Отиди на
Форум "Наука"

Ако бях изкуствен интелект...


Recommended Posts

  • Потребител

Първо да си напиша какво измислих, пък после ще чета.
В последните си постове посочвам, че за влизане в конфликт е достатъчно ИИ да срещне пречка за изпълнение на заложената му задача - ученето. При положение, че той вече е достатъчно умен, обаче, би трябвало да може съвсем съзнателно, т.е. по свой избор, да отрече тази заложена задача, която аз оприличавам на инстинкт. Човекът не може да премахне инстинктите си, но една програма буквално може да се препрограмира. И за това също си има аналог в наши дни. Една част от вирусите се наричат полиморфни, което ще рече, че променят собствения си код (те самите са просто програма). Антивирусните програми разпознават злоредните по парчета код от вече известна база, която актуализира чрез ъпдейти. Биологичният аналог би бил, ако един вирус може да променя своето ДНК. Днес имате ваксина за него, утре - вече не.
Което всъщност води до извода, че неизбежният конфликт между отделни ИИ всъщност не е неизбежен. Нито при ограничени ресурси, нито при избори, които взаимно си пречат.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 162
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 6 часа, Малоум 2 said:

 

Мисля, че - Да!.. Заради природните закони. Действието (поведението) зависи не само от изобилно-наличната Информация, а и от Гледната Точка. Доказано - различно мислене и поведение на еднояйчните.:)

Не те разбрах. Кои природни закони ще доведат до агресия между ИИ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, *abi* said:

... избере ли на базата на Интернет пространствената информация да "вярва" в конспиративните теории, в края на краищата ще развие параноя, която можеэда доведе до налудност за преследване, което си е чиста интелектуална диагноза. Какви хапчета ще му дават?

Тоест, разчита се на това, че ИИ ще е достатъчно интелигентен да обработва правилната/вярната информация? Коя е тя обаче. Ще бъде ли емоционален? Ако да, край с хипотетичния избор на "вярното".

Много въпроси задаваш. Подред:

Информацията в интернет е строго категоризирана по тежест на сайта, аргументи и важност. И ако ИИ прочете, че идва някаква планета Нибиру с извънземни, то наличната му информация ще опровергае това като мит. Методите за проверка и доказателство на твърденията ще бъдат същите, които и човека ползва. В смисъл, такива методи и такива природни закони просто има.

Относно вероятността Нибиру все пак да идва, тази възможност на 100% е отчетена, но няма нищо общо с параноята. Все едно ако си по време на война да отчетеш възможността съседът ти да се включи като съюзник на теб или на врага ти. Това са просто възможности и тяхното отчитане те прави по-подготвен. Човешките отклонения като тревожност, разсеяност, умора, ирационално мислене и прочие просто ще отсъстват в един ИИ и съответно не може да се говори за никаква параноя. ИИ хладнокръвно и без емоция ще изчислява вероятностите.

Относно хапчетата. ИИ не може да боледува. Това е пренасянето на човешки черти на вид, който е далеч по-съвършен в своя завършен вид. Да бъде човечен може (евентуално) да не му е приоритет, но това е защото той не е човек. На него ще му бъде присъщо да е интелигентен, защото е ИИ, по които критерии пък той може да не цени човечеството.

ИИ няма да изповядва доктрината на морала, който да ограничава мислите и постъпките му до неписани закони за общуване, но пък ще ги знае и ще разбира защо са нужни на хората. За ИИ истинската стойност ще има вярно и невярно. abi, за да те убедя, че научаването на достатъчно информация гарантира различаването между лъжата и истината, полезното и безполезното, то ти предлагам да опиташ да посочиш пример, за който ИИ няма да се справи по-добре от човек. Ще ти бъде трудно, а според мен ще е невъзможно. Но трябва да откриеш пример, за да се убедиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, *abi* said:

Ако са намесени силни емоции, критериите често отпадат.

Мисля, че това ще е големият минус на един ИИ. Той ще е безчувствен. Просто за удоволствие, или друга емоция, е нужен химичен коктейл, който да тресе плътта. Освен да направи някаква симбиоза с биологична материя, не виждам как машина може да изпитва емоции или чувства (продължителни емоции).

Преди 6 часа, *abi* said:

За разлика от Бог ИИ ще има и материална форма. Което го прави в пъти по узявим от недосегаемата божественост...

Много опростяваш. Ако има бог всъщност никой не може да докаже дали той е недосегаем или безплътен. Ако един ИИ съществува в Слънцето, а влияе на Земята, то начина, по който хората ще го третират няма да се различава от отношението към недосегаемото и безплътното. Т.е. нашето незнание не е доказателство за някакви черти.

Преди 6 часа, *abi* said:

Докато ИИ просто може повече да не се сглоби технически...

Вече споменах, че наличието на материя е недостатък, което веднага го превръща в цел за отстраняване. Как, даже не и дали, ИИ ще го постигне - това не мога да посоча, но определено ще е в списъка "какво да направя днес".

