Отиди на
Форум "Наука"

Закриват Българския институт по метрология


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Отговорът наистина е ясен.

А за цигарите и кафето - така са научени. Ако ги засипват с проекти носещи пари - с определени реални срокове, под управление на професионални проджект мениджъри и т.н., нещата биха изглеждали съвсем различно, а не да се вайкат че не получават заплати.

А проекти има - вервайте ми.

От БГ може да се представят оферти с по-ниски цени. Изпълнението може да бъде с качество неотстъпващо на международните стандарти, но мързелът или психиката на номенклатурчици на управленческото тяло яко мъчи, даже и боли.

* * *

Много странно, как други институти към БАН прогресират... просто въпрос на управление..

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 80
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

щом отговорът е ясен, за мен темата е приключена, а как ще си решат проблема с проектите и заплатите не мога да знам, това е извън моята сфера на влияние

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Търсене на изпълнители на проекти има. Има и фирми, които могат да осигурят търсене на такива. Въпрос на желание е да се работи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като не виждаш, отвори сайта на института и се образовай малко, метрологията е наука.

нещо всички дето ме приканваха да се образовам, обясняваха ми какво било в NPL и какво щяло да стане ако института станел търговско предприятие мощно се покриха, като се разбра, че NPL в UK се оперира от аутсорсинг частна компания със само 600 човека персонал като при това върши 10ки пъти повече работа от българския си аналог (само Ролс-Ройс в авиоиндустрията има 10ки или 10оци хиляди измервателни уреди, използвани в производството, развоя и тестовете, които имат нужда от сертифициране и калибровка)

как върви при вас образованието, научихте ли какво представялва GOCO концепцията и проумяхте ли че на такива като мен им е писнало да финансират мързеливи държавни служители, независимо от това дали наричат себе си 'учени', работят в 'институт' или не?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

20 май: Международен ден на метрологията

home~bjqWc5~Ct0vt7_j.jpg
Стара везна

Международнят ден на метрологията е посветен на средствата и методите на измерване

На 20 май 1875 г. Метричната конвенция е подписана от представители на 17 държави в Париж. С този акт се постига единство в използваните мерни единици.

Метрология е наука за измерването, средствата и методите на измерване. Метрологията представлява извличане на информация за свойствата на обектите с дадена точност и достоверност чрез измерване.

Метрологията е разделена на основни дяла: теоретична, приложна (практическа) и законодателна. Като допълнителен, независим дял се разглеждат приложенията за паричните единици на държавите.

Развитие на метрологията през вековете

През XVIII в. е приет еталонът за метъра. През 1832 г. абсолютната система на мерните единици е разработена от Гаус. Международната система на единиците (СИ) е приета през 1960 г.

Днес еталонът на метъра се намира във Франция, в Музея на мерките и теглилките по-скоро като исторически експонат, отколкото еталон.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това е един от големите институти на БАН. Помня когато се говорише, че ще взимаме информация за времето от CNN и тогава от института попитаха, а CNN от къде според вас взима тази информация :)

Със сигурност новините не взимат прогнозата за времето от БИМ

(Метрология, не метеорология)

--------------------------

Институтът не се закрива.

Преобразува се в ДП БИМ, като запазва досегашните си дейности;

ДП БИМ ще се издържа от собствени приходи и държавна субсидия

(срещу него не може да бъде провеждана процедура за несъстоятелност)

т.е. БИМ си остава,но е с малко по различен финансов статут.

.

Не знам каква дейността на Британския институт, но дейностите на БИМ в значителна степен обхващат типично комерсиални лабораторни дейности (за които имам съмнения, или по-скоро не вярвам че в Британия се извършват от техния национален институт) - такива по метрологичния контрол (изпитвания за одобряване на типа, първоначални проверки, последващи проверки),вкл метрологичната експертиза, и промишлената метрология (калибрирането на СИ в лабораторииите на НЦМ и в лабораториите на Регионалните отдели).

