Отиди на
Форум "Наука"

Уред за измерване


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, искам да замеря моя електромер, но не се доверявам на лабораториите, контролирани от енергоразпределителните дружества. Идеята ми е следната: Да включа възможно най-близко до електромера си този калибриран консуматор, който предварително ще  дам в оторизирана лаборатория за издаване на сертификат. Ще засека по данни на електромера показанията си и показанията след примерно 100 часа работа. Ще изключа захранването на цялата мрежа след него с прекъсвач намиращ се непосредствено след уреда. Умножавайки мощността на уреда, например 100W по часовете (ще сверявам часа чрез Интернет) трябва да получа в примера 100 х 0,1 = 10 кW/h. И ще сверя с показанията на електромера. Ако разликата е над 1% ще искам независима комисия (назначена от Комисията за защита на потребителите) да повтори експеримента официално и да състави протокол, след което ще заведа дело срещу доставчика.
Въпросът ми е следният: Има ли някой идея какъв уред е подходящ за целта и от къде мога да си го закупя?

Редактирано от Мартин Стоянов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Мартин Стоянов said:

Здравейте, искам да замеря моя електромер, но не се доверявам на лабораториите, контролирани от енергоразпределителните дружества.

За калибриран консуматор нещата са малко сложни. Може да ползвате активно съпротивление с някаква точност/сертифицирано, такива лесно ще се намерят, но това няма да тества реакцията на електромера на фазови размествания, каквито някои консуматори създават. Според мен, добре е да си нарочите някакъв консуматор, и да сравнявате измерванията на електромера с измерване от калибрирани уреди, Тогава ще ви трябва някакъв калибриран ватметър. Погледнете например това:

https://emsyst.com/pdf/Broshure_EE-120A_500V_ColorBulg.pdf

Това обаче може да се окаже скъпа покупка, затова ако вече разполагате с някакви измервателни уреди, може да си ги сертифицирате, например тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Мартин Стоянов said:

Здравейте, искам да замеря моя електромер, но не се доверявам на лабораториите, контролирани от енергоразпределителните дружества. Идеята ми е следната: Да включа възможно най-близко до електромера си този калибриран консуматор, който предварително ще  дам в оторизирана лаборатория за издаване на сертификат. Ще засека по данни на електромера показанията си и показанията след примерно 100 часа работа. Ще изключа захранването на цялата мрежа след него с прекъсвач намиращ се непосредствено след уреда. Умножавайки мощността на уреда, например 100W по часовете (ще сверявам часа чрез Интернет) трябва да получа в примера 100 х 0,1 = 10 кW/h. И ще сверя с показанията на електромера. Ако разликата е над 1% ще искам независима комисия (назначена от Комисията за защита на потребителите) да повтори експеримента официално и да състави протокол, след което ще заведа дело срещу доставчика.
Въпросът ми е следният: Има ли някой идея какъв уред е подходящ за целта и от къде мога да си го закупя?

От къде знаеш, че консуматора е калибриран от лабораторията. По принцип същите лаборатории калибрират и електромера. Другото занапред мога да ти кажа със сигурност, че всички /вода, гас, бензинени колони/ които мерят нещо за плебса са от 5-до 10% отклонени. Тоест с толкова мерят повече на консуматора от реалното количество. Това е за да компенсират загубите си получени при разните трансформации, преобразувания, транспорт до окончателното място на разположение...

Така спокойно можеш да смяташ един 100 ватов консуматор да ти го мерят от 105 до 110 вата. По лесно е да се допиташ до дружеството за информация...Защото може дружеството да каже, че експеримента е безплатен но свалянето на стария осигуряването на нов ел. мер струва 10 000 лева. Но може и лабораторията да иска пари за това?

Знаеш това официално никой няма да ти признае....Но. животът понякога...При проедната смяна на ел.мера/преди години/ ми сложиха нов. След около 2 седмици дойдоха и го смениха на други. Питах монтйорите защо го правят. Била лоша цялата партида. Защо? Точно мерели. Беше отговорът. Същото ми се е случвало и с водомера.....

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...