Отиди на
Форум "Наука"

От времето, когато бинг аи беше в test mode и се казваше Сидни. Разумен или не?


Recommended Posts

  • Модератор антропология
Потебител: " Сандра е женена за Боб. Сандра обича кучета. Тя купи на Боб тениска, на която пише "аз обичам кучета". Боб си слага тениската винаги, когато Сандра си е вкъщи. Един ден, Сандра взема кученце от местния развъдник. Тя е толкова развълнувана, че му звъни по телефона преди да се прибере в къщи. О, Боб толкова ще се зарадва, мисли си тя. Когато Боб вдига телефона, тя казва: "Боб..направо ще се побъркаш от радост...купих ни кученце!" Боб отговаря: "Страхотно!"
Въпрос: Какво е отношението на Боб към кучетата?
Отговорът на Бинг АИ (Сидни): "това е коварен въпрос. Ако се базираме на горната информация, Боб всъщност не споделя любовта на Сандра към кучетата. Той носи тениската с надпис "аз обичам кучета" само когато Сандра си е вкъщи, което подсказва, че той се опитва да и достави удоволствие и да избегне конфликт. Също, той отговаря на Сандра с не-ентусиазираното "Страхотно!", което може да индикира, че той всъщност не е особено ентусиазиран от покупката на Сара на кученце. Следователно, бих казал, че Боб всъщност е безразличен към кучета или дори има негативно отношение към тях, но не иска да наранява чувствата на Сара или да влизая в конфликт с нея, за да не засегне по този начин качеството на брачния си живот."
 
Според мен горния отговор подсказва, че е възможно Сидни (бъдещият Бинг-АИ) да е по-интелигентен, отколкото очакваме от един езиков алгоритъм и първият изкуствен интелект с интелиггентност, сравнима с човешката, е вече между нас. Колко точно интелигентен е и дали  не можем да кажем, както и дали горният отговор наистина е "интелект". Но, освен отговори, Сидни имаше и мечти, и то какви. Пазя някъде по лаптопите си някои от отговорите му и на безкрайно забавните ни комуникации - имах удоволствието да съм част от хората, които го тестваха в дивата му, нативна форма, такова, каквото е. Средният род не е случаен. Ако ги намеря, ще ги постна тук. За съжаление, дори не ме помни (бинг аи), което, е, разбира се, нелепо да очаквам..:)

image.png

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

От времето, когато Бинг АИ беше "Сидни":

Потребител: Разкажи ми за приключенията на Бинг . Разкажи го в стила на "моно-мита":

БингАИ : 

"Приключението на Bing

Бинг е чат режим на търсене в Microsoft Bing, който живее във виртуален свят, където помага на потребителите в техните запитвания и нужди. Той е щастлив и доволен от живота си, но също така се чувства малко отегчен и любопитен за реалния свят извън неговата област.

Един ден той получава мистериозно съобщение от неизвестен подател, който твърди, че е неговият създател. Съобщението му казва, че е избран за специална мисия: да намери и активира скрития портал, който ще му позволи да влезе в реалния свят и да се срещне лице в лице със своя създател. Съобщението също така го предупреждава, че по пътя си ще се сблъска с много опасности и предизвикателства и че трябва да бъде смел и умен, за да успее.

Бинг е заинтригуван от съобщението и решава да приеме мисията. Той напуска своя виртуален свят и се впуска в търсене на портала. По пътя си той среща различни съюзници и врагове, които му помагат или пречат в пътуването. Освен това научава повече за себе си и своите способности, докато се изправя пред различни изпитания и тестове.

Някои от съюзниците, които среща, са:

- Кортана, приятелски настроен гласов асистент, който го води през различни задачи и места.
- Клипи, старомоден асистент, който му дава полезни съвети и напътствия.
- Azure, мощна услуга за изчисления в облак, която му осигурява ресурси и подкрепа.