Аз лично не знам да има лаборатория в БИМ в която се мързелува (още повече по начинът по който се мързелува в БАН) ; напротив - в много лаборатории работят само по един специалист, или двама-трима, да кажем при щат 5-7 - при Н. Пантелеев (лабораторията за ЕМС) например е така;

Друг е въпросът че натовареността на някои от лабораториите е нерегулярна, защото тя се определя от клиентите;

Каква е идеята на този закон (допълнение и изменение към закона за измерванията)- очевидно една от тях е бизнесът да получава по-добри услуги

Аз лично не мисля че нещо ще се промени непосредствено с този закон- тези лаборатории, които предоставят нетолкова добри услуги, ще продължат да ги предоставят такива същите оставайки под шапката на БИМ; тези които предоставят по-добри услуги (като срокове-спазването им, комуникация и обратна връзка), ще бъдат търсени от клиентите - аз например за една услуга от много години ползвам лаборатория за калибриране в РО на БИМ- в друг град , независимо че в Пловдивския РО на БИМ има лаборатория със същият предмет на дейност; просто не съм доволен от услугата на тези пловдивчани и колеги (няма място за сърдене в бизнеса).

Иначе - в тази сфера конкуренцията е нещо много условно;

лабораториите работят по един стандарт (акредитираните по EN 17025,за лабораториите за калибриране на БИМ-НЦМ не се изисква акредитация според международните споразумения и нашето законодателство, въпреки това има лаборатории в БИМ които се акредитират и са акредитирани), и/или по няколко закона /нормативни акта, при един и същ ценоразпис (има и частни лаборатории, които подбиват цените);

Това, в което реално могат да се конкурират лабораториите са:

-възможности (за калибриране,или изпитване);

-срокове зас извършване на услугите,

-комуникация и обратна връзка

-образование и квалификация на персонала (една от функциите на всяка лаборатория е да оказва съдействие на клиентите: един вид и да консултира клиента, да прави някакви анализи и синтези въз основа на резултатите

Аз лично виждам и развитието на частните лаборатории, но все още БИМ (в комерсиалната си част) не може да бъде "запълен" от частния бизнес .(най-малкото БИМ съхранява поддържа националните еталони)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

PS

Метрологията е наука, със забележката че е интердисциплинарна

Ключовото е че може би метрологията е единствената (изклювам медицината) "конвертируема" в пари наука в БГ (законовата и промишлената метрология са такива)

БИМ-НЦМ изхарчиха може би стотици хиляди или милион лева за безплатни за курсистите курсове за обучение през последните 3-4 години, Аз лично на тези курсове (на повечето съм бил) видях няколко преподавателя от Минно-Геоложкия и един човек от БАН, които искаха да акредитират лабораториите си, или искаха да изкарат сертификати за вътрешни одитори по 17025.. и само един преподавател от СУ (физик), който беше дошъл да научи "новините" и новите неща.. Това според мен говори недобре за останалата ни наука..

/Допускам че "проблеми" с метрологичното осигуряване на техническите средства и с метрологичното обучение на персонала освен в науката ни (БАН, Вузове) съществува и при медицината и клиничните изследвания/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дискутираха се таксите;

Таксите са утвърдени от министъра на енергетиката и са еднакви както за БИМ,така и за оправомощените лица (за контрола); при калибрирането е подобно.

Сега обективно много от таксите и тарифите са надути като балон (Таксите хранят апарата на БИМ), и логиката според мен е обратната на тази която видя Невски.

БИМ практически има монопол при изпитванията за одобряване на типа (където тарифите са като надути бомби), и при определени калибрирания, и с тези такси държавата и монополът според мен злоупотребяват с бизнеса.

Аз работя във фирмена изпитателна изпитателна лаборатория (тя не е акредетирана по EN 17025, но организацията и лабораторията като част от нея са сертифицирано по ISO 9001)

клиентът на фирмата (поръчал изпитванията на изделието си - дадено средство за измерване) плаща 10-20 пъти* по-малко, от това което би платил за това на БИМ за да извърши подобни по вид и размер (обем) дейности.