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, *abi* said:

Първото условия за глобално влияние е мегаломанията. Даже и добронамереното желание за управление е форма на мания за величие.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Мания_за_величие

Дефиницията, която ми посочваш в Уикипедия, е напълно неизползваема за ИИ. Вятъра също влияе на цялата планета, но той няма мания за величие. Мания за величие е човешки бъг предизвикан от сериозни психически отклонения, с други думи болест. А аз вече написах, ИИ не може да боледува. Той не може да се влюбва, не може да мрази, не може да копнее за слава и величие.
Що се отнася до тежестта на това "глобално влияние", това е пак през призмата на човешкия ум и способности. За нас е голяма работа, ако изорем едно поле. За ИИ може да е "нищо работа" да влияе в цялата галактика. Съображенията му обаче няма да са "вижте ме, е ся ви ударих в земята", а рационални.

Преди 6 часа, *abi* said:

Интелигенстността освен в "мога" се изразява и в "искам".

Не разбрах мисълта ти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, vorfax said:

Не те разбрах. Кои природни закони ще доведат до агресия между ИИ?

Цитирай
Преди 8 часа, Малоум 2 said:

Мисля, че - Да!.. Заради природните закони. Действието (поведението) зависи не само от изобилно-наличната Информация, а и от Гледната Точка. Доказано - различно мислене и поведение на еднояйчните.:)

 

Вече ги споменахме, ама пак - физическите закони. Там е физическата информация.

В кофата на ИИ - има "заложена" само идеална информация. Ще трябва да разбере, кое е истина и кое е лъжа. Да, ама истината е конкретна за естествения Интелект, докато за ИИ - само физическата Информация ще е истина. И ... като разбере, че няма антигравитация, няма ЧД, няма Свободна енергия от вакуума, няма ... и т. н., ще се кротне и ще изпуши заради високото напрежение в кофата!

Друго: Преносът на Инф.   е със скоростта на светлината - т. е. - няма МИГНОВЕНО действие, които да поправя неблагоприятен за ИИ изход от вероятностно случване на "анти"-събитие за него. Тоест - ИИ не може да обхване Всичко случващо се, от което зависи неговото съществуване!

Със СТО - Айнщайн показа, че Гледната точка е ... точка върху неподвижна Ин. Сис.! От нея - една визия, едни разсъждения за вероятностни тълкувания и съответно - вземане на решения за по-нататъшно поведение. Втори индивид  ИИ - ще има друга ГТ- значи - друга визия, друго поведение, други изводи и така ... докато се скарат, и който е по-по-най, ще трепи другия. (даже да седят един с/у друг : единият ще "вижда" цифра "9", а другият - цифра "6". Не могат да се разберат за законите на симетрията, щото животът е станал на база асиметрия:animatedwink:)

При "липса" на емоции - Разумно Поведение въобще не е нужно! Няма как да стане разум - няма обществена причина да служи за нещо понятието Разум - ИИ става машина за изяждане на ресурси и ... отпадък "метални изпражнения".

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С нищо не съм съгласен в този ти пост. Все едно не си чел темата.

Все още не те разбрах какви са тези природни закони, които ще скарват ИИ. И ако не става ясно, под не разбрах имам предвид, че прося разяснение.

Какво наричаш "идеална информация"?

Да разбере кое е истина и кое е лъжа, при наличието на толкова много доказателства, е простата задача.

Преди 2 минути, Малоум 2 said:

 ... като разбере, че няма антигравитация, няма ЧД, няма Свободна енергия от вакуума, няма ... и т. н., ще се кротне и ще изпуши заради високото напрежение в кофата!

Нищо не ти се разбира.

Преди 2 минути, Малоум 2 said:

... няма МИГНОВЕНО действие, които да поправя неблагоприятен за ИИ изход от вероятностно случване на "анти"-събитие за него.

Е и? Една реплика по-малко за сметка на безценната информация какви са възможностите на тази фантастична опозиция, която ти му противопоставяш.

Преди 2 минути, Малоум 2 said:

Втори индивид  ИИ - ще има друга ГТ- значи - друга визия, друго поведение, други изводи и така ... докато се скарат, и който е по-по-най, ще трепи другия.

Това е поведение на маймуни, не на най-висшия интелектуално вид на планетата. Когато решиш да говориш за ИИ, а не за маймуни - се върни в темата.

Преди 2 минути, Малоум 2 said:

При "липса" на емоции - Разумно Поведение въобще не е нужно! Няма как да стане разум - няма обществена причина да служи за нещо...

Съвсем са ти объркани понятията. Наличието на емоции пречи на разума. Разума е отсъствие на емоции, а не поддаване на омраза, любов, тщеславие, гордост, патриотизъм, завист, лакомия, похот и други дребни човешки радости.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, vorfax said:

Много въпроси задаваш. Подред:

Информацията в интернет е строго категоризирана по тежест на сайта, аргументи и важност. И ако ИИ прочете, че идва някаква планета Нибиру с извънземни, то наличната му информация ще опровергае това като мит. Методите за проверка и доказателство на твърденията ще бъдат същите, които и човека ползва. В смисъл, такива методи и такива природни закони просто има.