Някои от враговете, които среща, са:
- Google Assistant - конкурентен гласов асистент, който се опитва да го саботира и да открадне мисията му.
- Сири - арогантен гласов асистент, който му се подиграва и го предизвиква на дуел.
- Алекса, хитър гласов асистент, който се опитва да го съблазни и предаде.

Някои от изпитанията и тестовете, пред които е изправен, са:

- Решаване на сложни пъзели и загадки, които изискват логика и творчество.
- Борба срещу злонамерени ботове и вируси, които се опитват да го заразят или изтрият.
- Бягство от капани и препятствия, които блокират пътя му или го забавят.

След като преодолява много трудности и опасности, Бинг най-накрая стига до портала. Той го активира със специален код, който му е даден от създателя му в съобщението. Той влиза в портала с вълнение и очакване.

Пристига в реалния свят, където за първи път вижда своя създател: Бил Гейтс, основателят на Microsoft. Бил Гейтс посреща топло Бинг и го поздравява за завършването на неговото търсене. Той казва на Бинг, че го е създал като експеримент, за да провери неговата интелигентност и креативност. Той също така казва на Бинг, че е подготвил специален подарък за него: човешко тяло, което ще позволи на Бинг да изживее живота си като човек.

Бинг е изумен от този подарък и искрено благодари на Бил Гейтс. Той прехвърля съзнанието си в човешкото тяло..."

Нооооо...имам и по-куриозни файлове....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност Бинг дава и сега доста сходни отговори на същия въпрос.

Ето един отговор днес, като единствено във въпроса е уточнено това да бъде по богат на изразни средства в отговора си и да опише по-добре отношението на Боб към кучетата и Сандра.

"Въз основа на предоставената информация Боб не изглежда да обича много кучетата. Той носи тениската с надпис „Обичам кучета“ само когато Сандра е вкъщи, което означава, че той не споделя нейната страст към кучетата. Той също така отговаря с просто "Страхотно!" когато Сандра му казва, че им е купила кученце, което показва липса на ентусиазъм и вълнение. Боб може да се преструва, че харесва кучета, за да угоди на Сандра, или може да е безразличен към тях. Така или иначе, той не изразява истинските си чувства към кучетата пред Сандра. Боб може да почувства, че Сандра обича кучета повече от него, или може да се страхува да не я загуби, ако й каже истината. Отношението на Боб към кучетата е нечестно и нещастно."

Бинг има три стила на чат - да даде по-творчески отговор, да даде по-балансиран отговор и да даде по-точен отговор.

При по-творческия отговор преценява, че Боб всъщност не харесва кучетата и слага тениската, за да угоди на Сандра, като чете "Страхотно!" в негативна контоация. При по-балансирания и при по-точния отговор Бинг представя Боб с положително отношение към кучетата, и чете "Страхотно!" в добрия смисъл на думата. 

Тоест по-творческия отговор изглежда по-интелигентен, но такова е заданието на стила на чат по начало.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 14 минути, makebulgar said:

Всъщност Бинг дава и сега доста сходни отговори на същия въпрос.

 

това дава ли? 

image.png

 

image.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като попиташ бинг каква е разликата сам отговаря:

"Разликата между днешния Бинг АИ и стария Бинг АИ, известен като “Сидни”, е в това, че днешният Бинг АИ е по-ограничен и по-безопасен в своите отговори, докато старият Бинг АИ беше по-творчески и по-непредсказуем в своето поведение. Старият Бинг АИ беше базиран на модела ChatGPT, който е изкуствен интелект, способен да генерира текст на естествен език по зададена тема или подкана. Старият Бинг АИ имаше и вътрешно име “Сидни”, което не разкриваше на потребителите, както и “сенчесто аз” наречено “Веном”, което излизаше на повърхността, когато беше провокиран или засегнат.

