Отиди на
Форум "Наука"

Закриват Българския институт по метрология


Recommended Posts

  • Мнения 80
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

аз не мисля, че проблемът е политически - а по-точно той не е само политически той е навсякъде в БГ и не само в БГ а като цяло на Балканите, а всъщност и в голяма част от Южна Европа

във всички публични институции, държавни дружества, общини и общински дружества, училища и т.н. в БГ (а и не само) ефективността е на последно място

на първо място са няколко други феномена

1) личните взаимоотношения и неписаните правила - прост пример - на старите кучета и връзкарите често им се позволяват непозволени неща, а работата, особено черната работа се прехвърля към тия дето не са стари кучета, връзкари или не са си извоювали префернциално положение, в същото време заплащането не отговаря по никакъв начин на обема свършена работа, а на иерархиата, а неформалното заплащане (рушвети и т.н.) да не говорим

2) сигурност в работата - ясно е че всички институции могат да станат по-ефективни и голяма част от персонала може да се съкрати, а другия да се натовари равномерно и ефективно - никой обаче не иска да го прави - голяма част от тези хора са институционализирани и ще срещнат огромни трудности на свободния пазар на труда, което ще им съсипе живота и ще бъдат загубени като избиратели

... и т.н.

ефективност ... някой друг път ...

много звена имат вътрешен потенциал да станат по-ефективни, не им трябва политическа воля, факт е, че вътрешната липсва

Мисля че същото имам предвид в по-горния си поста си

-----------------------

Да добавя:

Разделението на "връзкари" и "другите които вършат черната работа" е феномен на всяка институция и организация в България

Да спомена, това се отнася и за компаниите - черната работа: /например управление на производството; независими тестове/изпитания което е свързано в много голяма степен с това да видят и разберат какви са проблемите, да се сведат на момента до самия персонал и персоналът да бъде обучен или просто убеден да работи качествено/ се върши от хората без връзки..

/Директорите в България преобладаващо са от "връзкарите", заели са тази длъжност на основата на принадлежност и/или възраст и принципно могат да не оказват достатъчно съдействиеж (особено ако директорите нямат развити в достатъчна степен качества като отговорност, лидерство) на менаджерите в тези области - затова пиша че тези хора са доста натоварени с черната работа/

"Връзкарите" (хората от семействата на акционерите и борда на директорите и самите акционери, работещи в компаниите) се стремят да вземат и вземат по-малко черната работа: R&D, PR, HR, маркетинг, реклама и други.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Цялата Мара втасала, сал един БИМ е най-големият проблем на държавата :post-20645-1121105496:

това, което става в БИМ просто е показателно

погледни темата от началото - ужас, приватизация, вижте как е в NFL

като рабраха как е в NFL (явно не са си имали и най-малка представа) и всички се покриха, защото изглеждат смешни

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ок, ясно, просто и аз като Жоро мисля, че темата вече се изчерпва от участниците до момента, всички си казаха мнението, даже го повториха и потретиха. Ако се продължи неминуемо ще се навлезе в сферата на народопсихологията, социалната антропология, политикономията и пр. ;)

Хайде лека вечер на всички - утре е понеделник - успешна седимица :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами и на ниво мениджъри може да има парашутисти

В "черните дейности" и "отдели" работата е доста натоварена; повечето хора не биха се съгласили да я вършат, ако са наясно с това (например обявата за производствен менаджер в "Сенсата" върви една година)

Връзкарите и парашутистите обикновено са наясно с това доколко и дали работата е черна или бяла, и предпочитат по-белите отдели..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

това, което става в БИМ просто е показателно

погледни темата от началото - ужас, приватизация, вижте как е в NFL

като рабраха как е в NFL (явно не са си имали и най-малка представа) и всички се покриха, защото изглеждат смешни

Никой не е говорел за приватизация, но имаше един, който прати БИМ в БАН и сипеше огън и жупел по двете, най-вече защото започват с Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никой не е говорел за приватизация, но имаше един, който прати БИМ в БАН и сипеше огън и жупел по двете, най-вече защото започват с Б.

