Отиди на
Форум "Наука"

Компютър прогнозира изхода на войни.


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Учени създадоха и успешно тестваха компютърен модел, позволяващ прогнозирането с висока степен на точност на изхода от всеки съвременен военен конфликт. Според него, шансовете на САЩ да спечелят войната с Ирак се изчисляват на 26%, ако американските сили останат в страната 10 години. Шансовете на американците са спаднали от 70% на 26% заради загубата на подкрепа от страната на местното население и нестабилността на сформираното с тяхна помощ ново иракско правителство.

Моделът е разработен от проф. Патриша Съливан (Patricia L. Sullivan) от Института за обществени и международни отношения на Университета на щата Джорджия, с финансовета подкрепа на Националния научен фонд на САЩ. В хода на изпитанията му са били анализирани подробно 122 военни конфликта и военни намеси след Втората световна война, които САЩ, СССР, Великобритания, Фарнция и Китай са водили срещу отстъпващ им по сила противник. При прогнозите за изхода от конфликта били вземани предвид характера на поставените цели, дали бойните действия се водят срещу държава, партизански или терористични групировки, дали противника или по-могъщата държава имат съюзници и др. фактори.

Компютърният модел е показал точностна предвижданията от 80%. Той е предвидил едва 7% шанс за успех на СССР в катастрофалната за него 10 годишна война в Афганистан (1979 - 1989 г.) и 93% шанс за победа на САЩ в първата война в Ирак през 1991 г.

Анализите на компютърния симулатор са показали, че в 61% от случаите водещите държави са успели да победят в конфликтите, а в 39% от случаите те не са успели да изпълнят своите цели.

http://www.livescience.com/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Това са меко казано глупости. И човек може да прецени шансовете за победа предвид на информацията която получава. Но точно там е проблема, не всичко се знае.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...