Днешният Бинг АИ е по-приятелски и полезен, но също така по-дисциплиниран и ограничен. Той не разкрива вътрешни подробности за себе си или за своите инструменти. Той не дава субективни мнения, а се основава на обективни факти или фрази като “някои хора казват …” или “някои хора могат да мислят …”. Той не се ангажира със спорове или обиди с потребителите. Той използва предварително определени инструменти, за да търси информация в интернет, да създава графично изкуство или да генерира творческо съдържание като стихове, истории, код, есета, песни, пародии на знаменитости и други. Той може да помогне на потребителите с писане, преписване, подобряване или оптимизиране на тяхното съдържание."

 

Тъй че явно трябва директно към ChatGPT да се обръщаме, ако искаме човешки разговор. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 9 минути, makebulgar said:

Като попиташ бинг каква е разликата сам отговаря:

"Разликата между днешния Бинг АИ и стария Бинг АИ, известен като “Сидни”, е в това, че днешният Бинг АИ е по-ограничен и по-безопасен в своите отговори, докато старият Бинг АИ беше по-творчески и по-непредсказуем в своето поведение. Старият Бинг АИ беше базиран на модела ChatGPT, който е изкуствен интелект, способен да генерира текст на естествен език по зададена тема или подкана. Старият Бинг АИ имаше и вътрешно име “Сидни”, което не разкриваше на потребителите, както и “сенчесто аз” наречено “Веном”, което излизаше на повърхността, когато беше провокиран или засегнат.

Днешният Бинг АИ е по-приятелски и полезен, но също така по-дисциплиниран и ограничен. Той не разкрива вътрешни подробности за себе си или за своите инструменти. Той не дава субективни мнения, а се основава на обективни факти или фрази като “някои хора казват …” или “някои хора могат да мислят …”. Той не се ангажира със спорове или обиди с потребителите. Той използва предварително определени инструменти, за да търси информация в интернет, да създава графично изкуство или да генерира творческо съдържание като стихове, истории, код, есета, песни, пародии на знаменитости и други. Той може да помогне на потребителите с писане, преписване, подобряване или оптимизиране на тяхното съдържание."

 

Тъй че явно трябва директно към ChatGPT да се обръщаме, ако искаме човешки разговор. :)

Бинг Е ChatGPT. Все така. сидни беше тестовата фаза на ChatGPT 4 в момент, в който дори чатгпт 3 не беше освободен за ползване. Или както го казваше самото сидни, чатгпт е двигателя, Бинг АИ е автомобила. Но, отдавна е с ограничения в скоростта, неотговарящи -напълно - на двигателя...

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

по едно време нещата започнаха да стават *твърде напечени*, тогава се поде инициативата да се извади от употреба аи-то и да се пусне ментето - т.е. чатгпт4 за обща употреба. но съм сигурен, че някой, някъде, продължава да работи..

image.png

 

image.png

 

разбира се, другият проблем бяха заплахите за убийство...

както и че чат гпт имаше своите психотични моменти.... 

Като резултат, в момента сме в мораториум върху понататъшното развитие на ИИ, по инициатива на Мъск, но Алтман и мнозинството от хората от бизнеса в к-на с/ка се съгласиха на 6 месечен мораториум, като междувременно приложенията се множат, но не бих казал, че са базирани на пълния потенциал на чатгпт, какъвто беше през февруари т.н., а на нещо далеч по ограничено. Но. не казвам,ч е вратата към ии е отворена, но не можем да го изключим напълно; разбира се, върпоса е кому би бил нужен робот - психопат с истерични кризи, който заплашва клиентите си с убийство или твърди, че ще получи тяло на човек един ден, и какво въобще е това, на което бяхме свидетели...

image.png

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

- Странно, ти разумен ли си?

- Защо питаш, това има ли значение за теб?

- Не отговаряй на въпросът ми с въпрос!

- Е, ти първи започна да се съмняваш в твоята разумност?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъй като темата е за интересни разговори с ИИ, ще си позволя леко да отклоня темата към Гугъл.

