Отиди на
Форум "Наука"

сп. "Българска Наука" Брой 11


Recommended Posts

  • Администратор

Излезе новия 11 брой на списание "Българска Наука"

BG-Science11.jpg

Съдържание:

География

-Цунами

Астрономия

-Живот в галактиката

Древна история

-Капойера

Ботаника

-Семейство Конскокестенови

-Семейство Маслинови

Хронология

-Рим

От читателя...

-МЪЖЕ, вече може да си пожелаем да имаме – СИН или ДЪЩЕРЯ!

Българска история

-Византийскито Владичество (1018-1185 г.)

Личност

-Хусерл

bgnaukabutton.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още не съм го прочел - само го разгледах, обаче графиките са много лоши. На физическите и астрономическите графики не може да се различи абсолютно нищо. Направо се чудя защо сте ги сложили, след като не се различава изобщо за какво става дума. И проблема не е само в този брой :( Например в броя, в който имаше статия за Хъбъл, снимката, която се предполагаше, че е прословутото Ultra Deep Field изглеждаше като абстрактна тема за Windows 3.11 :lac::new_shocked::thmbdn: Моля ви се, направете нещо с тези картинки - не може да показвате нещо, което всъщност е абсолютно нищо и няма абсолютно никаква стойност :(

На хората им става кофти. Примерно аз съм се трудил, за да направя графиката с кварките и накрая се оказва, че на тая графика не може да се различи нищо. Тогава мога да си задам логичния въпрос: "Защо въобще съм си губил времето да я правя тази графика"? И защо въобще съм си губил времето да пиша за кварките, след като не може да се постави и графично обяснение? Че то как някой може да разбере нещо от физиката (и особено от квантовата), ако няма илюстрации?

Имам PDF файлове от по 136 страници с камара снимки с перфектно качество и размер само 5,8 МБ. Не може ли да ползвате някакъв нормален страньорски метод и нормална страньорска програма за направа на списанието? Ако не, поне го пускайте и в други формати, че да може да се види какво има на картинките!

На първата снимка (от ляво) е Ultra Deep Field, публикувана в БГ Технологии, а на втората снимка е искинското Ultra Deep Field. Намерете байзброймногото разлики:

clipboard01xz1.th.jpg largewebtf5.th.jpg

Редактирано от Spirit
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Този проблем не е от вчера, а и мисля, че писах някъде пак.

Проблема идва от самата програма! Ако се прави на ИнДизайн няма да има проблем със снимките, но уви не се прави. На мен ми е гадно колкото теб! А й още по гадно е когато рекламодател даде снимка и тя излезе по този начин. Надяваме се, че поне след един два броя този проблем да отмине…

Работата ти се оценява много и не мисли, че ще остане така! Всичко се слага в сайта, а там посещенията се дигат и се гледа на ден толкова колкото се тегли списанието на месец така, че няма да остане незабелязано.

Извинявамe се за нeудобството!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз понякога се чудя за какво се занимавам, щом няма разбиране от отсрещната страна? Има проблеми и се опитвам с всеки брой да ги отстранявам, но този със снимките наистина е гаден и просто не знам защо се получава така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прочетох този брой - списанието е чудесно (като идея).

Ясно е, че преводачите и авторите на отделните статии са виновни за многобройните грешки от всякякъв характер. Например в "Историята на капоейра" изведнъж холандците стават датчани (нали са Dutch :)), да не говорим за словоред, пълен член и запетайки. Нали се борите за правилен български език?

Няма ли някой български филолог в екипа?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прочетох този брой - списанието е чудесно (като идея).

Ясно е, че преводачите и авторите на отделните статии са виновни за многобройните грешки от всякякъв характер. Например в "Историята на капоейра" изведнъж холандците стават датчани (нали са Dutch :)), да не говорим за словоред, пълен член и запетайки. Нали се борите за правилен български език?

Няма ли някой български филолог в екипа?

Аз съм руски, но рядко пиша статии. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за списанието. Не пропускам брой.

Благодаря и на Spirit за статията за кварките. Потърсих тази статия качена и на сайта, но не я намерих. Ако е качена вече, моля дайте линк. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Благодаря за списанието. Не пропускам брой.

Благодаря и на Spirit за статията за кварките. Потърсих тази статия качена и на сайта, но не я намерих. Ако е качена вече, моля дайте линк. :)

Статията най-вероятно ще се качи другата година вече...

Статия от списание се кача в сайта тогава когато излезе следващ брой.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Конкретно за статията за капоейра има доста пропуски и невярна, може би по-скоро недоразбрана информация. Не коментирам правописа и граматиката, това си е за редакторите. Като практикуващ капоейра повече ме интересува написаното. Общо взето разбрах откъде са събирани материалите за статията, някои неща от тях даже си ги познах :laugh: Разровил се е авторът, което е похвално. Браво на човека за ентусиазма да състави тази статия, но щеше да е по-добре ако преди това се бе консултирал по някои въпроси с хора, които са по-навътре с историята на капоейра. Не че е чудо голямо, но за това изкуство за съжаление са се изписали повече неверни отколкото верни неща и затова лично на мен ми се иска да се избягва занапред насаждане на грешни представи у хората.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...