*има малък малък трик ,и той е че не всеки клиент иска протокол с резултатите, за клиентът е важен протоколът за съответствие, т.е. спестява се трудоемката дейност по представянето на резултатите; освен това с тази сума се покрива част от стойността на труда,амортизациите, и консумативите по изпитването (непокритата част е включена в цената на изделието)

(само изготвянето на протокола от изпитването за одобряването на типа според официалната тарифа струва от 400 до 1000 лева,в зависимост от средството за измерване, заедно с дейностите по приемане на документацията,прегледът и,и конкретните изпитвания цената става няколко хиляди лева, това за три образеца)

При калибриранията цените също са не са занижени

илюстрирам:

Калибрирането на един мултиметър на пет-шест измервани величини (които се ползват), всяка с по 3-4 обхвата, при минимум 2 точки в обхват, прави общо 48 точки, или в левове калибрирането на този мултиметър струва грубо 2000 лева (може да се договорят и отстъпки, но това по-скоро се случва в частния сектор, всъщност в частния сектор има практика да се калибрира на цени под официалните тарифи, когато сумата е голяма),

Тези две хиляди изплащат труда, консумативите,и амортизациите (инвестициите)

/От страна на компаниите- например: Компания с няколко милиона Евро оборот има над 200 средства за измерване, т.е. значителна част от разходите на компанията са за метрологично осигуряване/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

http://www.government.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl?s=001&p=0228&n=5890&g

БЪЛГАРСКИЯТ ИНСТИТУТ ПО МЕТРОЛОГИЯ СЕ ПРЕОБРАЗУВА В ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ 21 Май 2014

Правителството одобри проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за измерванията (ЗИ) и предлага на Народното събрание да го приеме.

Целта на документа е да се преобразува бюджетната организация Български институт по метрология в държавно предприятие. Предметът на дейност на държавното предприятие „БИМ” (ДП „БИМ”) ще бъдат изпълняваните досега дейности от бюджетната организация БИМ. С промяната на правно-организационната форма ще се подобри организацията и управлението на дейностите и финансовите ресурси.

Новият модел на управление и финансиране в БИМ ще доведе до предоставяне на нови и подобрени услуги в областта на научната и законовата метрология. Институтът ще се утвърди като ядро на националната система за измервания, което е пазарно ориентирано и партниращо си със заинтересованите от измерванията страни. ДП „БИМ” ще има възможност да се интегрира в европейската метрологична инфраструктура и да участва в Европейската научноизследователска програма за изследвания и иновации (EMPIR) съобразено националните приоритети.

С промените в Закона се премахва режимът за уведомяване на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор от страна на лицата, които произвеждат или внасят предварително опаковани продукти. По този начин се реализира мярка №39 от Втория пакет мерки за намаляване на регулаторната тежест, приет от Министерския съвет през октомври 2013 г. Допълнително е извършено изменение, като в обхвата на субектите на режима по одобряване на идентификационните знаци на производителите на бутилки отпадат изискванията към вносителите на бутилки и задължението остава само за производителите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Новият модел на управление и финансиране в БИМ ще доведе до предоставяне на нови и подобрени услуги в областта на научната и законовата метрология.

Услугите ще се подобрят, ако метрологичния пазар се либерализира (визирам цените, не друго) и демонополизира.

Не само това, ако пазарът се демонополизира и либерализира (цени), то цените на услугите ще паднат.

Фактите са еднозначни и потвържават принципа:

А) много от лабораториите, включени в системата (БИМ, БСА) предлагат преференциални цени, цени под тарифните. Това се случва в законовата и в индуистриалната част, а също и при оценяването на съответствията с някои от изискванията на наредби и директиви

Б) Лабораториите извън системата могат да предлагат и предлагат много по-ниски цени за същите услуги, при условно същото качество.