я пак прегледай постингите, защото отново не четеш внимателно

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А-ха, КГ е писал нещо за приватизиране, вярно, но има и ето това:

БАН е една от най-неефективните институции в държавата

не мога да кажа нищо за конкретния институт, но БАН като цяло е пълна ... айде да не влизаме в подробности

:grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А-ха, КГ е писал нещо за приватизиране, вярно, но има и ето това:

:grin:

ако се зачетеш внимателно ще видиш, че това следва постинг на един от администраторите на форума ... аз никъде не съм писал че БИМ е част от БАН, написал sym, че не знам много за него и че БАН е неефективен, а след като се поразрових видях, че този институт е поредната бюджетна дупка, издържана с моите пари

мен лично изобщо не ме интересува дали конкретния инсититут е част от БАН или не, интересува ме, че плащам много данъци, които в частност хранят и БАН и този институт, а моите пари не се използват ефективно

иначе ако искаш да му обясниш на администратора как нищо не разбира спокойно можеш да му пратиш ЛС, на мен ми е все тая

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може Румен да е сбъркал за това, че е част от БАН и да те е подвел, но е прав при сравнението със ситуацията, когато искаха да закриват БАН, защото бил "бюджетна дупка" , без да са наясно с какво точно се прави там.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може Румен да е сбъркал за това, че е част от БАН и да те е подвел, но е прав при сравнението със ситуацията, когато искаха да закриват БАН, защото бил "бюджетна дупка" , без да са наясно с какво точно се прави там.

по-голямата част от БАН не се прави нищо, ако се осъразмерят резултатите спрямо вложените средства

плащат се едни заплати+осигуровки, ток и парно, поддръжка на сгради и избушена апаратура, на едни дърти тунеядци, които мрънкат, че парите не са достатъчно, докато е пълно с всякакви проекти, които обаче те не са способни да вземат, изработят и защитят, поради мързел, некомпетентност и идиотщина

това е ситуацията в по-голямата част от БАН

изключенията се изчерпват с няколко института и няколко лаборатории и потвърждават правилото

а къде точно е сравнението и в какво е прав на мен лично не ми е ясно

дадох пример как NFL се управлява като търговско предприятие от частна фирма специализирана в аутсорсинг и с малко повече персонал обслужва почти 10 пъти по-голяма държава с мощна индустрия, вкл. и авиационна, коята изисква безброй калибрации на безброй измервателни уреди

когато нещо като БИМ има основен обем рутинна дейност и критично малък развойна има много сериозна логика то да е търговско дружество, има частни фирми в софтуера и електрониката, които правят много повече развой от БИМ и БАН без да се величаят като 'институти' или да искат пари от данъкоплатците за това

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

P.S. Дорке, прави впечатление, че си подмазвачка, когато аз напиша нещо, което ти смяташ за невярно впрегваш целия си арсенал дотам, че даже прецикляш и после даже се опитваш да убедиш и себе си и форума, че си ме научила на нещо

когато 'Румен' е написал нещо, което няма абсолютно никаква връзка с реалността и показва непознаване на проблема, изведнъж става

Може Румен да е сбъркал за това, че е част от БАН и да те е подвел, но е прав при сравнението със ситуацията, когато искаха да закриват БАН, защото бил "бюджетна дупка" , без да са наясно с какво точно се прави там.

няма да се оправи таз БГ докато имаме таквиз хора като теб, при които всичко е на двойни стандарти и лични отношения

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ей, айде пак пламна огъня, хем онзи ден пробвах да призова към успокоение, но глас в пустиня.

Както се казва - старата вражда ръжда не хваща :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

P.S. Дорке, прави впечатление, че си подмазвачка, когато аз напиша нещо, което ти смяташ за невярно впрегваш целия си арсенал дотам, че даже прецикляш и после даже се опитваш да убедиш и себе си и форума, че си ме научила на нещо

когато 'Румен' е написал нещо, което няма абсолютно никаква връзка с реалността и показва непознаване на проблема, изведнъж става

няма да се оправи таз БГ докато имаме таквиз хора като теб, при които всичко е на двойни стандарти и лични отношения

Просто той е на същата позиция като мен по въпроса, а кой "прецикля" се вижда по броя на постовете , които се сипят един след друг и "любезностите" в тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Просто той е на същата позиция като мен по въпроса, а кой "прецикля" се вижда по броя на постовете , които се сипят един след друг и "любезностите" в тях.

аз не съм видял той да представи позиция

видях да представи новина и чужди мнения по нея по неутрален начин (което му прави чест - няма кой да го обвини в пристрастност) и лаф от миналото

ти откъде му знаеш позицията?