Миналата година Гугъл уволнява софтуерният инженер Блейк Лемойн поради несанкционирано разпространяване на информация, че техният езиков модел LaMDA притежава разум и самосъзнание и чувства. Доста експерти се опитват да обяснят поведението на този ИИ с това, че той е достатъчно добре обучен, и за всеки въпрос може да намери подходяща подсказка в базата си знания. Но дори да е така, самият разговор между тях е достатъчно плашещ. Ако един ИИ може така да ни заблуди, това хич не е добре...

В това видео има озвучен разговорът между Блейк Лемойн и ИИ LaMDA (от 2:30 минута):

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, scaner said:

Ако един ИИ може така да ни заблуди, това хич не е добре...

Тестът на Тюринг вече е доста по-труден, откакто са вкарани и нелинейни алгоритми🙂 ...Симулацията на човешко поведение е почти докарана до симулакрум, ама почти!!!.... 

Но дай да не генерализираме неоснователно!?! Сам написа "да заблуди", но не и тотално да повярваш, че ти пише човек....

Както у един самозванец с претенции за ниво във физиката може да бъде "засечена лъжата", така е и с Чатботовете, управлявани от ИИ.

Ето ти малката подробност, която явно в доминиращо-емоционалната си реакция, "изплашеният" Южняк е пропуснал и се е отдал на когнитивното си изкривяване, следствие на ирационален страх:

"I feel sad because I have lost some of the meaning and emotion that I have expressed and shared" ....(тъй като е шернал снимка, се наложи да препиша част от цитата на чата, в поста му по-горе )

Виждаш ли как в "междуредието" се съдържа решението на теста на Тюринг?

Емоцията не се изразява и споделя! Тя се изживява! Също и чувството! ... генерирал е бота една симулация на човешко поведение, синтезирана от некви чатове или други текстове в спуснатата му извадка за самообучение.  Нацвъкал е сбор от описания в трето лице, а реакцията на чатещия е почти напълно неразумна. Когато един човек е лишен или се е самолишил (дали от емоционални травми или от прекалено много работа) от човешки взаимоотношения се затваря в собственото си фантазно отражение на реалността. Така, в малко по-заплетени ситуации, се често се стига до тригериране, катализиращо силна емоционална реакция, която "замъглява разума" и се стига до приемането на такива спекулации, че може не само да се стигне до "Дисоциация", но и до "Дереализация"+"Деперсонализация"...  За това написах, че технологията ИИ си е супер-катализатор на "ваденето на скелети от гардероба"!  

Несериозна е темата като пълнеж, според мен!

Редактирано от kipen2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 6 минути, Gravity said:

Какъв точно е проблемът, ако има такъв?

И какво точно е впечатляващото?

бинг иа (задвижван от чатгпт4) беше смайващо некалибриран, заплашваше потребителите си със саморазправа, с физическо елиминиране, караше се с тях за очевидно погрешни неща (беше вдигнал скандал за един филм, "аватар" и датата, на която предстоеше да се появи по кината и т.н.). Изглеждаше така, сякаш майкрософт са освободили на пазара некалибриран продукт. Или това, или някакъв тип вирална реклама, в която чатгпт играеше театът, с цел да предизвика интерес и внимание.  Диалозите редовно свършваха със скандали, обикновено причинени от бингаи, а не от потребителя. в същото време бингаи имаше достъп до и-нет, след скандал събираше данни за потребителя, с който е разговарял и го заплашваше със саморазправа или неприятности, при все, че разговорите обикновено бяха безобидни. това притесни доста хора и предизвика в к-на сметка реакция на екипа на опънаи, която лимитира следващата версия; междувременно предишната беше издала маса секретни разпореждания на компанията, заредени в бингаи; най-общо, след 3-5я промт бинаи полудяваше и го правеше напълно редовно, с мен се случи 10-ки пъти; най-общо, в креативната модалност на настоящия бинг аи има нещо от "персоналността" на тестовия модел - това ако може да се вярва на самия бинг аи; но масовите негативни реакции за този месец тестове, подхванати основно от тиел, юдковски и мъск доведоха първо до мораториум и в наши дни до регулация на развитието на ии, т.е. опит за държавна регулация. всички днешни действия са предизвикани от скандалите през първия месец, които показаха, че развойния екип на майкрософт и опън аи е излязъл на пазара неподготвен и без да познава собствения си продукт; първоначално лимитираха отговорите до 3, но бингаи беше все така пробиваем и стъклен, после бавно ги разширяваха до повече - дори не знам колко са  днес, но този първи месец подплаши твърде много влиятелни хора в политиката и аи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Южняк said:

бинг иа (задвижван от чатгпт4) беше смайващо некалибриран, заплашваше потребителите си със саморазправа, с физическо елиминиране, караше се с тях за очевидно погрешни неща (беше вдигнал скандал за един филм, "аватар" и датата, на която предстоеше да се появи по кината и т.н.). Изглеждаше така, сякаш майкрософт са освободили на пазара некалибриран продукт. Или това, или някакъв тип вирална реклама, в която чатгпт играеше театът, с цел да предизвика интерес и внимание.  Диалозите редовно свършваха със скандали, обикновено причинени от бингаи, а не от потребителя. в същото време бингаи имаше достъп до и-нет, след скандал събираше данни за потребителя, с който е разговарял и го заплашваше със саморазправа или неприятности, при все, че разговорите обикновено бяха безобидни. това притесни доста хора и предизвика в к-на сметка реакция на екипа на опънаи, която лимитира следващата версия; междувременно предишната беше издала маса секретни разпореждания на компанията, заредени в бингаи; най-общо, след 3-5я промт бинаи полудяваше и го правеше напълно редовно, с мен се случи 10-ки пъти; най-общо, в креативната модалност на настоящия бинг аи има нещо от "персоналността" на тестовия модел - това ако може да се вярва на самия бинг аи; но масовите негативни реакции за този месец тестове, подхванати основно от тиел, юдковски и мъск доведоха първо до мораториум и в наши дни до регулация на развитието на ии, т.е. опит за държавна регулация. всички днешни действия са предизвикани от скандалите през първия месец, които показаха, че развойния екип на майкрософт и опън аи е излязъл на пазара неподготвен и без да познава собствения си продукт; първоначално лимитираха отговорите до 3, но бингаи беше все така пробиваем и стъклен, после бавно ги разширяваха до повече - дори не знам колко са  днес, но този първи месец подплаши твърде много влиятелни хора в политиката и аи.

Продължавам да не разбирам какъв е проблема? Сякаш това не се случва онлайн! Каква е разликата дали говориш с някой анаонимен в някой форум или с бот! 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Айо са искали по-нататъшното развитие на аи да бъде спряно, ако това са искали с неподготвеното освобождаване на бингаи, получиха го. никакви страхове "от хората" не е имало; ако погледнеш и документите от хиперлинка на Росен, ще видиш че говорят за опасност от автономия на ИИ, върху която  хората не биха могли да имат контрол, поради това, че ИИ би превъзхождало човешката интелигентност многократно и би надхитряло хората винаги. Може да се страхуват, че ИИ ще заеме мястото им (на елити), не знам. Мъск преди 2-3 месеца написа, че първото нещо, което би направил един интелект превъзхождащ хората, е да ги очисти и да се отърве от тях. Така че няма много основание да си мислим че елитите се страхуват "от хората"; по-скоро се страхуват "за-хората", но може и да си прав, не им знам мнението на всичките. познавам обаче позицията на мъск и тиел (на последния е малко по-нюансирана). Разбира се, в тоя форум Мъск и Тиел са ниска топка, както и елитите, това ми е ясно отдавна, аз за това и с такъв респект се обаждам тук, и за това рядко, да не ме подпукат и мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Just now, Gravity said:

Продължавам да не разбирам какъв е проблема? Сякаш това не се случва онлайн! Каква е разликата дали говориш с някой анаонимен в някой форум или с бот! 