/Лабораторията ми има повече западни клиенти - повечето постоянни, отколкото може би всяка една лаборатория в системата; Нямам рекламации, което е обективно дава оценка за това че качеството е поне средно и по-високо от средното/

ПС

В тази връзка: през април 2013 таксите в системата бяха увеличени (таксите се спускат административно); в някои области с 300 процента

Проблемът че цените се определят и спускат административно; Горното увеличение най-вероятно, в много голяма степен, беше извършено и мотивирано с оглед предстоящото преструктуриране на БИМ в държавно предприятие

/Случаят не е изолиран като практика в държавата. Примерите на административно ценообразуване за които се досещам са:

Държавата плаща учебниците до 8 клас на цени два пъти по-големи от пазарните (това е според бранша)

Държавата оценява и плаща труда на експерти по X лева на час ,при условие че същият труд на свободният пазар би струват с една трета или наполовина по-малко

Държавата определя цените на тока за бизнеса, които са най-високите в Европа/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

nik1,

благодаря за погледа от вътре, но същността на мнението ми си остава - персоналът е раздут, има държавна субсидия, може би точно защото той е раздут

аз като данъкоплатец не желая това да става на моя гръб, не само там, но и навсякъде

факт е, че точно английската лаборатория, която се прягаше тук като пример, се управлява от частно предприятие специализирано в аутсорсинг на държавна дейност и е доста по-ефективна от Бг аналога си и то при несравними обеми дейност

основната причина да се вдига шум е, че служителите ги е страх от съкращения, а бизнесът го е страх от допълнително вдигане на таксите

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Разбирам те.

Персоналът може да е раздут, но ако погледнем по-задълбочено, той не е по-раздут от персонала на повечето компании в БГ.

Тези 326 човека правят оборот (т.е. имат продажби на метрологични услуги) за поне 20-25 милиона лева годишно, това прави около 30 хиляди евро на човек, което число е около или над средното за работещ човек в БГ.

Може да се дискутира какъв е приноса на раздутия щат в администрацията и " шапката" за това добавената стойност създадена от зает в БИМ да не е по-висока;

Факт е обаче че лабораториите бруто (обобщено) работят с по-малко щатни хора (един човек може да прави 3 неща- например работейки в 2 лаборатории- едната за проверки, другата за изпитания за оценка на сътветствието, т.е. извършвайки две различни неща, плюс това давайки извънредни дежурства и дейности по заместване на колеги), и че много от тях не могат да отговорят на сроковете на клиентите.

Иначе, аз лично съм за премахването на администрации и "шапки" (т.е там откъдето идва "раздуването" на щата - щатът, намиращ се главно в централата на Г.М.Димитров 52, предполагам), и това смятам може да стане като БИМ (и/или дейностите и) се приватизират (прехвърлят към частния сектор) напълно.

ПС

Да си говорим откровено

Обективно тези сто (100) "хранени" човека от БИМ не са "проблема на проблемите" на държавата;

Имаме скъпо и слабоефективно (или дори неефективно) държавно образование - която система създава заетост и се грижи за правата на учителите (средната им възраст е няколко пъти по-висока от тази на учениците им), а не на учениците, 40 процента от които излизат от системата функцинално неграмотни;

Имаме същите такива администрации и контролни органи;

Имаме скъпа и нефективна държавно-управлявана здравна система,

и т.н.

Всички тези би трябвало да излезнат от държавния ресор и да станат частни/обществени (за да станат по-евтини и по-ефективни)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пазарът на метрологични услуги не е малък, само проверките в законовата метрология (основно се извършват в БИМ) са един значителен пазар

http://www.vik-yambol.com/laws/naredba_za_sredstvata_za_izmervane.pdf

(БИМ извършва калибриране;изпитвания за одобряване на тип, и изпитвания за оценяване на съответствия)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да обобщя мнението си::

С комерсиалната си дейност БИМ е, и ще бъде в печалба

Илюстрирам най-непосредствено: Една лаборатория с трима човека персонал продава годишно услуги за 200-250 хиляди лева, в същото време има около 50-70 хиляди лева разходи. Дори персоналът и ще се увеличи до 4 или 4 и половина човека (по-точно.четвъртият, четвъртият и половина да си пие кафето по цял ден), счетоводният баланс няма да промени знака си.