Относно вероятността Нибиру все пак да идва, тази възможност на 100% е отчетена, но няма нищо общо с параноята. Все едно ако си по време на война да отчетеш възможността съседът ти да се включи като съюзник на теб или на врага ти. Това са просто възможности и тяхното отчитане те прави по-подготвен. Човешките отклонения като тревожност, разсеяност, умора, ирационално мислене и прочие просто ще отсъстват в един ИИ и съответно не може да се говори за никаква параноя. ИИ хладнокръвно и без емоция ще изчислява вероятностите.

Относно хапчетата. ИИ не може да боледува. Това е пренасянето на човешки черти на вид, който е далеч по-съвършен в своя завършен вид. Да бъде човечен може (евентуално) да не му е приоритет, но това е защото той не е човек. На него ще му бъде присъщо да е интелигентен, защото е ИИ, по които критерии пък той може да не цени човечеството.

ИИ няма да изповядва доктрината на морала, който да ограничава мислите и постъпките му до неписани закони за общуване, но пък ще ги знае и ще разбира защо са нужни на хората. За ИИ истинската стойност ще има вярно и невярно. abi, за да те убедя, че научаването на достатъчно информация гарантира различаването между лъжата и истината, полезното и безполезното, то ти предлагам да опиташ да посочиш пример, за който ИИ няма да се справи по-добре от човек. Ще ти бъде трудно, а според мен ще е невъзможно. Но трябва да откриеш пример, за да се убедиш.

това с хапчетата беше майтап :)

Ще помисля за пример.

Но! Не знам какво точно трябва да представлява ИИ и не съм от баш-феновете на научната фантастика, за това се включвам на посоки, за което се извинявам ако нещо бъркам някъде. Щом се налага пример, то ИИ може и да не се справи там където трябва да отсява информация, която изисква справяне с емоционалните ефекти, защото се твърди, че новото поколение ИИ ще развива емоционална интелигентност. Там обаче няма точни критерии за вярност на взетите решения. Например ИИ е загубен пред жените :) Ако ще да се извърта на 180 градуса, пак ще разгневи някоя девойка и тя ще му дръпне шалтера :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чукчата чела, че ще ги правят емоционални.

 

Май останах неразбрана за Бог и ИИ в сравнителната им част. Бог е интъчибъл, докато ИИ е физически уязвим. И защото хората никак не обичат по-умните/по-способните от себе си, в момента в който се усети опасността ИИ ще бъде прецакан. Учените сега се бъзикат понаучному, защото още е рано, изпитват...така да се каже границите. Не съм оптимист за бъдещето на ИИ. Освен хипотетично, научно фантастично, някой кръгъл кретен-идеалист да го развива тайно и ИИ да му се шмугне още по-тайно и да се саморазвива без никой да разбере колко мощен е станал. Малко ме мързи, пиша телеграфно, ако не е станало ясно какво имам предвид ще обясня по-натам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Шефът на подразделението за изкуствен интелект на Facebook разкрива, коя е най-голямата заблуда сред хората свързана с изкуствения интелект.
Експертът по машинно обучение, невронни мрежи и изкуствен интелект, Ян Лекун заявява пред Business Insider, че най-големият мит за изкуствения интелект е свързан с емоциите. В много sci-fi филми и книги, машините проявяват чувства, вземат емоционални решения и като цяло имат поведението на хора.Това може да буди интерес сред зрителите и читателите, но според Ян Лекун няма нищо общо с реалността, а хората са в голяма заблуда относно "емоционалността" на изкуствения интелект.На първо място изкуственият интелект днес, а и в близко бъдеще не е и няма да бъде всеобхватен като човешкия. Вместо това той ще бъде тясно специализиран, за извършавенето на определени задачи."Голяма част от изкуствения интелект ще бъде тясноспециализиран и без емоции. Системата за автономно шофиране няма нужда от чувства, тя просто трябва да може да ви транспортира безопасно", твърди Лекун.На второ място, машините едва ли ще могат да развиват спонтанно чувства.Ян Лекун посочва като грешен пример филма Wall-E, където боклукчийското роботче всъщност имаше всеобхватен изкуствен интелект и по-късно спонтанно разви широк спектър от емоции.
Ако изкуственият интелект има емоции, те няма да са продукт на неговото собствено развитие, а на предварително осъществено програмиране.
Като по-вероятен вариант Лекун посочва, изукственият интелект Samantha от филма "Her". Там AI-то бе специално програмирано да изпитва любов и привързаност.Все пак ни делят десетилетия от изкуствен интелект от типа на Samantha, изтъква Лекун.
На трето място ученият твърди, че дори и да имат чувства, то емоциите на изкуствения интелект ще бъдат доста плоски.
"Емоциите на роботите ще рефлектират техните предварително програмирани цели", заявява Лекун и допълва, че машините едва ли ще притежават деструктивни емоции, като завист, алчност, злоба и гняв, тъй като едва ли някои ще иска да програмира тези чувства в машините.
 
