Отиди на
Форум "Наука"

Законът за консервация на енергията приложим ли е за вселената?


Recommended Posts

  • Потребител

До колкото знам в разширяваща се вселена енергията не се запазва. Причината за това е, че няма времева транслационна симетрия, експеримент, извършен в един момент, няма непременно да даде същия резултат като друг (иначе идентичен), извършен в друг момент, така че теоремата на Noether's theorem няма да се приложи. Това което знам е (но не съм сигурен дали е правилно), че радиацията намалява с разширяването на вселената, материята остава константа, тъмната енергия е пропорционална на разширяването (за да константа енергийна плътност), и че вселената е в етап на доминираща тъмна енергия. Ще се радвам ако някой коментира и изясни какво точно се случва. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Exhemus said:

Въпросът е за специалисти... Но ТУК има интересни и понятни разсъждения около него.

За нивото на което е формулиран въпроса, аз съм специалист. 

Не виждам какво общо има Болцмановият мозък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 8.04.2024 г. at 11:38, Gravity said:

Не е точно да се каже че енергията не се запазва, а че величината енергия не може да се дефинира в тази ситуация.

Може ли малко пояснение, защо не може да се дефинира?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...