Що се касае до субсидиите (очевидно с тях ще се развива и субсидира научната метрология), ще кажа следното :

Работил съм и в БАН, имам приятели и познати с които поддържам връзки (и всъщност аз не съм в системата на БИМ); Имам поглед върху и досег с университетската дейност, преподавателите и студентите на техническите факултети (университети) в Пловдив ;

Според мен, ако някоя област от науката (общността или "гилдията") може да усвои бюджетни средства по прозрачен, компетентен, достатъчно интелигентен, целесъобразен, и съобразен със законовите изисквания, и приетите стандарти и добри практики - това според мен е БИМ..

Това е, засега

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Метеоологични станции калибрирате ли?


От около 10-20 неща дето имам, едно ако се калибрира в България

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ПС

Аз честно казано не искам да плащам (и не го пожелавам на никого) с данъците си

-нито за скапания БАН в който "работят" 6-8 хиляди човека,

-нито за скапаните ни държавни унивеситети които освен че не научават на нищо смислено студентите (тези които се научват, се научват въпреки системата), дори не отсяват малоумите (хората с очевидно големи умствени ограничения, има такива в моята практика -бакалаври на които съм ментор, хората са абсолютно тъпи като галоши и изумяват всички мои колеги);

-нито за скапаното ни държавно доуниверситетско образование с учители и учителки във втората половина на средната възраст.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Метеоологични станции калибрирате ли?

От около 10-20 неща дето имам, едно ако се калибрира в България

Аз не работя в БИМ.

Сензори /преобразуватели (първични , вторични и като термометри) на температура, за относителна влажност на въздуха, и за налягане (и абсолютно) се калибрират в много лаборатории в България, включително и в лабораториите на БИМ

Към компанията, в която работя, действа акредитирана лаборатория за калибриране, която може да калибрира тези величини (в обхватите на метеостанциите)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ПС

Аз честно казано не искам да плащам (и не го пожелавам на никого) с данъците си

-нито за скапания БАН в който "работят" 6-8 хиляди човека,

-нито за скапаните ни държавни унивеситети които освен че не научават на нищо смислено студентите (тези които се научват, се научват въпреки системата), дори не отсяват малоумите (хората с очевидно големи умствени ограничения, има такива в моята практика -бакалаври на които съм ментор, хората са абсолютно тъпи като галоши и изумяват всички мои колеги);

-нито за скапаното ни държавно доуниверситетско образование с учители и учителки във втората половина на средната възраст.

БАН, университети и училищата са много голям проблем ... да ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Има начини да се направи по-ефективно управлението.

Но всякакви идеи и реформи в тази насока ще срещат небивал отпор, заради многото работещи в системата, които не искат промяна на статуквото..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами в случая с БИМ виждаме как нещата не са по-различни

въпреки, че той е една много малка част от големия проблем в БГ - неефективността на публичния сектор

всеки опит за промяна се посреща от участниците като нещо лошо

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има начини да се направи по-ефективно управлението.

Но всякакви идеи и реформи в тази насока ще срещат небивал отпор, заради многото работещи в системата, които не искат промяна на статуквото..

Имаме два основни проблема:

- липса на политическа воля (т.е. липса на воля в политиците и политическите партии) за промени към по ефикасно и ефективно управление на публичния сектор.

Казано по друг начин - нямаме партия и политици които да желаят да бъдат "камикадзе";

в тази връзка - обществото ни също не е узряло да поиска тези промени, разбирайки че те са жизнено необходими. Ако обществото беше узряло то щеще да се се появи и лидерът, партията и политиката за такива промени

/според мен тези промени са жизнено необходими за нацията ни,но моето мнение не се споделя от мнозинството, което само плюе или плаче, но не предлага решение на проблемите или по-скоро не желае да ги види.

