Отиди на
Форум "Наука"

Психология на психозата


Recommended Posts

  • Потребител

 Здравейте на всички.

 Имам нужда от помощ, имам теория, според която някои хора страдащи от психоза могат да се излекуват, като просто се разтълкува ирационалното му вярване. Под разтълкува имам предвид да се определи, защо точно чува определен тип гласове, защо не може просто да загърби и преглътне свойте вярвания и да продължи напред и защо вярва в свойте халюцинации.

 Нека се изясним предполагам че повечето си мислите че психозата е биологично, но аз ви гарантирам, че при някои хора то е изцяло психологично.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Евклид said:

 Здравейте на всички.

 Имам нужда от помощ, имам теория, според която някои хора страдащи от психоза могат да се излекуват, като просто се разтълкува ирационалното му вярване. Под разтълкува имам предвид да се определи, защо точно чува определен тип гласове, защо не може просто да загърби и преглътне свойте вярвания и да продължи напред и защо вярва в свойте халюцинации.

 Нека се изясним предполагам че повечето си мислите че психозата е биологично, но аз ви гарантирам, че при някои хора то е изцяло психологично.

 

Психозата е бъг в начина, по който мозъкът обработва информацията. Симптом за психиатрично заболяване или някаква постоянна или временна мозъчна увреда. Напр. вкл. вследствие на употреба на халюциногени, редовна злоупотреба с наркотични вещества или с алкохол, водеща до промени в химията на мозъка. Никой не може просто да "преглътне свойте вярвания", ако те се дължат на психоза,  защото тя не подлежи на съзнателен контрол от индивида, който я изпитва. Няма да се махне и без тази увреда или химическа промяна да бъде третирана медицински, фармакологично, понякога трайно, тоест до края на живота му. С антипсихотици.

Психозата не е безобидна. Първо, хората стават небезопасни за себе си, защото нямат нужната преценка на реалността. Второ, могат да станат опасни за другите - немалко тежки престъпления се извършвт в състояние на психоза.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинявам се, ако пиша разхвърляно, все още ме пере личната ми психоза.

On 31.12.2020 г. at 19:32, dora said:

Психозата е бъг в начина, по който мозъкът обработва информацията. Симптом за психиатрично заболяване или някаква постоянна или временна мозъчна увреда. Напр. вкл. вследствие на употреба на халюциногени, редовна злоупотреба с наркотични вещества или с алкохол, водеща до промени в химията на мозъка. Никой не може просто да "преглътне свойте вярвания", ако те се дължат на психоза,  защото тя не подлежи на съзнателен контрол от индивида, който я изпитва. Няма да се махне и без тази увреда или химическа промяна да бъде третирана медицински, фармакологично, понякога трайно, тоест до края на живота му. С антипсихотици.

Психозата не е безобидна. Първо, хората стават небезопасни за себе си, защото нямат нужната преценка на реалността. Второ, могат да станат опасни за другите - немалко тежки престъпления се извършвт в състояние на психоза.

 Предполагам, по написаното , че сте нямали психоза и изповядвате биологичната му обяснение. Не изключвам възможността да има биологично обяснение, точно обратното срещал съм хора в интернет ( знам как звучи ), при които тяхната заболяване е причинена от някаква болест на мозъка. Но лично на мен теорията за химичен дисбаланс не ми е по вкуса поради факта, че недоказана.

 Що се отнася до халюцигенните субстанции, които причиняват психоза, съм почти напълно убеден, че просто хората под влияние на тези вещества изпадат в състояние наподобяваща по своята същност психозен епизод и се пристрастяват към нещо мислейки си, че са открили нещо ново, да речем телепатия, поради убедителността им. Ето например ми мен психозата ми отключи тактилни фантазии, които за мен беше един от да повярвам в моите заблуди.

 Пил съм три вида антипсихотици и никое не ми е помогнала рязко ( не изключвам възможността да помагат при някой хора, както да са помогнали на мен ), но когато започнах мъчителния процес на самоанализи, които са изключително трудни когато едвам, мислиш, чувстваш и помниш. Променята е определено по рязка, когото развенчавам митовете в главата ми относно гласовете, които чувам.

 А що се  отнася до агресивността на психично болните, е като алкохола, някой стават весели други агресивни. Не до заболяване, а до човек.

 

Редактирано от Евклид
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 31.12.2020 г. at 18:25, Втори след княза said:

Любопитно ми е, имате ли достъп до психотични върху които да приложите теорията? Това е истината, а иначе аз смятам, че тяхната психоза е такава, защото не усвояват разумни доводи отнасящи се за налудността и нямате канал за повлияване.