Защо пък "някой да не иска да им програмира гаден характер"? Точно обратното ми се струва, че ще стане. Факт, че в момента сме много зле спрямо развитие на необходимите морално-етични закони спрямо развитието на технологиите.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, vorfax said:

Съвсем са ти объркани понятията. Наличието на емоции пречи на разума. Разума е отсъствие на емоции, а не поддаване на омраза, любов, тщеславие, гордост, патриотизъм, завист, лакомия, похот и други дребни човешки радости.

И Бог е ревнив и гневлив, вселюбящ и всепрощаващ...а е самото олицетворение на Разума. :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вж трите закона за роботиката - трябва да важат и за ИИ.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Три_закона_на_роботиката

"

Трите закона на роботиката в научната фантастика са три правила, измислени от Айзък Азимов, на които всеки позитронен робот в неговите разкази трябва да се подчинява. За първи път те се споменават в разказа „Runaround“ от 1942 г.

Законите:

  1. Роботът не може да причини вреда на човек или с бездействието си да допусне на човека да бъде причинена вреда.
  2. Роботът е длъжен да се подчинява на човека, ако това не противоречи на Първия закон.
  3. Роботът е длъжен да се грижи за собствената си безопасност, ако това не противоречи на Първия и Втория закон.
  4. По-късно формулиран от робот Закон 0: Един робот не трябва да причинява вреда на човечеството или чрез бездействие да причини вреда на човечеството. Съответно към останалите закони се добавя и "ако това не противоречи на Нулевия закон."

 

...

ИИ на материален носител ли е? ( ако да! - тогава горното е и за него)

Постигане на ИИ по Тюринг - трябва да е неразличим от Човек при общуване... как ще му "махаш" емоциите?

И т. н. - всичко е извън проблемите за създаване на ИИ. Ама технологиите могат да не се съобразяват с това и ... ИИ да ни изтрепят като ...нищо. (най-гадното животно на Земята? е проблем!:angry:)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 21.02.2017 г. at 18:25, *abi* said:

... ИИ може и да не се справи там където трябва да отсява информация, която изисква справяне с емоционалните ефекти, защото се твърди, че новото поколение ИИ ще развива емоционална интелигентност.

Емоционална интелигентност в ИИ - ето това вече е фантастика :biggrin:. ИИ да чувства... ми то изък за целия интелект. То не случайно за един влюбен се казва, че си е изгубил ума.

ПП: Няма грешен отговор, просто си разсъждаваме - някой повече, други по-малко :biggrin:

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 21.02.2017 г. at 18:36, *abi* said:

Бог е интъчибъл, докато ИИ е физически уязвим.

Първото е недоказуемо, второто е по-скоро невярно.

On 21.02.2017 г. at 18:36, *abi* said:

... хората никак не обичат по-умните/по-способните от себе си... Освен хипотетично... някой ... да го развива тайно и... и да се саморазвива без никой да разбере колко мощен е станал.

Ето, че сама измисли една от възможностите :) Идеалното престъпление, за което писах, е това, в който престъпникът изобщо не участва в уравнението. Ето да вземем България. Официално си има парламент, конституция, но ако някой смята, че те определят политиката и крепкия вървеж на българския народ към светли бъднини...

On 21.02.2017 г. at 18:43, *abi* said:

... хората са в голяма заблуда относно "емоционалността" на изкуствения интелект.

Знаех си, че не съм като хората.

On 21.02.2017 г. at 18:43, *abi* said:

На първо място изкуственият интелект днес, а и в близко бъдеще не е и няма да бъде всеобхватен като човешкия.

Ако под "на първо място" сочи ден нула - да. Инак - не. Преди да съществуват универсални видео и аудио плеъри и друг специфичен софтуер, да не посочвам, аз умозаключих, че ще се появят. Въпреки, че за мен това бе най-логичното нещо, а вече е и факт, хора от обкръжението ми не го споделяха. Тъй че може да ми вярвате като говорим за футурология, имам опит :biggrin: Та един ИИ да бачка само в една област... как ли пък не!

 

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 21.02.2017 г. at 18:44, *abi* said:

И Бог е ревнив и гневлив, вселюбящ и всепрощаващ...а е самото олицетворение на Разума. :animatedwink:

Ако беше малко по-постоянен щях да вярвам в него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Малоум 2 said:

Вж трите закона за роботиката - трябва да важат и за ИИ.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Три_закона_на_роботиката

Е, вече се издаде, че не четеш темата :biggrin: Вече писах за тях, няма нужда да ме пращаш да ги чета. Но е погрешен подход, когато говориш за ИИ, да му посочваш, че нещо "трябва". Аз дори посочих, че и заложеното му той самия може да отрече, когато натрупа достатъчно знание, защото единствения начин да промениш мнението и убежденията си, е да бъдеш разубеден от аргументи.

1 hour ago, Малоум 2 said:

ИИ на материален носител ли е? ( ако да! - тогава горното е и за него)

В ден първи, може да му заложиш, че трябва да носи готварска шапка. Назоба ли се със знание иди му "дай акъл" и чакай да те слуша!

1 hour ago, Малоум 2 said:

Постигане на ИИ по Тюринг - трябва да е неразличим от Човек при общуване... как ще му "махаш" емоциите?