основният проблем е че заради неефективните публични институции, пък и частни компании и заради невъзможността да се създаде върховенство на закона в България- България/българите остават в порочния кръг на ниските и средните доходи, а България се обезкървява заради емиграцията към страни с върховенство на закона (и по-ефективно действащи институции и бизнес), вследствие на което се маргинализира и допълнително обеднява, вместо да просперира/;

-културални ограничения и културална резистивност към по-ефикасното управление и действие на публичните институции, на компаниите, на директорските бордове и. т.н;

Всички култури с ниска степен на обществен колективизъм и висока степен на in-group колективизъм показват същите ограничения и резистивност към по-ефикасното управление; в други теми сме разглеждали многократно в дълбочина и цялостност явленията и причинно-следствените връзки и корелации.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Няма спор тук. И даже няма за какво да навлизаш в детайли, ясно за какво говорим, горе долу еднакво мислим, а който е против - няма да го убедиш. Да не навлезем в политиката, не за друго

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз не мисля, че проблемът е политически - а по-точно той не е само политически той е навсякъде в БГ и не само в БГ а като цяло на Балканите, а всъщност и в голяма част от Южна Европа

във всички публични институции, държавни дружества, общини и общински дружества, училища и т.н. в БГ (а и не само) ефективността е на последно място

на първо място са няколко други феномена

1) личните взаимоотношения и неписаните правила - прост пример - на старите кучета и връзкарите често им се позволяват непозволени неща, а работата, особено черната работа се прехвърля към тия дето не са стари кучета, връзкари или не са си извоювали префернциално положение, в същото време заплащането не отговаря по никакъв начин на обема свършена работа, а на иерархиата, а неформалното заплащане (рушвети и т.н.) да не говорим

2) сигурност в работата - ясно е че всички институции могат да станат по-ефективни и голяма част от персонала може да се съкрати, а другия да се натовари равномерно и ефективно - никой обаче не иска да го прави - голяма част от тези хора са институционализирани и ще срещнат огромни трудности на свободния пазар на труда, което ще им съсипе живота и ще бъдат загубени като избиратели

... и т.н.

ефективност ... някой друг път ...

много звена имат вътрешен потенциал да станат по-ефективни, не им трябва политическа воля, факт е, че вътрешната липсва

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Преди 10 години беше налице политическа воля и консенсус за това голямата част част от дейностите на БИМ да се прехвърлят в частния сектор - в голяма степен това засегна калибрирането;

През последните години устремът към реформи се вижда че е замрял , и дори статуквото се влошава*, връщайки към по-старата си база, изглежда ми че това изглежда се случва почти навсякъде в България - основни визии и политики за промени за зациклили - за електронното управление, за намаляването на административните тежести върху бизнеса и гражданите, за намаляване на регулациите(разрешителните режими), за постигане на върховенство на закона са зациклили.

В случая имам предвид че не се правят реформи, вместо това се надуват административно до беззобразие таксите/ тарифите.

например- В БИМ калибрират в три точки термосъпротивителни термометри за 300 лева според тарифата от 2013 година; в частните лаборатории термосъпротивителните термометри се калибрират за 90 лева (това е факт, а не мое предположение или слух, аз съм одитор и освен това имам приятели и познати от бранша, с които си пия кафето или обядвам), т.е по цени от старата тарифа, което е аномалия, и трябва да подсети ресорният министър че нещо не е както трябва;

Очевидно в страна като нашата, министрите може да само политически назначени чиновници, без достатътчно ум и мисъл - всъщност обективно няма никакви ограничения министрите да са малоумни, докато политическото статукво го позволява.

ПС

Проблемите са от културално естество - да съгласен съм;

Те са от политическо естество и характер, доколкото няма политическа партия и воля (визия) да ги разрешава

/и по време на Априлското въстание и Левски имаме един крайно консервативен и индиферентен народ, който не желае да участва в радикалното подобряване на положението си- той не желае да участва във въстания и революции, затова пък има лидери и камикадзета, които имат волята и визията/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...