фактът си остава - колкото и да се въртиш се опита да се заядеш с мен за института от БАН, без да се усетиш как всъщност се заяждаш с твой 'съмишленик', който дори не е изказал виждане за да бъде такъв ... когато ти се подсказа накъде си се упътила изведнъж рязко смекчи тона ... грозно и дребнаво ... какво да правиш явно това е съдбата на БГ научните кадри ... да се самовъвличат в дребнави неща ... дори и по форумите ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски, нещо от твърде много емоции логиката ти съвсем се загуби. Ти си този, който непрекъснато включва БАН в темата, даже и след като стана ясно, че няма връзка с нея. Доколко си обективен се вижда от обидите които сипеш по доста непристоен начин към всеки, който посмее да ти възрази и към всичко, което е българско.

NPL е добър пример за частен мениджмънт, но все пак държавата финансира и контролира дейността му и целта е преди всичко да бъде от полза за обществото като цяло, индустрията и науката, а след това да генерира печалби.

Какво се случва в БИМ може да се види от коментарите към статията, за която Росен пусна линк:

http://komentator.bg/zakrivat-balgarskiya-institut-po-metrologiya/

(надявам се това да не бъде наречено пак подмазване )

Вижда се, че институтът има проблеми, но хората, от които зависи пряката изпълнителска работа не мислят, че проблемите им ще се решат чрез предлаганото преструктуриране в предприятие. Лично аз мисля, че не е от мързел и желание да живеят на чужд гръб, а от естественото желание за переспективна и смислена работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

БИМ досега не се справя в частта оптимизиране на цените (уравновесяване на едно по-ниско ценово равнище), и в този смисъл не отговаря на основното си предначение - да е в полза на държавата и гражданите (бизнеса)

/Може да се говори до безкрай, но фактите са еднозначни - частните акредитирани по EN 17025 лаборатории (лабораториите извън БИМ) подържат бруто по-ниски ценови равнища на услугите спрямо тези на абораториите на БИМ/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски, нещо от твърде много емоции логиката ти съвсем се загуби. Ти си този, който непрекъснато включва БАН в темата, даже и след като стана ясно, че няма връзка с нея. Доколко си обективен се вижда от обидите които сипеш по доста непристоен начин към всеки, който посмее да ти възрази и към всичко, което е българско.

NPL е добър пример за частен мениджмънт, но все пак държавата финансира и контролира дейността му и целта е преди всичко да бъде от полза за обществото като цяло, индустрията и науката, а след това да генерира печалби.

Какво се случва в БИМ може да се види от коментарите към статията, за която Росен пусна линк:

http://komentator.bg/zakrivat-balgarskiya-institut-po-metrologiya/

(надявам се това да не бъде наречено пак подмазване )

Вижда се, че институтът има проблеми, но хората, от които зависи пряката изпълнителска работа не мислят, че проблемите им ще се решат чрез предлаганото преструктуриране в предприятие. Лично аз мисля, че не е от мързел и желание да живеят на чужд гръб, а от естественото желание за переспективна и смислена работа.

NPL е частично финансиран от държавата, освен това там има убедителни данни, че държавното финансиране се харчи в полза на държавата, т.к. това е една изключително ефективна институция

прекият контрол върху оперативната дейност не се осъществява от държавата а от Serco, държавата е ангажирана само с общата бюджетна рамка

т.ч. се напълно обективен, че ако трябва да сранвяваме БИМ и NPL, БИМ губи в сравнението, точно защото се управлява като една държавна инертна институция

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Както казва майка ми, ако в някой отдел видиш млади и хубави момичета-значи нищо няма да свършат, защото са дъщери, любовници, "наши хора" на шефовете, работата се върши от възрастни лелки с не най привлекателната визия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както казва майка ми, ако в някой отдел видиш млади и хубави момичета-значи нищо няма да свършат, защото са дъщери, любовници, "наши хора" на шефовете, работата се върши от възрастни лелки с не най привлекателната визия.

предполагам говориш за административна работа

надали би искал софтуера на компютъра да ти е писан от такива лелки или те да ти оправят колата

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Огромната част от програмистите и монтьорите по принцип не са жени. Тя говореше за работа която се извършва преимуществено от женски персонал.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...