно, броя на неинтегрираните роми (защото има и интегрирани роми) продължава да расте. Вместо да расте броя на ромите които получават заплати и плащат осигуровки (интегрирани), нараства броя на неинтегрираните-хора без образование, които не желаят а и не могат да работят, хора които преживяват с работа къде да е, кражби, проституция-и не на последно място социални помощи. Тези маргинали (от всякакви етнически групи) са извън борда на икономиката, но държавата не може да ги остави да умрат от глад, защото иначе ще има гладни бунтове по африкански образец.

В този смисъл, ситуацията с пенсионирането само ще се влошава, и не се знае докъде. Като се вземе предвид и корупцията, всякакви прикъзки за реформи са излишни.

това, което каза Еньо е една много малка част от проблема

проблемът започва още по соца с изселването на турците, които може да са всякакви, но повечето от тях работеха, а голяма част от тях бяха в репродуктивна възраст или с деца

така започна първото оголване на БГ откъм материал

по-възрастните си спомнят по спешност организираните бригади, защото държавата нямаше как да се оправи на юг

през 90те започва константен процес на бягство към западна европа и в по-малка степен северна америка и австралазия - държавата отново губи масово работещи хора в репродуктивна възраст

аз измервам тоталните загуби на държавата в над 1млн. души, работещи и в репродуктивна възраст за последните 35г.

това е несравнимо с всички други загуби в БГ от каквото и да било и несравнимо с прираста на маргинали

остава констатацията, че нито Бай Тошо, нито последвалите го са имали приоритет за задържане на хората, Бай Тошо и компания са постигнали негативна демография през 80те, какво остава за 21 век при отворени граници

понеже стана дума за реституцията, същите тези турци, които работеха в селското стопанство и напуснаха държавата, бяха може би една от ощетените групи

аз не виждам какво може да компенсира тези липси, да не говорим, че аз вече веднъж съм напускал държавата за 5г., нищо не ми пречи да го сторя пак, ако не ми изнася или не мога да се оправя

циганите са проблем, той е особено значим в някои региони на страната, където повечето селища се състоят само от цигани и пенсионери, а земята е запустяла

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

При условие че вероятността от хиперинфлация в България клони към нула, то дискусията в тази насока е просто празнословна.

Ако имаш алтернативно виждане по въпроса за вероятността от хиперинфлация, моля отвори тема в алтернативна история

Ти да не си Ванга, та даваш гаранции за 40 години напред? Защото е достатъчна 1 Виденова зима и ще заминат събраните парици във фонда.

Иначе същата песен я слушах през април 1996г. Но стана друго. А какви са перспективите - управляват същите хора, които бяха и през Виденовата зима, спират европарите. И най-хубавото - токът скача драстично лятото заради "добавката Станишев", която трябва да се изплаща на семейните фирми на Бисеров. Проблемът е, че икономиката работи с ток, което означава, че при скок 150% ще последва лавинообразен ценови скок, защото това увеличение трябва да се калкулира във всеки произведен у нас продукт и да се сложат върху това ДДС и акцизи. Тъй че за реално търгуваните на пазара продутки сред масовия потребител, т.е. за стоките от първа необходимост е възможно да се стигне ако не до хиперинфлация, то до галопираща инфлация. Води се също усилена кампания да не може банките да изнасят на публична продан имотите на кредитните милионери. Обаче как банката ще връща пари на вложителите и ще плаща лихви, ако не може да си ги събере от длъжниците. Ще рече, че рискът от висока инфлация след евроизборите е огромен. За съжаление икономическите процеси зависят не от лозунги, а от конкретни икономически и политически събития.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...