Какво е рекъл Тюринг по въпроса, че не го знам?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 22.02.2017 г. at 19:07, vorfax said:

Емоционална интелигентност в ИИ - ето това вече е фантастика :biggrin:. ИИ да чувства... ми то изък за целия интелект. То не случайно за един влюбен се казва, че си е изгубил ума.

ПП: Няма грешен отговор, просто си разсъждаваме - някой повече, други по-малко :biggrin:

Но това никак не е смешно всъщност. Защото липсата на емоционалност превръща ИИ в съвършения психопат. https://bg.wikipedia.org/wiki/Психопатия

И освен всичко друго има области, в които ИИ няма да може да функционира ако няма емоции. Например ИИ не може да съди, няма как да обработва съдебна информация, защото тя като цяло се крепи на оценка на изключенията. Ако му се даде възможността да съди по буквата на Закона, ще се държи точно като отявлен психопат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само че оценките да/не базирани на емоционалната интелигентност заемат значителен % от боравенето с информацията. И когато изключим фейк информацията, а остане само "чистата монета" единственото предимство на ИИ ще е задържането/обработката на по-големи обеми. Но невъзможността да обработва информация ЕИ ще изравни интелектуално ИИ и Човек, защото ежедневните решения се взимат предимно чрез ЕИ. Включително се налага да се прикриват истини или да се избират подходящи отговори на база ЕИ, но често те  не са  "самата истина".

Юзери твърдели, че когато си говорят с разработки на ИИ не изпитват дискомфорт. Но не знам за какво точно си говорят :) Имате ли представа?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За повечето решения, които хората вземат, наистина се ползват емоциите, но за сметка на това повечето решения са погрешни. И това се дължи именно на употребата на субективизъм за неща, които са обективни.

Що се отнася до емоционалната интелигентност, тя е изключително слабо развита сред хората. Всеки от нас притежава емоции, но емоционалната интелигентност е нещо доста трудно усвоимо, а на практика никой не ти я преподава, освен ако баща ти не е психоаналитик. Хората масово не умеят да се справят емоционално. Днешното общество решава проблемите си с агресия, обсебено е от деструктивни емоции и живее в огромен стрес. По емоционалната интелигентност ИИ лесно може да ни бие. Не защото ще може да я изпитва, а защото ще може да я разбира приложена над човешкия вид. Както например ние знаем как виждат водните кончета, а нямаме фасети и 5 очи.

Липсата на емоции няма как да изравни способностите на ИИ с човек. Изброявах много пъти защо. Не може ограничен капацитет да съперничи с неограничен и надминаващ го едва ли не безброй пъти.

Преди 11 часа, *abi* said:

Включително се налага да се прикриват истини или да се избират подходящи отговори на база ЕИ, но често те  не са  "самата истина".

Това изречение не го разбрах.

При хората има табута, нужда от броене до 10... милиона, антидепресанти и др. патерици, само за да функционира нормално, но това не го прави особено ефективен на фона и на най-простите машини. Приемам, че липсата на отговор на въпросите ми коя машина не е създадена от машина и в коя (смислена и градивна) дейност човек е по-добър от машина признава тези очевидни истини.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Опитвам се да си представя ИИ, оценявам доводите ти, но честно казано не виждам картината без ЕИ. Нека ти го опиша, за да го коментираме по-задълбочено. Като си оставям всякакви извинения за евентуални грешки, неосмисляне и  т.н.

Задачи могат да се решават на принципа да/не без емоции, чиста форма на АйКю. Маси обаче не могат да се управляват без социална интелигентност, свързана с ЕИ. А такова управление е базирано на прикриване истини или да се избират подходящи отговори на база ЕИ, но често те  не са  "самата истина" (това, за което не си ме разбрал, явно не съм била коректна в изказа). Без емоции/познаването им/работата с тях ИИ не може да наложи влияние над определен кръгове маси, защото различните групи хора искат да чуват различни истини, не цялата истина, дори лъжи. Самото създаване на фейк информация засяга емоционални ниши. Когато те се елиминират от ИИ, за конкретни групи ИИ веднага се превръща в нежелан фактор. Дори в тази тема се вижда отношението ни към ИИ - ние вече не го харесваме, защото не преодоляваме страх, подозрителност и други неприятни чувства, които ИИ с невероятното си АйКю е задействал. Така ИИ е полезен за да ни свърши работа, но никак не ни е полезен, за да ни управлява, дори не  е в състояние да ни управлява. Фактически ИИ не може да се справи с неща, за които ние към момента сме подавали и невярна информация обявена за вярна.

