Отиди на
Форум "Наука"

Седемглавият змей във фолклора и християнството, символизъм и произход


Recommended Posts

  • Потребител

Едва ли някой като дете не се е впечатлявал от митичните три, че и седемглави чудовища от фолклорните приказки. Оказва се, че подобни митични същества не са рядкост и в други региони на света. Навлезнали са дълбоко чрез символизма си дори в християнската религия. Би ми било интересно да обсъдим и допълним заедно тази тема. За начало да разгледаме няколко каменни фрезки и графити от различни места и епохи отдалечени на хил. километри и години едни от други. Какво ли означава това сакрално число 7, че не е загубило значението си хилядолетия подред?

 

Седемглава ламя в Историческия музей

Всяка глава е коронована, според една от хипотезите изображението е символ на седемте латински императори в Константинопол

Митологичното влечуго е било част от външната украса на църквата „Св. Атанасий“ в с. Белополяне, Ивайловградско. Снимка: НИМ

NIM.jpg.474ec9f263c1172dbfc486c5fa49a807.jpg    


 

 

 

 

Satan (the dragon; on the left) gives to the beast of the sea (on the right) power represented by a sceptre in a detail of panel III.40 of the medieval French Apocalypse Tapestry, produced between 1377 and 1382.

La_Bte_de_la_Mer.thumb.jpg.98eb9eb5350e8869017d699ca9c8de2e.jpg

 

 

 

 

Угаритското божество Баал със седемглаво чудовище. ок. 1800г. пр.х.(днш. Сирия)

 

Untitled.jpg.8a667e35c4a63e4d418670207bc38886.jpg

 

 

7000-летний наскальный рисунок, Хакасия, Южная Сибирь.

7000..jpg.e36665d1f83aeb09233ae556ae2565dc.jpg

 

На последната снимка чудовището  е по-скоро човек,-исполин, но тук по важна е символиката в броя на главите, както силата и могъществото на съществата  от изображенията.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Tomata said:

Едва ли някой като дете не се е впечатлявал от митичните три, че и седемглави чудовища от фолклорните приказки. Оказва се, че подобни митични същества не са рядкост и в други региони на света. Навлезнали са дълбоко чрез символизма си дори в християнската религия. Би ми било интересно да обсъдим и допълним заедно тази тема. За начало да разгледаме няколко каменни фрезки и графити от различни места и епохи отдалечени на хил. километри и години едни от други. Какво ли означава това сакрално число 7, че не е загубило значението си хилядолетия подред?

 

Седемглава ламя в Историческия музей

Всяка глава е коронована, според една от хипотезите изображението е символ на седемте латински императори в Константинопол

Митологичното влечуго е било част от външната украса на църквата „Св. Атанасий“ в с. Белополяне, Ивайловградско. Снимка: НИМ

NIM.jpg.474ec9f263c1172dbfc486c5fa49a807.jpg    


 

 

 

 

Satan (the dragon; on the left) gives to the beast of the sea (on the right) power represented by a sceptre in a detail of panel III.40 of the medieval French Apocalypse Tapestry, produced between 1377 and 1382.

La_Bte_de_la_Mer.thumb.jpg.98eb9eb5350e8869017d699ca9c8de2e.jpg

 

 

 

 

Угаритското божество Баал със седемглаво чудовище. ок. 1800г. пр.х.(днш. Сирия)

 

Untitled.jpg.8a667e35c4a63e4d418670207bc38886.jpg

 

 

7000-летний наскальный рисунок, Хакасия, Южная Сибирь.

7000..jpg.e36665d1f83aeb09233ae556ae2565dc.jpg

 

На последната снимка чудовището  е по-скоро човек,-исполин, но тук по важна е символиката в броя на главите, както силата и могъществото на съществата  от изображенията.

 

и още символът на слънцето и луната има 7 лъча, луната за 7 дена стига от едната четвърт в другата, пълната обиколка около земята е около 28 дена, /4х7

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Преди няколко години като бях в Египет ми направи впечатление, че на различни места имаше двуглави или триглави змии.

Ето няколко изображения от гробницата на Рамзес I мисля в Долината на царете:

 

egiped snake 2.jpg

egiped snake 3.jpg

egiped snake.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Р. Теодосиев said:

Преди няколко години като бях в Египет ми направи впечатление, че на различни места имаше двуглави или триглави змии.

Ето няколко изображения от гробницата на Рамзес I мисля в Долината на царете:

 

egiped snake 2.jpg

egiped snake 3.jpg

egiped snake.jpg

Някъде бях чел, че възможният произход на образа на дракона е вероятно големият нилски крокодил, който е достатъчно голям за да предизвика асоциации със митичните чудовища. Интересна е втората снимка, където змията има крака, а на изкъртеното място може би криле?