 Нямам достъп до психично болни, но се надявам някой ден да мога да я изпробвам.

 А за твоето предложение канал за повлияване има само, че когато го използваш подсъзнанието ти отчита грешка и нищо не става и си продължаваш с заблудите и халюцигенните. Съзнанието вече е убедено че дадено вярване е истина на базата пареидолия в хорските действия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 Не е толкова трудно да се разтълкува. Не е необходимо да се разбере всеки един глас, а основните му терзания.

  Да речем, ако болния чува гласа на мъж или жена в който е влюбен има няколко вероятностти да се опитва чрез своите измислили способности да я спечели и т.н.

 А до допускането, хората болни от психоза минават през ада и за тях това е един от начините за преодоляване на проблема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Евклид said:

 Не е толкова трудно да се разтълкува. Не е необходимо да се разбере всеки един глас, а основните му терзания.

  Да речем, ако болния чува гласа на мъж или жена в който е влюбен има няколко вероятностти да се опитва чрез своите измислили способности да я спечели и т.н.

 А до допускането, хората болни от психоза минават през ада и за тях това е един от начините за преодоляване на проблема.

Toва, което описвате, е част от психотерапевтичната практика (когнитивно-поведенческа), използвана за подобряването на качеството на живот при хората с психоза. Но то няма да я "излекува", просто е средство човек да се научи да живее с нея по възможно най-функционален начин. Човек да си дава сметка, че това, което чува, вижда или си мисли, не е истина, да има що-годе представа кога е вероятно нещо подобно да му се случи, да контролира нивото си на стрес, за да си помогне сам да се чувства по-добре.

Психозата може да е и временна, като тогава не е ясно какво точно я предизвиква. Може да се появи изведнъж след някакво събитие и след това да изчезне завинаги.

Aнтипсихотиците могат да работят по-добре при едни хора и не чак толкова добре при други, но това не е причина за тревога; дори да не работят напълно, те пак могат да помагат на човека да е по-спокоен, да се справя по-добре.

Че хората с каквато и да било симптоматика, сходима с психиатричната, минават през ада, няма никакъв спор. Затова е хубаво останалите да са съпричастни; на всеки може да се случи.

Стискам ви палци за всичко!

Eто ви един документ за приложението на CBT за психоза: https://www.nasmhpd.org/sites/default/files/DH-CBTp_Fact_Sheet.pdf

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, dora said:

Toва, което описвате, е част от психотерапевтичната практика (когнитивно-поведенческа), използвана за подобряването на качеството на живот при хората с психоза. Но то няма да я "излекува", просто е средство човек да се научи да живее с нея по възможно най-функционален начин. Човек да си дава сметка, че това, което чува, вижда или си мисли, не е истина, да има що-годе представа кога е вероятно нещо подобно да му се случи, да контролира нивото си на стрес, за да си помогне сам да се чувства по-добре.

Психозата може да е и временна, като тогава не е ясно какво точно я предизвиква. Може да се появи изведнъж след някакво събитие и след това да изчезне завинаги.

Че хората с каквато и да било симптоматика, сходима с психиатричната, минават през ада, няма никакъв спор. Стискам ви палци за всичко!

 От къде сте толкова сигурна, че няма да ги излекува. Нека ви изясня нещо, когато сте под влиянието на психоза и достигнете фазата да осъзнаете, че сте болни у вас има раздвоение едната част от вас знае, че сте болни, но другата част си държи на заблудите, които се основават на предишни изживявания. Ето например човек, чийто вярвания се уповават на единствено на мисловни заблуди, това са заблуди които не са на базата на преживявания в физическия свят. Може лесно да се измъкне. Чувал съм за такива случаи. Докато тези който са намерили доказателство в физическия свят. Например, че предната вечер са си представяли, че се разговаряли с далечен роднина ,,телепатично,, , а пък той следващия ден да им звънне. Тази вярвания се рушат най трудно, защото са необясними за човек, който и без това е вече е навлязла в психозата си.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Евклид said:

 От къде сте толкова сигурна, че няма да ги излекува. Нека ви изясня нещо, когато сте под влиянието на психоза и достигнете фазата да осъзнаете, че сте болни у вас има раздвоение едната част от вас знае, че сте болни, но другата част си държи на заблудите, които се основават на предишни изживявания. Ето например човек, чийто вярвания се уповават на единствено на мисловни заблуди, това са заблуди които не са на базата на преживявания в физическия свят. Може лесно да се измъкне. Чувал съм за такива случаи. Докато тези който са намерили доказателство в физическия свят. Например, че предната вечер са си представяли, че се разговаряли с далечен роднина ,,телепатично,, , а пък той следващия ден да им звънне. Тази вярвания се рушат най трудно, защото са необясними за човек, който и без това е вече е навлязла в психозата си.