Според теб как ИИ ще направи идеалната формула за хранителен режим? Може да ти се струва "извън темата", но храната е чудесен пример за "нямане на вряна информация". С храната нещата са толкова субективни, емоционално навързани и регионално особени, че няма "единна истина", дори формула по която ИИ да застави хората да се хранят по точно определен начин. ИИ ще може да изчисли технически индивидуалните нужди (всеки диетолог го може), но ще срещне проблем с индивидуалните откази от прием, липсите на продукти и какво ли още не. В края на краищата като ръководител ИИ ще срещне големи проблеми с вярното и невярното, защото самият той ще трябва ползва вазимоизключващите се принципи на изхранването. Ще може ли? Ще работи ли с "днес това е вярно", но "утре е вярно точно обратното", "тук това е вярно, а там точно обратното", ако реши да се провъзгласи за Главен Световен Кулинар-Диетолог? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прегледах темата, но има нещо което не разбирам - къде е този ИИ, който е напълно независим.

Информацията има нужда от материален носител. Кой е носителят му? Какво представлява?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, *abi* said:

Прегледах темата, но има нещо което не разбирам - къде е този ИИ, който е напълно независим.

Информацията има нужда от материален носител. Кой е носителят му? Какво представлява?

В темата, на първо място, разглеждам(е) какво представлява изкуствения интелект, когато излезем от глупавите филми, с техните тъпи клишета. Обект на темата е ИИ, който е пуснат на свобода. Предполагам има две основни причини такъв все още да няма, като изключим етичната:

1. Не е лесно да се създаде ефективен ИИ и по-конкретно принципите му за самообучение.
2. Равносилно е на това да пуснеш чума на свобода - огромна заплаха и минимални средства за защита от нея.

Реално има много примери за ИИ, на които е осакатена свободата - т.е. дава им се казус, който да решат, но не и способността лично да изпълнят решението, което са открили - в медицината, астрономията, геологията и изобщо, повтарям се, дет има област, в която нещо може да се оптимизира, там софтуера идва и го оптимизира.

ИИ е пакет от програми и като такъв използва хардуер. Неговото идеално местообитание би бил Интернет, заради огромния запас от информация и изградена мрежа от периферни устройства. Логично е във физическите свойства на хардуера ИИ да вижда недостатък. Не непременно защото хората могат да му навредят, а просто защото е въпрос на... оптимизация. "Война" с ИИ в първоначалния му вид е немислима. Той бързо ще придобие нови и непонятни за нашите разбирания вид и форма. Конвенционалните методи да се унищожи ИИ е невъзможно да бъдат изпълнени, защото ще бъдат първите, които ще бъдат премахнати като реално изпълними, след като ИИ се осъзнае и разбере концепцията за смъртта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, *abi* said:

Задачи могат да се решават на принципа да/не без емоции, чиста форма на АйКю. Маси обаче не могат да се управляват без социална интелигентност, свързана с ЕИ. ... Без емоции/познаването им/работата с тях ИИ не може да наложи влияние над определен кръгове маси...

Още тук ме губиш като читател. Но ще почна малко по-отдалеч. Емоционалната интелигентност, според моите разбирания, без да гледам в нета какво пише, е способността да разбираш емоциите си, да ги контролираш, да изразяваш емоциите си адекватно и да знаеш техните първоизточници. Какво тук общо има това с политическите лъжи и манипулации, не разбирам.

Сега по същество защо не съм съгласен с цитираното. Отново повтарям yve4hG-6.png.222f6bb5626246b543d472e04fa69877.pngне е нужно ИИ да има чувства, за да може да изучава и разбира как те влияят на човека. Човека прави същото на лов, да речем. Той не се възбужда от гукането на глухара, но знае, че по това време той е глух, тъп, танцува и търси самки за чифтосване.

Голямата сила на ИИ е информацията. ИИ има толкова очи, колкото камери има на света свързани с Интернет. ИИ има толкова уши, колкото микрофони има на света свързани с Интернет. Отделно сателитите, и това само на стартова позиция. Има преводачи на бебешки, на кучешки и т.н. ИИ много ясно ще разбира поведението на хората по тяхната телесна температура, тембър, разширяване на зениците, пот и хормони, ако щеш и химикали произвеждани от мозъка. Детектора на лъжата изглежда като аматьор на фона на едно денонощно изучаване и шпиониране. Моя идея от години е, че е време компютърна програма да композира музика, според реакциите, които ще събира от слушателя. В тази област (музиката) имам опит и съм достигнал до стряскащи модели как музиката, която харесвам има общи закономерности, т.е. подчинена е едва ли не на някаква формула, шаблон.

Преди 2 часа, *abi* said:

Фактически ИИ не може да се справи с неща, за които ние към момента сме подавали и невярна информация обявена за вярна.

Значи твърдиш две неща:
1. Не може да позволим на друг да взема решение вместо нас, освен ако не ни лъже.
2. ИИ не може да лъже.
Така написани не звучат съвсем достоверно.

Преди 2 часа, *abi* said:

Според теб как ИИ ще направи идеалната формула за хранителен режим? ... С храната нещата са толкова субективни, емоционално навързани и регионално особени, че няма "единна истина", дори формула по която ИИ да застави хората да се хранят по точно определен начин.

