Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

РОСС - бъдеща орбитална станция на Русия


Препръчано мнение

  • Модератор Космически науки
Публикувано

Новата орбитална станция на Русия ще работи основно в роботизиран режим

2022-ross-station.jpg

На илюстрацията: руската орбитална станция "РОСС". Image credit : Roscosmos

28 май 2022 г. 10:30 ч.

Светослав Александров. Постоянното присъствие на руснаци в космоса ще приключи с края на експлоатацията на Международната космическа станция. Това стана ясно след съвместно заседание на космическия съвет на Руската академия на науките (РАН) и научно-техническия съвет на Роскосмос, което бе проведено на 26-ти май. На заседанието беше решено, че следващата космическа станция на Русия ще работи основно в роботизиран режим и ще бъде посещавана от космонавти само спорадично. 

"РОСС" ще има за задача да наблюдава цялата Земя и поради това ще бъде позиционирана в околоземна орбита с наклон спрямо екватора 97 градуса. 

Авторите на канала в Телеграм "Юра, прости" подчертават, че при такава орбита космонавтите ще са изложени на влиянието на радиационните пояси и няма да бъдат защитени от магнитното поле на Земята.

Също така космическите ракети и кораби "Союз" няма да са в състояние да летят до "РОСС" - ще има нужда от по-мощната ракета "Ангара" и новия кораб "Орел". 

"Това е, което решиха те. Станцията ще бъде модерна, автоматична и участието на екипажа ще е минимално - ограничено до доставката и монтирането на полезния товар, изпитанията на перспективните космически комплекси, ремонтите и подмяната на блоковете на космическите апарати", пишат създателите на "Юра, прости". "През останалото време, очевидно, станцията ще бъде обслужвана от робота "Фьодор". А космонавтите ще летят към "НовоРОСС" подобно на ликвидаторите в Чернобил - ще отремонтират и ще се връщат назад. Още веднъж, бавно и ясно, ще преведа всичко това на разбираем език - НА НОВАТА СУВЕРЕННА РУСКА ОРБИТАЛНА СТАНЦИЯ "РОСС" ЩЕ БЪДЕ ПРЕКРАТЕНО ПОСТОЯННОТО ПРИСЪСТВИЕ НА РУСНАЦИ В КОСМОСА, което продължава от 80-те години до днес. Ако тази програма бъде реализирана, руските космонавти ще работят на вахтена служба. Китайците ще имат постоянно присъствие на тяхната станция "Тянхъ". Американците ще имат постоянно присъствие на частната станция "Аксиом". А Руската федерация..."

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/4557-2022-ross-mostly-uncrewed

  • 2 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикувано

Роскосмос представи макет на новата си станция РОСС

17 август 2022 г. 11:10 ч. На 15-ти август на форума "Армия-2022" Роскосмос показа първия си макет на новата изцяло руска орбитална станция "РОСС". 

Напомням на читателите, че "някъде след" 2024 г. руснаците ще започнат да се оттеглят от проекта на Международната космическа станция, за да се фокусират върху "РОСС". 

Освен макет на станцията, Роскосмос представи и двигатели за космически буксир, "безаналогови" двигатели за тежки космически апарати, робота "Маркер" за охрана на наземни обекти, перспективни способи за радиовръзка и др.

Форумът ще продължи до 21-ви август. 

Maket-stanciq-ross.jpg

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/4695-2022-ross-station-mockup

  • 3 years later...
  • Модератор Космически науки
Публикувано

Кои кораби ще возят космонавтите до новата руска станция? Забравете за Орел – пак ще са Союз!

2023-soyuz-docks-space-station.png

Руските кораби „Союз“ очевидно ще са вечни… Photo credit : NASA TV

10 октомври 2025 г. 08:05 ч.

Светослав Александров. След като разработката на новите руски кораби „Орел“ продължава да се бави, очевидно се обмисля превозът на космонавтите до новата руска станция „Рос“ (която също се бави) да става с добрите стари „Союз“.