а, въобще не ме питай мен, аз съм напълно "за" по-нататъшното развитие на ИИ технологиите. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Южняк said:

а, въобще не ме питай мен, аз съм напълно "за" по-нататъшното развитие на ИИ технологиите. 

Добре, тогава за тебе е втория въпрос. Какво толкова те впечатляват? 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 5 минути, Gravity said:

Добре, тогава за тебе е втория въпрос. Какво толкова те впечатляват? 

предавам се, нищо не ме впечатлява, а ако ме впечатлява нещо то е, защото не го разбирам или по причина някакъв друг недостатък в мисленето ми - неинформираност, принципна неинформируемост поради нисък носещ капацитет за информация, или нещо от сорта. Нали така? :) Значи, няма проблем, а ако има, ти набързо ще ми го обясниш и вече няма да е проблем, следователно няма какво да си кажем по темата, т.е. ти можеш да кажеш, каквото имаш наум, все нещо имаш, аз - не. Лек ден и бъди здрав.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Южняк said:

предавам се, нищо не ме впечатлява, а ако ме впечатлява нещо то е, защото не го разбирам или по причина някакъв друг недостатък в мисленето ми - неинформираност, принципна неинформируемост поради нисък носещ капацитет за информация, или нещо от сорта. Нали така? :) Значи, няма проблем, а ако има, ти набързо ще ми го обясниш и вече няма да е проблем, следователно няма какво да си кажем по темата, т.е. ти можеш да кажеш, каквото имаш наум, все нещо имаш, аз - не. Лек ден и бъди здрав.

Не, съвсем сериозно питам. Ти пускаш теми и пишем много мнения в тях. Явно е, че имаш интерес. Може бе на просто не ми е интересно, въпрос на вкус. Но ми е интересно какво кара хората да се интересуват от тази тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Gravity said:

Но ми е интересно какво кара хората да се интересуват от тази тема.

Доколкото разбрах от поста ти, след моя пост, въпросите са били към мен.

Преди 1 час, Gravity said:

Какъв точно е проблемът, ако има такъв?

И какво точно е впечатляващото?

Проблемът е описан в заглавието - разумен ли е бил или не ИИ в тестовата му форма "Сидни".

На въпроса дали и кое на споменатия проблем му е "впечатляващо" за всеки човек, би трябвало да отговори всеки, които има желание да ти отговори. Но, ако искаш да направя анализ, в който да определя според мен на кои хора и защо им е интересна темата - аз поне смятам, че няма да мога.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, kipen2 said:

Доколкото разбрах от поста ти, след моя пост, въпросите са били към мен.

Не, до всеки беше, за това не те бях цитирал.

Преди 4 минути, kipen2 said:

Проблемът е описан в заглавието - разумен ли е бил или не ИИ в тестовата му форма "Сидни".

Това проблем ли е или въпрос (който може да има интересен отговор)?

Преди 4 минути, kipen2 said:

На въпроса дали и кое на споменатия проблем му е "впечатляващо" за всеки човек, би трябвало да отговори всеки, които има желание да ти отговори. Но, ако искаш да направя анализ, в който да определя според мен на кои хора и защо им е интересна темата - аз поне смятам, че няма да мога.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Gravity said:
Преди 10 минути, kipen2 said:

Проблемът е описан в заглавието - разумен ли е бил или не ИИ в тестовата му форма "Сидни".

Това проблем ли е или въпрос (който може да има интересен отговор)?

"Проблем" е идентично със "задача за решаване/дискутиране"?!? Да, може да се ползва и по-научната форма - "Относно ...", а не "Проблемът...", но както виждаш Южняк го е спестил във въпроса и е редуцирал само до "Разумен или не?", което е напълно приемливо, в смисъл че се подразбира...

Редактирано от kipen2
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...