 

 

Това, което мисля, че описвате, е когато човек е объркан дали нещо е реално изживяване или психоза, случайни събития от действителността могат да доведат до още по-голяма неяснота кое е реална случка и кое е въобржаема?

Не е невъзможно, практичното решение би било просто да попита роднината дали са говорили или не.

Oтносно излекуването, зависи каква е причината. Име нещо, което се нарича постпартум психоза, следродилна психоза. Колкото и сериозна да е, тя може да се излекува напълно за до година. Но може и да е отключване на шизофрения. Много зависи. За всеки отделен случай трябва диференцирана диагноза. Затова преди каквито и да било действия по самопомощ е най-добре хората да се консултират със специалист.

Психозата не е краят на света.

Вижте това момиче:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

 Така ето два месеца след първия ми пост. За тези два месеца не успях да науча много. Имам нужда от помощ, за да я доразвия. Стигнах до заключението, че със самоанализи няма да стигна до никъде съзнанието ми просто се затваря и не позволява да стигна да същината на проблема.

 А ето тук ще изложа и теориято ми. Така нека започнем със началото преди психозата. Доколкото съм чел по необятния интернет в общи рамки преди психозата е същото като по време на болеста само че не възпрепятващо живота ви. Например ако имате заблуди, когнитивни проблеми, те не пречат на живото ви. Лично аз преди психозато ми имах само заблуди от какъв ли не тип. Мисля, че тази вяра се дължи на чувство за грандомания, на някакъв комплекс за малоценност, който пък избива в заблуди и халюцинации, в който си велик герой или тем подобни.

 След това имаме период, на защестяване на халюцинациите провикирани от някое събитие. В което в болния се създава раздвоение между рационалната му страна и вярата. Поне при мен не повярвах от пръв път, а ми бяха необходими няколко дни, в който наблюдавах хората и си мислех, че те извърхват тези действия поради мойте уж способности след като се убедих напълно се отдадох на илюзиите ми.   Първоначално се халюцинирах само вечер с точно определен човек и през останалото време не изпивах нужда. Но после се „ свързах” телепатично с друг човек и буквално си всичко се срина. Това е пример че психозата може да бъде сложена в рамки, ако сам си слжиш граници. 

 Следва най-страшната фаза на психозата, а именно когато загубиш мислите и паметта, а чувствата станат плоски. Това се случва постепенно. Първо се удрят мислето и паметта представете си, че една фантазия която извършвате хората започват ви отговорят, а вие се страхувате от това да не ги нараните чрез способности ви, паметта отпада, защото самия процес на предизвиква чуването на гласове. По пътя и чувствата си заминават. Следва едно скитане като зомби и ужасна болка от която ще ви се прииска да се молите на майка ви за помощ.

 За щастия поне за мен започна бавно подобрение макар че съм далеч от възстановяването ми. Сего съм токаво положение че не мога да мисля нормално, защото смятам че някой ще чуе мислите. Имам плоски емоции. Поне с паметта съм по добре.

 Сега съм тази част, в която от няколко месеца ме мъчи, как да разбера защо вярвам и защо ги създавам. Чрез самоанализи стигнах до заключението, че вярвам заради чувство и то е подобно на усещането, че си специален или подходящ, но не мога да намеря точната дума. Предполагам че се дължи на детска травма, която създава чувството за комплекс, който пък прераства в това желание за специалност. Всъщност като се опивам да разбера, защо вярвам съзнанието ми просто изключва или усещам някакво отблъкване или се разсевам с някаква изкачваща картинка в съзнанието ми и забравям. А искам да разбера защо вярвам защото, ако знам ще мога да не им обръщам внимание на халюцинациите ми

ПП

 Аз съм Евклид просто си загубих акаунта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Втори след княза said:

Когато нещо не върши работа, опитай друго. Това е закон.

От начало попитах дали има някой с проблеми, с когото ще работите. Явно ще работите със себе си. Това е коренно различно и мога да ви обясня защо самоанализът няма да работи, но това не е важно. Просто го изоставете и толкова. 

Не забравяйте, Горки станал писател защото е учил живота, а не книги или себе си. Поставете си задача да не анализирате, а да гледате какво правят хората. Само гледайте без абстракции, умозаключения и анализи. Това е първа стъпка. Анализът ще ви заведе отново при психозата. Гледайте света- природата, животните, хората без оценки, очаквания, предположения.

Гледайте света. Интересен е.

Благодаря за предложението.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...