За подобна възможност съобщи журналистът Анатолий Зак в своя сайт RussianSpaceWeb.com.

Но тази новина е напълно очаквана. Роскосмос, както и космическите канали в Телеграм, от известно време обработват общественото мнение („Океания никога не е воювала с Изтазия. Океания винаги е воювала с Евразия“), че се обмисля отказване от строежа на новата руска станция „Рос“ в полярна орбита и вместо това ще бъде построена в стандартната 51-градусова орбита, където се намира и МКС. Е – при това положение е въпрос на време да почнат да ни убеждават, че няма нужда още да се строи корабът „Орел“, че „Союз“ е достатъчен…

Както напомня каналът „Юра, прости“, наклонът от 51 градуса е избран за съветските станции още през 70-те години на миналия век с определена цел – да има удобен достъп, съобразен с географското местоположение на космодрума Байконур, и да може да се подсигурява безопасното падане на ракетните степени в Алтай. Същото решение е взето и за МКС – американците първоначално не искат станцията да е в тази орбита, но впоследствие се съобразяват с руснаците. Така се получава интересен парадокс – подобен наклон позволява на станцията да наблюдава до 90% от земната суша, но съществена част от територията на Русия е на север. От районите на Санкт-Петербург, Мурманск и Северния морски път МКС не се вижда. „Така великата космическа държава не може да види по-голямата си част от космоса“, пише „Юра, прости“.

Ето защо съветските космически мислители са се мъчили да изправят този недостатък, като са предложили да се изстрелват станциите в ретроградна (почти полярна) орбита с наклон 97 градуса. Проблемът с това неосъществено досега предложение е, че е нужен импулс по-голям от 650 m/s, което от своя страна означава, че корабите трябва да возят с 30% по-малко товар, или пък трябва да им се повиши товароподемността. Корольовите „Союз“-и работят на предела на възможностите си и увеличението на товароподемността с 30% не е никак лесна задача. Трябва нова ракета и нов кораб. Нова ракета има – това е многострадалната „Ангара А5“, която е скъпа и все още не е сертифицирана, но поне съществува след мъчителна 30-годишна разработка. А космическият кораб „Орел“ (руско произношение: „Орьол“), известен още преди като „Федерация“, все още не е готов и ни делят поне още 10 години до първия му пилотиран полет.

Отделно радиацията в полярна орбита е силна, а космонавтите не са предпазени от земното магнитно поле. Ето защо трябва да бъде построена антирадиационна защита, която е скъпа, за да може станцията да е дългосрочно обитаема. Другият вариант е станцията да е краткосрочно обитаема, а космонавтите да летят само на неколкодневни пътешествия – като туристическите екскурзии до Чернобил. Прочие, през април тази година, американците вече изстреляха първата и до този момент единствена в историята на космонавтиката пилотирана мисия в полярна орбита – „Фрам2“.

Така че си е въпрос на време руснаците официално да се откажат от поредното си безумие, но въпросът е принципен. Вече повече от 30 години руската космонавтика не може да създаде нищо ново. Слушахме само планове за нови разработки, но не видяхме никакви нови разработки.

Първо говориха как ще изпращат руски космонавти до Южния полюс на Луната. После се отказаха – било прекалено скъпо (очевидно е – ако воюваш изтощително, нямаш пари за космос).

След това казаха – по-добре е да си направим наша станция в околоземна орбита. Постижимо е – макар че китайци и американци ще усвояват Луната. Е, ние няма да летим до Луната, си казаха те – но нашата станция ще е различна. Ще е в полярна орбита и ще наблюдаваме цяла Русия.

Сега се оказва, че дори не могат да я направят така, както са я замислили – и ще си е както някогашните съветски станции.

А, да – и новият кораб „Орел“ не е готов, така че ще си карат на стария „Союз“.

Като ви казвам, че руснаците не могат да създадат качествено нищо ново – имам предвид точно това.

https://cosmos.1.bg/space/2025/10/10/soyuz-for-ross/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.