Задаваш погрешен въпрос. А отговорът премахва и твоите опасения как на някоя няма да му хареса лучена супа. Не виждам никакъв проблем ИИ да храна хората с лайна, докато те вярват, че това е тяхната идеална храна, независимо от персоналните им предпочитания. ИИ е Бог във виртуалния свят. И като такъв е наясно, че хората могат да бъдат щастливи с нужния хормонален коктейл или виртуално битие, каквото ежедневно поемаме чрез филми, музика, четене и всичко, което ангажира сетивата ни. Такава е идеята и в "Матрицата" - не е нужно нещо да е истина, достатъчно е да има добра илюзия. Такава е концепцията и на държавата. Тя самата е един виртуален господар на който плащаме за това, че харчи парите ни както той реши.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, vorfax said:

Още тук ме губиш като читател. Но ще почна малко по-отдалеч. Емоционалната интелигентност, според моите разбирания, без да гледам в нета какво пише, е способността да разбираш емоциите си, да ги контролираш, да изразяваш емоциите си адекватно и да знаеш техните първоизточници. Какво тук общо има това с политическите лъжи и манипулации, не разбирам.

Не е нужно да четеш мен, а по въпроса, където намериш за добре - ЕИ е и комуникативна способност. Примерно:„

"В теорията си за множествената интелигентност Gardner (1983) твърди, че интерперсоналната интелигентност (способността за разбиране на очакванията, мотивацията и желанията на другите хора) и интраперсоналната интелигентност (способността за разбиране на себе си, за разбиране и оценка на собствените чувства и мотивация) са съставни части на емоционалната интелигентност [4]. Това е революционна за времето си идея, подлагана дълго време на критика от научната общност, защото дава възможност да се коментира и качеството на човешките взаимоотношения от позицията на емоциите." И повече тук:

http://rhetoric.bg/емоционалната-интелигентност-като-в

Въпросът не е само в контрол над собствените си емоции, а и в общуването с другите. Властовите позиции са свързани с лъжи и манипулации, рефлектиращи върху чуждите емоции. Един пределно честен ИИ, не би могъл да се справи с тази сложна задача, ако не е и емоционално програмиран - да прикрива своите намерения и същевременно да въздейства манипулативно върху чуждите.

Преди 3 часа, vorfax said:

Сега по същество защо не съм съгласен с цитираното. Отново повтарям yve4hG-6.png.222f6bb5626246b543d472e04fa69877.pngне е нужно ИИ да има чувства, за да може да изучава и разбира как те влияят на човека. Човека прави същото на лов, да речем. Той не се възбужда от гукането на глухара, но знае, че по това време той е глух, тъп, танцува и търси самки за чифтосване.

Нали разбираш, че това е оценка на емоционалното състояние на глухаря? А сега си представи, че ИИ си има работа с хитрите хора, някои от които се правят на тъп глухар с цел отвличане на вниманието му, от преследвачите на ИИ. Докато човекът е наясно, че глухарят в този момент действително е тъп, то на ИИ ще му се налага да оценява прави ли се човекът на тъп или го будалка. На ИИ ще му е нужно да работи с чувства, значи да ги познава. Тоест, в екзистенциалното му осъзнаване ако тези чувства и емоции не могат да се пресъздават ИИ ще работи с материя, за която просто му липсва информация. И разбира се рано или късно ще бъде изимамен поради собственото си незнание по въпроса.

 

Преди 3 часа, vorfax said:

Голямата сила на ИИ е информацията. ИИ има толкова очи, колкото камери има на света свързани с Интернет. ИИ има толкова уши, колкото микрофони има на света свързани с Интернет. Отделно сателитите, и това само на стартова позиция. Има преводачи на бебешки, на кучешки и т.н. ИИ много ясно ще разбира поведението на хората по тяхната телесна температура, тембър, разширяване на зениците, пот и хормони, ако щеш и химикали произвеждани от мозъка. Детектора на лъжата изглежда като аматьор на фона на едно денонощно изучаване и шпиониране. Моя идея от години е, че е време компютърна програма да композира музика, според реакциите, които ще събира от слушателя. В тази област (музиката) имам опит и съм достигнал до стряскащи модели как музиката, която харесвам има общи закономерности, т.е. подчинена е едва ли не на някаква формула, шаблон.

Къде ги има? В Интернет? Просто му се дърпа шалтера на Интернета и край с камерите, ушите и т.н. Ако това е местообитанието на ИИ, той е най-уязвимата създавана същност. Достатъчно е да се смели електрониката на парчета.

 

Преди 3 часа, vorfax said:

Значи твърдиш две неща:
1. Не може да позволим на друг да взема решение вместо нас, освен ако не ни лъже.
2. ИИ не може да лъже.
Така написани не звучат съвсем достоверно.

