Отиди на
Форум "Наука"

Някой има ли интерес да правим химични опити с електролиза


xyz1

Recommended Posts

  • Потребител

Първо моля някой модератор да слее тази тема с предишната. Форум системата на този форум е нещо бъгава и не ми позволява да отговарям - дава грешка...

Между другото - Магнетронната камера служи да покрие цялата плоча на платката, после пак се ецва

И аз това разбрах. Е то все едно да имаш готова платка и нататък пак химия с химикали (между които и киселини). А иначе магнетронното разпрашване използва ли се в практиката при производство на празни печатни платки? Или последните се правят по технологията фолио залепено за основата?

Аз ще задам няколко конкретни въпроса към fantom4e, свързани с това което описвам:

- Електроните на катода (матрицата на платката в метод II) не могат ли да преминат през дилектрика (тънкият пластмасов пласт) и така да неутрализират вече привлечените медни катиони? По спомени ми се струва, че това се наричаше тунелен ефект. Между другото подобен ефект се наблюдава и при полупроводниците, които в чисто състояние са доста близки до изолатори. В смисъл кондензаторите при какъв процес се саморазреждат?

- При електролизата се ползват напрежения някъде под 1 волт, за да имаме отлагане на метал. Ако имаме диелектрик можем ли да увеличим напрежението, така че между дилектрика и анода да се получи желаното напрежение, или не е точно така? В смисъл ако на конденатор подадеш малко по-малко от пробивното напрежение, то значи ли че той ще започне да се разрежда по-бързо, отколкото при по-ниски напрежения?

- Кое определя дали неутрализирания меден атом ще се залепи за катода (независимо дали говорим за стандартен метален катод, или такъв който е диелектрик като в схемата която разглеждам)?

Редактирано от xyz1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

набързо:

- да преминат през е трудно, трябва да е добър проводник пластмасата (принципно всичко е проводник, но има неща през които почти не минават електрони - изолатори). тунелния ефект неприложимо в случая ми се струва.

При електролизата се ползват напрежения някъде под 1 волт, за да имаме отлагане на метал. - нищо верно като цяло. нещо като "пробивно" напрежение се изполва при отлагането на метали.

- процеса е друго яче: първо се "залепя" йона, после се отелектризира. диелектрик не може да бъде катод.....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз затова казвам, да нарисува / отпечата пистите с нещо проводящо и после електролиза.За целта към всяка отdелна писта ще трябва да e катод - има втръзка към (-)

Има лепила и мастила такива, може и да се направи.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...