Интересен паралел има и у траките в съкровището от с. Летница.

 

2047579938_.jpeg.ea7c43c65e686321e72b8499b4dfd5fe.jpeg

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За драконите е ясно от къде. Дори днес се намират фосили на динозаври. А едно време е имало още повече и са ги ползвали за оръдия на труда. 

Та като му видят "костите" е ясно да си помислят, че и дракон е имало. И вече, кой пръв се похвалил, че уж той го убил, печели славата.

Тук обаче става дума за много глави. Което се случва с две и при животни и хора. За повече обаче е интересно от къде е легендата. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, miroki said:

За драконите е ясно от къде. Дори днес се намират фосили на динозаври. А едно време е имало още повече и са ги ползвали за оръдия на труда. 

Та като му видят "костите" е ясно да си помислят, че и дракон е имало. И вече, кой пръв се похвалил, че уж той го убил, печели славата.

Тук обаче става дума за много глави. Което се случва с две и при животни и хора. За повече обаче е интересно от къде е легендата. 

Да, може би древните да са попадали на фосили,- кой знае. Иначе многоглавите чудовища изглежда са инспирирали древните още в каменната ера.

Относно това, си мисля за звезните купове. Примерно, Плеядите,  т.нар. „седем сестри“ или съзв.„дева“ биха могли да бъдат кандидат за развръзка на загатката. 

 

vigro.jpg.ff02e95b791d7877abc9ae2c5358cbee.jpg

-.jpg.62c790cceec9e0f4a8572f62c28687c6.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, miroki said:

За драконите е ясно от къде. Дори днес се намират фосили на динозаври. А едно време е имало още повече и са ги ползвали за оръдия на труда. 

Та като му видят "костите" е ясно да си помислят, че и дракон е имало. И вече, кой пръв се похвалил, че уж той го убил, печели славата.

Тук обаче става дума за много глави. Което се случва с две и при животни и хора. За повече обаче е интересно от къде е легендата. 

Може древните да са подхождали по следния начин

.достатъчно е да съберат кокалите на 7 хипопотама...image.png.016d27ad1d5839c1634a1f48fc8c6e2b.png

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Tomata said:

Да, може би древните да са попадали на фосили,- кой знае. Иначе многоглавите чудовища изглежда са инспирирали древните още в каменната ера.

Относно това, си мисля за звезните купове. Примерно, Плеядите,  т.нар. „седем сестри“ или съзв.„дева“ биха могли да бъдат кандидат за развръзка на загатката. 

 

vigro.jpg.ff02e95b791d7877abc9ae2c5358cbee.jpg

-.jpg.62c790cceec9e0f4a8572f62c28687c6.jpg

Всъщност с каменната  ме подсети, че имаше находка на следи на динозаври и хора. Което беше знак, че са ги ловували. Обясняваха го е в едно "дискавъри".

Та юнакът убил змея е реален. Понеже са различни видове има и дракон и хала и ламя и змей....

С многото глави съм пас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, miroki said:

Всъщност с каменната  ме подсети, че имаше находка на следи на динозаври и хора.

Не съм попадал на такова твърдение до сега. По принцип връзката динозавър и дракон е доста имагинерна.. Все пак последните гигантски динозаври са измрели преди 60-70 мил.год. Единствените с които човек би имал достъп са птиците, доколкото днешните рептили май не са преки наследници на архозаврите.

Тук обаче главният акцент е върху същноста на змейовете, надарени с висок интелект и способни да общуват с човека. Явно говорим за митологични същества, а не само огромни по размер диви животни.

Пс. Ето един спорен пример, където според мен талантливи мошенници се пробват да припечелват от науката , а по-лошото е, че създават недоверие и скептицизъм към нея.

Ica_stones3.JPG.b356b29e4c2f7fd501b6861094f9b5d5.JPG  

 

 Ica stones, Перу 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако погледнем на нещата през призмата на древните народи, смея да твърдя че всички по-напреднали цивилизации за онова време са имали дълбоки мистични познания. Те са били по свързани от нас с природата с енергиите, космоса и тн. Ако не са лъжа ние като човешки същества имаме седем сетива(зрение,слух,мирис,вкус,усет) всички след това може да се тълкува като екстрасенс. Искам да кажа че ако към тия сетива добавим ясновидство и телепатия и стават 7. Следвайки думите на великите учители и тн. тези сетива всеки може да ги развие а др е въпроса че някой се раждат с развити вече такива сетивни органи. Благодаря за вниманието!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

‘Seven-headed’ snake’s skin draws crowds near Bengaluru | City - Times of India Videos (indiatimes.com)

 

Дали змийската кожа от горния линк не преследва някакви користни цели?

 

 

 

 

 

.thumb.jpg.5017513ecd4d0bff318a2c6ff950484a.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...