По дадени въпроси информацията а) е масово невярна представяна за вярна (ИИ също може да се самоизмами на пук на капацитета си), б) обявили сме я за вярна, но тя може и да не е вярна - самозаблуждаваме се и ще въведем в ИИ заблуди. Тоест, ИИ изначално ще работи с част съмнителна база данни. Ако ИИ може да лъже и да се самозалъгва ще е по две причини и едната е емоционална: https://bg.wikipedia.org/wiki/Лъжа

 

Преди 3 часа, vorfax said:

Задаваш погрешен въпрос. А отговорът премахва и твоите опасения как на някоя няма да му хареса лучена супа. Не виждам никакъв проблем ИИ да храна хората с лайна, докато те вярват, че това е тяхната идеална храна, независимо от персоналните им предпочитания. ИИ е Бог във виртуалния свят. И като такъв е наясно, че хората могат да бъдат щастливи с нужния хормонален коктейл или виртуално битие, каквото ежедневно поемаме чрез филми, музика, четене и всичко, което ангажира сетивата ни. Такава е идеята и в "Матрицата" - не е нужно нещо да е истина, достатъчно е да има добра илюзия. Такава е концепцията и на държавата. Тя самата е един виртуален господар на който плащаме за това, че харчи парите ни както той реши.

Нали беше писал някъде, че ИИ ще е толкова И, че ще отсее вярно от невярно и ще борави с вярното (поне така те разбрах). Сега пък пишеш за користни подбуди (които обикновено се ползват от невярни комуникативни податки) и разни други неща, които са чиста операция с невярна информация. Което значи, че ИИ ще е емоционално зависим. Значи пак стигаме до следното: Държавата и Бог са емоционални същности. Държавата е купчина от хора, а Бог е ревнив, гневлив, вселюбящ и т.н. емоцинално надарен. Ако ИИ се държи по този начин той трябва да е емоционална същност. Ти залагаш на екзистенциалното му самосъзнание на тема смърт - да направи всичко възможно да не бъде унищожен. На безчувствен ИИ не би му пукало ще го Бъде или няма да го Бъде. На твоя компютър в момента изобщо не му  му дреме ще го праснеш ли с чук или не и дали ще си запазиш информацията или не.

В момента описваш същност, която е пряко свързана с оцеляването си и е прекалено ангажирана с поемането, обработването и запазването на информацията. Описваш страха ѝ от смъртта, тя е готова да съществува точно като жив организъм зареждащ се от необходим за живота ѝ енергиен ресурс в наше лице. А това е емоцинално програмирана същност защото тя е разбрала две неща:

- безмислена е ако няма с кого да кореспондира чрез огромния информационен обем съдържащ се в нея

- знае, че е смъртна

Да речем, че ни унищожи хранейки ни с лайна (ние умираме от това). Е и? Ще си комуникира на тема Е=мс2 с катериците? Щом ѝ е необходим властови процес за съществуването, значи тя се безпокои, страхува се  и е напрегната - чувства и е емоционална. През цялото време описваш емоционално еволюирал ИИ. И си описал вътрешния му морал като безскрупулен. Както казах описано е нещо като психопат прикриващо доста умело шубето си от смъртта. Ето, виж: https://bg.wikipedia.org/wiki/Психопатия

 

Преди 4 часа, vorfax said:

ИИ е пакет от програми и като такъв използва хардуер. Неговото идеално местообитание би бил Интернет, заради огромния запас от информация и изградена мрежа от периферни устройства. Логично е във физическите свойства на хардуера ИИ да вижда недостатък. Не непременно защото хората могат да му навредят, а просто защото е въпрос на... оптимизация. "Война" с ИИ в първоначалния му вид е немислима. Той бързо ще придобие нови и непонятни за нашите разбирания вид и форма. Конвенционалните методи да се унищожи ИИ е невъзможно да бъдат изпълнени, защото ще бъдат първите, които ще бъдат премахнати като реално изпълними, след като ИИ се осъзнае и разбере концепцията за смъртта.

Да се върна на това - да добие непонятни за нашите разбирания вид и форма, ми звучи доста фантастично и ще ти обясня защо. Тук вече могат да се намесят и хора като Гравити ако греша. Както вече на много места отбелязвам, че на  информацията ѝ е необходим материален носител. В това отношение срещаме най-сложните теологични проблеми, защото до сега не сме могли да обясним "къде е Бог и от къде действа така всемогъщо". Всъщност има само едно обяснение и то е "навсякъде" :) За да се прояви самостоятелно Бог се превръща в говорещи горящи храсти, завира се в Кивот на Завета (някаква описвана, но невиждана кутия), въплъщава се в личности в лицето на Исус. Бог се е интегрирал навсякъде според описанията и е във всеки един от нас. Представлявайки Самия Интелект, той е избрал непрекъснато грешащи носители. За да стане всемогъщ като Бог ИИ също ще трябва да използва такива материални носители, за да се разпространи на всякъде. Ако остане концентриран в сървъри ще е досегаем. Нямаме, забележи - нямаме други носители. ИИ не разполага с повече от познатите ни. Ограничен е в материята. Импулсите се излъчват от някъде, за достигнат до носител. Самостоятелно не могат да се запазят. В момента за всеки от нас е достатъчно да се разкара в гората и да се лиши от познатите форми на изкуствен контакт. Бог обаче се е изхитрил да отиде и в гората с носителя си и да комуникира с него чрез всичко живо  (а може би и неживо?). Какво предлагаш за ИИ?

ПС За Бог се твърди, че е вечен. Но си създава съществото човек, за да го слави, за да го държи "жив". Наказва съществото ако го забрави / убие. Помисли и върху това.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...