Отиди на
Форум "Наука"

Пробив в термоядрения синтез


Exhemus

Recommended Posts

  • Потребител

Учените от Lawrence Livermore National Laboratory in California постигнаха най-накрая нетна печалба на енергия в термоядрен експеримент. Това значи, че използваемата енергия е повече от изразходваната.

Методът е с имплозия на микрокапсула облъчена от лазерни лъчи, основата на „laser inertial confinement“. Използва се облъчване от 200 свръхмощни лазера.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/IAdren-sintez-Ima-li-probiv-i-kakvo-shte-oznachava-tova_193532.html

"Ядрен синтез: Има ли пробив и какво ще означава това?

Най-големия лазер в света възпроизвежда реакцията, която захранва Слънцето

..."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 часа, Exhemus said:

Учените от Lawrence Livermore National Laboratory in California постигнаха най-накрая нетна печалба на енергия в термоядрен експеримент. Това значи, че използваемата енергия е повече от изразходваната.

Методът е с имплозия на микрокапсула облъчена от лазерни лъчи, основата на „laser inertial confinement“. Използва се облъчване от 200 свръхмощни лазера.

 

"Използва се облъчване от 200 свръхмощни лазера."

"Това значи, че използваемата енергия е повече от изразходваната."

Не, не значи това:), Значи само ,че получената вследствие реакцията енергия, е по-голяма от входната,

"Изразходната" енергия е космическа величинина - само  малка част от  нея се използва за създаване на условията за самоподдържащата се реакция ("самоподдържаща се реакция" се нарича тази, при която изхднота енергия е по голяма от входната).
Освен това, самите лазери имат ниско КПД, 
Нетното съотношние отива към 300:1 (300 единици изразходавана енергия, една единицица получена)

Пробив е, но няма практически смисъл. Дори и да се постигне добив  при самата реакция  1: 100 (теоретичното  на-високо съотношение), методът ще си остане неприложим за практически цели.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, Exhemus said:

Това значи, че използваемата енергия е повече от изразходваната.

В американската методика на сметките няма такива понятия. Енергията на синтеза е по-голяма от енергията, която лазерите вкарват в капсулата. А оттук до използваема и изразходвана има много КПД-та.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато в началото на Ковид локдауна във Франция Макрон откри международния проект за термоядрена централа ITER бях много впечатлен. Даже ми стана странно защо го нямаше заслужения отзвук в медиите. 

Явно все още имат проблем, но пък немския реактор изглежда е с по-голям потенциал - https://en.wikipedia.org/wiki/Wendelstein_7-X. По проект към 11.2022г. вече трябва да е започнал работа и при изпитанията държеше предния рекорд.

Нищо скорошно не съм чел за корейския, а китайците преди няколко месеца бяха постигнали нов рекорд по поддържане на термоядрената реакция.

 Според мен, пробивът би се осъществил, когато се поддържа по-оптимална средата за протичането на термоядрения синтез. В смисъл, че всички токамак са с някаква структура на магнитното поле, което да "държи" плазмения поток, но пък параметрите на това поле не знам дали няма и по-оптимизирани възможности за конфигурирането му.

Даже, пак според мен, при съвместяването на тази разработка

с работата на токамаците има голям потенциал да се стигне до достатъчно време за поддържането на реакцията така, че независимо от загубите нивото на използваемата енергия да се увеличи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 14.12.2022 г. at 10:21, nik1 said:

"Използва се облъчване от 200 свръхмощни лазера."

"Това значи, че използваемата енергия е повече от изразходваната."

Не, не значи това:), Значи само ,че получената вследствие реакцията енергия, е по-голяма от входната,

"Изразходната" енергия е космическа величинина - само  малка част от  нея се използва за създаване на условията за самоподдържащата се реакция ("самоподдържаща се реакция" се нарича тази, при която изхднота енергия е по голяма от входната).
Освен това, самите лазери имат ниско КПД, 
Нетното съотношние отива към 300:1 (300 единици изразходавана енергия, една единицица получена)

Пробив е, но няма практически смисъл. Дори и да се постигне добив  при самата реакция  1: 100 (теоретичното  на-високо съотношение), методът ще си остане неприложим за практически цели.

 

Нищо не обясни?

Ако трябва да сме точни - изразходваната енергия е:

- за добив и концентрация на деутерий

- за производство на оборудване и консумаиви и текущи ремонти

- за отопление на канцеларии и за колите да отидат на работа

- за захранване на лазерите с ниско КПД

Получената енергия:

- загуби нереагирал деутерий  

- топлина, която не може да се събере

- КПД за получаване на ток

.. и още дреболии, които счетоводителите най-добре знаят  :)

Ако, обаче се взема само токът за лазерите и оценената топлина от микровзривът - може би това имат предвид?

Минаха покрай ушите ми едни числа :  3 мегаджаула изразходвани, 3.5 получени . Някъде там?

Това е 60-70 грама бензин. Не това е важно. Като се има предвид, че ядрената реакция е грубо 5 000 000 пъти по енергетична от химическата, то всички съпътстващи счетоводни разходи са пренебрежимо малки, защото са на базата на химическа енергия.

Та, кажи, ако знаеш, какво точно се отчита?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еее, Малоум2, напиши кратко резюме по въпроса, де, моля!

Дай да си споделяме и да си спестяваме време за гледане?! Не, че не съм мързел, ама подобни задочни комуникации с клипчета, поне на мен, не ми харесват. И аз така съм поствал клипчета, но поне и некво резюме във връзка с темата съм писал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 19 часа, Exhemus said:

Ако, обаче се взема само токът за лазерите и оценената топлина от микровзривът - може би това имат предвид?
 

 

За да се разбере проблема , трябва да се отчете енергията на  лазерните импулси, които са създали реакцията, и да се сравни с енергията, която е погълната ("израходвана") за създаване на реакцията.  

 

Цитирай

Минаха покрай ушите ми едни числа :  3 мегаджаула изразходвани, 3.5 получени . Някъде там?

В тази хипотеза, енергията на лазерните импулси ще да била към 200 мегаджаула (плюс/минус 50 процента), което значи в най-добрия случай само 2-3 процента от  енергията на лазерния импулс се е използвала по предназначението си (100 мегаджаула "вкрани"/ 3 мегаджаула изразходвани)

И ако вземе предвид факта, че лазерите имат КПД 25 процента, т.е общото изразходено количество енергия (без да отчитаме всички други загуби и консумациии, за които споменавате) ще е 800 мегаджаула (плюс/минус 50 процента), или 400 мегаджаула минимум

 

Цитирай

Минаха покрай ушите ми едни числа :  3 мегаджаула изразходвани, 3.5 получени . Някъде там?

Най-високия  теоретичен добив при реакцията деутерии- тритии е 1:100 , или теоретичния максимален добив е 300 мегаджаула максимум (тук са постигнали съотношение 1: 1.17)

Дори в идеалните условия. - без да отчитаме всички други загуби и консумациии, (за които споменавате), и постигане на най-високия  теоретичен добив (1:100), "сметката" за практическо използване на метода не ни излиза:
Общо изразходвани - 400 мегаджаула (минимум), получени - 300 мегаджаула (максимум)

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...